5 Kolay Adımda “DNS Sunucusu Adresi Bulunamadı” Hatasının Çözümü

5 Kolay Adımda “DNS Sunucusu Adresi Bulunamadı” Hatasının Çözümü

Bir Google Chrome kullanıcısıysanız, internette gezinirken bir şekilde "DNS sunucu adresi bulunamadı" hatasıyla karşılaşırsınız. Endişelenme, yalnız değilsin! Bu, Etki Alanı Adı Sunucusu (DNS) kullanılamıyorsa ortaya çıkan oldukça yaygın bir hata iletisidir ve çözümleri nelerdir, makalemize bakalım.

Öyleyse neden kullanılamıyor:

Bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, perde arkasında gerçekleşen ilk şey tarayıcının DNS sunucusuyla iletişim kurmasıdır. Bazen bu DNS araması başarısız olabilir ve bu da bir hata mesajıyla sonuçlanır.

Mesajınız şunun gibi görünebilir:

dns hatası
Bu makalede, sorunu düzeltmek için en yaygın beş yolu gözden geçireceğiz, böylece internete tekrar erişebilirsiniz.

Sorunu çözmek için kullanabileceğiniz adımlar

Sürücülerini güncelle
“DNS sunucusu kullanılamıyor” veya “DNS sunucu adresi bulunamadı” hatasını görmenin bir nedeni yanlış, bozuk veya eski sürücü olabilir. Sürücünüzü el ile veya otomatik olarak kontrol edebilirsiniz.

Manuel sürücü güncelleme
Üreticinizin web sitesine gidin ve en son doğru sürücüyü arayın. Bulunduğundan veya göründüğünden emin değilseniz, üreticiye başvurun. Hem bilgisayarınızın üreticisine hem de parçanın üreticisine danışmanız gerekebilir.

Otomatik sürücü güncellemesi
Driver Easy'yi indirin ve yükleyin. Bilgisayarınızı tarar ve hangi sürücülerin eksik veya eski olduğunu söyler ve sonra sizin için hepsini günceller. Sürücüleri indirmek ve otomatik olarak kurmak için “Tümünü Güncelle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Bu kesinlikle daha az teknoloji meraklısı için daha iyi bir seçenek ve neredeyse sizin için tüm işlemleri yapar. Artı, ücretsizdir!

Chrome’un Ana Bilgisayar Önbelleğini temizle
Bazen Chrome’un ana bilgisayar önbelleği çok dolu veya bozuk olabilir. Bu, web sitelerine erişimi engelleyecektir. Bu, gördüğünüz hata mesajının başka bir yaygın nedenidir ve neyse ki düzeltmek kolaydır.

Yapmanız gereken ilk şey, Chrome'u açmak ve bunu adres çubuğunuza yazmaktır:

chrome://net-internals/#dns

Klavyenizde Enter tuşuna bastığınızda, böyle bir şey görmelisiniz:

chrome dns sunucusu
Ana bilgisayar önbelleğinin bulunduğu yerin yanındaki Ana makine önbelleğini temizle düğmesine tıklayın. Bu yapıldıktan sonra sayfayı yenileyin ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Eğer varsa, daha fazla sorun giderme ipucu için okumaya devam edin!

‘Etc’ Klasörünüzdeki Dosyaları Silin
Bu başka bir kolay düzeltme yolu için ‘Etc’ klasörüne gidin. C:\Windows\System32\drivers\etc adresinde bulunabilir. Bu klasörü bulduğunuzda, orada bulduğunuz tüm dosyaları silin. Chrome'u kapattıp tekrar açtığınızda bu düzeltmenin sorunu çözüp çözmediğini görmek için bir web sitesine erişmeyi deneyin.

Daha detaylı çözümler!
DNS Sunucusu Ayarlarınızı Değiştirin
“DNS sunucusu bulunamadı” hatası, gerçek DNS sunucularınızdan ve bunların nasıl yapılandırıldığından kaynaklanıyor olabilir. Gerçekte doğru bir şekilde yapılandırıldıklarını kontrol etmek için, klavyenizdeki ve Windows + R tuşuna basın ve bir Çalıştır komutu isteyin.

Ardından, metin kutusuna Denetim Masası yazıp Tamam'ı tıklayın. Bu, Denetim Masanızı açacaktır.

Küçük simgelerle görüntüleyin ve Ağ ve Paylaşım Merkezi yazan yere tıklayın. Ardından, ekranın sol tarafındaki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir seçeneğini tıklayın. Oradan, Yerel Alan veya Kablosuz Ağ Bağlantısı simgesine sağ tıklayın ve özelliklerine gidin.
Artık bağlantının kullandığı öğelerin bir listesini göreceksiniz. İnternet Protokolü Sürüm 4'e (TCP / IPv4) tıklayın. Bu seçildiğinde, Özellikler düğmesine tıklayın. Genel sekmesini göreceksiniz. DNS sunucu adresini otomatik olarak al seçilmezse, onu seçin ve Tamam'a tıklayın. Zaten seçilmişse, bunun yerine aşağıdaki DNS sunucu adresini kullan'ı seçin ve Tamam'a tıklayın.

Tercih edilen DNS sunucusu şunları okumalıdır: 8.8.8.8 ve Alternatif DNS sunucusu 8.8.4.4'ü okumalıdır.

Şimdi sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

DNS'inizi Yenile ve Temizle
Windows kullanırken, varsayılan olarak, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin IP adreslerini otomatik olarak depolar.
Bu, onları ziyaret ettiğinizde daha hızlı yüklenmelerine olanak tanır. Bazen bu önbellekler bozuk veya eski olabilir, ancak bunu basitçe yenileyebilir ve temizleyebilirsiniz.

İlk adım, klavyenizde aynı anda Windows ve R'ye basarak Çalıştır kutusunu açmanızdır. Sonra metin kutusuna cmd yazın ve admin Komut İstemi'ni açmak için ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın.
Bu, özellikle daha az teknoloji meraklısı için biraz yabancı görünebilir olsa da, yapmanız gereken tek şey ipconfig /flushdns yazıp klavyenizde Enter tuşuna basmaktır. Bu, güncelliğini yitirmiş veya bozulmuş olması durumunda önbelleğinizi temizler.

Ardından ipconfig /renew yazın ve tekrar Enter'a basın. Son olarak, ipconfig /registerdns yazıp bir kez daha Enter tuşuna basın.

Ve bu kadar! Sisteminizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Umarım, bu sorun giderme ipuçlarından biri, işinize yaramıştır ve DNS sunucusu hata mesajından kurtulmayı başarmışsınızdır.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.