Google Chrome'da Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

Google Chrome'da Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır

/ / Okuma süresi: 5 dk, 27 sn / Yorum (0)
A A A

Google Chrome'da Android uygulamaları çalıştırabileceğinizi biliyor muydunuz? Windows veya macOS'ta Android uygulamalarını çalıştırın ve deneyin.

2015 yılında Google, geliştiricilerin Chrome tarayıcısındaki uygulamalarını Chrome OS'a aktarmaları için test etmelerini sağlamak amacıyla tasarlanan ARC Welder adlı bir araç yaptı. ARC Welder'ın birincil amacı geliştiricilerin Chrome OS için daha fazla uygulama oluşturmalarını kolaylaştırmaktı. Ancak bu araç, tarayıcılarında basitçe Android uygulamalarını çalıştırmak üzere herkes tarafından kullanılabilir.

ARC Welder'ı kullanarak Android uygulamaları çalıştırmak oldukça kolaydır. Aşağıda size nasıl yapılacağını göstereceğiz. Ancak, bazı Android uygulamalarının Chrome'da iyi çalışmadığını özellikle belirtmek gerekir; bu nedenle, hangi uygulamaların en iyi sonuç verdiğini keşfetmek için biraz deneme yapmanız gerekecek.

ARC Welder'i Yükle

arc welder

 

Bu işlemlerin en kolay kısmı ARC Welder kurmaktır. ARC Welder için Chrome Web Mağazası sayfasına gidin ve yüklemek için tıklayın. Kısa kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, Chrome uygulamaları sayfasından ARC Welder'i çalıştırabileceksiniz.

Chrome ve Chrome uygulamalarını çalıştırabilen bir cihazınız varsa ARC Welder kullanabilirsiniz. Yani bu uygulamayı, Windows 10, macOS, Chrome OS ve Linux da dahil olmak üzere tüm masaüstü işletim sistemlerinin desteklediği anlamına gelir. Gördüğümüze göre, araç tüm işletim sistemlerinde benzer şekilde çalışır, bu nedenle Windows'dan MacOS'a geçmek için daha iyi bir deneyim elde etmeyeceksiniz (örneğin).

ARC Welder, Chrome OS için tasarlanmış olsa da araç, bazı işletim sistemlerinde "platforma özgü hatalar" bulunduğunu size bildiriyor.

Android APK uygulama kurulum dosyaları bulun

ARC Welder, Android APK dosyalarını açacak şekilde tasarlandığından, çalıştırmak istediğiniz APK'yi bulmanız ve indirmeniz gerekir. APK dosyalarını Google Play Store'dan indiremezsiniz, bu nedenle üçüncü taraf bir indirme kaynağı kullanmanız gerekecektir.

 

apkmirror

 

APKMirror Android APK kaynağınız olarak öneriyoruz çünkü öncelikle güzel bir arayüze sahiptir ve gerekirse kendi koleksiyonundaki hemen hemen her uygulamanın eski sürümlerini de indirebilirsiniz. Farklı işlemci mimarileri için birçok uygulamanın ayrı sürümleri bile var. APKMirror'da aradığınızı bulamazsanız AndroidAPKsFree başka makul bir kaynaktır.

Bu durumda sadece ücretsiz uygulamaları deneyebilirsiniz. Hiçbir legal web sitesi ücretli bir uygulamayı indirmenizi sağlamaz. bu yüzden satın aldığınız bir uygulamanın apk dosyasını nasıl elde edeceğinizi gösteren açıklamaları internet üzerinden bulabilirsiniz.

Uygulamaları ARC Welder'de çalıştırmak

APK dosyanız hazır olduğunda, Chrome'da ARC Welder'i başlatmanız ve ARC Welder'in bazı geçici dosyaları yazabileceği bir dizin seçmeniz yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra denemek istediğiniz APK'yı bulmak ve eklemek için simgesini tıklayın, böylece yapılandırma seçeneklerinin bir sayfasına yönlendirilirsiniz. Google, bu ayarları varsayılan değerlerinde bırakmanın en iyi yol olduğunu söylüyor. Uygulamayı başlatmak için 'test'i tıklayın.

arc welder

 

ARC Welder ile aynı anda yalnızca bir uygulama çalıştırabilirsiniz. Farklı bir uygulama açmak isterseniz, şu anda kullanımda olan uygulamayı kapatmanız, yeni bir APK yüklemeniz, eski APK'yi ARC Welder'den kaldırmanız ve ardından yeni uygulamayı başlatmanız gerekir.

Windows 10'daki Chrome 56'da ARC Welder ile birkaç uygulama denendi. Uygulama desteğinin her uygulamada olmadığı görüldü. Eklenti yüklendikten hemen sonra Gmail, Haritalar ve Facebook gibi bazı temel Android uygulamaları kilitlenirken, Keep ve Microsoft Word gibi diğerleri ise yüklenme ekranında takılıp kaldı. YouTube yüklemesi Google Play Hizmetlerine erişimi sağlayamadığı için hata veriyor. Instagram çalışmıyor ve Snapchat'da yok. Ancak iyi haber var! Kısa test denemelerinden sonra işe yarayan bazı uygulamalar bulduk:

 • Twitter yüklemesi mükemmel çalışıyor. Emülasyon yazılımından beklediğiniz gibi animasyonlar biraz yavaş, ancak deneyim yeterince iyi.
 • Plex'de de işe yarıyor gibi görünüyor. Minik ses bozulmaları bulunan uygulamada video oynatabilirsiniz.
 • AccuWeather, zaman zaman bazı kısa süreli sorunlar yaşadı, ancak yüklendi.
 • Bazı ağ performans testleri yapmak isterseniz SpeedTest.net çalışır.
 • Slack iyi çalıştı.

arc welder twitter

Bu, Chrome ARC Welder'de çalışan Twitter ekranıdır.

Test edilen çoğu oyun için eklenti işe yaramadı ya da siyah bir ekranda kaldı. ARC Welder karmaşık 3D işlemlerini karşılamak için üretilmediğinden, bu şaşırtıcı değildir. Temple Run gibi eski bir oyun yüklenir, ancak saniyede yaklaşık 3 kare oynatır ve yine de menü ekranından geçemezsiniz. Ancak sonuçta ARC Welder, tarayıcınızda Android oyunları çalıştırmak için tasarlanmamıştır. Bunun yerine, öncelikle uygulamalarını Chrome OS'ye taşımak isteyen uygulama geliştiricileri hedefleyen bir araçtır; bu nedenle, oyun dışı uygulamaların yüklenmesi ve doğru şekilde çalışması daha olasıdır.

Test ettiğimiz tüm uygulamaların yaklaşık yüzde 40'ı ARC Welder'e yüklendi ve çalıştı. Kullanışlı bir Android cihazınız yoksa Chrome'daki Android uygulamalarını denemek faydalı olabilir, ancak mükemmel bir Android uygulama önyükleyicisinden çok uzaktır. ARC Welder'de test etmek istediğiniz uygulama çalışırsa harika, ancak her uygulamanın bu geliştirici odaklı araçta amaçlandığı gibi yüklenmesini veya çalışmasını beklememelisiniz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1044 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Google Chrome'da Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Google Chrome'da Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome'da Android Uygulamaları Nasıl Çalıştırılır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.