Ogznet.com
Ücretsiz Bootable Antivirüs Programları Paylaş:

Ücretsiz Bootable Antivirüs Programları

Ücretsiz Bootable Antivirüs Programları

Bootable antivirüs programı, normal antivirüs programlarının yeterli olmadığı durumlarda size yardımcı olabilir. Şu anda mevcut olan en iyi ücretsiz Bootable antivirüs programlarını listeliyoruz.

Normal antivirüs programları çoğu durumda bilgisayarınızı taramak için çalışan bir işletim sistemine ihtiyaç duyar. Ancak virüs bilgisayarınızın açılmasını engelliyorsa bu antivirüs programları işe yaramaz. İşte bu noktada, Bootable antivirüs programı devreye girer. Bu, artık çalışamayacak kadar büyük ölçüde bozulmuş bir sistemde çalışabilir.

Genel olarak, bu araçlardan birini kullanmak için, önce sağlayıcının web sitesinden bir dosya indirmeniz ve üçüncü taraf bir program kullanarak çıkarılabilir bir cihaza (genellikle bir CD veya USB belleğe) kopyalamanız gerekir. Sisteminiz hiç önyükleme yapmıyorsa, bunu yapmak için başka bir cihaz kullanmanız gerekir. Ardından, çıkarılabilir aygıtı bozuk bilgisayara takarsınız ve kurtarma aracı programı başlatılarak bir tarama yapmanıza olanak tanır.

Özelleştirilebilir bir çözüm arıyorsanız ESET SysRescue Live harika bir seçimdir. Bir CD'ye, USB belleğe veya DVD'ye kurulabilir ve gezinmesi kolay bir arayüz sunar (diğer bazı araçlarda olduğu gibi salt metin seçeneği yoktur).

ESET, çoğu Windows kullanıcısının alıştığına benzer bir masaüstü ortamı sağlar. Kullanılabilir iki ana tarama türü vardır. Akıllı taramalar, taramanızı sistemin kötü amaçlı yazılım barındırma olasılığı en yüksek olan alanlarıyla sınırlandırmanıza olanak tanır. Özel taramalar, tüm bilgisayarda veya sürücünün belirli alanlarında derinlemesine taramalar yapmanızı sağlar. Ve özelleştirmenin başka birçok yolu var. Örneğin, temizlemeden tarayabilir ve karantinaya alınan öğeler üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz.

Gelişmiş ayarlar, taranacak belirli nesne türlerinin seçilmesini (örneğin, arşivler, mail dosyaları veya önyükleme sektörleri) ve ayrıca büyük dosyaların taranmasında istisnalar ve zaman sınırları uygulanmasını içerir. Diğer seçenekler arasında buluşsal yöntemler (önceden bilinmeyen virüsleri algılamak için bir algoritma kullanan) ve potansiyel olarak istenmeyen programların (PUP'lar) algılanması bulunur. Hangi ayarları kullanacağınızdan emin değilseniz, yerleşik tarama profilleriyle birlikte gelir.

Virüsten koruma aracını çalıştırmanın yanı sıra, disk analiz aracını kullanarak kusurları kontrol edebilir ve RAM hatalarını kontrol etmek için bir bellek testi kullanabilirsiniz.

Tabii ki, tüm bu ekstra özellikler yeni başlayanlar için karmaşık görünebilir ve 700 MB'ın üzerinde oldukça büyük bir indirme dosyasına sahiptir.

ESET Rescue Disk yeni virüs tanımlarıyla güncellenir, böylece en son tehditleri kaçırmayacağından emin olabilirsiniz.

Kaspersky Rescue Disk, bu listedeki en özelleştirilebilir araçlardan biridir. Belirli klasörleri, belirli önyükleme sektörlerini (özellikle iyi gizlenmiş kötü amaçlı yazılımları bulmak için kullanışlıdır), dosyasız nesneleri veya tüm sürücüyü taramayı seçmenize izin vermek gibi birçok seçeneğe sahiptir. Ayrıca belirli uzantılara sahip dosyaları tarayabilir ve istisnaları belirleyebilirsiniz. Hızlı tarama seçeneği yoktur, ancak yalnızca belirli öğeleri taramayı seçmeniz, gerekirse tarama süresini sınırlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu araç, solucanlar, virüsler, truva atları, reklam yazılımları ve daha fazlasını içeren bir dizi kötü amaçlı yazılım türünü tarar.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki mod vardır; düz metin veya grafik. Grafik kullanıcı arayüzünde gezinmek daha kolay olsa da, örneğin düşük güçlü bir cihazınız varsa, metin tabanlı sürüm bazı durumlarda faydalı olabilir.

Çok büyük olmasa da, toplam boyut 600MB civarındadır, bu nedenle kullandığınız çıkarılabilir cihazda yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmanız ve biraz beklemeye hazırlıklı olmanız gerekir.

Bir virüsten koruma sağlayıcısı olarak Kaspersky, kötü amaçlı yazılımları güvenilir bir şekilde kaldırma konusunda mükemmel bir üne sahiptir.

Comodo Rescue Disk, bir kurtarma diski veya USB sürücüsü oluşturmak için kullanılabilir. 50 MB'ın biraz üzerinde çok küçük bir dosya boyutuna sahiptir. Buna rağmen, yine de bir grafik arayüz veya düz metin arayüzü ile geniş özelleştirmeler arasında seçeneğiniz var.

Tarama seçenekleri arasında tam tarama, akıllı tarama veya özel tarama bulunur. Özel tarama, dosyaları ve klasörleri seçmenize olanak tanır, böylece tüm sürücüyü taramak için zaman harcamanıza gerek kalmaz. Ayrıca, büyük dosyaları atlamak için boyut sınırları belirlemenizi sağlar.

Akıllı tarama, bellek, otomatik çalıştırma girişleri, önyükleme sektörleri ve kayıt defteri ve sistem klasörleri gibi virüslerin en yaygın olarak bulundukları yerlerde kontrol etmenizi sağlar. Diğer seçenekler arasında buluşsal tarama ve arşivleri kontrol etme yer alır. Bu araç, internete bağlanıldığında otomatik olarak güncellenir.

Sophos Bootable Anti-Virus, yalnızca metin içeren bir arabirim sağlar ve çok fazla özelleştirmeye sahip değildir; bu, bazı kullanıcılar için bir zor bir kullanım olabilir. Ancak bu, dosya boyutunun 360 MB civarında olmasını sağlar, böylece oldukça hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

İki tarama türü vardır: Önerilen Tarama ve Gelişmiş Tarama. İkisi arasındaki temel fark, Gelişmiş Tarama'nın virüslü dosyaları kaldırması, Önerilen Tarama'nın ise virüslü dosyaları yeniden adlandırmanıza veya tespit edilen kötü amaçlı öğelerin bir listesini görüntülemenize izin vermesidir. Bash Shell seçeneğini kullanarak kötü amaçlı öğeleri manuel olarak kaldırabilirsiniz; sadece zararlı yazılımların yerini bilmeniz gerekir.

Aracı kopyalamadan önce USB sürücünüzü biçimlendirmeniz gerekeceğine dikkat edilmelidir. Bu nedenle, başlamadan önce saklamak istediğiniz dosyaları yedeklemeniz önemlidir.

Trend Micro Rescue Disk, mevcut en basit araçlardan biridir. Hızlı veya tam tarama yapmanızı sağlayan bir seçenek sunar. Dosyanın toplam indirme boyutu sadece 70 MB'dır ve bu da onu çok pratik bir çözüm haline getirir. Çıkarılabilir cihazınızda fazla yer yoksa veya hızlı bir indirmeye ihtiyacınız varsa bu kullanışlıdır.

Basitlik, teknoloji konusunda daha az bilgili kullanıcılar için iyi olsa da, diğerleri tarafından sağlanan gelişmiş özelleştirme seçeneklerini barındırmaz. Trend Micro Rescue Disk basit olsa da, kullanması biraz zor olan düz metin arayüzü ile birlikte gelir. Grafik kullanıcı arabirimi olmadığından, düz metin menüde gezinmek için ok tuşlarını kullanmanız gerekir.

Bununla birlikte Trend Micro, antivirüs dünyasında oldukça popülerdir ve AV-Comparatives ve AV-Test gibi test sitelerinde sürekli olarak üst sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle, bu aracın verimli ve güvenilir olacağından emin olabilirsiniz.

Dr.Web Live Disk, dizin ve dosya boyutu hariç tutmaları ve bir dosyayı taramak için harcanan sürenin üst sınırları gibi tarama özelliklerini özelleştirmenizi sağlayan bir araçtır. Virüs bulaşmış dosyalar ve reklam yazılımlarıyla nasıl başa çıkılacağı gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere, kötü amaçlı yazılım bulduğunuzda ne olacağına karar vermenizi sağlar. Kötü amaçlı yazılımları kaldırmanıza yardımcı olmasının yanı sıra, seçilen dosyaları kurtarma veya koruma için USB belleğe kopyalamanıza olanak tanır.

Bu aracın ilgi çekici bir özelliği, mevcut ücretli eklentilerdir. Fidye yazılımı şifre çözücü gibi diğer güvenlik araçlarını bir araya getirmeyi tercih edebilirsiniz.

Dr.Web Live Disk, internete bağlı olduğunuz sürece yeni tanımlarla güncellenir. Windows'un yanı sıra Linux sistemleriyle de çalışır. Dosya boyutu 800MB civarındadır.

Avira Rescue System'ın bir CD'ye veya USB belleğe kurulması çok basittir ve bir web tarayıcısı, bir disk bölümleme aracı ve bir kayıt defteri düzenleyicisi gibi ek araçlarla birlikte gelir. Grafik arayüzde gezinmek kolaydır, ancak bazılarının önemsemeyeceği salt metin seçeneği yoktur.

Bu araç, belirli dosyaları tarama seçeneği gibi listedeki diğerlerinin özelleştirme özelliklerinden bazılarına sahip değildir; yalnızca tüm bölümü tarayabilirsiniz. Bununla birlikte, her seferinde tam bir tarama yapmak, hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlamaya yardımcı olduğundan, bu yeni başlayanlar için iyi olabilir.

Avira web sitesindeki araçla ilgili bilgiler, aracın günlük olarak güncellendiğine dair bilgiler içeriyor olsa da, bazı kullanıcılar güncellemeyle ilgili sorunlardan şikayet ediyor. En yeni tehditleri tarayan bir araç istiyorsanız bu iyi değildir.

Bu araç Ubuntu tabanlıdır, dolayısıyla Linux ile kullanım için de uygundur. Yaklaşık 670MB boyutunda oldukça büyük bir dosya olarak geliyor.

NortonLifeLock Rescue Tools, bozuk sisteminizi taramak için bir CD veya USB sürücüsü oluşturmak için kullanılabilir. Linux tabanlı araçlar hem Windows hem de Linux sistemleriyle çalışacaktır.

Bu araç ücretsiz, bağımsız bir ürün olarak sunulur ve onu kullanmak için başka bir Norton ürünü kullanmanıza gerek yoktur. Yalnızca metin seçeneği olmayan bir grafik arayüz üzerinde çalışır.

NortonLifeLock Rescue Tools, özelleştirme açısından şaşırtıcı şekilde sınırlıdır. Sistemi taramak ve temizlemek için tek bir seçenek vardır ve temizlememe seçeneği yoktur. Bununla birlikte bu, kullanımı çok basit hale getiriyor.

Sonraki kullanımlar için dosyayı yeni tanımlarla güncelleme seçeneğiniz vardır. Sadeliğine rağmen, bu araç hala 800MB'ın üzerinde oldukça büyük bir dosya boyutuna sahiptir.

Adaware, kullanımı kolay basit bir araçtır. Adaware ile sorunlu sisteminizi taramak için bir CD veya USB sürücüsü oluşturabilirsiniz. Bu araç, tarama için klasörleri (ancak tek tek dosyaları değil) belirtme seçeneği de dahil olmak üzere çeşitli özelleştirme özellikleri sunar.

Adaware, daha yeni tehditleri kaçırmamak için taramadan önce otomatik olarak güncellenir. Ancak bu aracın yalnızca Windows 7 veya daha yenisiyle çalıştığını, bu nedenle daha eski bir bilgisayarı kurtarmaya çalışıyorsanız kullanışlı olmayacağını belirtmekte fayda var.

Bu aracın birkaç dezavantajı var. İlk olarak, dosya boyutu nispeten büyüktür ve 1 GB'ın üzerindedir. Ayrıca, Adaware uzun süredir sektörde olmasına rağmen, gücünü kaybediyor ve artık en iyiler arasında kabul edilmiyor.

Panda Rescue ISO, ücretsiz Panda Cloud Cleaner programının, bilgisayarı kapatabilecek ve virüs taramasını önleyebilecek başka çalışan işlemler olmadan bir bilgisayarı taramasını sağlayan bir programdır.

İlk olarak, bilgisayarınızı Panda Cloud Cleaner'ı çalıştırmaya hazırlamak için Panda Rescue ISO diskine önyükleme yapmalısınız. Ardından, bilgisayarınız Windows'ta yeniden başlatılacak ancak diğer uygulamalar başlamadan önce temizleyiciyi başlatacaktır. Panda Cloud Cleaner'ın bir virüs tarafından sonlandırılma olasılığının düşük olması için diğer tüm işlemler kapatılır.

Bu araçla ilgili sorun, bir virüs bilgisayarınıza o kadar derin bir şekilde bulaştıysa, Windows'a önyükleme bile yapamıyorsanız, düzgün çalışmayabilir. Bu durumda, Windows'un önyüklemesini gerektirmeyen bu listedeki diğer araçlardan herhangi birini denemek gerekir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!