Kilitli Bir Windows Hesabına Ulaşmanın 5 Yolu

Kilitli Bir Windows Hesabına Ulaşmanın 5 Yolu

/ / Okuma süresi: 10 dk, 33 sn / Yorum (0)
A A A

Windows parolanızı sıfırlamak veya kurtarmak için en kolay 5 yol ve bunları nasıl yapacağınıza dair kısaltılmış talimatlar.

Devam etmeden önce Windows'a çevrimiçi bir Microsoft hesabı (Windows 8'den bu yana kurulum sırasında varsayılan olarak sunulan) ile giriş yaparsanız büyük olasılıkla İnternet'e bağlı başka bir aygıtı kullanarak Microsoft sitesinden çevrimiçi duruma getirebilirsiniz bilgisayarı.

# 1 Windows oturum açma ekranından şifrenizi değiştirmek için bir komut istemi kullanın

Nasıl çalışır? Unutulan parolayı değiştirebileceğiniz bir komut istemi için Windows oturum açma ekranınızdaki Utility Manager'ı değiştirir.

Ne işe yarıyor: Çevrimdışı Windows hesabınızı kurtarmak için bir kurulum diski ilk adım için kullanışlı olabilse de ilave bir yazılım gerekmez. Windows XP kullanıcıları 3. adımı atlayabilir.

Giriş ekranınıza bir komut istemi koymak için Windows kurulum diskinizden, bir kurtarma sürücüsünden / bölümünden veya 'Başka Bir Şekilde Gelişmiş Başlangıç ​​Seçeneklerine' erişerek ayrı bir komut istemi kullanmanız gerekecektir. Denemelerden sonra hiçbir şey, bir lisansa sahip olmadan kurabilen bir Windows disk / USB sürücüsünden basitçe önyükleme kadar güvenilir veya kolay olmamıştır:

Windows 10'u indirin - Kurulum talimatları - Hızlı navigasyon: Kurulum ortamını açtıktan ve diliniz, bölgeniz vb. gibi ilk komut istemine ulaştıktan sonra, bir komut isteminin görüntülenmesi için Shift + F10 tuşlarına basabilirsiniz.

2. Adım: Bir komut istemi için Yardımcı Utility Manager (Program Yöneticisini) Değiştirme

Bir komut istemine girdiyseniz, Yardımcı Program Yöneticisinin yedeğini oluşturmak için aşağıdaki iki satırı girin ve ardından cmd.exe ile üzerine yazın.

move ?:\windows\system32\utilman.exe ?:\windows\system32\utilman.exe.bak

copy ?:\windows\system32\cmd.exe ?:\windows\system32\utilman.exe

Yeniden Başlatma. Şimdi, oturum açma ekranınızdaki Yardımcı Program Yöneticisini tıkladığınızda, cmd.exe'yi başlatmalıdır.

2. Adım: Parolanızı değiştirme

Giriş ekranınızdaki komut isteminde, hesabınızda yeni bir şifre belirlemek için aşağıdaki satırı girin (USERNAME, hesap adınız ve PASSWORD, uygulamak istediğiniz şifredir):

net user USERNAME PASSWORD

Örnek: net user George bestpassw0rd - ayrıca, kullanıcı adınızı hatırlayamıyorsanız, net user yazarak hesapları listeleyecektir.

Ekstra: Giriş ekranınızdaki komut isteminden, GUI tabanlı bir hesap yöneticisi için kontrol userpasswords2 yazın.

3. Adım: # & @! ... Bu işe yaramadı!

Hâlâ seçenekleriniz var. Komut satırına varsayılan yönetici hesabını etkinleştirmek için aşağıdaki metni girin (yeniden başlatma gerektirir):

net user administrator /active:yes -- /active:no daha sonra kapatmak için bu ikinci kod.

Yeniden başlattıktan sonra Yönetici hesabının listelendiğini görmeniz gerekir ve oturum açmak için bir parola gerekmemelidir. İkinci adımda, bu yükseltilmiş hesap içindeki bir komut isteminden yeniden deneyin.

Bu adımlar Windows XP'ye daha az karışmaktadır:

 • Komut İstemi ile Güvenli Modda önyükleme yapın (PC'nizi yeniden başlatın ve Windows yüklemeden önce seçeneği görmek için F8'e dokunun)​
 • Giriş ekranında iki kez Ctrl + Alt + Del simgesine dokunun ve bir kullanıcı adı Administrator yazarak Windows hesaplarını görüntüleyebileceğiniz ve net user aracılığıyla yeni bir şifre uygulayabileceğiniz bir komut istemine erişim sağlamanıza izin veren Yönetici'ye girin. USERNAME PASSWORD (Örnek: net user Bill bestpassw0rd)
 • Yeniden başlatıp yeni şifreyi deneyin

# 2 Resmi Microsoft DaRT diski

DaRT (Diagnostics and Recovery Toolset), Windows Önyükleme Ortamına bağlı olarak, bir kayıt defteri düzenleyicisi, dosya gezgini, çökme analizcisinin yanı sıra dosyaları geri yüklemek, diskleri onarmak, virüsleri taramak ve daha fazlasını yapmak için kullanılan araçlar içeren resmi bir Microsoft yardımcı programı paketidir. Bunların arasında, birkaç tıklamalardan sonra Windows hesabınıza yeni bir parola uygulanması gibi bir özelliği de vardır.

Microsoft ürünleri için toplu lisans erişimine sahip olan profesyoneller, DaRT'nin bir kopyasını içeren başka bir önyükleme diski olan Microsoft Masaüstü Optimizasyon Paketini de indirebilirler.

Microsoft DaRT indirip - Setup instructions (Kurulum talimatları) - Quick navigation: "Locksmith" açın ve komutları izleyin.

# 3 Çevrimdışı NT Şifre ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi (Chntpw)

İşleyiş şekli: SAM dosyanızdaki parolayı düzenlemek için Windows dışındaki önyüklenebilir bir ortam sağlar.

Ne işe yarıyor: NT tabanlı Windows işletim sisteminin yerel hesabı, Windows 2000'den Windows 10'a kadar (tamamen şifrelenmiş NTFS bölümleri hariç) içerir.

Bu, popüler önyükleme diskleri ve Hiren's Boot CD'si, Kali Linux'u ve Trinity Rescue'sı gibi şifre aracını "winpass" olarak adlandırdığı Linux dağıtımları ile birlikte göz önüne alındığında en çok kullanılan şifre kurtarma aracı olabilir ancak aslında sadece NTpasswd / Chntpw'yi başlatan bir komut dosyasıdır .

Bu çözümlerden birine sahip olduğunuzu farz edersek, Windows'a yeniden erişmenin en hızlı yolu olabilir. Bunlardan duydunuz var ancak kullanmayı bilmiyorsanız, burada her biri için belirtilen indirme bağlantıları ve hızlı kurulum talimatları verilmiştir:

 • Download Hiren's Boot CD - Kurulum talimatları - Hızlı navigasyon: Ana menüden Offline NT / 2000 / XP / Vista / 7 Password Changer'ı çalıştırın> Windows yüklemenizi seçin> Kullanıcı verilerini ve parolaları düzenleyin
 • Download Kali Linux - Kurulum talimatları - Hızlı navigasyon: Windows sürücünüzü kurun> MS SAM'a gidin (cd /media/win/Windows/System32/config/) > girin chntpw -u [username] SAM > clear or edit password seçin
 • Download Trinity Rescue - Kurulum talimatları - Hızlı navigasyon: Press enter to run Trinity > Windows password resetting > Interactive winpass > choose your Windows installation > Edit user data and passwords (Trinity> Windows parola sıfırlama> Etkileşimli winpass'ı çalıştırmak için enter tuşuna basın> Windows yüklemenizi seçin> Kullanıcı verilerini ve parolaları düzenle)

Doğrudan kaynağa gitmeyi tercih ediyorsanız, yalnızca şifre kurtarma aracının kendisinden de indirebilir ve önyükleyebilirsiniz:

Download Offline NT Password & Registry Editor (Chntpw) - Kurulum Talimatları - Hızlı navigasyon: Press enter to boot when prompted > choose your Windows installation > 'Password reset (SAM)' > Edit user data and passwords > Enter the desired user's RID > Clear (blank) user password (İstendiğinde önyükleme yapmak için enter tuşuna basın> Windows yüklemenizi seçin> 'Parola sıfırlama (SAM)'> Kullanıcı verilerini ve parolaları düzenle> İstediğiniz kullanıcının RID'ini girin> Temizle (boş) kullanıcı parolasını girin)

# 4 Ophcrack LiveCD

Nasıl çalışır: LM karma değerler kullanan ve Windows şifrenizi zorla çalıştıran önyüklenebilir bir ortam sağlar.

Ne işe yarıyor: Windows (hem yerel hem de Microsoft hesapları), Linux ve Mac OS X

Belki de en dikkat çeken ikinci en önemli şifre kurtarma aracı. Ve belki de en unutulmaz isim olan Ophcrack, bir ISO'u indirip önyüklenebilir diske veya sürücüye koymanızı isteyecektir, ancak Offline NT / Chntpw'den farklı bir teknolojiyi kullanıyor. Harika bir yedekleme çözümü ile denemeye değer olabilir.

Antivirüslerin potansiyel bir tehdit olarak işaret etmesine rağmen, Ophcrack'a kötü amaçlı yazılım yüklenmez. Konu, yazılımın Sıkça Sorulan Soruları bölümünde ele alınmıştır ve bu bölüm, yükleyicinin genelde "samdump.dll" ve "pwservice.exe" dosyaları nedeniyle yanlış bir pozitif olarak ortaya çıkan Fizzgig tarafından "pwdump6" olarak adlandırılan bir araç içerdiğini not eder. Yine de, bilinen bir güvenlik riski taşımıyor.

Download Ophcrack LiveCD - Setup instructions - Usage guide/tips - Quick navigation: Enter Ophcrack Graphic mode - automatic > Double click Launcher on the LiveCD desktop > Search for tables and start Ophcrack (Ophcrack LiveCD indir - Kurulum talimatları - Kullanım kılavuzu / ipuçları - Hızlı navigasyon: Ophcrack Grafik moduna girin - otomatik> LiveCD masaüstünde Başlat düğmesine çift tıklayın> Tabloları arayın ve Ophcrack'ı başlatın)

# 5 iSeePassword

Nasıl çalışır: Algılanan Windows kullanıcılarını ve parolalarını bunları sıfırlama yeteneği ile birlikte gösteren temiz bir GUI'ye sahip bir önyükleme diski sağlar.

Ne üzerinde çalışıyor: MS Office, iTunes, PDF'ler ve RAR'lardaki şifreler için ayrı araçlar içeren Sunucu sürümleri de dahil olmak üzere Windows XP'den 10'a kadar.

iSeePassword Windows'tan daha fazlasını kapsayan bir "Şifre Kurtarma Paketi" için yaklaşık 30 Dolar ücret alır ve yazılımı yüklemek için yine de önyüklenebilir bir disk / sürücü oluşturmanız gerekecek olsa da, İhtiyacınız olan her şey görünen ilk pencerede görüntülenecek. Bunun anlamı karmaşık ayarlamalar vs.'nin olmaması. Tek  pencerede şifre kurtarma işlemini bitiriyorsunuz. Belki de ücretli olmasının tek faydası bu.

ISeePassword'u satın al - Kurulum talimatları - Hızlı navigasyon: Yok! Bu kadar hızlı!

Ek ipuçları ve açıklamalar

Parolanız kaybolduysa, yukarıda anlatılanlar kolay söylenirse de, bu durumdan kaçınmanın en iyi yolu, onu güvenli bir yere yazarak veya buluta dijital yedekleme yaparak kaybetmemektir. Keepass gibi bir yazılım edinebilirsiniz.

Microsoft'un çevrimdışı bir Windows parolasını sıfırlama yöntemi, parolanızı sıfırlamadan önce Windows'ta parola sıfırlama disketini oluşturmak zorunda olduğunuzdan ve bu aracı yalnızca bilgisayarda oluşturduğunuzda kaybetmemek te fayda var.

Unutulan parola kısa bir süre önce uygulandıysa, Windows Geri Yükleme'yi kullanmayı düşünebilirsiniz. Parolayı değiştirmeden önceki bir noktaya kadar geri yükleyebilirsiniz. Önyükleme seçeneklerine erişmek için Windows yüklenmeden önce F8'ye dokunun.> Bilgisayarınızı onarın> sistem geri yükleyin.

Umarım Windows hesabınıza nasıl geri döneceğinizi bulmuş olursunuz, ancak bu yöntemlerden hiçbirinin işe yaramaması durumunda, internet üzerinde bulabileceğiniz başkaca kurtarma yöntemleride mevcut bunlarıda deneyebilirsiniz. Bunlardan bir tanesine bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1526 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Kilitli Bir Windows Hesabına Ulaşmanın 5 Yolu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Kilitli Bir Windows Hesabına Ulaşmanın 5 Yolu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Kilitli Bir Windows Hesabına Ulaşmanın 5 Yolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.