Çoğumuz telefonlarımızla video çekiyoruz, ancak çoğumuz bu videoları telefonlarımızda düzenlemiyoruz. Çünkü çok zor, çok uzun sürüyor ve sahip olmadığımız beceriler gerektiriyor. Ama aslında telefonunuzdaki video düzenleme, düşündüğünüzden çok daha kolay. Şu anda iPhone ve Android için en iyi video düzenleme uygulaması Adobe Premiere Clip'dir.

Profesyonel düzenleme paketinin mobil versiyonu ücretsiz, hızlı ve çoğu cihazda çalışıyor. Hepsinden iyisi, düzenleme işlemini gerçekten basitleştirir.

Bu makalede, Adobe Premiere Clip'i kullanarak telefonunuzdaki videoları nasıl düzenleyeceğinizi göstereceğiz.

İndir: Adobe Premiere Clip - Android | iOS (Ücretsiz)

1. Yeni Bir Proje Oluşturun

Öncelikle, Android'de sağ altta bulunan + düğmesinde ve iOS'ta sağ üstte bulunan + düğmesine basarak yeni bir proje oluşturun. Uyguladığınız cihaza bağlı olarak biraz farklı bir düzen vardır, ancak özellikler tamamen aynıdır.

adobe premiere clip

Şimdi içeriğinizin nerede olduğunu seçin. Cihazınızdaki herhangi bir video veya fotoğraf kullanabilirsiniz.
Dropbox, Google Fotoğraflar ve Apple Photos dahil olmak üzere ana bulut hizmetlerini kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, Kamera seçeneğini seçin ve yeni bir şey çekin.

Kullanmak istediğiniz tüm klipleri eklemek için simgesine ve ardından Bitti'ye dokunun.

2. Bir Proje Türü seçin
Ardından, Proje Türü Seç ekranını göreceksiniz.
Adobe Premiere Clip'in en iyi özelliklerinden biri, sizin için otomatik olarak film oluşturabilmesidir. Kliplerinizi, ekledikleri bir film müziği ile senkronize olarak düzenler.

video düzenle

Bunu yapmak için Otomatik seçeneğini belirleyin. Projeniz üzerinde daha fazla kontrol için Freeform'u seçin.

Otomatik videoların oluşturulması sadece birkaç saniye sürer.
Farklı bir film müziği ekleyerek ve kliplerin kullanılma sırasını değiştirerek onları biraz düzenleyebilirsiniz.

Otomatik videoyu istediğiniz zaman bir Serbest Biçimli videoya dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için ekranın üst kısmındaki Diğer Özelleştirme düğmesine basın.

3. Kliplerinizi Yeniden Düzenleyin
Freeform'u seçtikten sonra ana düzenleme ekranını görürsünüz.
Bunun üst kısmında bir önizleme penceresi, merkezdeki bir kırpma çubuğu ve klipleriniz altta sırayla görüntülenir.

mobil video düzenleme

Seçtiğiniz tüm klipler, videonuza seçtiğiniz sırayla eklenir. Yapmanız gereken ilk şey, sıra dışı olanları yeniden düzenlemek.

Bunu yapmak için, parmağınızı minik resimlerden birinde tutun ve tercih edilen konuma sürükleyin.

4. Kliplerinizi Kesin
Ardından, kliplerinizi kırpmanız gerekir. Bu, daha uzun bir videoyu, gerçekten kullanmak istediğiniz birkaç saniyeye indirmenizi sağlar.

Seçmek için klibe dokunun. Merkezdeki trim çubuğunda, her iki tarafta mor tutacakları göreceksiniz.
Soldaki tutamaç, videonun başlayacağı “Başlangıç” noktasını işaretler. Sağdaki tutamaç, videonun sonlanacağı “Çıkış” noktasını işaretler. İçeriğini hızlı bir şekilde önizlemek için klipte beyaz bir dikey çubuk da var.

mobil video düzenle

Video klibin başlamasını istediğiniz noktaya ulaşıncaya kadar beyaz çubuğu sürükleyin. Şimdi sola en fazla aynı noktaya kadar tutun.

Ardından, beyaz çubuğu videonun sonlanmasını istediğiniz noktaya sürükleyin, ardından hizalamak için sağ tutamacı hareket ettirin. Artık yeni "başlangıç" ve "bitiş" noktalarını ayarladınız.

5. Kliplerinizi Bölün
Bazen bir klibin başlangıcından ve sonundan parçalar kullanmanız gerekir, ancak ortadan değil. Klibi bölerek bunu yapabilirsiniz.

mobil video kırpma

Seçmek için klibe dokunun, ardından önizleme penceresinin hemen üstündeki ayarlar kaydırıcı simgesine dokunun. Bu bir klip düzenleme ekranı açar.
Scrubber çubuğunu (beyaz dikey çubuk) kesmenizi istediğiniz noktaya sürükleyin ve ardından Oynatma Başlığında Böl'e dokunun.

mobil video düzenleme

Klibin artık iki bölüme ayrıldığı ana, düzenleme ekranına dönersiniz. Tutun ve yerlerine sürükleyin. Bir klip istediğiniz kadar bölünebilir.

"Başlangıç" ve "bitiş" noktalarını bir kez daha değiştirerek istediğiniz zaman geri alabilirsiniz.

Düzenleme seçenekleri ayrıca oynatma hızını ayarlamak için bir kontrol içerir, böylece yavaş hareket efekti ve klibi çoğaltma için bir seçenek ekleyebilirsiniz.

6. Bir Film müziği ekle
Kliplerinizi düzenledikten sonra, videoya müzik eklemeye hazırsınız. Başlamak için ekranın üst kısmındaki Soundtrack düğmesine dokunun.

mobil video düzenle

Adobe Premiere Clip, kullanabileceğiniz ücretsiz melodilerle birlikte gelir veya cihazınızdan Creative Commons müziği ekleyebilirsiniz. Bir seçim yapın ve Ekle'ye dokunun.

Her film için yalnızca bir parça kullanabilirsiniz ve her zaman videonun başlangıcıyla senkronize edilir. Bunu değiştirmenin bir yolu yok.
Müziğin şarkıda daha ileri bir noktada başlaması mümkündür. Dalga formunu seçtiğiniz noktaya ulaşıncaya kadar sürükleyin ve önizleme için Oynat düğmesine basın.

Adobe Premiere Clip'teki Diğer Ses Seçenekleri
Buradaki diğer seçeneklerden, Auto Mix video klipten yerel ses olduğunda müzik sesini düşürür. Bu varsayılan olarak açık olmalıdır.
Müzikle Senkronize Et, bir klibi kırptığınızda seçtiğiniz ses kaydının ritmini keser. Bu denemeye değer. Bazen iyi çalışır; bazen daha az.

Son olarak, müziğinizin ses seviyesini ve sonunda en baştan ve sonunda kaybolmasını isteyip istemediğinizi ayarlayın.

7. Düzenlemelerinizde İnce Ayar Yapın
Bu aşamada filminiz iyi görünmeli. İşinize biraz daha fazla cila katacak birkaç ekstra araç var.

Renk ve Ses İnce Ayarları
Bir klip seçin ve diyafram simgesine dokunun. Burada, Pozlama (genel parlaklık), Öne Çıkanlar (videonun en parlak kısımları) ve Gölgeler (en karanlık kısımlar) ayarını yapmak için kaydırıcıları bulacaksınız.
Bunları her klip için manuel olarak ayarlamanız gerekir; otomatik olarak yapamazsın.

mobil video düzenle

Klibin ses ayarlarına erişmek için hoparlör simgesine dokunun. Akıllı Ses, ses seviyelerindeki büyük kontrastları düzeltmeye yardımcı olur. Ayrıca, ses düzeyini ayarlayabilir veya Ses Çalma seçeneğini devre dışı bırakarak sesi tamamen kapatabilirsiniz.

Tekrar, her klibin ses ayarlarını ayrı ayrı ayarlamanız gerekir.

Bakın
Ana düzenleme ekranından en üstteki Looks simgesine dokunun. Görünüşe göre renk, kontrast ve genel tonu değiştirmek için videonuza uygulayabileceğiniz bir dizi filtre vardır. Aralarından seçim yapabileceğiniz 30 tane var, bazıları diğerlerinden daha az incelikli.
Eylemdeki efekti görmek için küçük resimlere dokunun. Daha sonra tekrar değiştirebilirsiniz.

mobil video düzenleme

Instagram filtreleri gibi, Looks overdone edilebilir. Ancak, tüm kliplerinize düzgün bir renk ve stil vermek için hızlı bir yoldur, aksi halde kontrol edemeyeceğiniz bir şeydir.

8. Klibe bir Başlık ekleyin
Son olarak bir başlık ekleyin. Ana düzenleme ekranındaki + simgesine dokunun ve Metin Başlığı'nı seçin. Metninizi kutuya yazın, ardından hem metin hem de arka plan için bir renk ayarlayın.

mobil video düzenle

Ana ekrana dönün ve gerekiyorsa başlık kartını doğru konuma sürükleyin. Ekranda ne kadar süre kalacağını ayarlamak için başlık için “başlangıç” ve “bitiş” noktalarını ayarlayın.
İhtiyacınız kadar çok sayıda başlık kartı ekleyebilirsiniz. Bölüm üstbilgileri olarak işlev görmek için klipler arasında veya sonunda yerleştirebilirsiniz.

9. Filminizi Kaydedin ve Paylaşın
Ve işin bitti!

Son videonuzun doğru bir önizlemesini almak için sağ üstteki tam ekran simgesine dokunun. Eğer bir şeyi değiştirmek istersen, geri dönüp yapabilirsin. Yaptığınız her düzenleme düzeltilebilir veya geri alınabilir.

Beğendiyseniz, işinizi kaydetme ve paylaşma zamanı.

mobil video düzenleme

Adobe Premiere Clip, projelerinizi çalışırken otomatik olarak kaydeder, böylece sizin onları kaydetmenize gerek kalmaz. Ancak, diğer uygulamaları paylaşmak veya görüntülemek için son ürünü dışa aktarmanız gerekir.
Seçeneklerinizi getirmek için Paylaş düğmesine dokunun:

 • Galeri'ye Kaydet: Bu, videonuzun yerel bir kopyasını dışa aktarır ve cihazınıza kaydeder. Diğer uygulamalarda izleyebilirsiniz.
 • Creative Cloud'a kaydet: Videonuzu Adobe Creative Cloud alanınıza yükler.
 • Yayımla & Paylaş: Bu, tamamladığınız filmi Premiere Clip içindeki Topluluk Videoları sayfasında yayınlar.
 • Bunu herkese açık veya özel yapıp yapmayacağınızı seçebilirsiniz.
 • Premiere Pro CC'ye Gönderme: Bu, daha ayrıntılı düzenleme için video projenizi Premiere Pro'da masaüstünüzde açmanıza olanak tanır. Her iki konumda da aynı Adobe hesabına giriş yapmanız gerekiyor.
 • YouTube'da paylaşın: Videonuzu oluşturur ve YouTube hesabınıza yükler.
 • Twitter'da paylaşın: Videonuzu oluşturur ve Twitter hesabınızda gönderir.

Her durumda, videonuz için bir çıktı çözünürlüğü seçmeniz ve kullanmakta olduğunuz hesapların ayrıntılarını girmeniz gerekir.

Bitmiş videonuzu nasıl paketlediğiniz ve paylaştığınızdan bağımsız olarak, proje gelecekte düzenleme yapmak için Adobe Premiere Clip uygulamasında kalır.

Adobe Premiere Clip'i Öğrentikten Sonraki Adımlar
Adobe Premiere Clip'in (pahalı) masaüstü karşılığının gücü olmayabilir, ancak akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki videoları düzenlemek için ihtiyacınız olan tüm temel özellikleri sunar. Her boyuttaki projeler için, kırparak kliplerden sosyal medyada paylaşmaya kadar idealdir.

Bir sonraki adım, akıllı telefon yapımı filmlerinize gerçek bir profesyonellik katmak için birkaç harika video düzenleme tekniğini öğrenmek!

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 562 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Adobe Premiere Clip'i Kullanarak Telefonunuzdaki Videoları Düzenleme konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Adobe Premiere Clip'i Kullanarak Telefonunuzdaki Videoları Düzenleme ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Adobe Premiere Clip'i Kullanarak Telefonunuzdaki Videoları Düzenleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "