Bu ücretsiz araçlardan biriyle bilgisayarınızda yüklü yazılımlarınızı otomatik olarak kontrol edip güncelleyin. Yazılım güncelleyici, diğer tüm yazılımlarınızı en son sürümlerine güncel tutmanıza yardımcı olmak için bilgisayarınıza kurduğunuz bir programdır.

Bu ücretsiz yazılım güncelleştirmelerinden birini yükleyin; ilk olarak tüm yazılımlarınızı otomatik olarak tanımlayıp güncelleme olup olmadığını belirleyin. Ardından, güncelleyiciye bağlı olarak ya geliştiricinin sitesinden daha yeni indirmenizi ya da belki de sizin için otomatik olarak indirme ve güncelleme gerçekleştirmenizi sağlar!

Not: Eski yazılımınızı güncellemek için hiç bir yazılım güncelleme programı kullanmanız gerekmez. Kendiniz yeni bir sürüm olup olmadığını kontrol edip ve elle indirip güncelleştirebilirsiniz. Buda bir seçenektir. Bununla birlikte, bir yazılım güncelleme yazılımı bu işlemi gerçekten kolaylaştırır. Bu listedki yazılımların ücretsiz olması ayrı bir güzellik tabi.

1. PC App Store

pc app store

PC App Store, yüklü olan her programı otomatik olarak bir zaman çizelgesinde tarayan ve gerektiğinde güncellenmiş bir sürümü indirmenizi isteyen ücretsiz bir yazılım updater.

Toplu indirme ve kurulumlar desteklenir ve güncellemeler programın kendisi aracılığıyla indirilir ve yönetilir; bu da indirme işlemini yapmak için bir web tarayıcısı açmanızın gerekmediği anlamına gelir.

Her bir güncellemenin yanında, yeni sürümde nelerin dahil olduğunu belirten bir bağlantı vardır. Yazılımın o sürümünü istemiyorsanız güncellemeyi ve bildirimlerini yok sayabilirsiniz.

PC App Store sadece bir yazılım güncelleştiricisi değildir ayrıca bilgisayarınızda yüklü programları bu yazılım aracılığı ile kaldırabilirsiniz. Ayrıca, diğer bu özelliklerinin yanı sıra ve adından da anlaşılacağı gibi, PC App Store mağazasından yükleyebileceğiniz çok sayıda ücretsiz program ve oyun bulunmaktadır; bunları, uygulamanın içinden bir güncelleme gibi indirebilirsiniz.

PC App Store, Windows 10, 8, 7, Vista ve XP'de çalışır.

2. Patch My PC Updater

Patch My PC Updater

Patch My PC, yalnızca tamamen taşınabilir olması nedeniyle değil, aynı zamanda yazılım yamalarını yükleyebileceğiniz hoşunuza gidecek bir başka ücretsiz yazılım updater! Zaten güncelleştirilen uygulamalar ile güncel olmayan uygulamalar arasındaki farkı kolayca söylemek kolaydır; çünkü yeşil tonlar güncel yazılımları, kırmızı olanları ise modası geçmiş programları gösterir. Hepsini aynı anda güncellersiniz veya güncellemek istemediğiniz öğelerin seçimini kaldırabilirsiniz (veya otomatik olarak sizin için planlı otomatik güncellemelerin yapmasını sağlayın).

Etkinleştirebileceğiniz, sessiz kurulumların devre dışı bırakılması, beta güncellemelerinin etkinleştirilmesi, programların güncellenmeden önce kapatılmasına ve diğerlerinin devre dışı bırakılmasına neden olabilecek çok sayıda isteğe bağlı ayar bulunmaktadır.

Patch My PC ayrıca basit bir yazılım kaldırıcı olarak da çalışabilir.

Patch My PC ile ilgili hoşlanmadığım tek şey, kullanıcı arayüzünün kolay olmadığıdır. Gerçekten çok hızlı çalışıyor, bir flash sürücüden çalıştırılabilir ve otomatik güncellemeleri desteklediği gerçeğini çok beğendim. Bunlar kesinlikle bir yazılım güncelleyicisinde aradığım en önemli şeylerdir.

Patch My PC Updater, tüm Windows sürümleriyle çalışır. Windows 10 ve Windows 8'de denedim ve harika çalıştı.

3. FileHippo App Manager

FileHippo App Manager

Daha önce Güncelleme Denetleyicisi olarak adlandırılan FileHippo App Manager, bilgisayarınızı güncellemeler için tarayan ve sonuçları FileHippo'nun kendi web sitesinden indirmek için bağlantılar olarak bulabileceğiniz kullanımı kolay bir programdır.

Sonuçlar sayfası, beta güncellemelerinin yanı sıra programların eski ve yeni sürüm numaralarını da gösterir.

FileHippo App Manager, isteğe bağlı olarak beta güncellemelerini gizleyebilir, özel yükleme klasörleri ekleyebilir ve herhangi bir programı güncelleme sonuçlarında görünmesini engelleyebilir.

FileHippo App Manager'ın kurulum dosyaları 1 MB'den azdır ve yüklenmesi birkaç saniye alır.

FileHippo App Manager, Windows 10'dan Windows 2000'e ve Windows Server 2003'te kullanılabilir.

4. Carambis Software Updater

Carambis Software Updater

Carambis Software Updater, doğrudan yüklemeleri desteklemez; bu da, bir tarama gerçekleştirildikten sonra güncelleme sonuçlarının internet tarayıcınızda görüntülenmesi anlamına gelir; FileHippo Uygulama Yöneticisi'ne çok benzer.

Bir güncellemeyi indirmeye başlamadan önce geçerli ve yeni güncelleme sürümü ve indirme boyutu, sonuçlar sayfasında gösterilir.

Carambis Software Updater, yalnızca varsayılan konumlar yerine özel klasörlere tarama yapmak için kurulum yapabilir. Bu, özel olarak kurulmuş programlarınız varsa kullanışlıdır.

Not: Carambis Software Updater kurulurken araç çubuklarını kurmanız ve varsayılan İnternet tarayıcısı ayarlarınızdan bazılarını değiştirmeniz istenecektir, ancak bunları istemiyorsanız bu seçenekleri kolayca atlayabilirsiniz.

Carambis Software Updater resmi olarak Windows 7, Vista ve XP'yi resmen destekliyor ancak Windows 10 ve Windows 8'de sorunsuz kullanabildim.

5. OUTDATEfighter

OUTDATEfighter

OUTDATEfighter adından da anlaşılacağı gibi - ücretsiz bir program updater görevi görerek bilgisayarınızı eski yazılımlardan korur.

OUTDATEfighter'da toplu indirmeyi veya güncellemeleri yüklemek yalnızca bir tıklama kadar kolay. OUTDATEfighter'ın güncellenecek programların hepsini birbiri ardına indirmesi ve kurulum dosyalarını başlatması için güncelleştirilmesi gereken tüm programları seçebilirsiniz. Güncellemeleri indirmeden önce, kurulum dosyaları virüs taraması yapıyor; bu gerçekten yardımcı oluyor.

Gün boyunca, OUTDATEfighter güncellenmesi gereken yazılımları size bildirecektir. Ayrıca, belirli program için güncelleme bildirimlerini önlemek için herhangi bir güncellemeyi yoksayabilirsiniz.

İnternet tarayıcısını açmanıza veya güncellenmiş kurulum dosyasını aramaya ihtiyacınız olmadığı gerçeğini çok beğendim. Her şey programın içinden yapılır ve karşılaştırmak için eski ve güncellenmiş sürüm numaralarını (ve bazen sürüm tarihlerini) kolayca görebilirsiniz.

OUTDATEfighter'da bir program kaldırıcı ve bir Windows Update yardımcı programı da vardır.

OUDATEfighter, Windows XP'den Windows 10'a kadar olan Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. Windows Server 2008 ve 2003 de desteklenir.

6. Update Notifier

Update Notifier

Update Notifier saniyeler içinde yüklenir ve yazılım yüklemelerini arka planda izleyerek bir programın güncellenmesi gerektiğinde sizi uyarır. Örneğin, her 3 saatte bir veya 7 günde bir gibi güncellemeleri kontrol etmek için bir zaman çizelgesi kurulabilir.

Update Notifier, dosyaları programından doğrudan indirmenize izin vermediğinden güncellemeleri bir tarayıcı ile indirmeniz gerekir. Bununla birlikte, Update Notifier'in web sitesindeki dosyalar doğrudan uygulamaların resmi web sitelerinden çekilir.

Belirli bir klasörü normal program dosyaları konumu dışında taramak için Update Notifier'i de yapılandırabilirsiniz. Taşınabilir programların güncellemelerini bulmak için bu ideal olacaktır. Bu listedeki diğer bazı program güncellemeleri gibi, Update Notifier da güncellemeleri yoksaymanıza izin verir.

Update Notifier ile kaydolursanız İzleme Listesi oluşturulabilir, böylece yeni yazılım güncellemeleri olduğunda e-posta ile uyarı alabilirsiniz.

Kurulum sırasında bu seçeneği belirlerseniz Update Notifier'i taşınabilir bir program olarak da çalıştırılabilirsiniz.

Bu programı Windows 10, 8, 7, Vista, XP ve 2000'de kullanabilirsiniz.

7. Secunia Personal Software Inspector (PSI)

Secunia Personal Software Inspector (PSI)

Secunia PSI, bu listedeki diğer ücretsiz yazılım güncellemelerinden biraz farklıdır. Tüm yazılımlarınız için güncellemeler bulmak yerine yalnızca bir güvenlik açığını gidereceğinde programları güncelleyecektir.

Secunia PSI yazılımını test ederken, Adobe Shockwave Player, Apple iTunes ve Flash Player gibi programlar bana bildirmeden otomatik olarak indirildi ve yüklendi. Bu programlardan bazıları sık sık güncelleme gerektirdiği göz önüne alındığında gerçekten kullanışlıydı.

Programda, Secunia PSI'nın güncellediğini gösteren bir geçmiş sayfası var, böylece daha sonra yaptıklarını takip edebiliyorsunuz.

Secunia PSI ile gördüğüm en büyük sorun, bilgisayarınızın taranmasının çok uzun bir zaman aldığı yönündedir.

Secunia PSI, Windows XP ve Windows 8 ve 10 gibi daha yeni işletim sistemlerinde çalışır.

8. Software Updater

Software Updater

Software Updater temelde hiçbir zaman yüklemiyor ve yüklü olması gerekmiyor; bu da taşınabilir bir sürücüye çalıştırıp indirme işleminden sonra anında güncelleme bilgileri aldığı anlamına geliyor.

Sonuçlar, Software Updater web sitesine erişerek web tarayıcınızda gösterilir. Bir program, güncelleme gerekmediği anlamına gelen Son Sürüm olarak listelenir veya güncelleme işaret eden bir İndirme bağlantısı ile listelenir. Sürüm numaraları açıkça belirtilir, bu nedenle hangi sürümü kullandığınız ve hangi sürümü güncelleştirildiğini ve indirme boyutunu biliyorsunuzdur.

Software Updater program güncellemelerini indirmeyi kolaylaştırdığından gerçekten sevindim. İndirme bağlantısını tıkladıktan sonra, güncellemenin birkaç saniye sonra doğrudan Software Updater web sitesinden indirilmeye başlandığını göreceksiniz.

Software Updater, bu listeden diğer programların bazıları kadar eski yazılım bulamıyor gibi görünüyor. Ayrıca onunla birlikte gelen herhangi bir ayar yoktur, bu nedenle güncelleme zamanlaması gibi şeyleri seçemezsiniz.

Desteklenen işletim sistemlerinin resmi listesi Windows Vista'yı ve Windows 98'i içerir ancak diğer Windows sürümleriyle de çalışabilir. Windows 10'daki Software Updater'ı herhangi bir sorun yaşamadan test ettim.

9. SUMo

SUMo

SUMo, güncellemeleri bulmakta kesinlikle şaşırtıcı olan Windows için ücretsiz bir yazılım güncelleyici. SUMo'yu bir bilgisayara yükleyebilir veya taşınabilir bir şekilde özel bir klasörden başlatabilirsiniz.

Programın tüm bilgisayarınızı taraması epey zaman alıyor, ancak bu listedeki diğer araçlara göre güncellemelere ihtiyaç duyan daha fazla program buluyor.

Program, güncelleme gerektirmeyen programları bile listeliyor. Güncelleştirmeye ihtiyaç duyanlar, küçük bir güncelleştirme veya büyük bir gereklilik gerektirecek şekilde etiketlenir; bu sayede hangi programları güncellemek istediğinize çabucak karar verebilirsiniz. Sürüm numaraları açıkça görülebiliyor, böylece modası geçmiş ve güncellenmiş sürümleri hızla görebilirsiniz. Hatta beta sürümleri için arama yapabilir.

SUMo, bilgisayarınızın normal kurulum dizininde yüklü programlar arar, başka bir sabit sürücüye taşınabilir yazılımınız varsa gibi tarama için özel klasörler ve dosyalar da ekleyebilirsiniz.

SUMo'yu kullanmanın en büyük dezavantajı, güncellemeler için indirme sayfalarına bağlantı sağlamamasıdır. Programın içinde doğrudan bağlantı kurmak veya sadece bir indirme sayfasına bağlamak yerine, SUMO internetteki programı aramakta, böylece elle indirmeyi kendiniz bulmanız gerekmektedir.

SUMo'yu Windows 10 ve Windows 8'de sorunsuz bir şekilde test ettim, bu nedenle Windows'un diğer sürümlerinde 7, Vista ve XP gibi çalışması gerekir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1866 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" 9 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere 9 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda 9 Ücretsiz Yazılım Güncelleme Programı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "