15 Ücretsiz Bootable Antivirüs Programı

15 Ücretsiz Bootable Antivirüs Programı

Bilgisayarınızın hiç açılmamasında bir virüsün ya da başka bir kötü amaçlı yazılımın sorumlu olduğundan emin misiniz? Virüs taraması yapmak için Windows'u başlatamıyorsanız virüsleri nasıl tararsınız? Önyüklenebilir bir virüs tarayıcısıyla çalışan özel bir flash sürücü veya CD / DVD diski oluşturup, daha sonra virüsleri taramak için virüslü makinede kullanabilirsiniz.

Virüslerin en ciddi kısmı, bilgisayarınızın başlamasına izin veren parçalarına zarar verdiğinden, önyüklenebilir bir virüsten koruma aracı, virüsün kaldırılması ve bilgisayarınızın yedeklenip çalıştırılması için genellikle güçlü bir silah olabilir.

Not: Genelde, önyüklenebilir bir virüsten koruma programı, ISO görüntüsünü normal çalışan bir bilgisayardan diske yazdırmanızı veya bir USB sürücüsüne yazdırmanızı gerektirir. Sonra, diskten önyükleme yapmanız veya virüslü bilgisayardaki flash sürücüden önyükleme yapmanız gerekir.

1. Anvi Rescue Disk

Anvi Rescue Disk

Anvi Kurtarma Diski, gerçekten basit bir önyüklenebilir virüs tarayıcısıdır. Programda sadece üç ana tarama düğmesi, iki bölüm var ve özel ayar yok.

Bir veya daha fazla belirli klasör içinde kötü amaçlı yazılım aramak için hızlı bir akıllı tarama, tam sistem taraması veya özel tarama çalıştırabilirsiniz.

Virüs tarafından değiştirilmiş olabilecek bozuk kayıt defteri sorunlarının bulunması ve düzeltilmesi için de bir bölüm vardır.

Anvi Kurtarma Diski ile ilgili sevmediğim tek şey, tüm sürücüyü bir kerede taramanız gerektiğidir - normal antivirüs yazılımı ile yapabildiğiniz gibi tek, belirli dosyaları taramayı seçemezsiniz.

2. AVG Rescue CD

AVG Rescue CD

AVG Rescue CD, metin içermeyen ücretsiz bir önyüklenebilir antivirüs programıdır. Potansiyel olarak istenmeyen programları kontrol edebilir, çerezleri tarar, gizli dosya uzantılarını bulur ve arşivlerin içinde bile tarama yapar.

AVG Rescue CD ile taramaya başlamadan önce, sadece seçtiğiniz klasörleri, yalnızca önyükleme sektörünü, yalnızca kayıt defterini veya herhangi bir yerel olarak bağlı sabit sürücüyü tarama seçeneğine sahipsiniz.

Ne yazık ki, AVG Rescue CD grafiksel bir arayüz sağlamadığından, menülerde gezinmek zor olabilir.

3. Avira Rescue System

Avira Rescue System

Avira Rescue System, standart bir grafik arayüzü altında bir kayıt defteri düzenleyicisi, web tarayıcısı ve daha fazlası olarak çalışan ücretsiz bir önyüklenebilir antivirüs programıdır.
Avira Rescue System, bir tarama yapmadan önce tanımlarını otomatik olarak günceller, bu da yazılımı kullanmak istediğiniz her seferinde yeniden yüklemeniz gerekmediğinden harikadır.

Virüs taraması sırasında, sıkıştırılmış dosyalar paketten çıkarılır ve ek koruma için taranır.

Avira Rescue System, tek tek dosyaları taramanıza izin vermez, aynı anda yalnızca bir bölümün tamamını tarar. Ayrıca, indirme 650 MB'ın üzerinde olduğundan oldukça büyüktür.

4. Comodo Rescue Disk

Comodo Rescue Disk

Kurulabilir Comodo Antivirus yazılımının yanı sıra, Comodo'nun da ücretsiz bir önyüklenebilir antivirüs programı vardır.
Comodo Rescue Disk bir USB aygıtından veya diskten salt metin modunda veya tam bir grafik kullanıcı arabirimiyle (GUI) başlatılabilir. GUI sürümü, kullanımı daha kolay olan tanıdık bir program arayüzüne sahiptir.

Comodo Rescue Disk ile başlatabileceğiniz üç farklı tarama türü vardır: akıllı tarama, tam tarama veya özel tarama.
Akıllı tarama, bellekte, önyükleme kesimlerinde, otomatik çalıştırma girişlerinde ve kayıt defteri ve sistem klasörü gibi diğer alanlarda virüsleri ve rootkit'leri denetler. Özel bir tarama, tüm sürücü yerine taramak için tek tek dosyaları ve klasörleri seçmenizi sağlar.

Ayrıca arşivleri tarayabilir, sezgisel tarama özelliğini etkinleştirebilir ve belirli bir boyuttaki dosyaları atlayabilirsiniz.

5. Bitdefender Rescue CD

Bitdefender Rescue CD

Bitdefender Kurtarma CD'si, her başlatıldığında güncellemeleri otomatik olarak kontrol eden ücretsiz bir önyüklenebilir virüs tarayıcı programıdır.

Belli dosya uzantılarını taramadan hariç tutabilirsiniz, Bitdefender Rescue CD'sinin maksimum dosya boyutunu seçmeli ve isteğe bağlı olarak bir tarama ile arşivleri içermelidir. Bitdefender Rescue CD ile tüm sürücüyü değil, belirli bir dizini hedeflemek istiyorsanız, tek tek klasörlerde arama yapmanızı sağlar.

6. Dr.Web LiveDisk

Dr.Web LiveDisk

Dr.Web LiveDisk, Windows ve Linux için bir özellik dolusu ücretsiz önyüklenebilir virüs tarayıcısıdır.

Virüs bulaşmış, şüpheli dosyalar ararken kullanması gereken eylemleri seçmek gibi birçok yapılandırılabilir ayar vardır. Ayrıca, reklam yazılımları, çeviriciler vb. gibi belirli sorunları tespit etmesi durumunda ne olacağına karar verebilirsiniz.

Ayrıca, dizinlerin taranmasını engelleyebilir, bir dosyanın taramadan çıkarılmadan önce ne kadar büyük olabileceğini ayarlayabilir ve maksimum bir süreyi tanımlayabilirsiniz: Dr.Web'in tek bir dosyayı taramasına izin verilir.

Dr.Web LiveDisk'i bir USB aygıtına veya diske kurabilirsiniz, ancak her iki yöntem de 600 MB boyutunda oldukça büyük bir yükleme işlemidir.

7. F-Secure Rescue CD

F-Secure Rescue CD

F-Secure Kurtarma CD basit bir önyüklenebilir antivirüs programıdır. Herhangi bir grafik kullanıcı arayüzü olmadan çalışır, bu yüzden biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Bir taramanın başlangıcını onaylamak için Enter tuşuna basmak dışında neredeyse hiç seçenek veya kullanıcı girişi yoktur.

F-Secure Rescue CD, bir tarama başlatılmadan önce virüs tanımlarını otomatik olarak günceller.

8. Kaspersky Rescue Disk

Kaspersky Rescue Disk

Kaspersky, virüsleri, solucanları, truva atlarını, kötü amaçlı araçları, reklam yazılımlarını, çeviricileri ve diğer kötü amaçlı öğeleri tarayabilen bir Kurtarma Diski adını taşır. Grafik modunu (önerilen) veya salt metin modunu kullanarak seçim yapabilirsiniz.

Tarama seçenekleriniz Fileless nesneleri, Başlangıç ​​nesneleri ve Sistem sürücüsü içerir. Önyükleme sektörlerini ve belirli klasörleri de tarayabilirsiniz.

Dosyaları kopyalamak veya silmek için dosya sistemine göz atmak için Kaspersky aracını da kullanabilirsiniz. Firefox tarayıcısı, diğer pek çok araç arasında da Kaspersky Rescue Disk'te yerleşiktir.

9. Panda Cloud Cleaner Rescue ISO

Panda Cloud Cleaner Rescue ISO

Panda Rescue ISO, ücretsiz Panda Cloud Cleaner programının, bir bilgisayarı potansiyel olarak kapatabilecek ve virüs taramasını engelleyebilecek başka bir işlem yapmadan taramasını sağlayan bir programdır.

Öncelikle, bilgisayarınızı Panda Cloud Cleaner çalıştırmak için hazırlamak için Panda Rescue ISO diskine önyükleme yapmalısınız. Sonra, bilgisayarınız Windows'u yeniden başlatır, ancak diğer uygulamalar başlamadan önce temizleyiciyi başlatır. Diğer tüm süreçler kapatılır, böylece Panda Cloud Cleaner'ın bir virüs tarafından sonlandırılması daha az olasıdır.

Bu araçla ilgili sorun, bir virüsün bilgisayarınızı çok derinden etkilediği ve Windows'a bile önyükleme yapamayacağınız takdirde düzgün çalışmayabilir olmasıdır. Bu durumda, bu listede Windows önyükleme gerektirmeyen diğer araçlardan herhangi birini denemek isteyebilirsiniz.

10. Sophos Bootable Anti-Virus

Sophos Bootable Anti-Virus

Sophos Bootable Anti-Virus'da iki farklı tarama türünden birini seçmekten başka pek çok özel ayar veya seçenek bulunmamaktadır.

Önerilen bir Tarama, virüs bulaşmış dosyaları yeniden adlandırabilir veya yalnızca bulunan kötü amaçlı öğelerin günlüğünü görüntüleyebilir. Gelişmiş Tarama, algıladığı virüs bulaşmış dosyaları kaldırır. Virüsleri manuel olarak kaldırmak için bir Bash Shell menü seçeneği de bulunmaktadır. Bu seçenek, yalnızca kötü amaçlı öğelerin nerede olduğunu biliyorsanız, büyük olasılıkla yararlı olmaz.

İndirme bağlantısına ulaşabilmeniz için önce birkaç soruya cevap vermelisiniz.

Not: Sophos Bootable Anti-Virüs ISO dosyası almak için ileri adımlar gereklidir. Programı indirmek için talimatları dikkatli bir şekilde okumalısınız. Yaklaşık 250 MB boş alan gerektiriyor.

11. Trend Micro Rescue Disk

Trend Micro Rescue Disk

Trend Micro Rescue Disk, grafik arayüzü olmayan başka bir ücretsiz önyüklenebilir antivirüs aracıdır. Bu, ok tuşlarıyla tamamen metin modunda gezinmeniz gereken anlamına gelir.

Kontrol etmek istediğiniz alanlara bağlı olarak hızlı bir tarama veya tam tarama yapabilirsiniz.

Not: Trend Micro Rescue Disk ilk olarak önyüklenebilir yazılımı içeren normal bir program dosyası olarak indirilir. Sadece bir USB cihazına veya CD'ye yüklemeyi seçin.

12. VBA32 Rescue

VBA32 Rescue

VBA32 bir grafik arayüzü desteklemez, ancak ayrıntılı ayarlarında bunu yapar. Bu programda, taranacak sürücülerin seçilmesi, taranacak dosya türleri kümesinin tanımlanması, arşivlerin içinde taramanın seçilmesi gibi pek çok seçenek vardır ve kötü amaçlı bir dosya tespit edildiğinde varsayılan eylemi belirleme.

Sezgisel tarama ayarlarını ve virüs tanımlarını doğrudan CD veya USB sürücüsünden güncelleyebilirsiniz.

13. Windows Defender Offline

Windows Defender Offline

Microsoft, Windows Defender Çevrimdışı, tam bir kullanıcı arabirimi ile bir bootable virüs tarayıcısıdır.

Virüs tanımlarını doğrudan diskten güncelleyebilir, karantinaya alınmış dosyaları görüntüleyebilir ve taranan dosyaları, klasörleri ve uzantı türlerini hariç tutabilirsiniz.
Windows Defender Offline hızlı virüs taramalarını, tam taramaları ve özel taramaları destekler; böylece kendi klasörlerinizi ve taranacak sürücüleri seçebilirsiniz.

Not: İndirme bağlantısından Windows Defender Offline aracı yazılımı sizin için bir diske veya USB aygıtına yazabilir, böylece görüntü yazma yazılımı gerekmez.

14. Zillya! LiveCD

Zillya! LiveCD

Zillya! LiveCD sadece tüm sürücüleri veya tüm klasörleri tarayabilir, ancak sadece tek dosyaları taramaz.
Virüsleri yürütülebilir dosya gibi olası tehlikeli dosya türlerinde kontrol etmek için bir seçenek vardır, böylece her dosya türünü taramazsınız, bu da uzun zaman alabilir.

Zillya adlı bir yardımcı program! MBR Kurtarma bu önyüklenebilir diskten edinilebilir; bu virüsler için MBR'yi tarayabilir ve bozuk bir MBR'nin neden olduğu önyükleme sorunlarını gidermeye çalışabilir.

15. PC Tools' Alternate Operating System Scanner

PC Tools' Alternate Operating System Scanner

PC Tools'un Alternatif İşletim Sistemi Tarayıcısı, daha büyük bir paketin bir parçası olduğundan, bu yardımcı program bu listedeki diğerlerinden biraz farklıdır.

Tüm süit sadece bir virüs tarayıcı değil, aynı zamanda bir sistem kabuğu, dosya yöneticisi, veri imha programı ve dosya kurtarma aracı içerir.

Kötü amaçlı dosyalar bulunursa, PC Tools'un Alternatif İşletim Sistemi Tarayıcısı, diğer dosyalarınıza zarar vermeyecek şekilde devre dışı bırakabileceğiniz bir sonuç sayfası gösterecektir.

Bu araç hakkında beğendiğim en önemli şey, herhangi bir özel ayarın olmamasıdır (bakış açınıza bağlı olarak iyi veya kötü bir şey olabilir).

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 470 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" 15 Ücretsiz Bootable Antivirüs Programı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere 15 Ücretsiz Bootable Antivirüs Programı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda 15 Ücretsiz Bootable Antivirüs Programı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al