Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

/ / Okuma süresi: 7 dk, 26 sn / Yorum (0)
A A A

Akıllı telefon kameralarında sorun var: görüntü sensörleri çok küçük. Geceleri, güzel bir fotoğraf için yeterli ışığa sahip olmak özellikle zordur, bu da resimlerinizi bulanıklaştırır. Gece modlarını kullanmak da dahil olmak üzere karanlıkta iyi fotoğraflar çekebilmeniz için size birkaç ipucu ve püf noktası göstereceğiz.

İlginizi Çekebilir
Android Fotoğrafçılarının Sahip Olması Gereken 5 Uygulama

Android Fotoğrafçılarının Sahip Olması Gereken 5 Uygulama

Akıllı telefonların kameraları daha akıllı artık. Eskiden yanımızda taşıdığımız fotoğraf makineleri artık evlerde duruyor ve cebimizde akıllı telefonlar bu ihtiyazı fazlasıyla karşılıyor. Peki ya çektiğiniz bu fotoğraflara düzenleme yapmaya ne dersin..

Neden düşük ışık problemdir?

Yeni başlayanlar için, karanlıkta bir fotoğraf çekmenin neden bu kadar zor olduğu konusunda fiziksel ve teknik açıdan bazı görüşler var. Girişte daha önce bahsedildiği gibi: boyut sorunu. Çoğu algılayıcının akıllı telefonlara entegre olan ışığa duyarlı alanı kabaca 15 ila 30 mm²'dir. Örneğin bu makalede karşılaştırılan DSLR kamerasının tam formatlı görüntü sensörleri yaklaşık 860 mm²'lik bir alana sahiptir; bu da 30 ila 60 kat daha büyük anlamına gelir.

Küçük akıllı telefon sensörleri gün içerisinde yeterince ışık toplarken, çip karanlıkta çok az foton alıyor. Bununla birlikte, her biri kendi artıları ve eksilerini barındırsa da, telefonunuzla parlak resimler çekmenin birkaç yolu vardır.

Gece modlarından yararlanın

Bir süredir kameralı telefon uygulamalarında gece modlarımız var, ama dürüst olmak gerekirse, sonuçta çokta fark yaratmadılar. Ancak şimdi, Google'ın yeni Pixel 3 ve 3XL sürümüyle, hedef kitleler iyi ve gerçek bir teknoloji ile karşılaşmış durumda. Mod olarak adlandırılan Gece Görüşü, Pixel kullanıcılarına yayınlanmak üzere ve erken erişime sahip olanlar oldukça şaşırtıcı sonuçlar elde etmişlerdir.

Gece Görüşü birden fazla pozlama alır ve daha iyi bir sonuç oluşturmak ve fotoğraftaki gürültüyü azaltmak için bunları birleştirir. Huawei'nin benzer bir Gece Modu vardır, ancak deneyimlere göre, sonuç bu kadar iyi değil. 

Ayrıca aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmak daha iyi olabilir.

Daha fazla hassasiyet

Daha önce ISO değerleriyle uğraşıp uğraşmadığınızı bir kenara bırakırsak: bir noktada bu terimle karşılaşmış olabilirsiniz. Küçük bir sensör kullanarak düşük ışıkta parlak bir görüntü elde etmek için, görüntü sensörünün ışık hassasiyetini basitçe artırabilirsiniz. Otomatik modda fotoğraf çekerken kamera uygulaması bunu kendisi yapar. 

Bununla birlikte, daha büyük ISO duyarlılığı, diğer şeylerin yanı sıra görüntü gürültüsü, ayrıntı kaybı ve yıkanmış renkler olarak kendini gösteren daha büyük okuma hataları üretir. Kısacası: resimler gerçekten parlak ve çoğunlukla keskin, ama çoğu zaman gerçekten prezentabl değiller.

Akıllı telefonunuz ISO duyarlılığını manuel olarak ayarlamanıza izin vermiyorsa, bunun yerine kullanabileceğiniz farklı uygulamalar vardır. Örneğin, FV-5 Lite (Android) veya Pro Camera (Apple), çok sayıda ayar seçeneği sunar. Bununla birlikte, iPhone'un aksine, çoğu Android akıllı telefonu ve kamera uygulamaları çok sayıda manuel seçenek sunar.

Daha fazla ışık

Sensör hassasiyetini düşük tutmak için daha fazla ışık gerekir (ve dolayısıyla görüntü parazitini azaltır). Görüntü aptalca gelebilir ama, bu ışık kaynakları ekleyerek elde edilebilir. Akıllı telefonun entegre fotoğraf LED'i her zaman burada mevcuttur. Birçok modern telefonun flaşın açık rengini çevre aydınlatmasına ayarlamak için birkaç LED'i bile vardır.

Bununla birlikte, bu entegre kamera LED'lerinin de dezavantajları vardır. Kameranın görüş alanından gelen flaş, tüm gölgeleri ortadan kaldırır - çoğu zaman konuyu çok boyutlu ve hatta “düz” gösterir. Bu nedenle, entegre flaş sadece kesinlikle gerekli olduğunda kullanılmalıdır.

Bununla birlikte, çoğu durumda, daha fazla ışık sağlamak için başka seçenekler vardır. Hareketli bir nesnenin resmini çekerseniz, konum değişir. Portre çekerken, en yakın sokak lambasına ya da çubuğun daha parlak bir köşesine birkaç adım atın. Işığın doğrudan yukarıdan mümkün olan en yüksek noktaya gelmediğinden emin olmak için gerekli adımları atın, çünkü bu yüzünüzde korkunç görünümlü gölgeler oluşturur.

Daha uzun pozlama süresi

Konuya artık ışık ekleyemiyorsanız, akıllı telefonunuza daha fazla zaman vermelisiniz. Daha uzun pozlama süresi, görüntü sensörünün konuyu “görmesini” sağlar ve daha fazla foton toplar. Daha parlak fotoğraflar kadar, ek bir etkisi de vardır: Hareket eden her şey bulanık. En kötü senaryoda, bulanık çekimlere neden olur, ama aynı zamanda, otomobillerin uzun ışık yollarına dönüşmesini de sağlar.

Pozlama süresini arttırmak için, genellikle “pro mode” veya benzer bir şey olarak adlandırılan manuel moda ihtiyacınız vardır. Bu seçeneğe deklanşör hızı, pozlama süresi denir veya basitçe ve “S” ile kısaltılır. Otomatik moddaki çoğu akıllı telefon, maksimum 1/10 saniye hızda fotoğraf çekmenizi sağlar - daha uzun pozlama süreleri elinizi çok fazla tutmanıza veya çekimlerin bulanıklaşmasına neden olur.

Gökyüzüne giden tramvaylar ve arabalar ya da havai fişekler geçmek, iki ila sekiz saniye boyunca güzel ışık izlerine dönüşür. Ayın aydınlattığı bir manzarayı göstermek için, birçok kamera uygulamasında maksimum olan 30 saniyelik bir pozlama süresi kullanmanız gerekebilir. Görüntüler daha uzun pozlama sürelerinde çok parlak çıkıyorsa, ISO duyarlılığının “otomatik” veya düşük bir değere ayarlandığından emin olmalısınız. Bu yardımcı olmazsa, konu oldukça basit bir şekilde parlaktır ve pozlama süresini azaltarak bunu düzeltmeniz gerekir.

Elbette, uzun poz süreleri için, çekim sırasında akıllı telefonun hareket etmemesi son derece önemlidir. Bunu yapmak için, telefonunuzu bir şey üzerinde sabitleyebilir veya bir sonraki noktayı bize getiren bir aksesuar kullanabilirsiniz.

Aksesuarlar

Gece fotoğrafçılığı eğlenceli ve düzenli olarak karanlıkta fotoğraf çeken herkes muhtemelen bir aksesuarı düşünmelidir: bir tripod. Akıllı telefonlar, tam teşekküllü kameralara göre hafif ve kompakt olduğundan, aynısı tripod için de geçerlidir. Ceket cebinize rahatça oturur ve birkaç saniye içinde kullanıma hazırdır.

Sony'nin bir başka avantaj noktası da var: Japon şirketlerinin çoğu akıllı telefonunun özellikle düz bir tabanı var, bu nedenle uzun pozlama süreleri için ekstra aksesuar gerektirmeden yanlarında oturabilirler.

Sonuç

Zayıf aydınlatma koşullarında bile güzel fotoğraflar çekmek için birçok farklı aksesuar arasında seçim yapabilirsiniz. Genelde fotoğraf söz konusu olduğunda, size sadece bir parça tavsiyede bulunabilirim: farklı şeyleri denemek için zaman ayırın. Kendinizi kamera uygulamanızın ayarlarına alıştırın.

İlginizi Çekebilir
Android İçin En İyi Analog Fotoğrafçılık Uygulamaları

Android İçin En İyi Analog Fotoğrafçılık Uygulamaları

Otantik film, Instagram'da giderek daha popüler hale gelen bir tarzdır. Eski görünüyor ve eski moda gibi hissettiriyor. Stil, çeşitli şeylerden oluşuyor; daha popüler olanlardan, fotoğrafın genel görünümüne, vurgulanan tanelere ve özensiz bir estetiğ..

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 305 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Akıllı Telefonla Gece Fotoğrafları Nasıl Çekilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.