Hızlı büyüyen ağaçların binalara yakın olması durumunda aktif ağaç köklerinin toprağın kurumasına neden olduğundan, farklı toprak oturmalarına neden olabilir. Oturma olan zeminler, özellikle sığ temellerde, taşıma kapasitesini etkiler ve binada harekete neden olur.

İlginizi Çekebilir 3 Adet Konut Mimari Proje Örneği

3 Adet Konut Mimari Proje Örneği

3 adet değişik konut projesinin yer aldığı bir çalışma.

Ağaç kökleri önemli bir mesafeye kadar uzayabilir ve nemin yüzeyden 6 m derinliğe kadar yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle, gerekli durumlarda bir araştırma yapmak gerekir. Ağaç türünün ayrıntılarını elde ederek, aynı zamanda ağacın verebileceği hasarı tespit edebiliriz (Şekil-1).

Örneğin hızlı büyüyen kök sistemlerine sahip kavak ve karaağaç ciddi mevsimsel hareketlere neden olması beklenebilir.

ağaç kökleri bina etkisi

Ağaç Köklerinden Kaynaklı Sorunlardan Nasıl Kaçınılır?
Uzun ağaçlarla ilgili kök problemlerinden kaçınmanın bir yolu, ağaç ve bina arasında “güvenli bir mesafe” sağlamaktır. Bazı ağaç türlerinin diğerlerinden daha fazla sorun yaratması muhtemeldir. Tablo-1, hasara neden olduğu bilinen ve farklı tehdit türlerine göre sıralanan ağaç türlerini göstermektedir.

Aynı zamanda kil topraklarda beklenen maksimum yüksekliklerini gösterir. Yeni veya mevcut bir binaya yakın bir ağaç dikmek genellikle bir miktar hasar riskini beraberinde getirir. Bu nedenle, Tablo-1'de açıklanan tavsiyelerin izlenmesi önerilmiştir.

ağaç türleri
Tablo 1
Zemine iyi oturmuş ağaçlar kaldırıldığında da binalar zarar görebilir.
Ağaçların ve çalıların çıkarılmasından dolayı ortaya çıkan basınçlar hem dikey hem de yatay olarak etki eder. Çoğu durumda, özellikle de üstteki kil tabakasında en büyük hasarı üreten yatay harekettir. Bu gibi durumlarda, kilin temele neden olan nemi geri kazarken, kilin yıllar boyunca genişlemesi tehlikesi vardır.

Pencere eşikleri çatladığında ve ortada yükseldiğinde, bu toprak ısısının bir göstergesidir.

Diferansiyel hareketler, duvarlarda ve bölmelerdeki çatlaklarla sonuçlanacak. Bu gibi durumlarda bir ağacın çıkarılması, iyiden daha fazla zarar verebilir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 447 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Ağaç Köklerinin Bina Üzerindeki Etkisi konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Ağaç Köklerinin Bina Üzerindeki Etkisi ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ağaç Köklerinin Bina Üzerindeki Etkisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "