Android Go, giriş seviyesi akıllı telefonlarda sorunsuz bir şekilde çalışacak şekilde optimize edilmiş, Google'ın Android işletim sisteminin hafifletilmiş, hafif bir sürümüdür.

Artık Android işletim sisteminde çalışan tüm akıllı telefon pazarının %87.7'sinden fazlası ile Android Go, Google’ın dünya genelinde üçüncü milyar müşterisine ulaşmayı hedeflediği mobil işletim sistemini evrenselleştirme girişimi. İlk olarak Mayıs 2017'de Google I/O Konferansında sunuldu ve yazılımın bulunduğu ilk cihazlar Şubat 2018'de pazara sunuldu.

Android Go nedir?

Android Oreo 8.0 tabanlı Android Go, Google'ın pazar spektrumunun alt ucundaki akıllı telefonlara verdiği yanıt, satın alınabilirlik uğruna donanımdan ödün vermeyenler. Minimum işlem gücüne sahip cihazlarda zahmetsizce çalışacak şekilde optimize edilmiş, Android Go, depolama alanının yarısını alan ve en çok 1 GB RAM'den daha yüksek olmayan cihazlarda en iyi şekilde çalışan işletim sisteminin optimize edilmiş bir sürümüdür.

1GB RAM ve 8 GB depolama alanına sahip giriş seviyesi akıllı telefonlar için Android Go, temel işletim sisteminin bloatware içermeyen bir sürümünü sunuyor. Uygulama mağazası ve seçilen uygulamalar, hıza odaklanan tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunmak için.

Hangi Telefonlar Var?
Şubat 2018'de, GSMA Mobil Dünya Kongresi, dünyanın dört bir yanından akıllı telefon üreticilerinin ilgisini çekti. Bazıları Android Go hayranları için heyecan verici duyurulara imza attı.

Alcatel, Nokia'nın sahip olduğu akıllı telefon üreticisi, yeni Android Go, Alcatel 1X üzerinde çalışan ilk giriş seviyesi cihazını duyurdu. 5.3 inç ekranlı ve yumuşak dokunuş ve yüz tanıma özelliklerine sahip olan Alcatel 1X, erişilebilirlik için tasarlandı, ancak özelliklerinden ödün vermeden tasarlandı.

Öte yandan HMD Global's Nokia, akıllı telefon çağında bu tip bir telefon satın almayı düşünen insanlar için bir geçiş telefonu olan Nokia 1'i duyurdu. Spektrumun üst ucunda hafifçe sınırlanan özelliklere sahip olan Nokia 1, Android Oreo (Go Edition)  ile çalışır.

Bununla birlikte, bunlar MWC 2018'de açıklanan tek Android Go cihazı değildi. GM 8 Go, ZTE Tempo Go ve GM 8 de duyuruldu, Huawei ve Transsion yakında ilk Go cihazlarıyla ilgili ayrıntıları açıklayacak.

Neden Yapıldı?
Android Go, özellikle yeni teknolojilere, yeni başlamış olan ve batıda bulunan bazı ülkeler kadar satın alma gücüne sahip olmayan gelişmekte olan ülkeler üzerinde yoğunlaşan bir ölçüdür. Buradaki fikir, akıllı telefonların en basitlerinde bile düşük kaynak tüketirken sorunsuz çalışan bir işletim sistemi geliştirmektir.
Kullanıcıyı memnun etmek için veri tasarrufu, daha iyi pil ömrü ve popüler uygulamaların bir çok sürümleri gibi özelliklerle.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 530 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Android Go nedir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Android Go nedir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Go nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "