Android'e Market Dışından Uygulama Yükleme

Android'e Market Dışından Uygulama Yükleme

Android cihazınızda yalnızca Google Play Store'dan uygulamalar yüklüyorsanız, tüm yeni ve ilginç uygulamaları kaçırıyorsunuz demektir. iOS'tan farklı olarak, Android uygulamaları herhangi bir yerden yüklemenize izin verir - buna sideloading denir.

İster Android'e yeni başlayan bir girişimci olun, isterse de usta bir oyuncu olun, sideloading'in bilinmesi yararlıdır. Üçüncü taraf uygulamaları bulma, bu uygulamaları nasıl kaldıracağınızı ve bilmeniz gereken bazı güvenlik sorunlarını bulma sürecinizde size yol göstereceğiz.

Sideloading Nedir?
Sideloading, Android cihazınıza Google Play Store dışındaki kaynaklardan dosya yükleme işlemidir.

Bu makale özellikle uygulamaların nasıl yükleneceğiyle ilgilidir, ancak Android'deki diğer medyaları da sideload edebilirsiniz. Sideloading uygulamaları bir APK dosyasının (Android’in yükleyici paketi formatı) indirilmesini ve manuel olarak çalıştırılmasını içerir.

Android’in açık doğası gereği, genellikle uygun gördüğünüz her yerden uygulama yükleyebileceğiniz anlamına gelir. Google Play'den hoşlanmıyorsanız, F-Droid veya Amazon Appstore gibi alternatif bir Android uygulama mağazası yükleyebilirsiniz. Ancak Google, Google Play'den bu uygulama mağazalarını indirmenize izin vermediğinden, bunları başka bir yere indirmeniz gerekir.

Neden Sideload Uygulamaları İstiyor?
Sideloading'in en büyük nedenlerinden biri Google Play'de bulunmayan uygulamalara erişmektir. Çoğu, Play Store’un hizmet şartlarını ihlal ettiği için orada barındırılmıyor.

Örneğin, Amazon’un Appstore ve Humble Bundle, diğer uygulamaları indirdikleri için mevcut değildir. YouTube alternatif müşterisi NewPipe gibi diğerleri, YouTube’a Google’ın sevmediği yeni özellikler ekler. Ancak bu uygulamalar hala güvenli ve size fayda sağlıyor.

Sebebiniz ne olursa olsun, sideloading, Android'in temel özelliklerinden birisidir, nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir.

Android'de Sideloading'i Etkinleştirme
Aslında bir dosyayı silmeden önce, özelliği etkinleştirmeniz gerekir. Güvenlik için Android, Google Play'in dışından gelen uygulamaları yüklemenizi engeller. Bu, istemeyerek kötü amaçlı bir dosya yüklemenizi engeller, ancak bunu geçersiz kılabilirsiniz.

Bu işlem, Android sürümünüze bağlı olarak değişir. Sık sık sideload yapmayı düşünmüyorsanız, güvenlik için uygulamanızı yükledikten sonra bu ayarı kapatmanızı öneririz.

Android 7.x Nougat ve Daha Eski Sürümlerde Sideloading özelliğini etkinleştirin

android-bilinmeyen-kaynaklar

Android'in eski sürümlerinde, sideloading bir all-or-nothing geçişidir. Uygulamaların herhangi bir yerden yüklenmesini sağlamak için bir düğmeyi açmanız yeterlidir.

Bunu yapmak için Ayarlar> Güvenlik'e gidin. Bu sayfada Bilinmeyen kaynaklar etiketli bir giriş görürsünüz. Bunu açın ve telefonunuz, bu ayarda saldırıya uğramak için cihazınızın daha hassas olduğunu belirten bir uyarı görüntüler. Bunu şimdilik kabul etmek için Tamam'a dokunun.

Android 8.x Oreo ve Daha Yeni Versiyonlarda Sideloading'i etkinleştir

Android 8.x Oreo ve Daha Yeni Versiyonlarda Sideloading'i etkinleştir

Android'in daha yeni sürümlerinde, Google güvenliği artırmak için yükleme işleminde bir değişiklik yaptı. Şimdi, global olarak değil, uygulama başına Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini değiştirmelisiniz. Bu, başkalarının engellenmesini sağlarken sıklıkla kullandığınız belirli uygulamalardan yüklemenizi sağlar.

Bunu değiştirmek için Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler'i açın. En alttaki Gelişmiş bölümünü genişletin ve Özel uygulama erişimi'ne dokunun. Ortaya çıkan menüde aşağı kaydırın ve Bilinmeyen uygulamaları yükle'yi seçin.

Cihazınızdaki diğer uygulamaları yükleme kapasitesine sahip uygulamaların bir listesini görürsünüz. Tarayıcınız, bulut depolama alanınız veya dosya gezgini gibi uygulamaları yüklemek istediğinizi seçin. Ardından, Bu kaynak kaydırıcısından İzin Ver'i etkinleştirin.

Sideloading Riskli Olabilir: Güvenlik Endişeleri
Devam etmeden önce, sideloading hakkında birkaç güvenlik konusunu tartışmak önemlidir.

Cihazınıza Google Play'den gelmeyen uygulamaları yükleyerek, muhtemelen telefonunuzda sorunlara yol açıyor olabilirsiniz.

Google Play Protect sayesinde, Google Play'deki tüm uygulamalar (teorik olarak) güvenlidir. İnternetin vahşi batısından dosya indirirken durum böyle değildir. Güvende kalmak için sadece güvenilir kaynaklardan indirmelisiniz.

APKMirror, APK'ları indirmek için iyi bilinen bir kaynaktır. APK'ları Google Play'den de indirebilirsiniz. Ancak, güvenlik garantisi verilmediğinden, uygulamaların rasgele APK sitelerinden edinilmesini önermiyoruz.

Ayrıca “cracklenmiş” uygulamaları yüklemekten de kaçınmalısınız (ücretsiz olarak yasadışı olarak dağıtılan ücretli uygulamalar). Onlardan kötü amaçlı yazılım bulaşma ihtimali çok daha yüksektir.

Google Play dışında yüklenen uygulamaların otomatik güncellemelere sahip olmayacağını unutmayın (APKMirror'dan gelen uygulamalar bir istisnadır). Üçüncü taraf uygulama mağazasını güncellemeler için kontrol etmeniz veya manuel olarak indirmeniz gerekir.

Yöntem 1: APK'ları Doğrudan Android'e yükleyin

Android'de doğrudan tarayıcınızdan uygulamaları yükleyebilirsiniz. Sadece APK'ları sunan ve indiren bir sayfa açın. APK'nın cihazınıza zarar verebileceğine dair bir uyarı görürsünüz. Devam etmek için Tamam'a dokunun.

İndirildikten sonra, açmak için kısayol bulunan küçük bir banner görürsünüz. Aç'a dokunun ve uygulamayı yükleyebilirsiniz. Bunu kaçırırsanız, Bildirimi indir'e dokunabilir veya ulaşmak için İndirilenler uygulamasını açabilirsiniz.

Yüklendikten sonra, diğer uygulamalarda olduğu gibi açmanız yeterlidir.

Yöntem 2: Android üzerinden Cloud Storage aracılığıyla APK'ları yükleme

Telefonunuzun tarayıcısını bu görev için elverişsiz buluyorsanız, en iyi yol bulut depolama alanını kullanmaktadır. Bu, PC'nizi kullanarak büyük miktarda uygulama indirmenize ve daha sonra bunları tek bir yerden telefonunuza kurmanıza olanak tanır.

Dropbox, Google Drive'da veya kullandığınız başka bir depolama alanında APK'lar için özel bir klasör oluşturmanızı öneririz. PC'nizden dosyaları o klasöre bırakın. Ardından, telefonunuzda ilgili uygulamayı açın ve bu klasöre göz atın.

Bir APK dosyasına dokunun ve yüklemek için aynı istemi görürsünüz. Android Oreo veya daha yeni bir sürümdeyseniz uygulamaları yüklemek için bulut depolama uygulaması iznine sahip olduğunuzdan emin olun.

Yöntem 3: Android'de USB Aktarımı ile APK'ları yükleme

Bu en uygun yöntemdir, ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı kullanmak istemiyorsanız hala çalışır.

Yüklemek istediğiniz APK'ları bilgisayarınıza indirin. Daha sonra telefonunuzu bir USB kablosu ile bilgisayarınıza takın. Cihazınızdaki bildirime dokunmanız ve bilgisayarınız bunu algılamıyorsa bağlantı türünü Dosya aktarma olarak değiştirmeniz gerekebilir.

Bu PC'yi açın ve APK dosyalarını cihazınıza aktarın. Hepsini tek bir yerde saklamak için yeni bir klasör oluşturmak iyi bir fikirdir. Aktar, sonra kabloyu çıkartabilirsiniz. (İsterseniz, telefonunuzu PC'nize Bluetooth üzerinden bağlayabilir ve dosyaları bu şekilde aktarabilirsiniz.)

Uygulamalarınızı yüklemek için Android dosya gezgininizi açın ve APK'larla klasöre göz atın. Bunları yüklemek için her birine dokunun; bu, bir tarayıcıdan yüklemek gibi bir ekranla sonuçlanır.

Artık Android'de Sideload Uygulamalarına Hazırsınız
Artık Android cihazınızda APK'ları indirme ve yükleme işlemlerinin esaslarını biliyorsunuz. Bunu etkinleştirmek ve uygulamaları yüklemek kolay bir olaydır - bunu yaparken güvende kalmanızı sağlamak en önemli şeydir. Uygulamaları yalnızca güvenilir konumlardan yüklemeyi unutmayın.

Android'de Kopyala-Yapıştır Nasıl Yapılır?
İlginizi Çekebilir

Android'de Kopyala-Yapıştır Nasıl Yapılır?

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile