Ogznet.com
Android cihazlar için antivirüs programı gerekli mi? Paylaş:

Android cihazlar için antivirüs programı gerekli mi?

Android cihazlar için antivirüs programı gerekli mi?

Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar sürekli olarak tehditler ve kötü niyetli girişimlerle karşı karşıyadır. Bunların çoğu, dikkatli olmazsanız kişisel bilgilerimizi ve verilerimizi çalmak için tasarlanmıştır. Dolayısıyla Android cihazınızı kötü niyetli saldırılardan korumak için telefonunuza bir antivirüs programı yüklemek gerekli midir?

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Android cihazlara antivirüs gereklimidir sorusundan önce bir virüsün Android telefonda nelere yol açtığını ve kötü amaçlı yazılımlardan ne farkı olduğunu tam olarak anlamak gerekir.

Virüs nedir ve zararlı yazılımlardan farkı nedir?

Bilgisayar virüsleri, kendilerini kopyalayarak ve belirli bir programa eklenerek çalışırlar. Virüsler, güvenlik açığı bulunan bir yazılım, zararsız görünümlü bir e-posta veya yasadışı uygulamalarla sisteme girerler.

Android telefonlarda ise virüsler PC'de olduğu gibi çoğalmaz. Ama, Android telefonlar ve tabletlerdeki kötü amaçlı etkinlikler yalnızca programları kopyalamakla sınırlı değildir. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılım birçok biçimde bulunur ve faaliyetlerinizi izlemek, bilgilerinizi ve nihayetinde paranızı çalmak için tasarlanmıştır.

Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı koddur ve birçok farklı biçimde bulunabilir. Genellikle Kötü Amaçlı Yazılım ve Virüs terimleri birbirinin yerine kullanılır, aslında bir virüs yalnızca bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Örneğin, yüklediğiniz uygulamalara veya indirdiğiniz eklere çok dikkat etmezseniz, cep telefonunuz kilitlenebilir.

Örneğin, 2020 yılında bir Covid 19 takip uygulamasının dolandırıcılık yaptığına dair raporlar vardı. Şifre değişikliği yaparak ve kullanıcıya bunu geri vermek için yaklaşık 100 Bitcoin isteyen bir kötü amaçlı yazılım kullanıcıların telefonlarını kilitledi.

Bir başka klasik kötü amaçlı yazılım saldırısı HummingBad'di ve 2016'da yaklaşık 10 milyon Android telefonu etkiledi.

Bunların yanı sıra, telefona yükledikten sonra bilgilerinizi çalan kötü amaçlı uygulamalar da var.

Bu nedenle, kötü amaçlı yazılım saldırıları gerçektir. Ancak antivirüs uygulamaları bu konuda size yardımcı olabilir mi? Haydi, öğrenelim.

Android Telefonda Antivirüs Gerekli mi?

Bu sorunun cevabı için iki seçeneğiniz var. İndirdiğiniz uygulamalardan veya tıkladığınız bağlantılardan emin değilseniz, bu tür şüpheli etkinlikleri bir ölçüde önlemek için bir virüsten koruma uygulaması yükleyebilirsiniz.

Ancak, diğer tüm uygulamalar gibi bu antivirüs uygulamalarının da telefonunuzun belleğini ve pilini tüketeceğini unutmayın. Ancak faydasına baktığımızda artı tarafta kaldığını söyleyebiliriz.

Ancak, her antivirüs uygulaması işe yaramaz. 2019'da AV-Comparatives tarafından yapılan bir araştırma, bazı antivirüs uygulamalarının telefonu kötü amaçlı yazılımlara karşı taramadığını bile keşfetti.

Bu uygulamalar, sahte bir virüs tarama durum çubuğu ile tarama yüzdesi gösteriyordu ve hepsi bu kadardı. Aynı zamanda, antivirüs uygulamalarının çoğunluğu Android telefonlardaki kötü amaçlı yazılımlara karşı etkisizdi.

Bu nedenle, telefona antivirüs uygulaması yüklemek istiyorsanız, yapılacak akıllıca en bilindik firmaların ürünlerine yönelmek olacaktır. Buna bir örnek Bitdefender Mobile Security'dir.

Bitdefender Mobile Security - Antivirus - Android cihazlar için en gelişmiş siber güvenlik uygulaması, cihazınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı mutlak koruma sağlar.

Android cihazlar için gelişmiş siber güvenlik uygulamasıdır, cihazınızı virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlar.  Zararlı Yazılım Tarayıcısı son çıkan virüsler için her zaman günceldir ve otomatik olarak, yüklenen her uygulamayı tarar.

İlginizi çekebilir

Android Telefonlar için En İyi Antivirüs Uygulamaları

Android için en iyi Antivirüs uygulamaları burada. Android Antivirüs uygulamaları, Android'deki en popüler uygulama türlerinden biri olmaya devam ediyor. Genell..

Telefonunuzu ve verileriniz güvende tutmak için yapmanız gerekenler

Etkili bir antivirüs uygulamasına sahip olmak yeterli değildir. Telefonunuzdaki uygulamaları indirirken veya belirli siteleri ziyaret ederken aynı derecede dikkatli olmak gerekir.

İlk adım, uygulamaları yalnızca Google Play Store'dan indirmek ve üçüncü taraf mağazalar veya tehlikeli APK sitelerinden uygulama indirip yüklemekten kaçınmaktır. Play Store, Google Play Protect ile uygulamalarını zararlı yazılımlara karşı düzenli olarak tarar ve şüpheli olanları siler.

Ancak %100 kusursuz bir koruma sistemi değildir ve bazen bu koruma kalkanından bazı kötü amaçlı yazılım barındıran uygulamalar geçebilir ve mağazada yayınlanabilir. Böyle bir örnek, Instagram kullanıcı adlarını ve şifrelerini çalmayı başaran InstaAgent'tır. Başka bir örnek, Google Play Store'da 20'den fazla uygulamada bulunan Joker kötü amaçlı yazılımıdır.

Biraz daha güvende kalmanın bir yolu, Android telefonunuzu düzenli olarak en son güvenlik yaması ile güncellemektir. Bu güvenlik yamaları, olası güvenlik açıklarını giderir.

Ancak günün sonunda, verilerinizi ve bilgilerinizi güvende tutmak ve uzun vadede para kaybetmemek için proaktif olmak siber güvenliğinizi sağlamak size bağlıdır. İşte güvende kalmanın birkaç yolu

  • Üçüncü taraf uygulama mağazalarından uygulama indirmekten kaçının.
  • Android uygulama izinlerini zaman içinde inceleyin. Çoğu zaman dikkat etmeden uygulama izinleri veriyoruz ve bu uzun vadede zararlı olabilir.
  • E-posta ve mesajlardaki bağlantılara tıklamaktan kaçının.
  • Uzun süredir güncellenmeyen uygulamaları güncelleyin ve sistem güvenlik yaması güncellemesi varsa hemen güncelleme yapın.

Sonuç olarak, evet, Android akıllı telefonunuza bir antivirüs uygulaması yükleyebilirsiniz. Sizi yalnızca virüslerden değil, aynı zamanda genel kötü amaçlı yazılım saldırılarından da bir dereceye kadar korurlar.

En kötü durumda, telefonunuzun biraz garip davrandığını fark ederseniz (pilin beklenenden daha erken bitmesi, ısınması veya rastgele web sayfaları açması), fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapmak mantıklı olacaktır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!