Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay ve hızlı numara

Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay ve hızlı numara

Bilgisayarınızın ne kadar yüksek teknolojiye sahip olduğu önemli değildir. Er ya da geç, bilgisayarınız en yaygın hastalığa yakalanacak, yavaşlama..

Bilgisayarınızın başlatılması genel olarak yavaş mı yoksa bazı programların açılması konusunda mı sorun yaşıyorsunuz? Endişelenmeyin: Bu altı basit numarayı uygulayın ve sorunsuz bir şekilde bilgisayarınızı kullanmaya devam edin.

1. Sadece gerekli olanları kurun; Kullanmadığın programları kaldır

Bilgisayarınızda kaç tane uygulama, program veya tarayıcı uzantısı yüklü? Ne kadar çok eleman yüklenirse, İşletim Sisteminiz o kadar yavaş çalışacaktır.

Genel bir program temizliği yapmanızı öneririm. Programı kuralı iki ya da üç ay geçmiş ama, program ya hiç açılmamış yada seyrek kullanmışsınız. Windows'ta, "Programı kaldır veya değiştir" ayarları var. Buradan hangi programı ne kadar sıklıkta kullandığınıza göre sıralama yapabilirsiniz.

Burada kullanmadığınız programaları silin. Her şeyi temizledikten sonra, yeni şeyler yüklemeden önce iki kez düşünün. Buna gerçekten ihtiyacın var mı? Ve yapsanız bile, belki de bu program için web sürümleri vardır (dolayısıyla yüklemeniz gerekmez) veya USB'ye yükleyebileceğiniz taşınabilir bir sürümü vardır onları kullanın.

Artık yalnızca programlara ve uzantılara sahip olduğunuza göre, onları bir süre sonra temizlemeyi unutmayın. Alanı boşaltmak veya gereksiz unsurlardan kurtulmak için CCleaner gibi programları kullanın. Mac kullanıcıları, sabit diskinizin durumunu grafiksel olarak inceleyen Disk Envanteri X'in yardımına güvenebilirler. Windows kullanıcılarının kullanışlı bir eşdeğeri vardır: Windows Directory Statistics.

Bu uygulamalardan birini yapmaya zamanınız varsa, bunu yapın: bilgisayarınızın nasıl değiştiğini ve nasıl hızlandığını hemen fark edeceksiniz.

2. Her şeyi sık sık güncelleyin

Yazılımlarınızı güncel tutmak, sağlıklı ve hızlı bir İşletim Sistemine sahip olmanızın anahtarıdır. Neden? Çünkü: Yazılımı en iyi duruma getirir, diğer yüklü öğelerle uyumluluğu geliştirir, güvenlik hatalarını düzeltir... Bu durum Windows veya MacOS'un sistem güncellemeleri için daha da önemlidir; Bu güncellemeler genelde çökmelerden veya yavaşlamalardan kaçınmak için önemli geliştirmeler içerir.

Bu noktada iyi haber, pek çok programınızda otomatik olarak arka planda güncelleme seçeneği bulunmaktadır.

3. Arka planda çalışan programlara dikkat edin

Bilgisayarınızın bu kadar yavaş çalışmasının nedenlerinden biri, arka planda çalışan çok fazla programın varlığıdır. Eğer gerçekten bu programlardan bazılarını kullanıyorsanız, izin verin, ancak diğer programları durdurun veya kaldırın.

Bu işlem, tamamen deneme yanılma gerektirir. Hangi arka plan programlarının bilgisayarınızı yavaşlattığını bulmak istiyorsanız, Görev Yöneticisi'ne (Windows) veya Kullanıcılar ve Gruplara (Mac) bakın ve bunu adım adım ilerleyerek yapın.

4. Güvenlik önlemlerini alın

Malware, bilgisayarınızın performansını olumsuz olarak etkiler. Tek amacı, PC'nizde bilgi toplamak ve üçüncü şahıslara satmak olan tarayıcı eklentilerinden bahsetmiyorum.

Program yüklemelerinizde seçici davranarak sorunun düzeltileceğini söylemek isterim, ancak gizlice kurulan bir sürü kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı var. Antivirüs kullanmanızı öneririm. Profesyonel bir antivirüs ile kendinizi korumaya alın.

Windows'unuz varsa, Avira, koruma, kullanım kolaylığı ve maliyet arasındaki dengeyi sağlayan mükemmel bir seçenektir. Neredeyse aynı seviyede, Avast! var. Diğer alternatifler Kaspersky ve BitDefender olabilir. Bu sıralama koruma ve maliyet unsurları baz alınarak yapıldı.

Mac için Sophos Anti-Virus var: kompakt, kullanımı kolay ve taramaları mükemmel bir şekilde özelleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra ClamXav 2, Avast'ı da deneyebilirsiniz! Hatta Avira'da olabilir.

5. Yavaşlama nedenini bulun

Bazen belli bir programı yüklediğinizde, İşletim Sistemini yavaşlattığı açıktır. Bu durumda, tüm çabalanızı bu sorunu düzeltmek için yoğunlaştırmanız gerekir.

Biraz zor gelebilir ancak bazen uzun süredir yüklü olan uygulamaların biriktirdiği tüm çöpleri ortadan kaldırdığı için programı kaldırmak ve yeniden yüklemek çok iyi sonuçlar verebiliyor.

Mesela Chrome gibi bir program sorun çıkarmaya başladıysa, performansınızı iyileşleştirmek için yakın geçmişinizi silebilirsiniz. Ayrıca gereksiz eklentilerini kaldırın ve açtığınız sekmeleri en aza indirin.

6. Bir Klasik: fabrika ayarlarına geri dönme

Bazen sorunlardan kaçmak için bilgisayarınızı eski haline döndürmek gerekebilir. Windows ve Mac'in en son sürümleri bu yordamı kolaylaştırıyor; böylece kişisel verilerinizden herhangi birisini kaybetmeden fabrika ayarlarına dönebiliyorsunuz.

Windows'u geri yüklemek isterseniz, Yedekleme ve geri yükleme bölümünde tüm ilgili seçenekleri bulacaksınız. Mac'te, bu işlevi bulmak için bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Cmd + R tuşunu basılı tutun.

Tüm adımları uygulayarak bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma olacağını göreceksiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 759 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay ve hızlı numara konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay ve hızlı numara ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarınızı hızlandırmak için 6 kolay ve hızlı numara ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al