Tek Sayfada Çoklu Google reCAPTCHA Kullanmak
Tek Sayfada Çoklu Google reCAPTCHA Kullanmak

Tek Sayfada Çoklu Google reCAPTCHA Kullanmak

Dikkat! Bu yazı yayınlandığından beri 738 gün geçmiş. Yazının içeriği güncelliğini kaybetmiş veya indirme linkleri bozuk olabilir.

Web sitelerimizde artık çokça kullanmaya başladığımız Google reCAPTCHA'nın tek sayfada birden çok formda nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım bu yazımda.

Spam girişleri engellemek için kullandığımız güvenlik kodu uygulamalarında en popüler ve en güzeli herhalde Google amcanın bize sunduğu reCAPTCHA uygulamasıdır. Eğer sayfanızda tek bir reCAPTCHA uygulaması kullanıyorsanız diğer tek sayfadaki farklı formlara nasıl iki veya daha fazla reCAPTCHA ekleyeceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Bunun için öncelikle buradan Google sayfasına giriş yapıp sitekey ve secret key diye iki adet kod almamız gerekiyor. Bunun için sitenin üst sağ köşesindeki "Get reCAPTCHA" butonuna tıklayıp giriş yapmadıysak Gmail/Google hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Gerekli bilgileri girdikten sonra "Register" butonuna tıklayıp kayıt işini bitirip sitekey ve secret kodlarımızı alıyoruz.

Şimdi sıra geldi bu anahtarları kullanarak sitemize reCAPTCHA uygulamasını eklemeye.

Multple reCAPTCHA loaded on same Page
 
Örnek Html Form Kodları ve reCAPTCHA'lar;
 
<div class="container"> <div class="col-md-6"> <form class="form-signin" role="form" action="validateform.php" method="POST"> <div id="status"> </div> <h2 class="form-signin-heading">Please sign in</h2> <label for="inputEmail" class="sr-only">Email address</label> <input type="email" id="inputEmail" value="mycodde@test.com" class="form-control" placeholder="Email address" required autofocus> <label for="inputPassword" class="sr-only">Password</label> <input type="password" id="inputPassword" value="rashid" class="form-control" placeholder="Password" required> <div id="recaptcha1"></div> <button class="btn btn-lg btn-primary btn-block" type="submit">Sign in</button> </form> </div> <div class="col-md-6"> <form class="form-signin" role="form" action="validateform.php" method="POST"> <div id="status"> </div> <h2 class="form-signin-heading">Sign Up Form</h2> <label for="inputEmail" class="sr-only">Email address</label> <input type="email" id="inputEmail" value="mycodde@test.com" class="form-control" placeholder="Email address" required autofocus> <label for="inputPassword" class="sr-only">Password</label> <input type="password" id="inputPassword" value="rashid" class="form-control" placeholder="Password" required> <div id="recaptcha2"></div> <button class="btn btn-lg btn-primary btn-block" type="submit">Sign in</button> </form> </div> </div> <!-- /container -->

Gördüğünüz gibi div taglarının içinde id'lerde recaptcha1 ve recaptcha2 olarak adlandırılan alanlar var. Bunlar reCAPTCHA kodlarının gözükeceği alanlar. Bunları direkt olarak alıp sitenizdeki forma yapıştırın. Geri kalanları kendi formunuz için düzenleyin. Daha sonra aşağıdaki Javascript kodunu alıp sitenize yapıştırın. Burada sitekey kısmını kendi sitekey değirinizle değiştirin.

Javscript Kodu

 <script src="https://www.google.com/recaptcha/api.js?onload=myCallBack&render=explicit" async defer></script> <script> var recaptcha1; var recaptcha2; var myCallBack = function() { //Render the recaptcha1 on the element with ID "recaptcha1" recaptcha1 = grecaptcha.render('recaptcha1', { 'sitekey' : '6Lc_0f4SAAAAAF9ZA', //Replace this with your Site key 'theme' : 'light' }); //Render the recaptcha2 on the element with ID "recaptcha2" recaptcha2 = grecaptcha.render('recaptcha2', { 'sitekey' : '6Lc_0f4SAAAAAF9ZA', //Replace this with your Site key 'theme' : 'dark' }); }; </script>

Hepsi bu kadar artık sitenizde tek sayfada birden fazla reCAPTCHA kullanabilirsiniz. İndirme linkinden örneği inceleyerek bu formu nasıl işleyeceğinizi yani doğrulamayı nasıl yapacağınızı görebilirsiniz.

Makalenin orjinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Bültenimize katılın ve bizi takip edin!


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1258 kez okundu.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

Tenis OyunuKare YapmacaBlobs1010 Hex
Multi-Monitor Wallpaper Tool

Multi-Monitor Wallpaper Tool

21 Mar 2018 / Masaüstü
BitTorrent

BitTorrent

21 Mar 2018 / İnternet
MyPhone Book Dialer

MyPhone Book Dialer

21 Mar 2018 / Ofis
Gdow

Gdow

21 Mar 2018 / İnternet
Auto Wallpaper Changer

Auto Wallpaper Changer

21 Mar 2018 / Masaüstü
BitTorrent

BitTorrent

21 Mar 2018 / İnternet
MiniMinder

MiniMinder

21 Mar 2018 / Araçlar
WildBit Viewer

WildBit Viewer

21 Mar 2018 / Multimedya
Multi-Monitor Wallpaper Tool

Multi-Monitor Wallpaper Tool

21 Mar 2018 / Masaüstü
Gdow

Gdow

21 Mar 2018 / İnternet