Ogznet.com

2019 yılı teknoloji endüstrisi için en heyecan verici ve en önemli yıllardan biri olacak gibi görünüyor. 5G ve katlanabilir ekranlar gibi bazı kritik yeni teknolojilerin yanı sıra cihazlardaki yapay zeka (AI), kişisel robotik ilerlemeler ve diğer heyecan verici alanlar gibi kritik gelişmelerin yanı sıra, içinde bulunduğumuz yeni yıl için hissedilir bir beklenti duygusu var.

Ayrıca, 2018, birkaç büyük teknoloji şirketi için oldukça zor bir yıl oldu, bu yüzden eski yılı unutturmak ve yeniliklere açılmak için heyecanlı bir grup var. Bunu da akılda tutularak, işte 2019'daki en büyük trendler ve teknoloji alanında olması beklenen en önemli gelişmeler.

1.Tahmin: Katlanabilir Telefonlar ile 5G Telefonlar

katlanabilir telefonlar
Bu noktada, herkes 2019'un mobil dünyadaki iki heyecan verici teknolojik gelişmenin “resmi” ilkesini göreceğini biliyor: katlanabilir ekranlar ve 5G modemlerle donatılmış akıllı telefonlar.

Ancak, bu iki teknolojinin bu yıl tek cihazda birlikte gelmeyeceği belli oldu: 5G özellikli telefonları göreceğiz ve katlanabilir ekranlı akıllı telefonlar göreceğiz. Henüz, her iki kabiliyeti de 2019 takviminde birleştiren cihazları göreceğimiz belli değil. Sonuçta, elbette göreceğiz, ancak bu en son teknolojilerin her birinin kitlelere pazarlanma maliyetlerindeki zorluklar bunu geciktirecektir. Ancak net olarak, 2019'da satılan akıllı telefonların büyük çoğunluğu ne entegre bir 5G modeme ne de katlanabilir bir ekrana sahip olmayacaklar - her iki teknolojinin de yüksek fiyatları bu yıldaki etkilerini sınırlayacaktır.

Yakın vadede, katlanabilir ekran tabanlı telefonlar, 5G donanımlı telefonlardan daha fazla pazar payına sahip olabilir, çünkü bu bükülebilir ekranların cihaz kullanılabilirliği ve biçim faktörü üzerindeki etkisi tüketicilerin olacağına inanmayacak kadar çekici potansiyel 5G hız artışından daha önemli gibi duruyor. Ayrıca, 5G veri planlarının fiyatlandırılması, sınırlı ilk 5G kapsama alanları gibi sorunların kısıtlayıcı etkisi ile tüketicilerin 5G'yi benimsemeleri sınırlı olacaktır. Öte yandan, katlanabilir telefonlar - pahalı olsalar da - tüketiciler için daha da çekici bulacak.

2.Tahmin: Oyun Yayını (Game Streaming) Hizmetleri Yaygınlaştırılıyor

Bir yıl içinde, video yayınlama pazarına (Apple, Disney, Time Warner, vb.) yeni girenlere büyük ilgi duyulacak. 2019'da bulut tabanlı eğlencede sürpriz kazanımlar ile, Microsoft'un Project xCloud (Xbox oyun platformuna dayanarak) ve diğer olası platformlar ile oyun akışı hizmetleri olabilir.

Game Streaming

Oyun akışındaki fikir, insanların hem daha eski hem de daha yeni bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda birinci sınıf oyunlar oynamasını sağlamaktır. PC ve mobil oyunlardaki muazzam büyüme ve eSports'un popülaritesinin artmasıyla birlikte, tüketici pazarı, oyuncuların geniş bir yelpazedeki farklı cihazlarda popüler yüksek kaliteli oyunları oynamasına izin verecek bir hizmet (veya iki) için hazırlanmıştır.

Tabii ki, oyun akışı yeni bir kavram değil ve geçmişte birkaç başarısız girişimde bulunuldu. Buradaki zorluk, bulut odaklı bağlantıların tahmin edilemez dünyasında zamanında, ilgi çekici bir deneyim sunmaktır. Tüketicilerin ödemeye istekli olduğu kullanımı kolay bir hizmette bir araya getirilmiş gecikmeden yanıt verme ve yüksek kalitede görseller gerektiren olağanüstü zor bir teknik görevdir.

Neyse ki, bunu şimdi mümkün kılmak için, WiFi (örneğin, WiFi6 gibi) ve geniş alanlı hücresel ağlar (ve 5G'nin işleri daha da iyileştirmesi gerekir) yoluyla genel bağlantıdaki gelişmeler de dahil olmak üzere bir dizi önemli teknolojik gelişme bir araya geliyor. Ayrıca, bulut tabanlı sunucularda GPU'ların yaygın olarak benimsenmesi ve optimizasyonu gerçekleştirildi. Bununla birlikte, en önemlisi, bölünmüş veya işbirliğine dayalı oluşturma (bazılarının bulutta ve bazılarının yerel aygıtta yapıldığı) gibi teknolojilerin yanı sıra yapılması gereken veya içerik gereken AI tabanlı tahminler gibi teknolojilere olanak tanıyan yazılım geliştirmeleridir. Toplu olarak, bu ve diğer ilgili teknolojiler, onları başarılı bir şekilde uygulayabilen şirketler için etkileyici bir gelir seviyesi elde edebilecek zorlayıcı bir oyun servisine olanak sağlamaya hazır görünüyor.

Ayrıca, donanıma daha az bağımlı olan oyun akış hizmetlerinde güçlü bir artış olmasına rağmen, oyun oynamaya özgü PC'ler, GPU'lar ve diğer oyun odaklı donanımlar üzerinde olumsuz bir etkiye yol açabileceğini (insanlar daha eski, daha az güçlü cihazlar kullanabileceği için) eklemek önemlidir. Aslında, tam tersi olması muhtemeldir. Oyun akış hizmetleri daha geniş bir kitlelere en zorlayıcı oyunları sunacak ve sırayla, daha fazla insana oyun optimizasyonlu PC'ler, akıllı telefonlar ve diğer cihazları satın alma eğilimine geçecek. Oyun hizmeti, onlara, birincil oyun cihazlarına erişemedikleri durumlarda bu oyunları oynama (veya oynamaya devam etme) fırsatı verecektir.

3. Tahmin: Çoklu Bulut, İşletmelerde bir Standart Sistem Haline Gelecek

bulut sistemleri

Birçok modern teknolojideki gelişmelerde olduğu gibi, herkes için çalışan tek bir bulut bilişim çözümü olmadığı ortaya çıktı. Genel, özel ve karma kombinasyonların hepsinin bir yeri vardır ve bu grupların her birinde, farklı platform seçeneklerinin hepsinin rolü vardır. Evet, Amazon şu anda genel olarak bulut bilişime öncülük ediyor, ancak iş yükü türüne veya diğer gereksinimlere bağlı olarak, Microsoft Azure, Google’ın GCP’si (Google Cloud Platform) veya IBM, Oracle veya SAP bulut teklifleri mantıklı olabilir.

Asıl kazanan, nerede veya kim tarafından barındırıldığına bakılmaksızın bulut bilgi işlem modelidir. Bulut bilişim sadece performans, güvenilirlik ve güvenlik konusundaki beklentilerini değiştirmekle kalmadı, ilham verdiği DevOps yazılım geliştirme ortamı ve etkinleştirdiği konteyner odaklı uygulama mimarisi, yazılımın nasıl yazıldığını, güncellendiğini ve dağıtıldığını kökten yeniden şekillendirdi. Bu yüzden şirketlerin odak noktalarını bulut bilişimin kamu altyapısı temelli yönlerinden ve sağladığı esnek yazılım ortamlarına kaydırdıklarını görüyorsunuz. Bu, şirketlerin neden birden fazla bulut türünden ve bulut tedarikçisinden yararlanılmasının zayıflık veya ayrık bir strateji değil, aslında gelecekteki çabalar için kullanılabilecek bir güç olduğunu fark etmelerinin nedenidir.

4. Tahmin 4: Cihazdaki AI, Veri Gizliliği Hakkındaki Endişeyi Değiştirecektir

Teknoloji tabanlı cihazlar, mobil uygulamalar ve diğer bulut tabanlı hizmetlerin kullanılmasının en az anlaşılan yönlerinden biri, özel, kişisel verilerimizin ne kadarını, hatta onu bile bilmeden, paylaşıyor olmasıdır. Ancak geçen yıl boyunca, hepimiz, veri gizliliği sorununun ne kadar büyük (ve çok geniş kapsamlı) olduğunun acı bir şekilde farkında olmaya başladık. Sonuç olarak, teknoloji şirketlerinin kullandığı veri işleme uygulamalarına çok büyük bir ışık tutuldu.

Aynı zamanda, teknolojinin bu uygulamaları ve hizmetleri, özel ilgi alanlarımızı, konumumuzu ve bağlamımızı karşılayacak şekilde kişiselleştirme becerisine ilişkin beklentiler de artmaya devam etti. İnsanlar teknolojinin onlar hakkında “daha ​​akıllı” olmasını istiyorlar ve bekliyorlar çünkü bu cihazları ve hizmetleri daha hızlı, daha verimli ve daha çekici kullanma sürecini sağlıyor.

İkilem, elbette, bu özelleştirmeyi mümkün kılmak için, belirli düzeyde kişisel verilere, kullanım düzenlerine vs. ihtiyaç duyulmasını ve bunlara erişilmesini gerektiriyor. Şimdiye kadar, tipik olarak, gerçekleştirdiğiniz herhangi bir işlemin veya paylaştığınız bilgilerin en çok bir tür bulut tabanlı hizmete yüklendi, derlendi ve diğer insanlardan gelen verilerle karşılaştırıldı ve sonra size geri gönderilen bir tür yanıt üretmek için kullanıldı. Teorik olarak, bu size istediğiniz türden kişiselleştirilmiş bir deneyim sunar, ancak verileriniz farklı bir dizi farklı şirketle paylaşılır.

2019'dan başlayarak, AI tabanlı yazılım ve kişisel cihazlarımızda mevcut olan donanım özellikleri sayesinde, hepsini harici olarak paylaşmaya gerek kalmadan, veri analizi çalışmalarının daha fazlası doğrudan cihazlarda yapılmaya başlanabilir. Spesifik olarak, cihaz içi AI çıkarımı yapma (ve hatta bazı temel cihaz içi eğitim) fikri, Qualcomm, Arm, Intel, Apple ve diğerleri gibi ilgili şirketler tarafından yapılan çalışmalarla artık pratik bir gerçeklik haline geliyor.

Bunun anlamı şudur: - eğer uygulama ve bulut servis sağlayıcıları etkinleştirilirse - alıştığınız aynı kişiselleştirme deneyimini almaya başlayabilirsiniz, ancak bu durumda verilerinizi bulutla paylaşmaya devam edebilirsiniz. Tabii ki, web'deki herkesin bunu bir defada yapmaya başlaması pek olası değildir (eğer yaparlarsa), kaçınılmaz olarak verilerinizin bir kısmı hala paylaşılacaktır. Bununla birlikte, en büyük yazılım ve bulut servis sağlayıcılarından bazıları (Facebook, Google, Twitter, Yelp, vb.) bunu sağlamaya başladıysa, geçen yıl boyunca ortaya çıkan meşru veri gizliliği endişelerini anlamlı bir şekilde gidermeye başlayabilir.

Apple'a göre, kendisi bunu yapmaya birkaç yıl önce başladı. Ve zaten yüz tanıma taramaları ve diğer kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler gibi şeyleri yalnızca kişilerin cihazlarında saklıyor. Gelecek yıl boyunca, daha fazla donanım ve bileşen üreticisinin sadece cihaz üzerindeki veri güvenliği özellikleri hakkında değil, aynı zamanda yerleşik AI'nın gizliliği nasıl geliştirebileceği hakkında da konuşarak bunu bir sonraki seviyeye taşıdığını görmeyi bekliyorum. Umarız daha fazla yazılım ve bulut hizmeti sağlayıcısı da bunu mümkün kılar.

İlginizi
çekebilir
Teknoloji Trendleri: 2019

5.Tahmin: ABD'deki Teknoloji Endüstrisi Yönetmeliği Gerçek Oldu

Büyük sosyal medya firmalarının ve teknoloji şirketlerinin bu yerleşik AI yeteneklerini etkinleştirip etkinleştirmemesine bakılmaksızın, ABD nezdinde tüm bu kişisel verileri yöneten teknoloji şirketlerinin düzenlenmesi gerektiği bir noktaya ulaştığımız açıktır. Yavaş hareket eden hükümet düzenleme sürecinin hızla gelişen teknoloji endüstrisi ile eşleşmediğini kabul ediyor. Sonuç olarak, 2019'da, teknoloji endüstrisinin ilk hükümet düzenlemelerinin, özellikle veri gizliliği ve ifşa kuralları çerçevesinde uygulanacağı beklenebilir.

Facebook gibi şirketlerin birçok tüketicinin yalnızca çevrimiçi etkinlikleriyle değil, konumlarıyla ve hayatlarının diğer çok özel (ve çok özel) yönleriyle ilgili ne kadar veri toplandığı konusunda endişelendiğini açıkça belirttiler. Şirketlerin bu bilgilerin çoğunu isteyerek verdiğimize dair iddialarına rağmen (kafa karıştırıcı ifadeler ve hiçbir zaman lisans sözleşmelerinin okunmaması sayesinde), sağduyu bize büyük çoğunluğun verilerin nasıl analiz edildiğini anlamadığını veya bilmediğini söyler. Kutuplaşmış politik iklime rağmen, toplanan verilerin türü, nasıl analiz edildiği ve sonuç olarak nasıl kullanıldığı ile ilgili bazı kısıtlamaları kolayca kabul edecekler.

6.Tahmin: Kişisel Robotik Önemli Bir Yeni Kategori Olacak

kişisel robotik
İnsanların nispeten doğal etkileşime girebilecekleri “sosyal” bir robot fikri, on yıllardır bilim kurgu konusu olmuştur. Birçok filmde, etkileşimli robotik makineler bir süredir yaratıcı hayal gücümüzün bir parçası olmuştur. Bununla birlikte, 2019'da, birçok büyük teknoloji satıcısının kişisel robotik cihazlarının daha pratik uygulamalarını görmeye başlayacağız.

Örneğin Amazon, Alexa ses tabanlı dijital asistan teknolojisini kullanan bir tür kişisel asistan tabanlı robot üzerinde çalıştığı söyleniyor. Tam olarak ne tür yetenekler taşıyabileceği belli değil, ancak mekanik özellikler (kaldırma, taşıma, süpürme vb.) sunan bir tür mobil (taşınabilir, küçük ve hafif değil!) görsel akıllı ekrana sahip bir robot.

Yakın geçmişte bazı şirketler kişisel robotiği ana akım haline getirmeyi denemiş ve başaramamışken, bu yıl potansiyelini daha yaşanılabilir hale getirmek için bir dizi teknoloji ve kavram bir araya geldi. Birincisi, tamamen mekanik bir perspektiften, şimdi Boston Dynamics gibi şirketler tarafından sergilenen bu gerçekçi yetenekler, robot dünyasında hareket ve çevresel farkındalık yeteneklerinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Ek olarak, Alexa ve Google Assistant gibi ses temelli dijital asistanlara şu anda giderek artan şekilde konuşma ve empatik AI yetenekleri, makinelerle olan değişimin nasıl daha doğal hale geldiğini göstermektedir.

Ayrıca, Nvidia'nın en yeni Jetson AGX Xavier kartı ve Isaac yazılım geliştirme seti gibi robotik odaklı donanım ve yazılım geliştirme platformları, bilgisayar vizyonundaki önemli gelişmelerin yanı sıra açık kaynaklı ROS (Robot İşletim Sistemi) çevresinde büyüyen ekosistemin altını çiziyor. 2019 yılında robotların hem ticari hem de tüketici uygulamalarını mümkün kılmak için büyümekte olan çalışma grubu yapılmaktadır.

7.Tahmin: Bulut Tabanlı Hizmetler İşletim Sistemlerini Atıl Hale Getirecek

İnsanlar, yıllarca işletim sistemlerinin ve benzersiz platformların sonlandırılma tarihini yanlış tahmin ediyorlar, ama bu sefer gerçekten (muhtemelen!) olacak. 2019'a girerken bulut tabanlı hizmetlerin, günlük kullanımımız için özel platformların önemini daha da düşürdüğü giderek daha net hale geliyor. Elbette, bir cihazın ilk arayüzü ve uygulamalara ve verilere erişim araçları, her bir teknik satıcının platformunun benzersiz özelliklerine bağlıdır ancak giderek işletim sistemi kullanıcı arayüzleri yapay dünyadan ayrılmış hale geliyor.

Hem ticari hem de tüketici tarafında, altta yatan platformdan bağımsız olarak yapmak istediğimiz şeye erişmek artık çok daha kolay. Ticari tarafta, Citrix ve VMWare gibi masaüstü ve uygulama sanallaştırma araçlarının artan gücü ve Microsoft'un Windows masaüstlerini buluttan teslim etmesi gibi hareketler, kritik iş uygulamalarını hemen hemen her cihazda çalıştırmanın ne kadar basit olduğunu göstermektedir. Ayrıca, özel (şirket içi), hibrit ve genel bulut ortamlarının büyümesi, çalışacak bir tarayıcıdan başka bir şeye güvenmeyen platformdan bağımsız uygulamaların oluşturulmasını sağlıyor. Microsoft'un Edge tarayıcısının bir sonraki sürümü için açık kaynaklı Chromium tarayıcı oluşturma motorundan yararlanma kararını düşünün ve bulutun gerçekten platform olduğu bir dünyaya doğru hızla ilerlediğimiz açıktır.

Tüketici tarafında, platformdan bağımsız akış hizmetlerinin hızlı bir şekilde artması aynı zamanda tescilli işletim sistemlerinin ortadan kalkmasını teşvik ediyor. Netflix'ten Spotify'a, oyun akış hizmetlerine bile, başarılı bulut tabanlı hizmetler, tüm yeteneklerini ve zekasını buluta dönüştürüyor ve işletim sistemine özgü uygulamalara daha az gerek duyuyor.

Office 365 gibi Crossover çalışmaları ve tüketici ürünleri de belirli işletim sistemlerine bağlı kalmıyor ve bunun yerine farklı işletim sistemleri, ekran boyutları ve cihaz türleri arasında tutarlı bir deneyim sunmaya odaklanıyor.

Soyutlama kavramı OS seviyesinin çok ötesine geçer. Qualcomm, Intel ve Arm (kendi durumunda AI çekirdekleri) gibi satıcılardan çok çeşitli AI'ye özgü hızlandırıcılardan yararlanmak için geliştirilen yeni yazılım, çok heterojen bir bilgisayar ortamında çalışmasına izin verecek kadar yüksek bir seviyede yazılıyor. Bu, tam performans potansiyeli üzerinde mütevazı bir etkiye sahip olsa da, bu yaklaşımın sağladığı esneklik ve geniş destek buna değer. Aslında, genellikle bilgisayar ortamının ne kadar heterojen büyüdüğü, daha az önemli işletim sistemleri ve tescilli platformların gerçekleştiği doğrudur. 2019'da, çok heterojen bir bilgi işlem dünyası olacak, dolayısıyla bu tahmin için doğru zaman nihayet geldi.

Kaynak: Bob O'Donnell, TECHnalysis

İlginizi
çekebilir
Türkiye’nin En Başarılı 5 Teknoloji Sitesi