2018'in En İyi 5 Şifre Yöneticisi

2018'in En İyi 5 Şifre Yöneticisi

Kullanıcılar, internetteki farklı platformlara giriş yapmak için inanılmaz sayıda şifre ile uğraşmak zorundalar. Şifreleri hatırlamak için çoğu insan benzer şifreleri ya da ezberleyebilecekleri kolay cümlecikleri kullanıyor. Bu adımların her ikisi de hesaplarının güvenliği için iyi değildir. Güçlü şifrelerinizi unutmadan saklamak için bu yazıdaki programları kullanabilirsiniz.

Kimlik bilgilerinin güvenliğini artırmak için, bilgilerin korunmasını sağlayan en iyi şifre yöneticilerini kullanmak önemlidir. Bu uygulamalar güvenli parola üretir ve saldırıya uğrama ihtimalini azaltır. Şifre yöneticileri, tarayıcınızda dijital ağ geçidi işlevi gibi hareket eder ve ziyaret ettiğiniz her web sitesindeki oturum açma ayrıntılarını doldurur.

En iyi şifre yöneticisi ile yapmanız gereken en önemli tek şey, sadece parola yöneticisinin ana şifresini çok güvenli bir şekilde tutmaktır. Önce neden bir Şifre yöneticisinin bu kadar önemli olduğunu söyleyelim.

Şifre Yöneticisini Neden Kullanmalıyım?
Hesaplarınız için güçlü ve benzersiz bir şifre kullanmıyorsanız saldırıya uğrama ihtimali bulunmaktadır. Bir şifre, üst ve alt karışım harflerinden, sembollerden ve sayılar ile tamamen güvence altına alacak şekilde olmalıdır. Benzer kurallara uymayan kişilerin hesapları, siber suçluların hesaplarını ele geçirmesi için yapılan bir davettir.

Bir araştırmaya göre, Kullanıcıların %55'i sosyal ve banka hesapları için benzer bir şifre kullanıyor. Herhangi bir hesap hacklenirse, diğer hesap bilgileri de açığa çıkacaktır bu durumda.

Ancak, her hesap için farklı şifreler kullansanızda, hala olması gerektiği kadar güçlü şifreler olmayabilir.
Kullanıcıların zaman zaman şifrelerini değiştirmedikleri de başka bir sıkıntı. Bu sebeplerden dolayı, iyi bir şifre yöneticisi kullanımı zorunludur. Bu bilgilerinizi bilgisayar korsanlarından ve veri hırsızlarından korur.

Parola Yöneticisi İçin Dikkat Edilecekler?
Şifre yöneticisini seçerken çeşitli güvenlik özelliklerine, özellikle de şifrelemeye bakarken, doldurma ve iki faktörlü kimlik doğrulama önemlidir.

Giriş şifrelerinin şifrelenmesi, tek bir hesap için çeşitli cihazlara kurulum ve birkaç şifre saklayabilme. Güvenilir bir şifre yöneticisi, her seferinde yeni ve güçlü bir şifre oluşturur; ayrıca, yazılımı zamanında günceller.

Otomatik doldurma özelliği, kart numarası ve sıkça kullandığınız diğer bilgilerle çevrimiçi formları hızlı ve kolay bir şekilde doldurmanıza yardımcı olur.

En İyi Şifre Yöneticileri

LastPass

Bu uygulamadaki herhangi bir şifreyi bilgisayar korsanları çözemezler ve hatta LastPass çalışanları dahi şifresini çözemez. Ancak, ana parola ipuçlarının ortaya çıkma ihtimali vardır.

LastPass tüm kullanıcılara ana şifrelerini güncellemesi için bildirim gönderir.

lastpass

LastPass formları ve kredi kartı ayrıntılarını doldurur, güçlü bir şifre oluşturur ve güçlü veri senkronizasyonu gerçekleştirir. Hatırlamak için yapılandırdığınız diğer verilerle birlikte kullanıcı adlarını ve şifreleri saklar.
Çevrimiçi gizlilikteki ilerlemenizi sürekli olarak kontrol ettiğinden ve yapılması gereken alanları size söyleyen en iyi şifre yöneticisidir.

Çok faktörlü Doğrulama: LastPass hesabınızın güvenli olduğundan emin olmak için 2FA kullanır.

Bunu yapmanın iki yolu vardır:
ilk yöntem, LastPass hesabınıza giriş yapabileceğiniz bir kod gönderir. İkinci yöntem, altı basamaklı bir kod üreten uygulamayı indirir, sayıları asla benzer olmamak için her 30 saniyeden sonra değiştirebilirsiniz. Bu yolların her ikisi de bilgisayar korsanlarının LastPass hesabınıza erişmesini zorluyor.

Şifre Oluşturucu: LastPass'ın diğer bir özelliği, kırılması imkansız olan en karmaşık uzun parolaları üreten aracı. Ayrıca, karakterlerin telaffuzunu kolaylaştırmak için uzunluklarını ve türlerini seçebilirsiniz. Ardından, bulunduğunuz sayfadaki mevcut günlük kaydını bırakmadan yeni şifrenizi hafızaya kaydedin.

IE Anywhere: LastPass uzantısı herhangi bir tarayıcıdan LastPass uygulamasına giriş yaptığınızda yüklenir. LastPass premium kullanıcılarına IE Anywhere'i indirmeyi ve ana sürücüsüne kaydetmeyi öneriyor.

Dashlane

Dashlane, bir takım özelliklerle kendisini en iyi şifre yöneticisi olarak kanıtlıyor. Kullanımı kolaydır, şifre paylaşma özellikleri vardır. Ayrıca, tek bir şifre gücü raporu tıklaması ile tüm veya seçilen sayıda parolayı değiştirebilir ve hesabınızda bir acil durum iletişimi kurar.

dashlane

Dijital Cüzdan: Bu, çevrimiçi ödemeleri Dashlane'in çevrimiçi cüzdanında saklamanıza izin verir. Otomatik form doldurma nedeniyle çevrimiçi satın alma işlemi kolaylaşır ve hızlı olur. Dahası, web sitesinin saldırıya uğramasına karşı sizi sitelerdeki ödeme türlerini kaydetme endişelerinden kurtarır.

Güvenlik: Güvenlik, Dashlane'in ilk önceliğidir. Bugüne kadar dünyanın en güçlü şifrelemesi olan AES-256 şifrelemesini kullanıyor. Şifreli verileriniz cihazınızda yerel olarak depolanabilir veya tüm cihazlarınızla senkronize edilebilir.
Daha fazla koruma için iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirebilirsiniz. Depolanan şifrelerinize erişmek, herhangi bir yerde saklanmayan bir ana şifrenin kullanılmasını gerektirir.

Şifre Değiştirici: Dashlane, bu son özellik ile şifrelerinizi tek bir seferde güncellemenize olanak tanır ve bu da zaman kazandırır ve parolalarınızı daha güvenli hale getirir.

RoboForm

RoboForm, kullanıcılarına herhangi bir internet özellikli cihazdan oturum açmalarını ve daha sonra şifrelerine erişmesini sağlayan web tabanlı bir şifre yöneticisidir.
Bu, uzun zamandan beri endüstride lider olarak düşünülmüştür. RoboForm, oturum açmanıza, parolalarınızı kaydetmenize ve kayıtlı parolaları geri almanıza olanak tanıyan kullanımı kolay bir yazılımdır.

roboform

Otomatik kaydetme özellikleri: Parolalarla birlikte adresler, adlar, doğum günleri gibi kişisel bilgileri otomatik olarak kaydedebilir.
Çok faktörlü kimlik doğrulama seçeneği: RoboForm'daki bu özellik, kullanıcıların yalnızca kayıtlı cihazların bir hesaba erişebildiğinden emin olmasını sağlar. Donanım veya yazılım belirteci, bir şifre veya güvenlik sorusu ve parmak izi veya retina taraması olmak üzere üç faktör faktörü içerir. Bu özelliğin etkinleştirilmesi, RoboForm hesabına giriş yapmak için en az iki faktörün varlığına ihtiyaç duyacaktır.

Güvenlik: Hiç şüphe yok ki RoboForm'un web tabanlı özelliği son derece elverişlidir, ancak bilgisayar korsanlarının ve diğer yetkisiz kişilerin şifre yöneticisini kullanmalarını kolaylaştırabilir. RoboForm kullanıcıları için bulut ve çevrimiçi depolama sadece bir seçenektir.

KeePass

Açık kaynaklı bir platformdur ve tamamen ücretsizdir. Sha-256 karma kimlik doğrulamasına sahip güçlü bir AES-256 şifre kullanan uçtan-uca şifreleme sunulmaktadır. KeePass, dizüstü, mobil cihaz veya masaüstü bilgisayarınıza şifrelerinizi depolar.

keepass

KeePass, çeşitli modern masaüstü ve mobil platformlarda çalışabilen, güçlü ve özelleştirilebilir bir şifre yöneticisidir. Ancak, teknik olmayan kullanıcılar için oldukça profesyoneldir. Tarayıcı entegrasyonu eklemek için eklentiler mevcuttur.

Şifre Üreticisi: Bir şifre üreticisi ile yeni bir şifre girdiğinizde KeePass otomatik olarak doldurur. Ayrıca, şifre üreticisini ayarlamak için bir çok yapılandırma yapmanıza izin verir.

Şifre üreticisi, isteğe bağlı olarak şifreler oluşturmanızı sağlar.
KeePass'ın şifre üreticisi özelliği, noktalama işaretlerinin dördüncü kategorisini sonlandırır ve ü ve Ñ gibi yüksek ANSI karakterinin yanı sıra boşluk karakteri de eklemenize izin verir.

Otomatik Tip ve Uygulama Parolası: KeePass, güvenli sitelerde oturum açtığınızda kimlik bilgilerini otomatik olarak yakalamasa da yarı otomatik bir şekilde yapar. Yarı-otomatik olarak Kimlik Adı adlı bir özellik kullanarak sizin için kimlik bilgilerini doldurur. Kaydedilen kimlik bilgilerini doldurmak için bu özellik kelimenin tam anlamıyla klavyeye yazmasını simüle eder.

Veritabanı Senkronizasyonu: Yukarıda belirttiğimiz gibi KeePass, veritabanını bulutta değil yerel depolama biriminde yönetir.
Veriler yerel olarak tutulduğunda, veri ihlalini en aza indirir.

1Password

5 en iyi şifre yöneticisi listesi 1Password ile sona eriyor. Sizin için daha zor bir şifre üretme kapasitesine sahiptir. Şifre dışındaki özel bilgileri saklayabilir. Bu şifre yöneticisinde iki adımlı doğrulama da etkinleştirilir.

30-gün para iade garantisi | Windows, Android, Mac ve iOS için kullanılabilir.

1password

Güvenli Şifre Paylaşımı: Parolalarınızı aile üyelerine, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza paylaşırsanız sizin için en iyi şifre yöneticisidir. Parolaların güvenli paylaşımı büyük bir endişe kaynağıdır. Giriş bilgilerinizi bir e-postayla veya anlık mesaja yapıştırmak için tüm şifrelerin güvenliğini sağlamak mantıklı değil. 1Password, 1Password'taki diğer kullanıcılarınızla parolalarınızı güvenli bir şekilde paylaşmanıza olanak tanır.

Gözetleme kulesi: 1Password'un, göze batan zayıf noktaları kontrol eden ve bir şifrenin değiştirilmesi gerektiğinde sizi bilgilendiren Watchtower adlı bu şaşırtıcı özelliği vardır. Herhangi bir web sitesini savunmasız olarak algılarsa, şifrenizi güncelleyebilmeniz için derhal sizi uyaracaktır.

Sonuç
Çevrimiçi güvenlik ve gizlilik için, parolalar aynı anda ve parola yöneticilerinde güvenlik altına alınması gereken en önemli şeydir. En iyi şifre yöneticisini seçmek önemlidir, çünkü bir şifre yöneticisi tüm önemli verilerinizi koruyacaktır. Her şifre yöneticisi birbirinden farklı deneyim sunar.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 2372 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" 2018'in En İyi 5 Şifre Yöneticisi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere 2018'in En İyi 5 Şifre Yöneticisi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda 2018'in En İyi 5 Şifre Yöneticisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın