6 Hızlı Okuma Tekniği

6 Hızlı Okuma Tekniği
Image from pixabay.com

Evelyn Wood'un ismini, hızlı okuma ve hızlı öğrenme ile eşanlamlı olarak hatırlayacak kadar yaşlı olabilirsiniz. Evelyn Wood, Reading Dynamics'in kurucusuydu. Eski iş ortağı H. Bernard Wechsler, başarılı hızlı okuyucularının kullandığı tekniklerden altısını paylaşıyor.

Wechsler, The SpeedLearning Enstitüsünde eğitim direktörüydü ve Long Island Üniversitesi, Öğrenme Ekibi ve New York okulları ile DOME Project (Anlamlı Eğitim Yoluyla Fırsatlar Geliştirmek) aracılığıyla kuruldu. O ve Wood, Başkanlar Kennedy, Johnson, Nixon ve Carter da dahil olmak üzere 2 milyon insanın okumasını hızlandırdı. Şimdi sizde bu 6 kolay ipucu ile bunu öğrenebilirsiniz.

1. Yazıyı 30 derecelik bir açıda tutun

Kitabını ya da ne okuyorsan, gözlerine 30 derecelik bir açıyla tutun. Masa ya da masa üzerinde düz duran materyalleri asla okumayın. Wechsler yassı materyalden okumak "retina ağrısı, göz yorgunluğuna neden oluyor ve yaklaşık iki saat sonra genellikle kuru göz ve tahrişe yol açar." diyor.

Bilgisayar ekranınızın açısını da 30 dereceye ayarlayın.

2. Başınızı Okuduğunuz Şekilde Soldan Sağa Hareket ettirin

Okumayı öğrendiğiniz yol bu değildi. Ancak Wechsler, okurken retinanızdaki görüntülerin stabilize edilmesine yardımcı olurken, başınızı hafifçe ileri geri hareket ettirdiğine dair bilimsel kanıtlardan bahseder. Buna vestibülo-oküler refleks veya VOR denir.

Okuduğunuz sırada başınızı hareket ettirmek, tek tek kelimeleri okumayı ve bunun yerine sözcük öbeklerini okumayı da durdurmanıza yardımcı olur. Wechsler diyor ki, "Bir seferde birden çok kelimeyi okumak ve öğrenme becerilerinizi ikiye katlamak ya da üç katına çıkarmanın sırrı, çevresel görüşünüzü kullanarak vizyonunuzu genişletmektir."

Wechsler, "Gözlerinin iki tarafındaki minik kasları rahatlatın ve odaklanın" diyor.

Tek başına bu uygulama, konuşma ve düşünme arasındaki fark ile hızınızı dakikada 200'den 2500 kelimeye çıkarmanıza yardımcı olacağını söylüyor.

3. İşaretçi ile okuyun

Wechsler, sağduyulu içgüdülerini bu ipucu ile, görüş alanınızdaki hareketli bir nesneyi takip etme içgüdüsüyle çağırır.

Okuduğunuz her cümleyi vurgulamak için bir kalem, lazer veya bir çeşit işaretçi, hatta parmağınız bile olur. Çevresel görüşünüz, noktanın her iki tarafında altı kelime toplayacak ve her bir kelimeyi okumaktan altı kat daha hızlı bir cümle içinde hareket etmenizi sağlayacaktır.

İşaretçi, bir hız oluşturmanıza yardımcı olur ve dikkatinizi sayfaya odaklar.

Wechsler," bir (işaretçi) kullanırken, sayfaya dokunma noktasına asla izin vermeyin " diyor. "Sayfadaki kelimelerin yaklaşık ½ inçinin (1,27 cm) altını çizin. Uygulama sadece 10 dakika içinde, okumayı pürüzsüz ve rahat hale getirir. Öğrenme hızınız 7 gün içinde iki katına çıkacak ve 21 gün içinde üç katına çıkacak."

4. Parçaları okuyun

İnsan gözünün fovea adı verilen küçük bir çürüğü vardır. Bu noktada, görüş nettir. Bir cümleyi üç veya dört sözcükten oluşan parçalara böldüğünüzde, gözleriniz en belirgin biçimde ortadaki merkezini görür, ancak çevreleyen kelimeleri hala ayırt edebilir.

Her kelimeyi okumak yerine üç veya dört parçada bir cümle okumayı düşünün ve materyalden ne kadar hızlı geçeceğinizi görebilirsiniz.

Wechsler," Chunking, retinanızın merkezi vizyonu (fovea ) okumanız için keskin, net kelimeler sunmasını kolaylaştırır " diyor.

5. İnanmak

Bir şey yapabileceğinizi düşündüğünüzde, genellikle yapabilirsiniz.

Okuma ile ilgili inanç sisteminizi yeniden programlamak için pozitif kendi kendine konuşma kullanın. Wechsler, 21 gün boyunca günde 30 saniye pozitif olumlamaların tekrarlanmasını "kalıcı sinir ağlarında bağlanmış beyin hücrelerini (nöronlar) yaratır" diyor.

Önerdiği onaylar:

  • "Geçmiş inançlarımı/algılarımı/yargılarımı serbest bırakıyorum ve şimdi kolayca ve hızlı bir şekilde öğrenip hatırlıyorum."
  • "Her gün her şekilde daha hızlı ve daha hızlı öğreniyorum ve daha iyi ve daha iyi oluyor."

6. Okumadan önce gözlerinize 60 saniye boyunca egzersiz yapın

Okumaya başlamadan önce, wechsler gözlerinizi "ısıtmanızı" önerir.

Wechsler," vizyonunuzu keskinleştirir ve öğrenme hızınızı hızlandırmak için periferik görüşünüzü harekete geçirir " diyor. "Bu günlük bir dakikalık egzersiz göz-Kas yorgunluğunu önlemeye yardımcı olabilir."

hızlı okuma

Peki nasıl: 

  • Önünüzdeki duvara tek bir noktaya odaklanın, başınızı hareketsiz tutun.
  • Sağ eliniz göz seviyesinde önünüzde uzatıldığında, 18 inçlik (45,72 cm) bir sonsuzluk sembolünü (yan 8) izleyin ve gözlerinizle üç veya dört kez takip edin.
  • Ellerinizi değiştirin ve sol elinizle sembolü takip edin, beyninizin her iki tarafını da etkili bir şekilde uyandırın.
  • Elinizi bırakın ve tek başına gözlerinizle bir yönde sembolü 12 kez izleyin.
  • Diğer yönde gözlerini hareket ettirerek devam edin.
En İyi Metin Okuma Programları
İlginizi Çekebilir

En İyi Metin Okuma Programları

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile