5G nedir? Bilmen Gereken Herşey

5G nedir? Bilmen Gereken Herşey

5G ağlarının heyecan verici dünyasındaki en son haberler, görüşler ve gelişmeler.

5G nedir?

5G ağları, daha önce hiç olmadığı kadar, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda daha hızlı ve daha güvenilir bağlantılar sunan yeni nesil mobil internet bağlantısıdır.

En yeni ağ teknolojisini ve en yeni araştırmaları birleştiren 5G, mevcut bağlantılardan çok daha hızlı bağlantılar sunmaktadır. Yakında yaklaşık 1GBps ortalama indirme hızları ile beklenen norm olacak.

Ağlar, Nesnelerin İnterneti teknolojisinde büyük bir artışa yardımcı olacak, büyük miktarda veri taşımak için gereken altyapıyı sağlayarak daha akıllı ve daha bağlantılı bir dünyaya olanak tanıyacak.

İyi bir gelişme ile birlikte, 5G ağlarının 2020 yılına kadar dünya genelinde başlatılması bekleniyor.
Nerede olursanız olun çevrimiçi kalan daha hızlı bağlantılar sağlamak için mevcut 3G ve 4G teknolojisinin yanında çalışın.

5G Lansmanı Ne Zaman Olacak?

- 5G teknolojisinin 2020 yılına kadar dünya çapında resmi olarak piyasaya sürülmesi bekleniyor

- ABD, Çin ve Güney Kore'nin, tam 5G ağlarını kuracak ilk ülkelerden biri olması bekleniyor.

- Birçok şirket, ağlarının ve cihazlarının 2020 için zaman içinde "5G hazır" olduğundan emin olmakla meşguldür.

5G ağları benim için ne anlama geliyor?

 • Daha hızlı indirme ve yükleme hızları
 • Çevrimiçi içeriğin sorunsuz akışı
 • Yüksek kaliteli ses ve görüntülü aramalar
 • Daha güvenilir mobil bağlantılar
 • Çok sayıda bağlı IoT cihazı
 • Kendinden sürücülü arabalar ve akıllı şehirler de dahil olmak üzere gelişmiş teknolojilerin genişletilmesi

5G ne kadar hızlı olacak?

Teknolojinin hala geliştirilme aşamasında olduğu için 5G'nin 4G'den ne kadar daha hızlı olacağı henüz tam olarak bilinmemektedir. Şunlar söyleniyor ki, ağlar mevcut indirme ve yükleme hızlarına kayda değer bir yükseltme sağlamalıdır - GSMA, yaklaşık 1GB / s'lik minimum indirme hızları önermektedir. Çoğu tahmin, 5G ağlarının ortalama hızının 10 Gb / sn'ye ulaşacağını ve hatta bazılarının aktarım oranlarının 800 GB / sn'ye ulaşabileceğini düşünüyor.

Bu, kullanıcıların saniyeler içinde tam uzunlukta bir HD kalitesinde film indirebileceği ve yazılım güncellemelerini indirip yüklemesinin çok daha hızlı bir şekilde tamamlanacağı anlamına gelir.

Telefonumda 5G ağlarını kullanabilecek miyim?
4G ağları standart olduğunda piyasaya sürülen mevcut akıllı telefonlar, tabletler veya diğer cihazlar, başlamak için 5G'ye bağlanamayabilir veya bunu yapmak için ek maliyetlere neden olabilir.

Ancak ilk kullanıma yönelik 2020 son tarihini takiben, yakında 5G bağlantı ile gelen cihazları varsayılan olarak görebiliriz.

Yine de endişelenmeyin 5G, mevcut 4G ve 3G ağlarından büyük bir adım atsa da, yeni teknoloji bir öncekinin yerini almayacaktır - en azından, başlangıç için.

Bunun yerine, kullanıcıların bağlantılarını asla kaybetmemeleri için 5G'nin mevcut ağlarla bağlantı kurması gerekir. Yeni 5G kapsama alanı kapsamında olmayan alanlarda yedek olarak hareket eden eski ağlarla devam edilecektir.

“4.5G” olarak adlandırılan ağlar (LTE-A olarak da bilinir) şu andaki boşluğu dolduracak şekilde ayarlandı, şu an Güney Kore gibi belirli ülkeler bunlardan yararlanabilse de, mevcut 4G ağlarından daha hızlı bağlantılar sunuyor.

Ancak başlatıldıktan sonra, 5G'nin uygulanması daha yavaş bir süreç olabilir.
Önceki nesilden 4G ağların kademeli olarak elden geçirilmesi gibi, mevcut ağ altyapısının yeni teknolojiyle başa çıkmak için yükseltilmesi veya hatta değiştirilmesi gerekebilir ve evler ve işletmeler de yeni hizmetlerin yüklenmesini gerektirebilir.

5G ağlarının mevcut ağlardan nasıl geçeceğini henüz bilmiyoruz, ama yine de, 4G'nin kullanıma sunulması gibi, teknolojinizi yükseltmeden yeni ağlara hemen bağlanamayabilirsiniz.

5G ağına neden ihtiyaç olacak?

GSMA, 5G ağları için sekiz kriteri sıraladı. Bağlantı ihtiyacı 5G olarak nitelendirilmek için bunların büyük çoğunluğunu karşıladı:

 • 1-10Gbps alandaki uç noktalara bağlantılar (ör. Teorik maksimum değil)
 • 1 milisaniye uçtan uca gidiş dönüş gecikmesi (gecikme süresi)
 • Birim alan başına 1000x bant genişliği
 • 10-100x bağlı cihaz sayısı
 • (Algı) %99,999 kullanılabilirlik
 • (Algı) yüzde 100 kapsama
 • Şebeke enerji kullanımında %90 azalma
 • Düşük güç, makine tipi cihazlar için 10 yıla kadar pil ömrü

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile