6 Sıkıntılı Photoshop Sorunu ve Çözümü

6 Sıkıntılı Photoshop Sorunu ve Çözümü

/ Okuma süresi: 7 dk, 22 sn / Yorum (0)
A A A

Bu yazıda, en sık görülen Photoshop sıkıntılarını/hatalarını ve bunların nasıl düzeltileceğini ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Photoshop, haklı olarak Adobe’nin gururu olan bir program olarak kabul edilebilir. En çok kullanılan görüntü düzenleme programlarından biri, bir grafik tasarımcısının istediği tüm araçların, tekniklerin ve kütüphanelerin hazinesidir.

Bu yüzden de, muhtemelen kullanılabilecek en rahatsız edici yazılımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellikle yeni başlayanlar için geçerlidir. Yazılımın labirent benzeri kullanıcı arayüzüne aşina olmayanlar için.

Not: Bu makale, her Photoshop meraklısı için kesinlikle hayati olan klavye komutlarını kapsamaz.

1.Ölçümü Piksel olarak Değiştir
Varsayılan olarak, Photoshop'ta piksel yerine inç ölçü birimi ile açılış yapabilir. Bu, baskı için değil ama web için tasarlanan işlerle uğraşırken çok can sıkıcı olabilir.

Değiştirmek için Düzenle'yi, Tercih üzerine fareyi tıklayın ve Birimler ve Cetveller'i tıklayın.
Ayrıca Tercihler penceresine Ctrl + K yazıp yan menüdeki Birimler ve Cetveller bölümünü seçerek de açabilirsiniz.

photoshop hataları

Tercihler penceresinden, açılır menüyü kullanarak Cetveller ayarını Pixels olarak değiştirin.

photoshop pixels ayarı

Tamam'a tıklayın ve artık tüm seçim ölçümlerinizi piksel olarak almalısınız.

2. Üçlü Yönerge Kuralı
Çoğu kişi, (özellikle serbest form) grafik çalışmaları oluştururken yardımcı olabilse de, Photoshop'u kullanırken ızgara çizgileriyle çalışmamayı seçer. Basit bir klavye makrosu kullanarak erişebileceğiniz üçlü bir kural oluşturarak bunu hemen değiştirebilirsiniz.

Öncelikle, Tercihler pencerenizi açmak için klavyenizdeki Ctrl + K tuşlarına basın.
Ardından, yan menüdeki Kılavuzlar, Kılavuz ve Dilimler seçeneğini seçin.

photoshop

Izgara bölümünde, aşağıdakilere ne yaptığınızı değiştirin: Gridline Her 100 ve Yüzde ve Alt Bölümler 3'e. Sonra Tamam'a basın. Bu kadar. Artık, klavyenizde Ctrl + Tilde tuşlarına bastığınızda hızlı ve basit bir üçlü kılavuz kuralına erişebilirsiniz.

photoshop gridline
Çalışırken her zaman bir ölçüm sayacına sahip olmak isterseniz, klavyenizdeki Ctrl + R tuşlarına basarak grafik kartınızı her zaman piksel bilgisini gösteren bir cetveli açabilirsiniz.

3. Kalem Aracı Uygulaması
Etkileyici bir Photoshop sanat eseri gördüyseniz, kalem aracı gerektirdiğinden emin olabilirsiniz.
Kalem aracı, çoğu Adobe yazılım ürününde bulunan en çok yönlü Adobe araçlarından yalnızca biri değil, aynı zamanda iyi kullanmayı öğrenmek için en zor olanlardan biridir.

Sonuçta, Adobe ürünleri çoğunlukla profesyoneller için tasarlanmıştır. Bunun için gerçek bir resmi öğretici olmadığı göz önünde bulundurulduğunda ve Kalem araçlarını kullanmak, şekilleri el ile oluşturmak ve düzenlemek için zaten alıştığınızı varsayar.
Çoğu insanı sadece rahatsız etmez.

Serbest çizim yapmaya alışmak için, Mark MacKay tarafından The Bezier Game deneyin. Basit ve sofistike bir interaktif oyun, tek yapmanız gereken kalem aracını kullanarak basit şekiller yaratmaktır. Bu basit, hızlı ve kalem aracı oyununa yeniyseniz size birkaç şey öğretecektir.

photoshop resim döndür

Bu basit oyunu oynamanın şaşırtıcı bir miktarda kalem aracınızın bilgi ve yeteneğini artıracağını söylediğimde bana güven. Özellikle de dijital çizim teknikleriyle başlıyorsanız.

4. Uygun Görüntü Döndürme
Görüntü ayar sayfasını kullanarak resminizi döndürmeyi denemeyi bırakın. Görüntünüzü döndürmek, taşımak veya eğriltmek için Dönüştürme aracını kullanın.

Resminizi yerleştirin, seçin ve klavyenizde Ctrl + T tuşlarına basın. Görüntünüzün etrafında bir kutu açılmalıdır. Ardından, resmi sağ tıklayın ve seçeneğinizi seçin.

photoshop resim döndür

Ne yazık ki, Çoğu kullanıcı Görüntü seçeneğini kullanarak görüntüleri (herhangi bir zamanda gereksiz acıya neden olarak) veya araç çubuğundaki diğer seçenekleri kullanarak döndürmeyi deneyecektir. Photoshop’un araçları çok boldur, sanat panonuzda mümkün olduğunca az gezinmeye çalışın.

5. Kuş Bakışı
Photoshop'ta harcayacağınız çoğu zaman - özellikle Photoshop'ta yeniyseniz - bir projede küçük ayrıntıları inceler ve düzenlerken olur. Tüm bir tuvali tamamlarken sürekli olarak yakınlaştırıp uzaklaştırmanız gerektiği düşünülürse ciddi bir sıkıntı olabilir.

Tasarımınızın bir bölümünü yakınlaştırdıysanız ve aynı miktarda başka bir yere yakınlaştırmak istiyorsanız, sadece H tuşunu basılı tutun, imlecinizi tıklayıp sürükleyin ve büyütme karesini sanat tahtanızdaki herhangi bir yere yerleştirin.

photoshop kuş bakışı

Artık projenizi bitirmek için el ile yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemine devam etmek zorunda değilsiniz.

6. Akıllı Nesne Katmanı
Örneğin, iyi görünmesi için bir katmana filtre uyguladığınızı varsayalım. Tipik olarak, bir hata yaparsanız Her filtreyi geri almanız ve iyi görünmesi için yeniden uygulamanız gerekir.

Bir filtrenin tamamen değerini unutursanız ne olur? Bir filtre size sorun veriyor, ancak hangisinin olabileceğini bilmiyor musunuz? Tüm bu sorunlar, katmanı bir Akıllı Nesne'ye dönüştürerek sabitlenebilir. Farkı göstermek için basit bir katman şeması görüntüsü:

photoshop

Akıllı nesneler, kullanıcıların bir katmana gerçekleştirdikleri artan modifikasyonları listelemelerine ve kullanıcıların parçaları kaybetmeden herhangi bir değişiklik yapmasına, değiştirmesine veya oluşturmasına olanak tanır. Bir katmanı akıllı bir nesneye dönüştürmek için katman adını sağ tıklayın ve Akıllı Nesneye Dönüştür'ü seçin.
Katman minik resminizde küçük bir simge görünmelidir.

photoshop katman

Şimdi tabakanız olarak akıllı bir nesneye sahip olmalısınız. Bir filtreyi görüntülemek veya silmek için, listenin solundaki göz simgesini tıklamanız yeterlidir. Seçenekleri değiştirmek için sağdaki seviye simgesine çift tıklayın.

Bu sen değilsin, Bu Photoshop
Photoshop, etrafındaki en güçlü ve üretken uygulamalardan biridir. Bu, elinizi öğrenme sürecinde tutmaz. Tüm bunların arasından öğrenme eğrisi yıllar sürer. Dolayısıyla, Photoshop ile ilgili bir sorun yaşarsanız, Photoshop'tan tamamen vazgeçmek yerine sadece bazı ayarları ayarlamanız gerektiğini aklınızda bulundurun.
Umarım, Photoshop için can sıkıcı bu kısa liste bazı sıkıntılarınızı giderir. Hatta öğrenmekte biraz daha fazla zorluk çekiyorsanız bile, güçlü bir araç olduğu Photoshop'u kullanmaktan vazgeçmeyin ve pes etmeyin.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 223 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" 6 Sıkıntılı Photoshop Sorunu ve Çözümü konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere 6 Sıkıntılı Photoshop Sorunu ve Çözümü ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda 6 Sıkıntılı Photoshop Sorunu ve Çözümü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.