Ogznet.com

Google Play'de Antivirüs uygulamalarının çoğu kötü amaçlı yazılımları tespit etmekte yetersizdir.

Android'deki her virüsten koruma uygulamasının sizi güvende tutacağını düşünmeyin. Ayrıca garip bir şekilde, birçoğu daha tehlikeli ve yeni araştırmalara göre, genel kötü amaçlı yazılım türlerini tespit edemediler.

Antivirüs test grubu AV-Comparatives, Google Play Store'da mevcut olan 250 kötü amaçlı yazılım önleyici uygulamayı test etti ve ne yazık ki iyi bir performansla karşılaşılamadı.

Testlere göre, uygulamaların 138'i kötü amaçlı yazılım örneklerinin yüzde 30'undan azını tespit etti veya hatalı dosyaları temiz olarak işaretleme eğilimi gösterdi. Bu uygulamalardan bazıları aynı zamanda sahte gibi görünüyor ve hatta bazı kötü amaçlı işlevlere sahip olabilir.

Test işlemi sırasında daha sonra Google Play Store'dan 32 uygulamadan oluşan ayrı bir grup çıkarıldı. AV-Comparatives, bu uygulamaların büyük olasılıkla reklamlar yoluyla para kazanmaya odaklanan amatör veya güvenlik alanı dışındaki satıcılar tarafından geliştirildiğini söylüyor.

AV-Comparatives, testi 2018'in en yaygın 2.000 zararlı Android tehditini kullanarak ve güvenlik uygulamalarının onları kötü amaçlı olarak işaretleyip işaretleyemeyeceğini deneyerek bir Samsung S9 telefonunda gerçekleştirdi. AV-Comparatives, "Bu tür örneklerde, yüzde 90 ile yüzde 100 arasında tespit oranlarının orijinal ve etkili kötü amaçlı yazılım önleyici uygulamalar tarafından kolayca elde edilmesi gerekir." dedi.

antivirüs karşılaştırlamaları

Ancak 250 uygulamadan sadece 23'ü kötü amaçlı yazılım örneklerinin yüzde 100'ünü tespit edebildi. En iyi performans gösteren satıcılar arasında Avast, Bitdefender, ESET, F-Secure, Kaspersky Lab ve McAfee bulunuyor.

Peki bir virüsten koruma uygulamasını nasıl seçmelisiniz? Kullanıcı incelemelerine veya yorumlarına bağlı kalmayınn. AV-Comparatives, bazen yorumların sahte olabileceğini söylüyor. Ek olarak, tüketicilerin büyük çoğunluğu genellikle uygulamanın telefonlarını tam olarak nasıl koruduğunu belirleyen teknik bilgilerden yoksundur.

AV-Comparatives, "Baktığımız 250 uygulamanın çoğu, Google Play Store'da 4 veya daha yüksek bir değerlendirme puanına sahipti" dedi. "Benzer şekilde, indirme sayısı yanıltıcı bir rehber olabilir.”

Geçmişte yapılan güvenlik araştırmaları, sahte virüsten koruma uygulamalarından yararlanan bilgisayar korsanlarının, kullanıcıların aygıtlarına kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırdığı da ortaya çıktı. Bu nedenle, etkili virüsten koruma ürünleri bulmak için AV-Comparatives, tanınmış ve saygın satıcılara bağlı kalmanızı önerir.

İlginizi
çekebilir
Android için En İyi Ücretsiz Antivirüs Uygulamaları