Ogznet.com
2021 Seo Stratejisi Ne Olmalıdır? Paylaş:

2021 Seo Stratejisi Ne Olmalıdır?

2021 Seo Stratejisi Ne Olmalıdır?

Seo bir sitenin olmazsa olmazıdır. Bir siteyi açıp sadece içerik girişi yaparak bir yerlere getiremezsiniz. Bunun için Seo çalışması yapmanız gerekir. İşte size SEO konusunda yardımcı olacak bir kaç öneri.

Teknik Faktörler:

Erişilebilir bir URL

Eğer bir URL erişilebilir değilse, indekslenemez. Yani, bu URL’ye ulaşmanın bir yolu yoksa, google onu indeksleyemez. Başka bir deyişle, bir bağlantı, bir site sayfanıza işaret ediyor olmalı ve Google’ın dizine eklemesine izin veriyor olmalısınız. Google’a ve diğer arama motorlarına sayfaların nerede olduğunu bildirmek için bir site haritası kullanın. Bir site haritası aslında web sitenizdeki tüm sayfaların bir listesidir ve SEO başarısı için kritik öneme sahiptir. Bunlar genellikle site.com/sitemap.xml adresinde bulunur.

Sayfa Hızı

Google'ın ana hedeflerinden biri, kullanıcılar için daha eğlenceli bir deneyim sağlamak, bu hızlı bir internet demektir. Siteniz yavaşsa, Google’ın önerme olasılığı daha düşüktür ve SEO’da başarısız olmuşsunuzdur. Sitenizi buradan test edebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

İnternet trafiğinin yarısından fazlası mobildir. Bu, Google’ın (ve diğer arama motorlarının) mobil cihazlarda çalışan sayfaları yayınlamak istediği anlamına gelir. Aslında, Google ilk önce mobil olarak optimize edilmiş sayfaları listeler. Siteniz:

 • Cihaza sığacak şekilde otomatik olarak yeniden boyutlandır.
 • Mobil cihazlarda okunması kolay büyük fontlar kullanın.
 • Mobil odaklı menülerin ve bağlantıların tıklanmasının (tıklamanız) kolay olduğundan emin olun.
 • İçeriği ekranın üst kısmına yerleştirin ve reklamlarla gizlemeyin.

Profesyonel İpucu: Sitenizin çoğunlukla masaüstü trafiği alması veya hedef kitlenizin çoğunlukla masaüstü kullanıcıları olması önemli değil… web siteniz aramada listelenmiyorsa almanız gereken trafiği alamazsınız. Başka bir deyişle, mevcut web sitesi trafiği SEO kalitesinin bir göstergesi değildir. Mevcut ziyaretçi eğilimleri gelecekteki ziyaretçi eğilimlerinin göstergesi değildir.

Resim alt ve başlık etiketleri

Google ve diğer arama motorları, kullanıcıların resimleri özel olarak aramasını sağlar. Alt ve title etiketleri bu arama motorlarına bu görüntünün neyle ilgili olduğunu söyler. Google'ın resim tanıma özelliği oldukça iyi olsa da, bu alt ve başlık etiketleri, resim aramalarında altın değerindedir. Özellikle işletmeniz ürün veya hizmet resimlerine güveniyorsa, her zaman bunları kullanın. Birkaç ipucu:

 • Ekran okuyucular (görme engelliler için) görüntüyü tanımlamak için görüntü başlığını ve alt etiketlerini kullanın.
 • Anahtar kelimeleri bu etiketlere doldurmayın. Ekran okuyucular için yardımcı olmuyor (ve dürüst olmak gerekirse oldukça can sıkıcı).
 • Bu etiketlerde bilgi amaçlı ve açıklayıcı bir metin kullanın. Title ve alt etiketleri, görüntüyü çevreleyen içeriği değil, görüntüdekileri tanımlamalıdır.

Alan Adı Yaşı ve Otoritesi

Bunu ilginç, ancak web sitenizin yaşı arama sıralamanız ve SEO’nuzda önemli bir etkendir. Bunun, Google’ın belirli bir arama terimi için otoriteyi nasıl belirlediğinin bir sonucu olduğunu düşünüyorum. Görüyorsunuz, arama motorları herhangi bir aramada en alakalı içeriği sağlamak istiyor. Böylece algoritmaları, otoriteyi gösteren sayfaları bulmak için ayarlanmışlardır. Buna ek olarak, URL’niz de SEO’nuzda rol oynar. URL’niz bir arama terimiyle eşleşiyorsa (veya yakınsa), sayfanız yüksek kaliteli, alakalı ve değerli olarak görülebilir.

İpucu: Alan adınız veya URL’niz zaten yayındaysa, bunları değiştirmek önemli SEO hasarlarına neden olabilir. Yani onları değiştirmeyin.

Uygun meta etiketleri ve şema işaretlemesi

Uygun meta etiketleri ve şema işaretlemes , sayfanızın arama sonuçlarında ne kadar yüksek göründüğü konusunda önemli bir etken olmamakla birlikte, kullanıcı tıkladığında bir rol oynar. Bu, hem arama sonuçları hem de sosyal medyada paylaşım için geçerlidir.

İlginizi çekebilir

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Başlangıç Kılavuzu

Web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için oldukça önemli olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) tanımı ve SEO kılavuzu.

Önemli İçerik Faktörleri:

Optimize edilmiş içerik

İçeriğinizi yazmaya başlamadan önce, kişilerin bu içeriği bulmak için kullanacakları arama terimini hayal etmeye çalışın. Bu potansiyel arama terimlerini içeriğinize dahil edin, ancak okumak çok garip veya zor olmasın. (Bu kelimeleri belirlemek için web sitenizin analizine bakın.) Ayrıca, içeriği çoğaltmayın. Taze, orijinal içerik her zaman en iyisidir. Aslında, sitenizde çoğaltılmış içeriğe sahip olmak, canonical URL’leri doğru kullanmadığınız sürece, arama sıralamanıza zarar verebilir.

 • LSI (gizli anlamsal indeksleme) anahtar kelimelerinin nasıl çalıştığını anlayın. Birisinin 'Sierra' kelimesini aradığını varsayalım. Bu kelime bir araba (GMC tarafından yapılan), bir dağ silsilesi (Sierra Nevada dağ silsilesi) veya bir ticaretle (Sierra Trading Post.) İlişkilendirilebilir. Aynı zamanda bir isimdir. Bu yüzden, Sierra Nevada dağ silsilesi hakkında yazıyorsanız, dağ, poligon, yürüyüş, parkurlar, vb. gibi ilgili kelimeleri eklemek önemlidir.
 • Daha spesifik aramalar daha az sıklıkta olur, ancak daha iyi sonuçlar sağlar. Başka bir deyişle, insanların aradıkları şeye özgü ise içeriğinizi tıklaması daha muhtemeldir.

İçerik Uzunluğu

İçerik uzunluğu, içerik oluşturucuları ve SEO uzmanları arasında sıcak bir şekilde tartışılmaktadır. Temel olarak, derinlik ve yazı kalitesine iner. İçeriği uzatmak asla tavsiye edilmez. Bunun yerine, doğru şekilde yazın. İçerik derinliği hakediyorsa, derinlik verin. Olmazsa, o zaman hakkında yazmaya değmeyebilir veya sosyal medya paylaşımı olarak daha iyi kullanılabilir. Sayfa başına yaklaşık 2500 kelime doğru uzunluktadır. Daha iyi içerik, paylaşımları ve bağlantıları da çeker.

İçerik türü

Online insanların tembel olduğunu söylemeden geçmeyelim. 2,500 kelime çoğu kişinin okuyabileceğinden daha fazladır (sizi arama sıralamasının en üstüne getiren şey olsa bile.) Aslında, çoğu insan blogunuzu okumak yerine bir video izler. Yani, içerik ile birlikte video dahil! Aynı zamanda paylaşılma ve buna bağlı olma potansiyeli de var.

İlginizi çekebilir

Arama Motoru Optimizasyonu için Ücretsiz ve Ücretli En iyi SEO araçları

Temel olarak SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitenin amacını ve içeriğini daha iyi belirlemek için HTML 4 yönergelerini izleyerek web erişilebilirliği..

Arama Niyeti

Bir sanat galerisinde “Santa Fe Art” ın sıralamak istedikleri bir anahtar kelime olduğunu belirlediğini varsayalım. İçeriği sanat satın almak isteyen insanları hedefleyebilir, ancak bu terimi arayan insanlar aslında sanatçı ise, o zaman içeriği onlar için geçerli olmayacak. Bazen, bir kullanıcının arama amacının ne olduğu çok açıktır, yani arama sorgusunda "satın al" veya "karşılaştır" kelimelerini içeriyorsa. Kitlenizi anlamak, SEO için içerik oluştururken çok yol kat ediyor.

Genelde aramalar 4 kategoriye ayrılabilir:

 • Gezinme: Belirli bir web sitesini arıyorum. Örnek: “smug mug”
 • Bilgilendirici: Bir soruya cevap aranıyor. Örnek: “Bir fotoğrafçılık işine nasıl başlanır”
 • Araştırma: Bir amaç için, bir satın alma işleminden önce olduğu gibi bilgi almak için. Örnek: “Nikon ile Canon karşılaştırma”
 • İşlem: Aslında bir satın alma yapmak için. Örnek: “Satılık Canon kameraları”

İyi optimize edilmiş bir blog veya web sitesi, bu kategorilerin her biri için içerik içermelidir (ve bunlar arasındaki bağlantıları da içermelidir).

İçerik Yapısı

 • Anahtar kelimelerinizi sayfa başlıklarında ve etiketlerinde kullanın.
 • İçerik hiyerarşisini göstermek için uygun
  etiketlerini kullanın.
 • Hem okuyuculara hem de anahtar kelimelerinizi içeren bir meta açıklama ekleyin.
 • Resmin ana içerikle alakalı olduğunu göstermek için image alt etiketlerini kullanın. (Ayrıca, google, kişilerin içeriğinizi bulmalarına yardımcı olan görsel arama özelliğine sahiptir.)
 • Arama motorlarının ne tür içerik ürettiğinizi belirlemesine yardımcı olmak için şema işaretlemesini kullanın. Bu aynı zamanda, içerik Google aramalarında zengin kartları görünmesine yardımcı olur.

RankBrain

RankBrain, Google’ın web sitenizi sıralayan yapay zekasıdır. Birkaç önemli faktöre bakar:

 • Belirli bir arama sorgusunun ardından sayfanızı kaç kişi ziyaret etti. (siteniz uygun görünüyor mu.)
 • Ziyaret ettikten sonra kaç kişi geri döndü. (içeriği yararlı bulmadılar.)
 • Bir aramadan sonra sitenizde kaç kişi kaldı. (yararlı bir şey buldular ve okumak / izlemek için kaldılar)

RankBrain, insan odaklı içeriğe sahip olmanın bu kadar önemli olmasının nedenidir. Arama motorları artık sadece kelimeleri ölçmekle kalmıyor, şimdi insanların içeriği nasıl gördüklerine de bakıyorlar. Bu yüzden artık anahtar kelimeleri sayfalara pompalayamıyoruz… onlar insanlar için kullanışlı değil.

Backlink'ler

Açıkçası, içeriğinize daha fazla bağlantı daha fazla trafik çeker, ancak bu bağlantıların kalitesi de dikkate alınır.

 • İçeriğinize yüksek kaliteli gelen bağlantılar getirin (bu, arama sorgusunda yetkisi olan diğer web sitelerinden de gelir.)
 • Tüm sosyal sitelerde aktif bir sosyal medya olması önemlidir. Bu, yalnızca sitenize trafik çekmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelen bağlantıları ve paylaşımları da yönetmeye yardımcı olur.
 • Dahili bağlantılar aynı zamanda yetki arttırmaya yardımcı olabilir; Bir ürün hakkında bir blog yazısı yazarsanız , satın alma sayfanızdaki o ürüne bağlanın.

Yerel İşletme Bilgisi

Sitenizin adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı içerdiğinden emin olun. Bu bilgileri bir Google işletme sayfasında, bir Facebook işletme sayfasında ve web sitenizin her sayfasında, altbilgi veya başlıkta olduğu gibi listeleyin.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!