Ücretsiz SSL Sertifikası Almak ve Kurmak

Ücretsiz SSL Sertifikası Almak ve Kurmak

/ Okuma süresi: 4 dk, 42 sn / Yorum (0)
A A A

Güvenlik artık bir web sitesinin ziyaretçilerin güvenini kazanması ve arama sonuçlarında daha iyi bir sırada yer alması için önemlidir.

İşlem verilerine veya üyeliğe dayalı web sitesi için, bir istemciden sunucuya hassas verileri şifrelemek için güvenlik gereklidir. HTTPS adresli siteniz arama motoru sıralamasın da yerinizi yükseltecek ve böylece daha çok ziyaretçiye sahip bir web siteniz olacak.

Web sitenizde harcama yapmadan sertifika uygulamak isteyen varsa, size yardımcı olması için birkaç Sertifika (SSL sağlayıcısı) var. Benim size anlatacağım Comodo'nun sağladığı 90 günlük ücretsiz ssl sertifikası. Şu an sitemde kullanıyorum. Sitemin tarayıcınızda üstte güvenli olarak yazmasını sağlayan Comodo Ssl Sertifikası. Sizde kendi siteniz için aynı şekilde ücretsiz Ssl sertifikası alabilirsiniz.

Bunun için öncelikle bu https://www.comodo.com/e-commerce/ssl-certificates/free-ssl-certificate.php adrese tıklayın.

Free Ssl butonuna tıkla.

Get Free SSL butonuna tıkla. Şimdi bu açılan sayfa bir sekme olarak kalsın. Yeni bir tarayıcı sekmesi açın.

Daha sonra sitenizin kontrol paneline (cPanel) gidin. Burada Güvenlik sekmesinde SSL/TLS linkini bulup tıklayın.

Açılan sayfada Setifika İmza İstekleri (CSR) linkine tıklayın.

Sonrasında boş bir form açılacak. Bu formdaki boşlukları doldurun. Anahtar kısmı aynı kalsın. Etki alanları kısmına site adresini www.site.com ve sadece site.com gibi hem www ile hemde onsuz yazın. Şehir, ülke, mail adresi vs. hepsini doldurun. Formdaki Oluştur butonuna tıklayıp oluşan kodu kopyalayıp tekrar Comodo sertifika sayfasında en son geldiğimiz sayfada "Copy and paste your CSR into this box:" yazan kutuya yapıştırın ve Next deyin.

Gelen sayfadaki karmaşık çoktan seçmeli test sayfası gibi yazılar sizi korkutmasın. Burada alan adının size ait olup olmadığını anlamak için birkaç yol öneriyor. İlk öneri alan adı kayıt mail adresine onay maili gönderme, ikinci seçenek ise alan adınızda oluşturulmuş bir mail adresine onay maili gönderme. Üçüncü yolu önermyorum çünkü ilk ikisi daha kolay. Doğrulama mail adresini de seçtikten sonra Continue butonuna tıklayın.

Açılan formda hepsini doldurmak zorunda değilsiniz. Gerekli alanları doldurup Next diyelim.

Gelen sayfa kuralları kabul ediyorum sayfası. Kuralları kabul ediyorum tıkla ve To Payment Information butonuna tıkla.

Herşey yolunda gidiyorsa aşağıdaki gibi bir sayfaya ulaşmışsınızdır demektir.

Bu sayfada "Action Requied" yazan kırmızı renkli butona tıkla bir form açılacak. Doğrulama için verdiğimiz mail adresine bir kod gelecek onu kopyalayıp bu formdaki kutuya yapışıtırıp Next deyin. Onay aldığınızda Completed yazacak ve bu butonda yeşile döncektir. Sonrasında siteniz için oluşturulmuş ssl sertifikasının dosyaları zip dosyası içinde mail adresinize gönderilecek.

Mail geldikten sonra dosyaları zipten çıkarın. cPanel'de Certificates (CRT) sekmesi altındaki "Generate, view, upload, or delete SSL certificates" linkine tıklayın. zipten çıkan dosyalar arasından adında domain adresli olanı buradaki formlardan upload yani dosya yükleme imkanı olan forma açıklama yazmadan yükleyin .

SSL/TLS sekmesine geri gelin. Burada "Install and Manage SSL for your site (HTTPS)" sekmesi altındaki Manage SSL Sites linkine tıklayın.

Açılan sayfadaki Domain kutusun tıklayıp alan adınızı seçin. Yanda Otomatk olarak formu doldur gibi bişey yazacak buna tıklayın. Form otomatik olarak kodlarla dolacak. Sizde en altta ki sertfikayı yükle butonuna tıklayın.

Ve mutlu son. Yukarıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi bir sayfa geldi ise artık sayfanız Ssl sertifikasına sahip verileri güvenle alıp veren bir site olmuştur. Üstelik tarayıcınızda da artık güvenli olarak gözükecektir.

Şimdi tüm bunları yaptıktan sonra iş bitti mi? Hayır! sıra sitemizdeki tüm bağlantıları bu ssl formatın uygun hale getirmeye geldi. Aksi taktirde sertifikanız düzgün yüklense bile adres çubugunda güvenli olarak gözkmez.

Bunun için sayfanızda ki tüm bağlantıları, css ve js çağırma kodlarını elle tekrar düzelmeniz gerekiyor. Yani mesala href=baglanti.php gibi bir bağlantıyı artık href=//baglanti.php şekline çağıramız gerekiyor. Aynı şekilde resim çağırma kodu için img src=resim.png yerine img src=//resim.png gibi düzeltmeniz gerekiyor.

Son olarakta tüm sayfalarınızın artık http:// değilde https:// sayfanıza otomatik yönlenmesi için htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyin.

RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule ^(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Tabi bu dosyada aşağıdaki kod yoksa en üste bu koduda ekleyin.

RewriteEngine On

Bu kod dosyada varsa eklemeyin hata verebilir.

Hepsi bu kadar kolay gelsin arkadaşlar..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 1436 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Ücretsiz SSL Sertifikası Almak ve Kurmak konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Ücretsiz SSL Sertifikası Almak ve Kurmak ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ücretsiz SSL Sertifikası Almak ve Kurmak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.