Android için En İyi Temizlik Uygulamaları ve Ayarları

Android için En İyi Temizlik Uygulamaları ve Ayarları

Yavaş, bir telefon rahatsız edicidir, ancak belki de daha da ötesi, yeni bir uygulamaya yüklemeye çalışırken Play Store'da 'yetersiz depolama' mesajıdır. Bu makalede, Android telefonunuzu temizlemek için kullanabileceğiniz uygulamaları veya yapabileceğiniz birkaç ayarı listeledik.

Gereksiz dosyaları temizleme çözümü genellikle Android sisteminin kendisinde yatar, ancak bazı uygulamalar da cihazınızı temizlediğini iddia eder (ancak bunları dikkatle kullanmak gerekir!).

Suçluyu bulun ve ardından uygulamanın önbelleğini manuel olarak temizleyin.
Cihazınızdaki ayarlara gidebilir ve her bir uygulamaya bakabilir ve telefonunuzun hangi sorunlarına neden olduğunu belirleyebilirsiniz. Çoğu kişi, uygulama önbelleklerini silmek için Android içindeki önbellek temizleyicisini kullanmaz, ancak bunu, örneğin, WhatsApp aracılığıyla aldıkları görüntüleri ve videoları sık sık silerek yaparlar.

Uygulama önbelleğini temizleme ve verileri temizleme arasındaki fark nedir?
Mesajlaşma uygulamalarında otomatik olarak indirilen resimlerin gereksiz yer işgalini engellemek gibi önleyici tedbirler alabilirsiniz. Ayrıca, bunu manuel olarak yaparak, cihazınızda uzun vadede herhangi bir hasara yol açmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Android telefonlar için pek çok temizlik uygulaması, cihazınızın hafızasını ve performansını artıracağını iddia ediyor. Bu gerçekleşir, ancak çoğunlukla uygulamalarınızın önbelleklerini temizlemekten kaynaklanır. Önbellek, temelde gelecekte daha hızlı erişim için verilerin veya sık kullanılan işlemlerin kaydedildiği bir depolama alanıdır. Sonuçta, Önbellek gerçekten zaman kazandırır ve telefonunuzdaki donanımın gereksiz şekilde kullanılmasını önler. Dolayısıyla, telefonunuz yavaş çalışırken veya bellek dolduğunda uygulamanızı her zaman temizler, kısa vadede en iyi seçenek gibi görünebilir, ancak uzun vadede daha sıkıntılı sonuçları olabilir.

Android için bir önbellek temizleyici kullanmanızı öneririz ve bunu yaptığınızda, en fazla veriyi içeren Uygulamalar listesinden yapın. Bunu yapmak için:

 1. Ayarlar Menüsüne gidin;
 2. Uygulamaları tıklayın;
 3. Tüm sekmeyi bulun;
 4. Çok yer kaplayan bir uygulamayı seçin;
 5. Önbelleği Temizle düğmesini tıklayın. Cihazınızda Android 6.0 Marshmallow çalıştırıyorsanız, Depolama'yı ve ardından Önbelleği Temizle'yi tıklamanız gerekir.

Ancak, bu sadece bir uygulamayı temizlemek için çalışır. Her uygulamanın önbelleğini aynı anda temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlara git;
 2. Depolama Alanı> Önbellek Verileri veya Kayıtlı Veriler'e tıklayın;
 3. Bir ekran önbelleklerde saklanan her şeyi kaldırmak için onay isteyecektir. İçeriği kaldırmak için onaylayın ve kaydedin.

Bazen fabrika ayarlarına sıfırlama gerekli
Adından da anlaşılacağı gibi, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmek sizi telefonun ilk haline götürür ve cihazınızın ayarlarını kutudan çıktığı gün olarak değiştirir. Ekstra uygulamalar, kişiler, ayarlar veya herhangi bir veri türü kalmayacak.

Ancak, sisteminizi daha yeni bir sürüme güncellediyseniz, sistem en son yükseltmeyi sürdürecektir. Yani, telefon ilk kutudan Lollipop veya Marshmallow ile gelmiş olabilir ancak sıfırladıktan sonra, telefonunuz Android Oreo'ya yükseltildiyse buradan çalışmaya devam edecek.

Bu özellik çoğunlukla cihazlarında farklı ROM'lar yüklemek isteyen kişiler tarafından kullanılır, ancak eski bir telefona sahip olan kullanıcılar için çok yararlı olabilir. Bunu yapmak, cihazınıza bir yaşam nefesi verecektir. Cihazınızı bir yıldan uzun süredir kullandıysanız ve hiç biçimlendirmediyseniz özellikle öneririz. Bunlara ek olarak, telefonunuzu sıfırlamadan önce verilerinizi yedeklemeniz önemlidir.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek için en yaygın yol:

 1. Ayarlara git;
 2. Yedekle ve Sıfırla'ya tıklayın (Bazen Ek Ayarlar altında olabilir)
 3. Drive'ı kullanarak Android sisteminde kendi kendine bir yedekleme yapın;
 4. Fabrika Verileri Sıfırlama;
 5. Telefonu resetle;
 6. PIN'inizi tekrar girmeniz gerekebilir;
 7. Telefonu sıfırla veya her şeyi sil üzerine tıklayın;
 8. Tekrar başlat.

Bunun dışında bir uygulama kullanın. DiskUsage sorunu tanımlamanıza yardımcı olabilir
DiskUsage her birey için benzersiz, kişisel bir ifade. Android'i temizlemek istediğinizde ihtiyaç duyduğunuz ilk şey, hangi tür veri veya özelliğin en fazla yer kapladığını bulmaktır. Bunu yapmanıza yardımcı olması için DiskUsage'i kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda veya tabletinizde hafıza kullanım bilgilerini gösterir. Bu nedenle, tam olarak hangi klasörlerin ve dosyaların cihazınızda en fazla belleği kullandığını görmek daha kolay olur. DiskUsage, telefonunuzdaki en fazla alanı hangi dosyaların kullandığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Taramadan sonra, önbellek dahil olmak üzere her uygulamanın boyutunu ve hatta kaydettiğiniz ses dosyalarını görebilirsiniz. DiskUsage, dosyalarınızdan hangisinin boyutunun en büyük olduğunu grafik olarak gösterir ve sonra silmek istediğiniz verileri seçmenize izin verir.

SD Maid depolama alanı temizleyicisi ile sistemi temizleyin
SD Maid, akıllı telefonunuzda artık yüklü olmayan dosyaları veya uygulama dizinlerini bulmanızı sağlayan dahili bir araç kutusu gibi çalışır; normalde güvenli bir şekilde silinebilen ve bunun yanı sıra çift dosyaları silebileceğiniz bir uygulama.

Uygulama root erişimi olan veya olmayan kullanıcılar için iyi çalışan, iyi tasarlanmış ve sezgisel bir arayüze sahiptir. Cihazınıza yönetici erişiminiz varsa, depolama alanınızı temizlemek için daha da fazla alan kazandırabilirsiniz.

SD Maid görevini yerine getirir ancak root erişimi olan kullanıcılar için daha fazla seçenek sunar. Uygulamanın ayrıca ücretli bir PRO sürümü var.
PRO sürümünü, yalnızca telefonlarında root yetkisi olan kullanıcılara öneriyoruz çünkü özelliklerin çoğunun root erişimine ihtiyacı var.

 

CCleaner - Kontrol altına alır

CCleaner, gereksiz ve eskimiş veya geçici verileri basit ve etkili bir şekilde kaldırır. Bu programı bilgisayar veya akıllı telefon kullanıcıları arasında çekici kılan şey, bir cihaz analizi gerçekleştirmesidir; önbellek, tarayıcı geçmişi, alınan arama geçmişini, dosyaları ve çeşitli depolama alanlarını sistemde tarayarak daha sonra, nelerin silinmesi gerektiğini tavsiye eder.

Bütün bunlara ek olarak, önbellekte çok fazla bellek kullanan uygulamaların bir listesini verir ve kullanıcıya bu geçici verileri kaldırmak isteyip istemediklerini seçme şansı verir.

CCleaner, Android'in en popüler telefon temizleyicilerinden biridir.
SD Maid gibi, uygulamanın arayüzü bir bellek temizleyici için basit ve sezgiseldir.
Akıllı telefonunuzu hızlandırmayı vaad eden rakip Clean Master'ın aksine, CCleaner kullanıcıları son işlemlere zorlamaz; bir seçenek olarak sunulur, ancak son karar kullanıcıya bırakılır.

Sonuç
Akıllı telefonunuzda bir telefon temizleyici uygulaması kullandıktan sonra %50-70 daha iyi bir performansa sahip olacağınız hatasını yapmayın. Evet, ama bu doğru değil.

Nispeten eski bir akıllı telefonunuz varsa ve henüz bu yolları denemediyseniz, rootlu cihazların özellikleri daha iyi kullandığından, root yapmayı deneyin. Ayrıca, çok kullanışlı olabileceğinden, Google Drive veya Dropbox gibi bulut özelliklerinden yararlanın.

Son olarak, cihazınızı ve telefon temizleyicinizi her zaman güncel tutun ve bir uygulama kullanmıyorsanız, kaldırın. Gerçekten ihtiyacınız olduğunda Play Store'dan tekrar indirebilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile