Android'de Kaydedilen Wi-Fi Parolalarını Nasıl Görebilirim?

Android'de Kaydedilen Wi-Fi Parolalarını Nasıl Görebilirim?

02 Eki 2017 /

Telefonunuzun Wi-Fi ağına yeni bir cihaz bağlamak istediniz, ancak şifreniyi hatırlayamıyor musunuz? Wifi ağınızın modem şifresini aşağıdaki yöntem ile görebilirsiniz.

Wi-Fi şifrelerinizi alma

Telefonunuz, kaydedilen Wi-Fi şifrelerinin bir günlük kaydını tuttuğundan, unutulmuş şifreleri almak için dosya yöneticinizi kullanabilirsiniz. Aşağıda verilen talimatları izlemeden önce bilmeniz gereken en önemli şeylerden biri cihazınızın köklü (root) olması gerektiğidir. Cihazınıza root özelliği kazandırmadıysanız wifi şifrelerinizi ve SSID'lerinizi arayamazsınız.

Wi-fi şifresini almak için dosya yöneticisini kullanma

1. Google Play'e gidin ve ES File Explorer gibi ücretsiz bir dosya yöneticisi uygulaması indirin. İsterseniz WiFi Key Recovery'yi de kullanabilirsiniz.

2. Kurulumdan sonra, ES File Explorer uygulamasını açın ve Giriş sekmesinin (ekranın sol üst köşesi) hemen yanında bulunan menü simgesini tıklayın.

es file explorer

ES Dosya Gezgini Menüsü

3. Aygıt'a gidin ve Sistem klasörünü açın. System klasörünün içinde etc adlı başka bir klasör bulacaksınız.

es file explorer

Etc Klasörünü Bulma

4. Bu klasörü tıklayın ve Wifi klasörünü bulun

Wifi Klasörünü bulma

5. wifi klasörünü açın ve wpa_supplicant.conf dosyasını tıklayın. Verilen seçeneklerden bir metin okuyucu seçmeniz gerekecek.

es file explorer

Wpa_supplicant.conf dosyasından şifrelerin alınması

6. Metin okuyucu açıldığında, kaydedilen tüm SSID'lerinizin ve şifrelerinin bir listesini görürsünüz.

Eski şifreleri kullanma

Kaydedilen parolaları bu yöntemi kullanarak elde edebilmenize rağmen, yönetici parolayı değiştirirse alınan parolanın bir faydası olmayabilir. En sevdiğiniz kahve dükkanını bir sonraki ziyaretinizde yalnızca eski şifrenizle giriş yapamayacağınızı keşfetmek için muhtemelen yeni bir kahvehane istemek zorundasınız.

Cihazlarınızın güvenliğini sağlamanın önemi

Parolaları almak için yeni ve geliştirilmiş teknolojiler mevcut olduğundan, cihazınızı hackerlardan korumak önemlidir. İnternet güvenliği ve Wi-Fi şifreleri hakkında endişeleriniz varsa, bir VPN'ye bağlanın.

Android cihazları VPN bağlantılarını destekler. Evdeki Wi-Fi'yi ve mobil veri bağlantılarınızı korur. Ev Wi-Fi ağınızı başkalarından gizlemek için SSID adınızı değiştirmeyi de düşünmelisiniz. Ağ adını değiştirdiğinizde, o ağa bağlı olan tüm cihazlar bağlantıyı kaybedecektir. Her bir aygıtı ağa yeni ağ adına yeniden bağlamanız gerekecek.

Hücresel veri bağlantınıza bir cihaz bağlamak istiyorsanız, bağlantı kurmak için bir USB kablosu kullanın. Telefonunuzu bir tablete / bilgisayara bağlamak için daha güvenli bir yoldur.

Son olarak, Wi-Fi ağ hızınızı ara sıra izlemek iyi bir fikirdir. Mahallemizde herhangi bir şebeke arızası olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. WiFi Patrol bu amaçla iyi bir uygulamadır. Wi-Fi ağınızın hızını izlemenizi ve kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, hız düştüğünde sizi uyarır. Wi-Fi bağlantılarınızı nasıl kuracağınızı ve güvence altına alacağınızı biliyorsanız, dünyanın avucunuzda olmasını sağlayabilirsiniz. Güçlü Wi-Fi şifreleri oluşturma konusundaki düşüncelerimize göz atın. Ağ güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 377 kez okundu.

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

guvenlik
Image Analyzer

Image Analyzer

13 Oca 2018 / Multimedya
BitDefender Internet Security

BitDefender Internet Security

13 Oca 2018 / Güvenlik
AIMP

AIMP

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Shutter

Shutter

13 Oca 2018 / Araçlar
Freez Flv to Mp3 Converter

Freez Flv to Mp3 Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
eMule

eMule

13 Oca 2018 / İnternet
Freez 3GP Video Converter

Freez 3GP Video Converter

13 Oca 2018 / Multimedya
EssentialPIM Free Edition

EssentialPIM Free Edition

13 Oca 2018 / Ofis