Ogznet.com

Windows için en iyi ücretsiz açık kaynak Photoshop alternatifi programların bir listesi. Bildiğiniz gibi Adobe Photoshop son derece popüler bir grafik tasarım ve görüntü düzenleme programıdır. Ancak, ücretli ve kapalı kaynaklı bir yazılımdır. Burada, Photoshop’un alternatifi olarak kullanılabilecek en iyi açık kaynak programların bir listesi var. Bu programları kaynak kodlarıyla birlikte ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ayrıca, kaynak kodlarını herhangi bir kısıtlama olmadan düzenlemenize izin verilir.

Bu Photoshop alternatifleri, grafik tasarımlar oluşturmak ve düzenlemek için gerekli tüm araçları sunar. Bu alternatiflerin çoğunda Photoshop (PSD) görüntülerini de içe aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz. Bu alternatifler ayrıca PNG, JPEG, BMP, TIFF, RAW, CRW, PCX, vb. standart görüntü formatlarını destekler.

Bu Photoshop alternatifleri ayrıca mesafe ölçme, animasyon oluşturma gibi görevleri gerçekleştirmek için ek araçlar da sağlar.

1. GIMP

GIMP

GIMP, Windows, Linux ve macOS için ücretsiz açık kaynaklı bir Photoshop alternatifidir. Tıpkı Photoshop gibi tam teşekküllü bir fotoğraf düzenleme programıdır. JPEG, PNG, BMP, TIFF, TGA, DNG, RAW, CRW ve daha fazlası gibi hemen hemen tüm görüntü formatlarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Photoshop (PSD) görüntülerini de destekler. Görüntüleri düzenlemenizi ve geliştirmenizi sağlayan iyi bir görüntü düzenleme araç seti ile birlikte gelir. Arayüzünde, Boya, Katmanlar, Filtreler, Renkler ve daha fazlası gibi bölümleri düzenleyerek geniş bir düzenleme alanı bulabilirsiniz. Düzenledikten sonra, son görüntüyü PSD ve diğer standart görüntü formatlarında dışa aktarabilirsiniz. Şimdi, bu yazılımın ana özelliklerine göz atın.

Photoshop projelerini ve diğer yaygın formatlardaki görüntüleri doğrudan düzenleyebileceğiniz en iyi ücretsiz açık kaynak Photoshop alternatiflerinden biridir.

2. Krita

Krita

Krita, Windows, macOS ve Linux için bir başka ücretsiz açık kaynaklı Photoshop alternatifidir. Öncelikle, karakterleri, çizgi filmleri ve tasarımları çizebileceğiniz bir boyama yazılımıdır. Bununla birlikte, onu iyi bir Photoshop alternatifi yapan birçok fotoğraf düzenleme aracı da sunar.

Programa Photoshop (PSD) görüntüleri yükleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. PSD dışında, GIF, BMP, JPEG, PNG, TIFF, TGA, WebP, XPM ve diğer formatların görüntülerini düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Giriş görüntü formatlarına benzer şekilde, PSD formatı dahil olmak üzere birçok çıkış görüntü formatını da destekler.

Krita, grafik tasarımlar oluşturabileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz başka bir iyi açık kaynaklı Photoshop alternatifidir.

İlginizi
çekebilir
Adobe Photoshop'a Alternatif Programlar

3. Gimphoto

Gimphoto

Gimphoto, Windows, macOS ve Linux için başka bir ücretsiz açık kaynaklı Photoshop alternatifidir. Görüntüleri düzenleyebilir ve grafik tasarımlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların çok sekmeli arabirim ile birlikte aynı anda birden çok proje üzerinde çalışmasını sağlar.

Arayüzünün sol tarafından boyama araçlarına ve üst araç çubuğundan grafik tasarım ve görüntü düzenleme araçlarına erişebilirsiniz. Çeşitli araçlarla birlikte Photoshop (PSD), PNG, JPG, BMP, TIFF, PNM, RAW vb. görüntü formatları için destek sunar. Yeni bir grafik oluşturduktan veya mevcut bir grafiği düzenledikten sonra, onu desteklenen görüntü biçimlerinden biri olarak kaydedebilirsiniz.

Tüm önemli görüntü düzenleme ve grafik tasarım araçlarını ve özelliklerini sağlayan bir başka özellik açısından zengin açık kaynaklı Photoshop alternatifidir.

4. Chasys Draw IES

Chasys Draw IES

Chasys Draw IES, Windows için başka bir ücretsiz açık kaynaklı Photoshop alternatifidir. Adobe Photoshop'a benzer şekilde, çeşitli formatlardaki görüntüleri düzenlemek ve güzel grafik tasarımlar oluşturmak için de kullanabilirsiniz.

Ayrıca grafik tasarımın çizim kısmına odaklanır ve özel çizimler ve tasarımlar oluşturmak için özel bir boya araçları bölümü sunar. Diğer içe aktarma düzenleme ve grafik tasarım bölümleri (Katman, Efektler, Dönüşümler, Görüntü, vb.) de mevcuttur. Bu program, PNG, JPG, GIF, ICO, BMP, PSD ve daha fazlası gibi çeşitli formatlardaki görüntüleri destekler.

Chasys Draw IES, çok katmanlı bir görüntü dosyası dönüştürücüsü (Chasys Draw) ile görüntü yığınlama (Chasys Draw IES Artist) ile katman tabanlı bir görüntü düzenleyici, animasyon katmanları, simge düzenleme desteği ve süper çözünürlük içeren bir görüntü düzenleme uygulamaları paketidir. Tüm süit, çok çekirdekli işlemcilerden, dokunmatik ekranlardan ve kalem giriş cihazlarından yararlanmak üzere tasarlanmıştır.

Bazı kullanışlı ek araçlarla birlikte gerekli grafik tasarım araçlarını sunan zengin özelliklere sahip açık kaynaklı bir Photoshop alternatifidir.

İlginizi
çekebilir
En İyi Ücretsiz Online Photoshop Alternatifleri

5. MyPaint

MyPaint

MyPaint, Windows, macOS ve Linux için bir sonraki ücretsiz açık kaynak Photoshop alternatifidir. Program, esas olarak özel resim ve çizimler oluşturmak için bir çizim yazılımıdır. Özel tasarımlar oluşturmanın yanı sıra, içine görüntüler yükleyebilir ve özel grafikler oluşturmak için düzenleyebilirsiniz. Bununla birlikte, diğer benzer yazılımların aksine, yalnızca JPEG ve PNG formatlarındaki görüntüleri destekler.

Görüntüleri düzenlemek ve grafik oluşturmak için Katman, Renk, Scratchpad, Fırça vb. gibi birden çok araç bölümü sağlar. Her araç bölümünde farklı düzenleme görevleri gerçekleştirmek için bir dizi araç bulabilirsiniz.

Özel bir tasarım oluşturabileceğiniz ve bazı temel görüntü düzenleme yapabileceğiniz başka bir iyi açık kaynaklı Photoshop alternatifidir. Photoshop'un aksine, önemli görüntü düzenleme araçlarından yoksundur.