Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Yapabileceğiniz 13 Şey

Daha Akıllı, Daha Sağlıklı ve Daha Mutlu Olmak İçin Günlük Rutin

Sosyalleşin, su için, daha fazla uyuyun, müzik çalın, egzersiz yapın. Yaşamak için daha iyi bir yol bulun. Hepimiz daha akıllı ve daha sağlıklı olmak istiyoruz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, güçlü bir zihin ve sağlıklı bir vücut temelde bağlantılıdır. Zihinsel süreçlerimiz fiziksel durumumuzu etkileyebilir ve tersi de doğrudur.

Hem aklımızı hem de bedenlerimizi oluşturmanın ve desteklemenin yollarını bulmak, hedeflerimize ulaşmak ve genel mutluluğumuzu, başarımızı ve esenlik duygularımızı arttırmak için çok önemlidir. Ama kimse bir gecede daha akıllı ya da daha sağlıklı olmaz. Zaman ve gerçek taahhüt gerektirir.

Limitlerinizi test edecek ve sizi mutlak en iyisi olmaya itecek olan bu 13 günlük zorluklarla, sağlam bir zihin ve beden oluşturmaya çalışın.

1. Bir enstrüman çalarak beyin plastisitesini artırın.
Araştırma, düzenli olarak bir müzik aleti çalmanın beynin şeklini ve gücünü değiştirdiğini ve bilişsel becerileri geliştirebileceğini ileri sürmektedir. Çocuklarda ve yetişkinlerde IQ'yu yedi puan arttırdığı gösterilmiştir. Bir enstrümanı kullanmayı öğrenmek beynin plastisitesini arttırır. Müzisyenlerin beyinleri yapısal olmayan ve işlevsel olarak müzisyen olmayanlardan farklıdır.

Örneğin, beyin becerilerini kontrol eden, işiten, ses bilgisini ve hafızayı saklayan beynin parçaları, bir kişinin bir enstrümanın nasıl çalınacağını öğrendiğinde daha büyük ve daha aktif hale gelir. Bir enstrümanın çalınmasının da uyanıklığı ve duygusal algıyı artırdığı gösterilmiştir.

2. Kitapları okuyarak keskin olun.
Araştırmalar, kitap okumanın, türden bağımsız, dil anlama ve kelime dağarcığınızı artırdığını ve beyin aktivitesini artırdığını gösteriyor. Okuma uyanık kalmanıza yardımcı olduğu görülmüş ve özellikle okuma kurgusu artan empati, duygusal zeka ve sosyal destek ile ilişkilendirilmiştir.

Amerikan Nöroloji Akademisi Dergisi'nde yayınlanan araştırmada, zihinsel olarak uyarıcı aktivitelere katılanların, yaşlandıkça daha yavaş hafıza kaybı yaşadıkları saptanmıştır.

3. Zihninizi yazarak çözün.
Okuma gibi, yazma da kelime dağarcığını, dilbilgisi ve dil becerilerini ve doğru sözdizimini kullanır. Fakat daha da önemlisi, yazı, dağınık zihinleri çözmemize ve daha net düşünmemize yardımcı olur. Yazma, bilgiyi alma yeteneğimizi geliştirerek daha fazla şey öğrenmemize yardımcı olur.

Beynimiz, yazdığımız bilgileri hatırlatarak ve hafızamıza daha etkili bir şekilde depolar. Ders sırasında uzun not alan öğrenciler sürekli olarak testlerden daha iyi puan alırlar. Yazma, kişiyi anılarına, deneyimlerine ve iç diyaloglarına dikkat etmeye zorlar - beyin fonksiyonunu arttıran bir kombinasyon.

4. Egzersiz yoluyla beyin hücresi sağlığını artırın.
Çalışmalar, düzenli olarak egzersiz yapanların daha sağlıklı ve daha yüksek IQ puanlarına sahip olduklarını göstermektedir. Egzersiz, güçlü bir bedenin korunmasının ve enerjilenmiş hissetmenin önemli bir parçasıdır. Düzenli egzersiz yapan insanlar daha net düşünürler ve yeni fikirlerle gelmek daha iyidir.

Fiziksel aktivitenin beyin hücrelerinin sağlığını, beyindeki yeni kan damarlarının büyümesini ve hatta yeni beyin hücrelerinin bolluğunu etkilediği belirlenmiştir. Güçlü egzersiz sırasında nörotransmitterlerin üretimini arttıran nörogenez denen bir süreç ortaya çıkar. Egzersiz aynı zamanda vücudun dopamini serbest bırakmasına da neden olur, bu yüzden aktif insanlar genellikle daha az strese, daha iyi konsantrasyona ve daha fazla enerjiye sahiptir.

5. Entelektüel performansı arttırmak için sosyalleşin.
Sosyalleşmenin hayatımızın bu kadar önemli bir parçası olmasının iyi bir nedeni var - bu samimi toplantılar aslında entelektüel performansımızı artırabilir. Araştırmacılar, sosyal etkileşimlerin bilişsel süreçlerimizi “uyguladıklarını” düşünürler, bu nedenle sosyal ve zihinsel olarak başkalarıyla bağlantı kuran insanlar, anında entelektüel destek alırlar.

Başkalarıyla sosyal etkileşime girenlerin, girmeyenlerden daha yüksek bilişsel performans seviyeleri vardır. Çalışma, insanların bu faydaları sadece 10 dakikalık sosyal etkileşimden elde edebildiklerini buldu.

6. Vücut ve zihin yakıtı için bol bol su için.
Hidratlı kalmak genel sağlık için çok önemlidir. İçme suyu doğal bir uyandırıcı, dehidratasyon sizi yorgun bırakır. Vücudunuz bol miktarda sıvıya sahip olduğunda, kalbiniz vücudunuzdan kanı daha verimli bir şekilde pompalayacak ve tüm hücrelere önemli oksijen ve besinler verecektir.

Beynimiz de en uygun şekilde çalışmak için uygun hidrasyona bağlıdır. Dehidrasyon, beyin hücrelerinin çalışması için gereken hassas dengeyi bozarak beyninizin daha az verimli çalışmasını sağlar. Dehidrasyon kısa süreli hafıza fonksiyonunu ve uzun süreli hafıza hatırlamasını bozabilir.

7. Öğrenmenize yardımcı olması için koruma efektini kullanın.
Öğretimle öğrenme eski zamanlara geri dönüyor, ancak modern araştırmacılar tam olarak neden çalıştığını keşfettiler. Çalışma materyallerini başkalarına öğreten öğrencilerin, öğrenenlere göre testlerde daha iyi performans gösterdikleri "protégé etkisi" ile ilgisi vardır. Öğretim, bir konuyu anlama, bilgi ve birikiminizi geliştirir. Bunun nedeni, öğretmek için materyalin daha kapsamlı bir şekilde anlaşılması ve malzemenin öğretilmesi, onu öğrenmek için motivasyonunuzu arttırmasıdır.

Bilginizi bir başkasına verebiliyor olmanız güzeldir, gerekli değildir. Bir teknik, materyali bir başkasına açıklamak gibi davranmaktır - konuyu yüksek sesle açıklamaya çalışın. Öğrettiğini düşündüğünüz şey, proteaz etkisinden daha fazla faydalanacaksınız.

8. Vücudunuzu ve zihninizi desteklemek için akıllı diyet seçimleri yapın.
Akıllı yemek seçimlerini yapmak sadece vücudunuz için iyi değildir; zihninizi de uyarmanıza yardımcı olabilir. Doğru gıdalar beyninizin işlevini destekleyecek, konsantrasyonunuzu artıracak ve öğrenmenizi geliştirecektir. Besin ve vitamin bakımından zengin bir diyet yemek, odaklanabilmeniz için daha enerji dolu hissetmenize yardımcı olabilir.

En iyi “superfood” lardan bazıları yaban mersini, domates, balık ve kepekli tahıllar. Kahvenin uyanıklığı arttırdığı ve ruh halini iyileştirdiği gösterilmiştir ve zerdeçalın güçlü antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri vardır.

9. Geliştirilmiş beyin performansı için atletik beceriler.
Atletizm pratiği, sadece vücudunuzu egzersizi için iyi bir yol değildir; aslında beyninizin performansını iyileştirmek için harika bir yol. Araştırmalar, atletizmde aktif olan çocukların genellikle okulda daha iyi olduğunu ve lise sonrası eğitimlerine devam etme şanslarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Çünkü sporcuların beyinleri her saniye karmaşık bir karar vermek zorunda kalıyorlar. Farklı türde atletizm, bilinçli ve bilinçsiz karar verme konusunda ustalaşmanızı gerektirir. Araştırmalar atletlerin eylemlerinin bir dizi otomatik yanıttan daha fazlası olduğunu göstermektedir; sürekli değişen karmaşık zorluklarla başa çıkmak için dinamik bir stratejinin parçası.

10. Hatırlamanıza yardımcı olmak için uyuyun.
Acelemiz ve yoğun dünyamızda, doğanın en iyi (ve kesinlikle ücretsiz) bilişsel güçlendiricisini gözden kaçırmak kolaydır: uyku. Hepimiz biliyoruz, uyku ve uyanık kalmamıza yardımcı olmak için uyku çok önemlidir. Ancak, yeni şeyler öğrenmemize yardımcı olmanın da kilit önem taşıdığını bilmelisiniz. Araştırmalar, uykunun anılarımızı artırdığını ve farklı uyku evrelerini farklı bellek tiplerini birleştirdiğini göstermektedir.

Beyin aktivitesinin kayıtlarından, gün içinde öğrendiğimizde nöronlarımızın ateşlediği örüntülerin, uykudayken sıklıkla tekrar edildiğini biliyoruz. Bu, gün boyunca öğrendiği şeyleri prova etmenin yolu.

11. Problem çözme becerilerini arttırmak için yeni bir dil öğrenin.
Küreselleşen dünyamızda birden fazla dili nasıl konuşacağımızı bilmek gittikçe önem kazanmaktadır, ancak iki dilli olmak da sizi daha akıllı hale getirme yararına sahiptir. Başka bir dil öğrenmek beyniniz üzerinde derin etkiler yaratır, dil ile ilgisi olmayan bilişsel becerileri geliştirir.

İki dilli insanlar zihinsel bulmacaları çözmede daha iyidir. Araştırmalar, iki dilli olmanın beynin “ yürütme işlevini ” geliştirdiğini gösteriyor - planlama, problem çözme ve diğer zihinsel zorlayıcı görevler için komuta sistemi.

12. Maksimum performans için konfor bölgenizden kurtulun.
Hepimizin rahat bölgesi var. Öngörülebileceğimiz ve nasıl tepki vereceğimizi bildiğimiz bilinen alışılmış rutindir. Bu göreceli rahatlık durumu, sabit bir performans seviyesi yaratır - sabit, hatta ve hızda çalışırız.

Ancak, performansımızı en üst düzeye çıkarmak, bizim rahatlık alanımızın hemen dışındaki “ optimal anksiyete ” durumunda olmamızı gerektirir . Bu durumu bulmak bir dengeleme eylemidir. Çok uzağa itin ve sıkıntı kargaburumuz, performansımızın düşmesine neden oluyor.

Hile, konfor bölgenizden kurtulmak ve her gün farklı şeyler yapmak için kendinizi zorluyor. Yeni bir şey deneyerek gerçeğinizi yeniden ayarlayınız, ama endişe aşırı yükünüzün olduğu noktaya değil. Bu tatlı noktayı bulmak, performansınızı artırmanıza ve üretkenliği artırmanıza yardımcı olacak ve yaratıcılığınızı geliştirmek ve beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olacaktır.

13. Bilginizi genişletmek için bir öğrenme zihnini benimseyin.
Yeni kavramlar öğrenmek için beyninizi zorlamak, zihniniz için harika bir egzersiz olabilir. Bilmediğiniz bir konu alanıyla uğraşırken, beyninizi etkili bir şekilde gerdirir ve yeni beyin hücreleri oluşturmanıza ve aralarındaki yolları artırmanıza yardımcı olursunuz.

Soru sorarak meraklı bir zihin geliştirmeye odaklanın. Hayat boyu öğrenen bir öğrenci olmayı taahhüt et. Kendinizi farklı dünya görüşlerine açık tutun, farklı kültürleri merak edin, ders almaya devam edin (çevrimiçi veya şahsen) ve her zaman ufkunuzu genişletmeye çalışın. Tüm bunları yapmaya devam edin ve gerçekten zamanla daha akıllı ve daha sağlıklı büyüyeceksiniz.

Ogznet.com