Ogznet.com
Telefon ve Bilgisayarlar için En İyi Gökyüzü Gözlem Uygulamaları Paylaş:

Telefon ve Bilgisayarlar için En İyi Gökyüzü Gözlem Uygulamaları

Telefon ve Bilgisayarlar için En İyi Gökyüzü Gözlem Uygulamaları

Telefonu gökyüzüne tutunca yıldızları gösteren uygulamalar

Burada, astronomi meraklıları için onlarca faydalı uygulama var. Her biri, çeşitli gökyüzü gözlem misyonları ile ilgilenen kişiler için çeşitli özellikler sunar. İster gökbilimci olun ya da sadece gökyüzü gözlemi ile ilgileniyor olun, bu yıldızları gösteren, anlık gökyüzü haritası sunan dijital asistanlar, bireysel keşif için kozmosu size açarlar.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Gökbilimciler, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar var olmadan önce, gökyüzünde bir şeyler bulmak için yıldız çizelgelerine ve kataloglara bakıyordu. Tabii ki, kendi teleskoplarını da yönlendirmeleri gerekiyordu ve bazı durumlarda gece gökyüzünü gözlemlemek için çıplak göze güveniyorlardı. Dijital devrim ile insanların navigasyon, iletişim ve eğitim için kullandıkları araçlar Astronomi uygulamaları ve programları için temel hedef haline geldi. Bunlar Astronomi kitaplarına ve diğer içeriklere ek olarak kullanışlı gökyüzü gözlem araçlarıdır.

Bu uygulamaların ve programların birçoğu, kullanıcıların deneyimlerini özelleştirmelerine yardımcı olmak için ücretsiz veya uygulama içi satın alma işlemlerine sahip. Her durumda, bu programlar, ilk astronomların sadece bilgiye ulaşmayı hayal edebilecekleri kozmik bilgilere erişim sağlar. Mobil cihaz kullanıcıları için bu uygulamalar, telefonu gökyüzüne tutunca yıldızları gösteren uygulamalar olarak yıldızlara erişiminizi sağlayan harika araçlardır.

Dijital Astronomi Asistanları Nasıl Çalışır?

Çoğu gökyüzü gözlem uygulamasında ve astronomi programlarında, kullanıcının konumunu ve saati özelleştirmesine izin veren ayarlar bulunur. Mobil ve masaüstü gökbilim uygulamaları, Dünya'daki belirli bir yerde gece gökyüzü gözlemciliği yapmak için kullanılabilir. Yıldız, gezegen ve diğer gökyüzü nesnelerinin veritabanlarını ve bazı grafik oluşturma kodlarını kullanarak, bu programlar doğru bir dijital grafik sunabilir. Kullanıcının yapması gereken, gökyüzündeki neyin ne olduğunu bilmek için şemaya bakmaktır.

Dijital yıldız grafikleri bir nesnenin konumunu gösterir, ancak aynı zamanda nesnenin kendisi hakkında da bilgi verir (büyüklüğü, türü ve mesafesi). Bazı programlar bir yıldızın sınıfını da söyler (yani, ne tür bir yıldızdır) ve zaman içinde gökyüzündeki gezegenlerin, Güneş'in, Ay'ın, kuyruklu yıldızların ve asteroitlerin hareketlerini canlandırabilir.

Telefonlar için Gökyüzü Gözlem Uygulamaları

Uygulama marketlerinde hızlı bir şekilde arama yapılarak, akıllı telefonlarda ve tabletlerde iyi çalışan birçok astronomi uygulamasını ortaya çıkarır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda da pek çok program var. Bu gökyüzü gözlem programlarının birçoğu, bir teleskopu kontrol etmek için kullanılabilir ve bu da onları gökyüzü gözlemcileri için iki kat yararlı hale getirir. Neredeyse tüm uygulamalar ve programlar, yeni başlayanlar için insanların kendi hızlarında astronomi öğrenmelerine yardımcı olur.

Starmap 2 - Avucunuzun içinde profesyonel bir gökyüzü atlasının gücünü keşfedin.
Starmap 2

Starmap 2 gibi uygulamalar, ücretsiz sürümde bile, yıldız gözlemcileri için önemli kaynaklara sahiptir. Özelleştirmeler yeni veritabanları, teleskop kontrolleri ve yeni başlayanlar için benzersiz bir dizi öğretici eklemeyi içerir. iOS cihazlara sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

 

Sky Map olarak adlandırılan bir diğer gökyüzü gözlem uygulaması da Android kullanıcıları arasında favoridir ve ücretsizdir. "Cihazınız için elde taşınabilir bir planetaryum" olarak tanımlandığında, kullanıcıların yıldızları, gezegenleri, bulutları ve daha fazlasını gözlemlemesine yardımcı olur.

Night Sky - Night Sky, güçlü bir AG kişisel planetaryumdur.
Night Sky

Teknik özellikli genç kullanıcılar için gökyüzünü kendi hızlarında keşfetmelerini sağlayan uygulamalar da mevcut. ‎Night Sky, sekiz yaş ve üstü çocuklara yöneliktir ve aynı veritabanlarının birçoğu ile daha yüksek veya daha karmaşık iOS cihazlar için kullanılabilir uygulamalardır.

Starwalk - Çocuklar ve yetişkinler için yüksek kaliteli dijital ürünler yaratan bir mobil uygulama geliştirme şirketiyiz
Starwalk

Starwalk, popüler astro uygulamalarının iki versiyonuna sahiptir, biri doğrudan çocuklara yöneliktir. Buna "Star Walk Kids" denir ve hem iOS hem de Android cihazlar için kullanılabilir. Yetişkinler için, şirket ayrıca bir uydu izci uygulamasının yanı sıra bir güneş sistemi keşif ürünü de vardır.

En İyi Uzay Ajansı Uygulamaları

Elbette, orada yıldızlardan, gezegenlerden ve galaksilerden daha fazlası var. Çok çeşitli platformlar için NASA uygulaması mevcut, NASA içeriğini sergiliyor ve uydu takibi, içerik ve daha fazlasını sunuyor.

  • NASA uygulamasını indir: iOS | Android
  • Avrupa Uzay Ajansı da benzer uygulamalar geliştirdi: iOS | Android

Gökbilimciler için En İyi Bilgisayar Programları

Geliştiriciler, bilgisayarda gökyüzü gözlemciliği için birçok program geliştirdi. Bunlar yıldız grafik baskısı kadar basit veya bir gözlem evi çalıştıran program kadar karmaşık olabilir.

Stellarium - Stellarium, bilgisayarınız için ücretsiz açık kaynaklı bir planetaryumdur.
Stellarium

En iyi bilinen ve tamamen ücretsiz olan programlardan biri Stellarium Astronomy Software. Stellarium, bilgisayarınız için ücretsiz bir açık kaynaklı planetaryumdur. Çıplak gözle, dürbünle veya bir teleskopla gördüğünüz gibi gerçekçi bir gökyüzünü 3D olarak gösterir.

SkyChart / Cartes du Ciel - Gökyüzü haritaları yaratan ücretsiz bir yazılım
SkyChart / Cartes du Ciel

Birçok gözlemci SkyChart / Cartes du Ciel'i de kullanıyor. Ayrıca indirmek ve kullanmak için ücretsizdir. Bu yazılım, 16 farklı yıldız ve bulutsu kataloğunu kullanarak gökyüzü haritaları oluşturmanızı sağlar. Gezegenlerin konumuna ek olarak, asteroit ve kuyruklu yıldızlar da bu haritalarda görülebilir.

Starry Night 7 - Mac / PC için Profesyonel Astronomi Teleskop Kontrol Yazılımı
Starry Night 7

En güçlü ve güncel programların bazıları ücretsiz değildir, özellikle de gözlemlerini kontrol etmek için uygulama ve programların kullanımıyla ilgilenen kullanıcılar tarafından kontrol edilmeye değerdir. Bunlar, arasında Starry Night 7 programı bulunur. Teleskop kontrolü ile yeni başlayanlar ve sınıf çalışması da dahil olmak üzere çeşitli özellikler ile geliyor.

Evrene Göz Atmak için Web Tarayıcınızı Kullanın

Sky-Map - Gökyüzü görüntüsü
Sky-Map

Tarayıcı tabanlı sayfalarla da gökyüzüne büyüleyici bir giriş yapabilirsiniz. Yukarıdaki uygulamadan farklı olarak Sky-Map, kullanıcıların kolayca ve yaratıcı evreni keşfetmek için bir şans sunuyor.

Google Sky - Google Earth ile gökyüzünü daha ayrıntılı görüntüleyin
Google Sky

Ayrıca, Google Earth kullanıcılarının aşina olduğu navigasyon kolaylığı ile aynı şeyi yapan Google Sky adı verilen ücretsiz bir ürüne sahiptir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!