Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın

Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın

Chrome'u daha hızlı çalıştırın ve RAM kullanımı kontrol altında tutun.

Chrome, 2008 yılında ilk beta'sı piyasaya sunulduğundan bu yana çok yol kat etti. Şu anda masaüstü ve mobil pazar paylaşım çizelgelerinin en üstünde yer alan Google tarayıcısı esnek, özellik dolu. Ancak tüm popülerliği nedeniyle Chrome, çok fazla RAM tüketmesi ve dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü çok fazla tüketmesi ile de meşhur.

Bunun nedeni kısmen, Chrome'u daha istikrarlı ve güvenli hale getirecek olan süreç izolasyonu denilen bir şey yapmak zorunda. Tek bir eklenti veya web sitesi çökerse her sekmeyi, eklentiyi ve uzantıyı kendi işlemine ayırarak tüm tarayıcıyı düşürmez. Aynı şekilde, bu mantıkla bir sekmede bir saldırı gerçekleşirse, başka bir sekmedeki verilere erişmesi daha zor olur.

Bu nedenle, bilgisayarınızda Görev Yöneticisi'ni açtığınızda Chrome için çok farklı girişler görürsünüz. Tarayıcının her sekmesi için bazı görevleri çoğaltması gerektiği için hepsi ayrı görünür. Belli eklentiler ve uzantılar, daha yüksek bellek kullanımına neden olabilir. Chrome'un ön işleme özelliği gibi sahne donanımlarının arkasında bazıları, nereye gideceğinizi önceden tahmin ederek bir web sayfasını daha hızlı yükleyebiliyor. Ancak bu RAM'ı harcar.

Bellek kartınız yüksekse bu hizmetler iyidir. Tüm bunlar deneyiminizi daha hızlı hale getirecektir. Sorun, Chrome'un RAM kullanımı diğer uygulamalar için mevcut bellek miktarını sınırladığı zaman başlar.

Google, bu konularda sürekli gelişme gösteriyor; Chrome yeni versiyonlarda, güncellenmiş bir JavaScript V8 motoru ile RAM miktarını önemli ölçüde azaltacak yeni değişiklikler getirdi.

RAM kullanımını azaltmak ve Chrome'un yavaş ve sinir bozucu olmasını önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu makalede web tarama deneyiminizden en iyi şekilde faydalanabilmek için etkinleştirebileceğiniz bazı 'gizli' özellikleri paylaşacağız.

İşlemleri manuel olarak kapat

Chrome yavaşlamaya başladığında bu ilk savunma hattınız olmalı. Çalışan işlemlerin bir listesini görmek için, Windows'ta Shift + Esc tuşlarına veya Mac kullanıyorsanız Pencere menüsüne basarak Görev Yöneticisi'ne gidin. İşlemleri bellek kullanımı ile sıralayın ve ihtiyacınız olmayan her şeyi kapatın.

Kullanmadığınız uzantılardan kurtulun

Yüklediğiniz uzantılar hakkında seçici olun. Muhtemelen bir avuç özeliğe ihtiyacınız vardır ancak gereksiz uzantıları kaldırmak gerekir. Bu nedenle adres çubuğuna chrome: // extensions yazın, düzenli olarak kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakın.

Web eklentilerini oynatmak için tıkla oynat

Chrome zaten Flash reklamlarını engellemeye başladı ve birkaç büyük web sitesi haricinde bu yıl varsayılan olarak Flash'ı engellemeye başlayacak. Ancak tarayıcı zaten her eklenti için çalışan yerinde tıkla oynat özelliğini içeriyor. Etkinleştirmek için chrome: // settings adresine gidin, Gelişmiş ayarları göster'i tıklayın ve Gizlilik altındaki İçerik ayarları'nı tıklayın. Eklentiler bölümüne gidin ve 'Eklenti içeriğini ne zaman yayınlayayım' seçimini yapın.

"Oynatmak için her zaman izin verilmesine", chrome: // eklentilerinde etkin olmadığından emin olun; çünkü bu, oynatmak için tıklama ayarını geçersiz kılar. Ayrıca, eklentiler listenizde önemli olmayan bir şey görürseniz, devam edip uzantılarda yaptığımız gibi devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz.

One Tab ve The Great Suspender

Bir sürü sekmeyi açık tutmayı ve bu alışkanlığı değiştirmeyi düşünmüyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç uzantı vardır. En popüler seçeneklerden ikisi One Tab ve The Great Suspender'dır.

One Tab temel olarak her açık sekmeyi bir tıklama ile kapatmanıza ve bunun yerine bir listeye dönüştürmesine izin verir. Sekmelere tekrar erişmeniz gerektiğinde, ilgili bağlantıyı tıklayarak hepsini bir defada veya tek tek geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca sekmelerinizi URL'lerin bir listesi olarak kolayca dışa aktarabilir ve içe aktarabilirsiniz. Çalışmakta olduğunuz sekme sayısına ve sekmelerinizde kaç komut dizisi çalıştırdığınıza bağlı olarak, bunları OneTab'a taşımak performansı önemli ölçüde artırabilir.

Öte yandan The Great Suspender, bir süre kullanılmayan sekmeleri otomatik olarak askıya alacağından, daha fazla elle kapanma yaklaşımına sahiptir ve sekmenin tükettiği bellek ve CPU'yu boşa çıkarır. Sekmeler favicon'larını ve başlık metinlerini korur ve gerektiğinde sayfadaki herhangi bir yeri tıklayarak geri yüklenebilir. Bir sekmenin askıya alınmadan önce ne kadar bekleneceğini ve beyaz listedeki siteleri yapılandırabilirsiniz.

Chrome'un Deneysel Özelliklerine Ulaşın

Google'ın test ettiği ancak ana tarayıcı deneyiminin parçası olmayan deneysel özellikleri ile oynayabilirsiniz. Bu özelliklere erişmek için adres çubuğuna chrome://flags yazın. Bu deneysel özelliklerin herhangi bir zamanda değişebileceğini, çökebilceğini veya yok olacağını söyleyen kısa bir uyarı görürsünüz. İşte size denemenizi tavsiye ettiğimiz birkaçı:

  • Number of raster threads: Bu sayının "Varsayılan" değerinden "4" e değiştirilmesi görüntü oluşturma işlemini hızlandıracaktır.
  • Enable fast tab/window close: Bu, sekmenin daha hızlı kapanmasını sağlamak için Chrome'un onunload JavaScript işleyicisini GUI'den bağımsız olarak çalıştırır.
  • Enable experimental canvas features: Bu, Chrome'un, kullanıcılara görünmeyecek şekilde tuval piksellerinin altındaki her şeyi otomatik olarak kaldırması gibi, oluşturulmakta olan içerik hakkında belirli varsayımlar yaparak web sayfası yükleme sürelerini hızlandırmak için opak tuvallerden faydalanmasına olanak tanır.
  • Automatic tab discarding: Etkinleştirilirse, sekmeler sistem belleği azaldığında otomatik olarak bellekten silinir. Atılan sekmeler sekme şeridinde görünmeye devam eder ve üzerine tıklandığında yeniden yüklenir. Atılan sekmelerle ilgili bilgi, chrome: // discards sayfasında bulabilirsiniz.
  • (Bonus) Tab audio muting UI control: Bu hızla ilgili değil, kesinlikle kullanışlı. Bunu etkinleştirdiğinizde, sekme şeridindeki ses göstergeleri, sesli sesi kapatma denetimleri olarak iki katına çıkar; bu nedenle, sesi kapatmak için sekmelere geçmeniz gerekmez.

Aralarında seçim yapabileceğiniz yüz farklı deneysel özellik var ve Google, testin bir parçası olarak sürekli bir grup ekliyor ve bunlardan bir kısmını kaldırıyor. İhtiyacınız olanı seçin ve ayarları uygulamak için ekranın alt kısmındaki Şimdi Yeniden Başlat düğmesini tıklayın.

Veri Tasarrufu Uzantısı

Yavaş bir bağlantıdaysanız, bu Google tarafından yapılan bir uzantı sayesinde, ziyaret ettikleri sayfaları indirmeden önce sıkıştırmak için şirketin sunucularını kullanarak veri kullanımını azaltmanıza yardımcı olabilir. Özel bağlantılar kullanarak (HTTPS) veya gizli sekmelerde erişilen sayfalar Google tarafından optimize edilmez veya görülemez.

Diğer İyi Uygulamalar

Gerekirse biraz alan açmak için Geçmiş Sağlayıcı Önbellekini de silebilirsiniz ve gereksiz yere daha fazla sistem kaynağı kullanmanız için özel temalar kullanmaktan kaçınabilirsiniz. Chrome'un klavye kısayollarını öğrenip ve kullanarak göz atma deneyiminizi hızlandırabilirsiniz.

Son söz olarak diğer tarayıcılarıda da denediğinizden emin olun. Mac kullanıcıları için Safari, işletim sistemiyle sıkı bir şekilde entegre olduğundan hızlı ve etkili bir şekilde mükemmel bir alternatiftir. Microsoft, Edge'i Windows 10 kullanıyorsanız bunu ciddi bir seçenek. Bu tarayıcı halen bazı temel özelliklerden yoksun olsa da, şirket zaten Chrome, Firefox ve Opera'dan daha verimlili olduğunu öne sürüyor.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 805 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Chrome'u Daha Hızlı Çalıştırın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al