Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz

Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz

/ / Okuma süresi: 3 dk, 45 sn / Yorum (0)
A A A

Windows 10 için kayıt defterinde çeşitli ince ayarlamalar yaparak bilgisayarınızı özelleştirebilirsiniz.

Windows registry yani Windows kayıt defterinde işletim sisteminiz ve bilgisayarınızın çalışması ile ilgili birçok ayar vardır. Bu ayarlar son kullanıcıdan saklanır ve ancak bunları ileri derece bilgisayar bilgisi olan kişiler görüp değiştirebilir. Şimdi bu gizli ayarları hep beraber görüp bilgisayarımıza biraz ince ayar yapmaya ne dersiniz.

Dikkat bu yazıda anlatınları yapmak kendi seçiminizdir, yapılan ayarlamalar sonrası bilgisayarınızda oluşabilecek olumsuzluklardan-bozulmalardan kendiniz sorumlusunuz. Yapılan bu ayarlar sonrası bilgisayarınız hiç açılmayabilir veya olumsuzluklar yaşabilirsiniz. Çünkü kayıt defteri bir insandaki omirilik sinirleri gibidir. Yanlış bir ayarlama bilgisayarınızı felç edebilir.

Bu kadar uyarıdan sonra şimdi gelelim kayıt defterine nasıl gireceğimize. Bunun için başlat menüsündeki arama kutusuna “regedit” yazıp enter tuşuna basın. Ayrıca aşağıdaki ayarlamaları yapmadan önce kayıt defterinin bir yedeğini almak sizin için faydalı olacaktır.

Kayıt defteri penceresi açıldığında sağ tarafta bir menü göreceksiniz. Buradan ayar yapacağınız menüye geçiş yapacaksınız. Değişiklik yapmak istediğiniz değer için üzerine çift tıklayarak pop-up pencere açıp değişikliği yapın.

1) Bilgisayarınızı Koyu Tema Yapın

Windows 10 için koyu temayı aktifleştirin. Sağ taraftaki menüden HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Themes menüsüne kadar gelip yeni bir değer oluşturun. Bunun için sağ pencerede sağ tıklayıp yeni DWORD değeri oluşturup adına AppsUseLightTheme deyin ve değerini 0 olarak belirleyin. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda tema aktif olacaktır.

Yeni bir tema için bu işlemi HKEY_CURRENT_USER \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Themes tekrar edebilirsiniz. Bu değeri sildiğiniz taktirde tema eski haline geçecektir.

2) Başlangıç Hızını Artırın

Windows açılışında bazı uygulamalarda beraberinde açılır. Bu uygulamalar yüzünden açılış hızı düşer. İsterseniz bu uygulamaların açılışını önyükleme sırasında kapatabilirsiniz.

Bunun için HKEY_CURRENT_USER\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ Serialize (Serialize anahtarı yoksa oluşturun) yolunu izleyin, DWORD değeri oluşturup StartupDelayInMSec adını verin ve 0 değerini verin. Bu işlemin geri dönüşü için Serialize anahtarını silin.

diğer ayarlamalar daha sonra gelecek...

3) Görev Çubuğunu Şeffaf Yapın

Başlangıç menüsü ve hızlı işlem merkezini şeffaf yapmak için Ayarlar kısmından Kişiselleştir yolunu izleyerek yapabilirsiniz. Fakat eğer daha fazlasını istiyorsanız bunun için kayıt defterinde ayar yapmanız gerekecektir. Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Explorer\ Advanced yolunu izleyip UseOLEDTaskbarTransparency kaydını oluşturup DWORD değerini 1 yapın. Geri dönüş için bu değeri silin.

4) Windows Giriş Resmini Değiştirmek

Windows 10 oturum açma ekranına ulaştığınızda, Microsoft tarafından oluşturulan varsayılan kahraman görüntüsünü göreceksiniz. Ancak bunu görmek istemiyorsanız bunu yok etmenin bir yolu var. HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Policies\ Microsoft\ Windows\ System yoluna girip yeni DWORD değeri oluşturun.

DisableLogonBackgroundImage değerini 1 yapın. 

5) Dosya Yöneticisinden OneDrive Yolunu Kaldırma

Eğer bilgisayarınızda OneDrive kullanmıyorsanız kayıt defterinden bu yolu/klasörü kaldırabilirsiniz. Kayıt defterinde HKEY_CLASSES_ROOT\ CLSID\ {018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6} yolunu izleyin.

Burada sağ pencerede System.IsPinnedToNameSpaceTree değerine çift tıkalyın ve 1 olan değeri 0 yapın. Artık OneDrive simgesi gözükmeyecek. Tekrar görmek için dosya yöneticisinde C:\ Users\ \ OneDrive yolunu yazıp görüntüleyebilirsiniz.

Hepsi bu kadar, herkese kolay gelsin..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1608 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Windows 10'da Gizli Ayarları Nasıl Değiştiririz ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.