Android'in Eksik Yanlarını Bu Uygulamalar ile Tamamlayın

Android'in Eksik Yanlarını Bu Uygulamalar ile Tamamlayın

Android'in özgürlüğü, üçüncü taraf geliştiricilerin, Google'ın düşünemediği zeki araçlar oluşturmalarına izin vermesi. Bu esnek Android uygulamaları boşluğu doldurabilir ve seveceğiniz bazı şık özellikler sunabilir.

1. Bouncer: Uygulamalar için Geçici İzinler

Android'deki izinler bir süredir karışıklık yarattı. Android Marshmallow ve daha sonra granüler izinler özelliği olsa da, hala mükemmel bir sistem değildir. Tek bir onay, kişisel verilerinizi birkaç saniye önce yüklediğiniz bir üçüncü taraf uygulamasına sızdırmanıza neden olabilir.

Bouncer adlı bir uygulama, geçici izinler verme becerisini getirerek bunu değiştirir. Herhangi bir uygulama isteğini onayladıktan sonra, Bouncer bir bildirim atar. Bu sayede, uygulamadan çıkar çıkmaz bu izni iptal etmek isteyip istemediğinizi yapılandırabilirsiniz.

Öyleyse, örneğin, bir yolculuk rezervasyonu yaparken Uber'e konum erişimi vermek ve uygulamanın arka planda sizi rahatsız etmesini istemiyorsanız, Bouncer'a bir saat içinde izni iptal etmesini söyleyebilirsiniz. Uber sona erdiğinde, Uber artık bulunduğunuz yere erişemez. Bouncer ayrıca mevcut tüm izinlerinizi gözden geçirmenizi sağlar.

2. Notif Log: Bildirim Geçmişi

Android, geçmişte aldığınız tüm bildirimleri görmenize izin veren gizli bir özelliğe sahiptir. Ama ulaşmak zor ve karmaşık özellik kümesi barındırır.

Daha iyi, daha etkileşimli bir bildirim geçmişi almak için Notif Log'ı deneyin. Temel amacı, gelen uyarılarınızın her birini günlüğe kaydetmektir, böylece bunları bildirim panelinde reddetmiş olsanız bile bunları uygulamada tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, daha sonra bildirimleri erteleyebilir ve hatta bunlarla ilişkili hızlı işlemlere erişebilirsiniz.

3. Lynket: Daha İyi Özel Sekmeler

Chrome'un Özel Sekmeler özelliği, geliştiricilerin, kullanıcıların uygulamalarından ayrılmadan bir web sayfasını okumasına izin vermenin sorunsuz bir yoludur. Fakat ne yazık ki, olumsuz tarafları önemli ölçüde ağır basmaktadır; Bu sekmeler arasında çoklu görev yapamazsınız ve uygulamaya döndüğünüzde bunların tüm izlerini kaybedersiniz.

Lynket adlı ücretsiz bir uygulama, Google'ın kesinlikle birkaç fikir alması gerektiği, daha iyi bir çözüm sunuyor. Varsayılan tarayıcı olarak yapılandırıldığında, Lynket, telefonunuzdaki ayrı bir pencereye açtığınız herhangi bir Özel Sekmeyi birden fazla aralarında kolayca çoklu görev yapmanıza olanak tanıyarak aktarır.

Dahası, uygulama ayrıca bu bağlantıları tarihe ekler, böylece yanlışlıkla onları kaybetmeniz halinde onları sonsuza kadar kaybetmezsiniz. Özel Sekmeler'i kayan bir balon olarak bile başlatabilir ve hemen bunlara katılmak istemiyorsanız bunları arka planda gönderebilirsiniz.

4. Sesame Shortcuts: Evrensel Arama

Garip bir şekilde, Android'den evrensel bir arama hala eksik. Google arama çubuğunu kullanabilirsiniz, ancak ne hızlı ne de evrenseldir. Telefonunuza hızlı bir şekilde bakmanızı sağlayan Sesame Shortcuts gibi uygulamaları girin.

Tek yapmanız gereken, üçüncü taraf bir başlatıcı kurmak ve belirli bir hareketle çalıştırmak için Sesame Shortcuts'ı yapılandırmaktır. Bunu kendiniz yapılandırmak istemiyorsanız, yerleşik evrensel arama, Smart Launcher'ı kullanmanın birçok nedeninden biridir.

5. Clipper: Pano Yöneticisi

Android'in panosu işlevsel, ancak fantastik değil. Google'ın başka bir şeyden önce getirmesi gereken özellik, uygun bir pano yöneticisidir. Neyse ki, Clipper gibi uygulamalar bunu uzun zamandır sunuyor.

Başlatılmamış bir pano yöneticisi, kopyaladığınız her şeyi kaydeder, böylece başka bir uygulamaya dönmek ve metni yeniden kopyalamak zorunda kalmazsınız. Geçmişte aldığınız tüm kupürleri kontrol edebilir ve tekrar yakalayabilirsiniz.

6. UnApp: Toplu Kaldırma

Play Store'da milyonlarca uygulama var, bu yüzden bunlardan bol miktarda yüklediğinizi varsaymak normal. Anlamsız olan şey, aynı anda birden çok uygulamayı kaldırabilmenin bir yolu olmamasıdır. Ancak, UnApp adında bir uygulama yüklemek bu işlevi verir.

UnApp telefonunuzda birkaç uygulama seçmenizi ve hepsini tek bir dokunuşla silmenizi sağlar. İstediğiniz kadar kaldırabilirsiniz ve onlarca uygulamadan tek tek kurtulma sürecine girmekten asla endişe duymazsınız.

7. Datally: Veri Yönetimi

Datally Google'ın kendi uygulaması. Ancak, Android'in ayarlarında bağımsız bir yardımcı program olarak değil, bir yeri hak ettiğini düşünüyoruz.

Bunun nedeni, Android'in kendi veri yönetimi özelliklerinin, kullanıcıların telefonlarını bugün nasıl kullandıklarına yetersiz kalmasıdır. Uygulama sınırları, ayrıntılı genel bakış veya herhangi bir diğer gelişmiş yetenek yok. Ayrıca, Datally bir misafir moduna sahiptir ve hatta ayın yanı sıra güne göre limitler belirlemenize de olanak tanır.

8. Quick Settings: Hızlı Ayarlar

Android Nougat ile Google, geliştiricilerin özel hızlı ayarlar sunmalarını sağladı. Ancak, Android varsayılan olarak bir sürü paket içermez. Dosya tarayıcısına erişmek kadar basit bir şey için bile, ayarları gözden geçirmelisiniz. İşte bu yüzden Google, Hızlı Ayarlar başlıklı bir uygulamaya bakmalıdır.

Hızlı Ayarlar, diğer yerel Android işlevleri için bir dizi özellik getiriyor. Bunlar pil seviyesi, depolama, hava durumu ve daha fazlasını içerir. Ekranın uykuya dalmasını engellemek için Kafein gibi yararlı bulabileceğiniz bir dizi başka eylem vardır.

9. Notifix: Bildirim Paketleri

Her saatte alacağınız tüm bildirimlerden hemen hemen çoğuna katılmanıza gerek yok. Maalesef, Android'in size bu konuda yardımcı olacak hiçbir şeyi yok. Ancak, Google Notifix'ten biraz ilham aldıysa olabilir.

Android bildirimleriniz için Notifix'i Inbox demetleri olarak düşünebilirsiniz. Uygulama, uyarıları, promosyonlar, haberler ve mesajlar gibi çeşitli kategorilere ayırır. Bu, hangisinin önemli ve hangilerinin olmadığını söylemek için daha az hantal hale getirir. Notifix, uygulamanın hangi kanalda olduğunu algılamak için uygulamanın bildirimlerini okuduğundan, tüm uygulamalarla çalışır.

10. Conscient: Bağlamında Fark Yaratan Otomasyon

Google’ın AI yeteneğine rağmen, Android’de otomasyon hala mevcut değildir. Conscient adındaki bir uygulama, akıllı telefon hayatınızda içeriğe duyarlı otomasyonun ne kadar iyi uyduğunu anlamaya başlamak için ideal bir yerdir.

Uygulama eylemlerini bu tetikleyicilere bağlayabilir ve koşullarını yerine getirdikten hemen sonra çalışır. Örneğin, koşmaya başladığınızda ve kulaklığınızda açıkken Spotify'ın otomatik olarak başlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Daha fazla otomasyon için herkesin kullanması gereken otomatik Android ayarlarına göz atın.

11. Unnotification: Bildirimler için geri al

Bildirim bölgelerini içerikle dolduran pek çok uygulama sayesinde, kontrol etmek istediğiniz bir kişiyi yanlışlıkla silmek kolaydır. Bildirimleri geri almak mümkün olsaydı harika olmaz mıydı?

Uygulama, bir bildirimi her kapattığınızda, gerekirse geri alabilmeniz için bir uyarı atar. Bunların tonu olduğunda bunun sinir bozucu olacağını iddia edebilirsiniz. Bu durumda, Unnotification belirli uygulamaları hariç tutmanıza olanak tanır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile