WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu

WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu

En popüler mesajlaşma programı olan Whatsapp hesabınızın güvenliği için faydalı olabilecek 5 öneri bu yazımızda.

WhatsApp artık hayatımızın her alanında. Kimi arkadaşaları ile devamlı iletişim halinde olmak için kimi de hem onun için hemde kurumsal olarak (artık pdf dosya gönderimi mevcut olduğu için) şirket içi işler için vs. kullanabiliyor. Bir milyardan fazla aktif kullanıcısı vardır ve gezegendeki en popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir. Ancak bu popülerlik hackerlar ve virüs programlarının da dikkatini çekiyor haliyle. Bu istenmeyen durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olmak için WhatsApp güvenliğinize katkıda bulunacak 5 önemli ipucunu bir araya getirdik.

İki Adımlı Doğrulama

İki Adımlı Doğrulama, WhatsApp hesabınıza fazladan bir güvenlik katmanı eklemenize olanak tanır; bu da, güvenlik seviyenizi kat kat artırır. Etkinleştirmek için Hesap menüsüne gidin ve iki adımlı doğrulamayı seçin. Daha sonra, WhatsApp hesabınız yeni bir telefonda doğrulandığı zaman girilmesi gereken 6 basamaklı bir kod ekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bu özellik hiç devre dışı bırakıldıysa, WhatsApp'ın size bir bağlantı gönderebilmesi için alternatif bir e-posta adresi de oluşturabilirsiniz.

WhatsApp'ı Kilitleyin

WhatsApp kendi çinde bir kilitleme işlevine sahip değildir, ancak bu işi yapabilmeniz için birçok üçüncü taraf uygulama bulunmaktadır. WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz hassas bilgilerin tümünü düşünün. WhatsApp'ın uçtan uca şifrelemesi, telefonumuz var iken bu verileri güvende tutabilir; ancak kaybettiysek veya çalınırsa bu bilgiler tamamen yabancı birinin elinde olur. Bunun olmasını istemiyorsanız, Messenger and Chat Lock ve Lock for Whatsapp (WhatsLock) gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Bu uygulamalar ile Whatsapp uygulamasını kilitleyip bir pin kodu ile açılmasını sağlarsınız.

Kaybedilen veya Çalınmış bir Telefonda Hesap Kapatma

Bahsettiğimiz 2. seçenekteki uygulama kilitleme işlemini yapmadıysanız ve telefonunuzu kaybettiyseniz, bu bir cankurtaran olabilir. Kaybedilen veya çalınan bir cep telefonundan WhatsApp hesabınızı devre dışı bırakmak isterseniz, WhatsApp'a e-posta ile bilgi vermeniz gerekecek. Konu satırına şunu yazın - Lost/Stolen: Please deactivate my account (telefon numaranızı buraya yazın) - ve support@whatsapp.com adresine bir e-posta gönderin. Burada dikkat etmeniz gereken nokta telefon numranızı verirken ülke kodu ile birlikte yazın (+90532... vs. gibi). Telefon numaranızın doğru uluslararası arama kodu ile vermek işlemler için çok önemlidir.

Son Görülme Zamanınızı Gizle

Çevrimiçi olduğunuz son zaman ve kritik bilgileriniz bildirimde görünmese Whatsapp kullanımızda çokta birşey değiştirmeyecektir. Bazı art niyatli kişiler için bu bilgiler çok önemli olabilmektedir. Saat kaçta uyuduğunuz veya uçağa bindiğiniz zaman gibi özel bilgiler gereksiz yere ifşa oluyor. Bu özelliği en son görülen saati devre dışı bırakmak için WhatsApp'ın Profil, Gizlilik menüsüne gidin ve devre dışı bırakın. Ancak, bu özelliği devre dışı bıraktıktan sonra, başka birinin de en son saat kaçta çevrimiçi olduğu göremezsiniz. Güvenlik için değer diye düşünüyorum.

WhatsApp Fotoğraflarını Galerinizden Gizle

Herkes tarafından görülmesini istemediğiniz fotoğraflar gönderir veya alırsanız bu adım kullanışlı olur. WhatsApp'ın en iyi veya kötü özelliği (buna nasıl baktığınıza bağlı olarak), uygulamayla gönderilen ve alınan tüm fotoğraflar otomatik olarak telefonunuzun galerisine eklenir. Bu özelliği devre dışı bırakmak isterseniz, telefonunuzun dosya yöneticisine gitmeniz ve WhatsApp images klasörüne erişmeniz gerekir. Burada .nomedia adlı bir dosya oluştururun ve daha sonra telefonu yeniden başlattıktan sonra tüm WhatsApp medya öğeleri artık gizli olacak. Artık fotoğraflarınız galeride yer almayacak.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 774 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda WhatsApp Güvenliğini Artıracak 5 İpucu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Vuubi Kadın