Bu yazıda benzerlik araştırmasını destekleyen, görsel aramaları tersine çeviren ve video araması yapan üç akıllı görsel arama motoru tanıtacağım.

Görüntülerin aranması uzun süredir, çok kullanılan arama motorlarında ihmal edilen bir özelliktir. İyi etiketlerle doğru imajı bulmak zordur.

Günümüzde, arama motorlarının benzer görüntüleri veya tam kopyaları bulmasını sağlayan algoritmalar bulunmaktadır. Ayrıca, büyük miktarda bilgisayar gücü gerektiren videolarda arama yapmak mümkündür.

MUFIN

MUFIN, Çoklu Özellik İndeksleme Ağı anlamına gelir. MUFIN arama motorunun özelliği büyük veritabanlarında benzerlik aramasıdır. Görüntüleri bir bütün olarak karşılaştırır ve renk yapısı, renk düzeni, ölçeklenebilir renk, kenar histogramı ve homojen dokuya dayalı arama yapar.

Demoda 100 milyon Flickr görüntülerini arayabilirsiniz.

Genel bir terim aramaya başlarsınız ve eşleşen bir etikete sahip tüm resimler ortaya çıkar.

resim arama

Bir sonraki adımda, bir görüntü seçin ve benzer görüntüleri bulmak için “visually similar (benzer görseller)” seçeneğini tıklayın.

görsel arama

Görsel arama motorları resim içindeki nesneleri tanıyamadığı için, sonuç her örnekte ikna edici olmayacaktır. Bu da reytinge yansır. Düşük sayılar daha yüksek benzerlik gösterir.

Aşağıda çok yüksek benzerliğe sahip bir örnek verilmiştir.

görsel arama

Bu demo, arama motorunun kapasitesini gösterir. Ne yazık ki, veri tabanı nispeten küçüktür, dolayısıyla pek çok benzer görüntü bulunamaz.

TinEye

tineye
TinEye, bir resmi yükleyebileceğiniz veya URL sağlayabileceğiniz ve söz konusu resmin tüm konumlarını arayacağınız bir ters görüntü arama motorudur. Bu sayede görüntünün kökenini, kullanımını, daha yüksek çözünürlükler de dahil olmak üzere farklı sürümlerini veya görüntünün değiştirilmiş kopyalarını bulabilirsiniz.

Anahtar kelimeler, meta veriler veya filigranlardan ziyade, TinEye aslında görüntü tanımlama teknolojisini kullanır. Bir görüntü gönderdiğinizde, arama motoru bu görüntünün parmak izini oluşturur ve eşleşen resimler için veritabanını taramaya başlar. TinEye’nin veritabanı 1,5 milyardan fazla görüntüden oluşuyor, dolayısıyla tüm popüler web sitelerinde kopyalar bulabilir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1218 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Akıllı Görsel Arama Motorları ile İstediğiniz Resimleri Bulma konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Akıllı Görsel Arama Motorları ile İstediğiniz Resimleri Bulma ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Görsel Arama Motorları ile İstediğiniz Resimleri Bulma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "