İş Ararken Yapılan En Yaygın 6 Hata

İş Ararken Yapılan En Yaygın 6 Hata

/ / Okuma süresi: 4 dk, 45 sn / Yorum (0)
A A A

Online iş başvurularında size yardımcı olabilecek bazı püf noktaları içeren yazımızı okuyun ve daha ciddi teklifler alabileceğiniz bir cv'niz olsun.

Bir iş arıyorsunuz ancak mülakata bile çağrılmadınız mı? Kusursuz bir çalışma kaydınız var, ancak kimse CV'nize bakmıyor mu? Aşağıda yaygın yapılan hatalardan birini yaptığınızda, online başvuruların kötü gitmesi mümkündür. Endişelenme! Hepsi düzeltilebilir.

1. Online iş ilanlarında hâlâ iş mi arıyorsun

Çevrimiçi yani online iş bulma sitelerinde, sizi ilgilendiren sektördeki şirketlerin sizi bulabilmesi için kendinizle alakalı anahtar kelimelerinizin ön plana çıkması iyi olacaktır. Özgeçmişinizde kullanabilecek türden becerilerinizi anahtar kelimeler ile yazın (aşağıda size daha fazla bilgi vereceğim).

Bu günlerde bir iş bulma işi artık daha çok online iş bulma sitelerine geçmiştir. Ancak yinede iş bulmak için insanlarla iletişim kurmak ve bir iş arıyor olduğunuzu çevrenize söylemek daha çabuk iş bulmanız için iyi olacaktır. Böylece bir yerde sizin için uygun iş varsa seni önerecekler böylece daha kolay bir iş sahibi olabilirsin. Ayrıca şirketlere e-postalar gönderin, eski dostlukları yeniden canlandırın ve gerekirse onlerı arayın ve durumunuzu yani iş aradığınızı söyleyin. Her koldan iş aradığınızı duyurun.

2. Sosyal medya

Sosyal medya kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Hesabınızı mümkünse gizli tutun. Ama yinede burada iş arkadaşarınız olacaktır. Hesaplarınızdan iş ile alakalı ne kadar sıkıldığınızı, bıktığınızı işinizi sevmediğinizi gibi paylaşımlar yapmayın.

Özellikle kurumsal firmalar artık sosyal medyadan da sizi takip ediyor. Bu yüzden işinizle ilgili şikayetleri sosyal medya üzerinden paylaşmayın.

3. Sıkıcı ve standart özgeçmişlerden vazgeçin

Özgeçmişinizi bir işyerine göndermeden önce iş ilanını dikkatlice inceleyin ve CV'nizi ona göre hazırlayıp önemli bulduğunuz ilanla alakalı anahtar kelimeler kullanın. Bu şekilde, şansınızı artıracaksınız: şirket, aynı dili kullandığınız için pozisyon için ideal bir kişi olduğunuzu düşünecek.

Ayrıca, CV'nizi geliştirmek için birçok çevrimiçi kaynak var. Örneğin, beş dakika içinde, CV'nizi oluşturmak için 27 ücretsiz şablon bulunan bu makaleye bi göz atabilirsiniz.

4. Şirketi yeterince araştırdınız mı

İş arama süreci boyunca, bir şirket kendilerini tanımlamak için güzel kelimeler kullanır. Pekâlâ, işe almak isteyen bu şirket aslında bu bahsettiği değerleri taşıyor mu? Çalışanlara nasıl davranıyorlar? Herhangi bir önemli karar almadan önce araştırın! Sonuçta hayatınız bir bölümü ve gününüzün çoğu bu şirkette geçecek.

Kurumsal web sayfalarını veya Facebook sayfalarını kontrol etmenizde çok fayda var. Belki de kendinizi gizli bir tuzağa düşmekten kurtarırsınız! Başvuru yapacağınız şirket tanınmışsa, şirketle alakalı haber ve yazılanları her zaman arayıp bulablirsiniz. Artık zaten şirketlerin web sayfası açması kanuni bir zorunluluk. O yüzden mutlaka web sayfalarını inceleyin. Hangi yolu seçerseniz seçin amaç, şirketin gerçek durumunu görmenizi ve bir sonraki işiniz için planladığınız iş hayatıyla gerçekten uyumlu olup olmadığını anlamanızdır.

5. Herhangi bir hazırlık olmadan iş görüşmesine gitmeyin

Youtube üzerinde vücut dili kullanımı ile alakalı videolar var. Bunlara mutlaka göz atın. Çünkü karşınızdaki insan sizi ilk defa görüyor ve ilk intibanız çok önemli. Beden dili görsel bir unsurdur ve ikna kabiliyeri için önemlidir. Bu konuda aşağıdaki videoya bi göz atabilirsiniz. İngilizce video ama beden dilini anlattığı için az-çok ne demek istediğini anlayabilirsiniz yabancı diliniz yoksa.

Evet artık beden dilini kullanmanın efendisi mi oldunuz? Harika, çünkü şimdi sorulara hazırlanma zamanı geldi. Mülakat yapan sizin hakkınızda soru soracak ve "Güçlü ve zayıf yönlerinizi bulmaya çalışacak?" veya daha klasik bir konuda soru soracak  "Siz bize nasıl katkıda bulunabilirsiniz? gibi.

Araştırma yapın, biraz çalışın ve sonraki iş görüşmelerinin ne kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini göreceksiniz.

6. Kendinizi geliştirin

Alabildiğiniz kadar sertifika alın, gidebildiğiniz kadar kursa gidin. Kendinizi mutlaka geliştirin. Asla olduğunuz yerde durmayın. Zaman buldukça özellikle mesleğinizle alakalı kurs ve seminerlere katılın. Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın. Bu belgeler seni diğer adaylardan ayıracak bir unsur olacak.

7. 

 

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1001 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" İş Ararken Yapılan En Yaygın 6 Hata konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere İş Ararken Yapılan En Yaygın 6 Hata ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda İş Ararken Yapılan En Yaygın 6 Hata ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.