AI ile 2019’da Hayatımıza Girmesi Beklenen 5 Yenilik

AI ile 2019’da Hayatımıza Girmesi Beklenen 5 Yenilik

“AI”, 2018’in en yeni teknoloji kelimesi olarak “Blockchain” i takip etti, ancak bu yıl yapay zekanın günlük yaşamda daha da belirginleştiğini göreceğiz. Elbette, AI akıllı telefonlarımızın, kameraların endüstriyel ekipmanlarının ve daha fazlasının arkasında görünmez bir şekilde çalışıyorsa, farkedilmesi zor olabilir. Bunlar 2019'da dikkat edilmesi gereken en önemli AI eğilimleridir.

Sohbet robotları daha fazla rol üstlenecek ve daha fazla insan gibi olacak

Chatbots tam olarak yeni değildir, ancak işletmeler birkaç yıldır onları kullanıyor olsada, bir müşteri olarak bir chatbot ile ile etkileşime geçmek, botun aynı yanlış cevapları tekrar tekrar verdiğinden dolayı hayal kırıklığı içinde anlamsız bir egzersizdi.

Ancak 2019’da AI’yla çalışan müşteri hizmetleri daha da karmaşıklaşacak. Sadece geleceğin sohbetleri, sohbet etmekte daha iyi hale gelmekle kalmayacak, aynı zamanda bir insan yüzü veya insan sesiyle yapacaklar bu işlemi. Örneğin, Autodesk'in sanal müşteri asistanı Ava, müşterilere tanınabilir bir yüze ve kişiliğe yaklaşan bir konuda yardımcı olmak için Deep Learning'den yararlanır. Şirketin markasına uygun bir şekilde konuşan bir kadın yüzü ve sesi var. Aynı zamanda Çin'den gelen farklı bir rolde benzer bir fenomen gördük; İngilizce bir AI zekası ile haberi gerçekçi yüz ifadesi ve vücut hareketi ile sunabildi.

Bu sanal haber spikeri gibi insan yüzü olan sofistike AI daha yaygın hale gelecek:

İnsan yüzü ve daha doğal bir konuşma, sohbet kutusu etkileşimlerini daha keyifli hale getirecek olsa da, çoğumuz, temel ilerlemenin, sorunlarımızı gerçekten daha etkin bir şekilde çözme yeteneği olacağını umuyoruz. İnsansı yapay zekayı “görmesek” bile, şansımıza hala bir kişiyle konuşmaya başlayacağız.

Konuşma tanıma normal olacak

2018, Amazon Alexa, Google Home ve Assistant'ı gören yıldı ve Apple'ın Siri hepsi öne çıkan isimler haline geldi. Ve evet, Bixby ve Cortana da var. Bu asistanlar zaten etkileyici bir beceri setine sahipler, ancak her alanda olduğu gibi, ses tanıma işlemini entegre etmek için giderek daha fazla hizmet bekliyoruz. 66.6 milyon Amerikalının 2019 yılına kadar konuşma veya ses tanıma teknolojisi kullanması bekleniyor ve şirketler bunu ücretli olarak sunmak isteyecektir.

AI sayesinde web aramaları yapabilir, hava durumunu ve programları kontrol edebilir ve sesinizle alışveriş yapabilirsiniz, ve bu şekilde kontrol edilebilen gerçek dünyadaki cihaz yelpazesi genişlemektedir. Ses kontrolü aydınlatma, TV, ses sistemleri, otomobil ve hatta mikrodalga fırınlarda zaten mevcuttur.

Sesli asistanların faydası, doğal dil işlemedeki gelişmelerden, öğretim makineleri alanındaki insan dilini hem anlayabilmekten hem de üretebilmekten kaynaklanmaktadır. Gittikçe daha fazla veri analiz edilip öğrenildikçe, makineler, insanları mükemmel şekilde taklit edene kadar nüans, alt metin ve vurgu gibi zorlu konularda daha iyi hale gelecektir.

Görüntü tanıma güvenliği güçlendiriyor
Akıllı telefon fanları, akıllı telefon kameraları sayesinde, telefonunuzun objeleri tanımlayabildiği ve gerçek zamanlı olarak onlar hakkında bilgi alabildiği Google Lens gibi uygulamalar yoluyla, görüntü tanıma konusunda muhtemelen tanıdık olmaya başladı. Ya da belki de yüz tanıma kilidini açarak, akıllı telefonlarımıza erişimi güvenli kılmanın en yeni yöntemi.

Yüz tanıma, AI'nın en tartışmalı kullanımlarından biridir.

Görüntü tanıma ayrıca geleceğin kendi kendini süren arabalarını ve ayrıca otonom robotları ve gelecek nesil AR gözlüklerini güçlendirmek için de gereklidir, ancak aynı zamanda büyük ve karanlık bir tarafı da vardır. Doğal olarak, güvenlik güçleri, azınlıklara ve muhaliflere baskı yapmak için kullanıldığı Çin'de halihazırda tartışmaya neden olan bir teknoloji olan insan yüzlerini tanıma ve izleme yeteneği ile çok ilgileniyor. Ancak Çin ile sınırlı değil. Kolluk kuvvetlerinde yüz tanıma, batı ülkelerinde, en son olarak İngiltere’de tartışılıyor. 

Yavaş ama kesin bir şekilde, denemeler tam anlamıyla uygulamaya yol açacak ve halk karar verme süreçlerinde yasanın gücüyle yatırım yapılan 'akıllı' kameralarla rahat hissedip hissetmedikleri konuları ile yüzleşmek zorunda kalacak.

Gördüklerine güvenemeyeceksin
Belki görüntü tanımadan çok daha problemli bir konu görüntü manipülasyonudur. Grafik tasarımcılar, animatörler, oyun stüdyoları ve görsel sanatçılar insanları ve objeleri mükemmel gerçekçilikle gösterme yeteneğini geliştirecek, ancak sorunlara da neden olacaktır. 2018'de “DeepFakes” denilen kaygıların, sinir ağlarının bir başkası ile filmlerdeki aktörlerin yüzlerini değiştirmek için kullanıldıklarını gördük. AI sayesinde, rahatsız edici sahte ünlü pornolardan oluşan yeni bir dalga üretildi, ancak Nicholas Cage'in farklı filmlerde çeşitli rollere eklenmesi gibi daha iyi bir eğlence de üretildi.

Makine öğrenimi kombinasyonunun ses ve görüntü faktörü sağlamasının nasıl sonuç verebileceğinin en iyi örneklerinden biri 2018'de Buzzfeed tarafından gösterildi. Medya çıkışı AI ve simülasyon oluşturmak için aktör Jordan Peele'nin yardımını aldı. Başkan Barack Obama, aşağıda gösterilmiştir:

Obama bu videoda ne diyor inanamayacaksınız!

Sahta haber videolarında ünlüler ya da politikacıların sahte görüntülerini kullanarak, kelimeleri ağızlarında hiç olmamış olayları koyarak konuşturan ya da gösteren durumları görebiliriz.

Şüpheli şirketler tarafından yayılan 'sahte haberler' ve kasıtlı yanlış bilgilerin olduğunu düşündüğünüzde bu durum sıkıntılı bir duruma doğru gidiyor.

Tabii ki, makine öğrenimi ile de potansiyel sahte videoları ve görüntüleri analiz etmek ve her iki tarafta AI ile bunu tespit etmek mümkün.

Genel halk için bu araçlara ulaşma zamanı gelmeden sosyal medyadaki başlıkları hızla ayrıştırmak için, kişinin medya kaynaklarını daha dikkatli değerlendirmek iyi bir karar olmalıdır.

AI sağlığımızı iyileştirecek ve potansiyel olarak hayat kurtaracak
En son tüketici aygıtları bizi yeni akıllı işlevlerle memnun etse de, 2019’da alabileceği en büyük fayda, hayatımızın kurtarılması ya da en azından makine öğrenimi sayesinde sağlığımızın iyileştirilmesi olabilir ve bunun için perde arkasında sessizce çalışıyor.

Daha önce Google, Microsoft, Amazon ve Facebook’un dijital sağlık teknolojisine nasıl yatırım yaptıklarını görmüştük; bunun temel felsefesi, önleyici tedavinin daha iyi olduğudur ve teşhis çabalarının çoğu makinelere daha etkili bir şekilde aktarılabiliyordu. 

Normal bir doktorun, tıbbi araştırmaların en üstünde kalması için gereken tahmini süre, haftada 160 saat yeni araştırma makaleleri okumaktadır. AI bunu neredeyse zamanın bir bölümünde yapabilir, ayrıca yıldırım hızında milyonlarca hasta kaydını arayabilir ve belirti ile hastalık arasındaki bağlantıları öğrenerek tanı için daha yüksek doğruluk oranı sağlar. AI, yaklaşmakta olan körlüğün erken semptomlarını tanımak için retinayı daha etkili bir şekilde tarayabilir ve felçli kişilerin tekrar konuşmasına yardımcı olabilir.

Bunlar, 2019’da AI kelimelerinin günlük yaşam gerçekliğine geçerken dikkat etmesi gereken birkaç gelişmedir. İlgilendiğiniz diğer AI alanları var mı? Yorumlarda bize bildirin!

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.