Ogznet.com
Android’de Mobil Veriyi Tüketen Uygulamalar ve Kısıtlama Yöntemleri Paylaş:

Android’de Mobil Veriyi Tüketen Uygulamalar ve Kısıtlama Yöntemleri

Android’de Mobil Veriyi Tüketen Uygulamalar ve Kısıtlama Yöntemleri

Dikkatli bir kullanıcı değilseniz, ay için ayrılan veri kullanım kotanızı kolayca geçebilir ve bu da yavaşlama veya ek ücrete neden olabilir. Neyse ki, yüksek veri kullanımı için bir çok popüler Android uygulaması size bu veri kullanımını minimumda tutacak araçlar sunuyor. Sadece nereye bakacağını bilmek zorundasın! Bu makalede size göstereceğimiz şey budur.

1. YouTube

youtube

YouTube uygulamasında, verilerinizi minimum düzeyde tutmanıza yardımcı olacak çeşitli ayarlar vardır:

 • Ayarlar> Arkaplan ve İndirmeler'e gidin. İndir penceresi altında, Video Kalitesini Düşük (veya tercih ederseniz Orta, ancak daha küçük bir ekranda kalite fark edilmez) olarak değiştirebilirsiniz.
 • Ayarlar> Otomatik Oynat'a gidin. Yeni videoları seçtiğiniz videonuzu izlemeyi bitirdikten sonra otomatik olarak oynatmayı durdurmak için, sonraki videonun Otomatik Oynat özelliğini kapattığınızdan emin olun. Otomatik Yürütme'ye dokunun ve yalnızca Kablosuz (Wi-Fi)'yi seçin (veya tamamen kapatabilirsiniz.)
 • YouTube Red ile, videoları çevrimdışı görüntüleme için indirebilirsiniz. Bunu yapacaksanız, Yalnızca Kablosuz ağ üzerinden indir seçeneğinin açık olduğundan emin olun. Ekstra dikkat için, ayrıca, uygulamayı kapattıktan sonra YouTube'un videoları oynatmaya devam etmesini önlemek için Arkaplanda oynatma özelliğini de kapatabilirsiniz.
 • Tüm bu değişiklikler hâlâ işe yaramazsa, Google’ın daha az veri ve depolama alanı kullanan YouTube’un hafifletilmiş sürümünü kullanmayı düşünebilirsiniz: YouTube Go.

2. Facebook

facebook

Facebook veri kullanımını azaltmak için tek dokunuşla bir seçenek sunuyor.
Daha fazla kontrol için uygulamanın ayarlarını da inceleyebilirsiniz:

 • Ayarlar ve Gizlilik> Veri Tasarrufu'na gidip özelliği açabilirsiniz. Ayrıca, Wi-Fi kullanırken Veri Tasarrufu'nu otomatik olarak kapatmayı da seçebilirsiniz. Veri Tasarrufu'nu etkinleştirmek, görüntü boyutunu azaltacak ve videolarınızı özet akışınızdaki otomatik oynatma işlemlerinden kaldırır.
 • Resimlerin boyutunu azaltmak istemiyorsanız, Otomatik oynatılan videoları yalnızca Ayarlar ve Gizlilik> Ayarlar> Medya ve Kişiler> Otomatik Oynat'a giderek durdurmayı seçebilirsiniz. Yalnızca kablosuz ağda otomatik oynatma veya videoları otomatik olarak oynatmama arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Facebook, bu listedeki daha az veri kullanan (ve telefonunuzda daha az yer kaplayan) bir “lite” sürümü sunan birkaç uygulamadan biridir. Facebook'un hala bir veri canavarı olduğunu fark ederseniz, Facebook Lite'i seçebilirsiniz.

3. Twitter

twitter

Twitter’daki veri azaltma ayarlarına ayrıca aşağı mobil web sürümü eşlik ediyor:

 • Twitter'ın verilerinizi nasıl kullandığını kontrol etmek için Ayarlar ve gizlilik> Veri Kullanımı bölümüne gidin.
 • Video ve senkronizasyonla ilgili yapabileceğiniz birkaç seçenek var. Videonun altında, Yüksek kaliteli video'ya dokunun ve verileri kullanırken Twitter'ın büyük videoları yüklemesini durdurmak için yalnızca Kablosuz'u seçin. Video otomatik oynat seçeneğine dokunun ve yalnızca Kablosuz'u seçin (veya videoları otomatik olarak oynatmak istemiyorsanız tamamen kapatabilirsiniz.)
 • Veri Senkronizasyonu altında Verileri senkronize et kutusunun işaretini kaldırın. Bu, uygulamayı gerçekte kullanırken yalnızca Twitter'ın yeni bilgileri alacağı anlamına gelir.
 • Twitter ayrıca, uygulamadan daha az veri kullanan tarayıcı tabanlı bir mobil sürüm sunuyor. Kullanmak için Chrome'da veya başka bir tarayıcıda mobile.twitter.com adresine gidin.

4. Instagram

instagram
Instagram, belirsiz bir veri tasarrufu özelliğine sahiptir. Seçeneklerinin tam olarak ne söylediğini size söyleyen diğer uygulamaların aksine, Instagram’in sunduğu teklif yalnızca daha az veri kullanmaktır.

Ayarlar'a gidin ve Hesap> Hücresel Veri Kullanımı'na gidin ve ayarı seçmek için Daha Az Veriyi Kullan'a dokunun.
Instagram bu ayarı açmanın fotoğrafların ve videoların yüklenmesinin daha uzun sürmesine neden olacağı konusunda uyarıyor.

5. Netflix

netflix

Netflix kullanıcıları hücresel veri kullanımını tamamen kısıtlayabilir:

 • Diğer> Uygulama Ayarları'na ve Video Oynatma'nın altından Hücresel Veri Kullanımı'na dokunun. Otomatik olarak ayarlandığını göreceksiniz. Kullanıcı tarafından seçilen ayarlara erişmek için bunu devre dışı bırakın.
 • Video oynatmayı kısıtlamak için sadece bir Wi-Fi seçeneği belirleyebilirsiniz. (Eğer hala veri bağlantınızdayken izlemek istiyorsanız, verilerinizi daha az çözünürlükteki  bir şekilde kullanmak için Veri Kaydet seçeneğini kullanabilirsiniz.)
 • Videoları çevrimdışı olarak izlemek için indirecekseniz, Uygulama Ayarları'na ve İndirilenler bölümüne giderek yalnızca Wi-Fi üzerinden indirdiğinizden emin olabilirsiniz. (Bu özellik varsayılan olarak açıktır.)

6. Spotify

Spotify

Spotify'ı veya başka bir popüler müzik yayını hizmetini kullanıyorsanız, genellikle akış kalitesini ayarlayabilir ve çok fazla veriyi kullanmasını engellemek için çevrimdışı listeleri kullanabilirsiniz:

 • Ayarlar'a gidin ve Müzik Kalitesi'ne ilerleyin. Varsayılan olarak Otomatik olarak ayarlanan akış kalitesi için, veri kullanımını minimumda tutmak için Düşük seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu senin için yeterince iyi değilse, Normal'i seçebilirsiniz.
 • Bu ayarı, ayarlar ekranının en üstündeki Veri Tasarrufu özelliğini açarak da ayarlayabilirsiniz. (Veri Tasarrufu özelliğini açmak sizin için Müzik Kalitesi ayarlarınızı otomatik olarak seçer.)
 • Ayrıca hücresel ağda indirmenin, varsayılan olarak seçili olduğunun kapalı olduğundan emin olun.
 • Bir oynatma listesini indirip çevrimdışı dinlemek için bu listeye gidin ve ekranın üst kısmındaki İndirme kaydırıcısını etkinleştirin. Bu Spotify Premium gerektirir.

7. Gmail

gmail

Gmail, e-posta uygulamanızın tercih edilmesi durumunda, değişmesi gereken birkaç veriyle ilgili ayar vardır. E-posta etkinliğinize bağlı olarak, veri kullanımınız üzerinde bir etkisi olabilir:

 • Menüye dokunun, Ayarlar'a gidin ve hesap adınıza dokunun. Birden çok hesabınız varsa, her birinin ayarlarını tek tek değiştirmeniz gerekir.
 • Veri Kullanımı altında, Gmail'i Senkronize Et seçeneğinin işaretini kaldırabilirsiniz. Bu, yeni e-postaların otomatik olarak indirilmeyeceği ve uygulamayı açıp manuel olarak yenilemediğiniz sürece herhangi bir bildirim almayacağınız anlamına gelir.
 • Görüntülere dokunup gösterilmeden önce sor'u seçerek, görüntülerin Gmail'de bir veri bağlantısında otomatik olarak indirilmesini de durdurabilirsiniz.
 • Bu değişikliklerden sonra Gmail’de veri kullanımınızın hala yüksek olduğunu tespit ederseniz, daha yavaş telefon ve bağlantılar için bir alternatif olan Gmail Go’yu tercih edebilirsiniz.

8. Chrome

chrome

Chrome uygulaması, bir veri canavarıdır. Bunu hafifletmek için açabileceğiniz önemli bir Chrome özelliği var:

 • Ayarlar> Veri Tasarrufu'na gidip özelliği açabilirsiniz. Bu, Google'ın yavaş bağlantılar ve veri kullanımını azaltma çözümü. Veri Tasarrufu sayesinde, Google’ın sunucuları ziyaret ettiğiniz sitelerin verilerini sıkıştırır ve bu da cihazınıza daha az veri indirmeyi tamamlar. Uygulamada, bu, resimlerin net olmadığı ve konumların siteler tarafından kolayca keşfedilemeyeceği anlamına gelir.
 • Chrome, ziyaret ettiğiniz her siteden ne kadar veri kaydettiğinizi de bildirir.
 • Chrome’un Veri Tasarrufu’nun sınırlamaları vardır: Güvenli sayfalarda çalışmaz. Sınırlı siteler (şirket içi sayfalar gibi) yüklenmez.
 • Güvenli bir sayfanın ne olduğundan emin değil misiniz? URL'ye bakın. Https (http değil) ile başlıyorsa, güvenli bir sayfadasınız demektir.
 • Yavaş bağlantılar için uygun bir mobil tarayıcı arıyorsanız, bunun yerine Opera Mini'yi düşünebilirsiniz.

9. Mesajlar (SMS)

mesajlar

Android’in yerel SMS uygulamasının (Mesajlar) biraz veri tasarrufu için bir yolunu sağlayacağını düşünemezsiniz. En az olsa da,
bazen her megabayt önemlidir:

 • Menüde (üç nokta) düğmesine dokunarak, veri üzerinde bağlantı önizlemelerini devre dışı bırakabilirsiniz. Ayarlar> Otomatik bağlantı önizlemeleri'ne dokunun ve yalnızca Kablosuz önizlemelerin indirildiğinin seçili olduğundan emin olun.
 • Bağlantı önizlemeleri hayranı değilseniz, mesajları önizlemede göster seçeneğinin işaretini kaldırarak tamamen kapatabilirsiniz.

10.Firefox

firefox

Firefox, veri kullanımını azaltmak için birkaç seçenek sunan başka bir Android tarayıcıdır:

 • Menü (üç nokta) düğmesine dokunun ve Ayarlar'a gidin. Gelişmiş'e ve Veri Tasarrufu'na dokunun, Resimleri Göster'e dokunun ve Sadece Wi-Fi üzerinden seçeneğini belirleyin.
 • Ayrıca, Firefox'u bir sayfa yüklerken uzak yazı tiplerini indirmeyi durduran Web yazı tiplerini göster seçeneğinden de geçiş yapabilirsiniz. Bu gerçekten bir veri tasarrufu değil, ancak veri kullanımınızı minimumda tutmak istiyorsanız, bu ayarı değiştirmek zarar görmez.
 • Daha da önemlisi, Medya'da otomatik oynatmaya izin ver devre dışı bırak. Bu, web sitelerinde rahatsız edici otomatik oynatılan videoları durdurur.

11. Google Fotoğraflar

google fotoğraflar

Google telefonunuz varsa bu uygulama ile fotoğraflarınız için sınırsız yedeklemeden tam olarak yararlanıyorsunuzdur. Ancak, yedeklemenin yalnızca kablosuz ağa bağlı olduğunuzda çalıştığından emin olmalısınız:

 • Ayarlar> Yedekle ve Senkronize git. Hücresel veriyi geri kaydırın ve Fotoğraflar'ın işaretli olmadığından emin olun. (Fotoğraflar seçeneği işaretli değilse, Videolar seçeneği varsayılan olarak kapalıdır.)
 • Seyahat ediyorsanız, Dolaşım'ın Yedekleme'nin altında olduğundan emin olabilirsiniz.

12. Pocket

pocket

İşe gidip gelmek üzere bir ton makale kaydettiyseniz, Kablosuz uygulamanızın kapsamı dışında kalmadan Cep uygulamasını tetiklediğinizden emin olun:

Hücre verilerini kullanırken tüm bu içeriği yanlışlıkla indirmediğinizden emin olmak için, Ayarlar'a gidin ve Çevrimdışı İndirme'ye ilerleyin. Sadece Wi-Fi'de indir seçeneğinin işaretlendiğinden emin olun.
Senkronizasyon altında, Arka Plan Senkronizasyonu öğesine dokunup Asla seçeneğini de belirleyebilirsiniz.

13. Snapchat

snapchat

Snapchat, verileri kaydetmek için tek dokunuşla çözümü olan başka bir uygulama. Seyahat Modu, içeriğin Wi-Fi'da değilken arka planda otomatik olarak yüklenmesini durdurarak uygulamanın çok fazla veri kullanmasını engeller. Ancak bu ayar gömülü ve dolayısıyla kaçırılması kolay.

Seyahat Modunu açmak için Ayarlar'a gidin ve Ek Hizmetler'in altında Yönet'e dokunun. Seyahat Modunun kontrol edildiğinden emin olun.

14. WhatsApp

whatsapp
WhatsApp'ın açabileceğiniz bazı veri kullanımı ayarları vardır:

 • Ayarlar> Veri ve depolama kullanımı seçeneğine gidin ve Medya otomatik indir altında, Mobil verileri kullanırken öğesine dokunun ve mevcut dört seçeneğin işaretli olmadığından emin olun. Varsayılan olarak Fotoğraflar zaten seçilidir, ancak bunu kapatabilirsiniz. Ses, Videolar ve Belgeleri de kapalı tutun.
 • Bu şekilde, hücre verisini kullanırken bu dosya türlerinden hiçbiri indirilemez.
 • Dolaşım sırasında öğesine dokunun ve dört seçeneğin de kapalı olduğundan emin olun. (Genellikle varsayılan olarak kapalıdırlar.)
 • Ayrıca aramalar sırasında veri kullanımını azaltmayı da tercih edebilirsiniz. Arama Ayarları altında, Düşük veri kullanımını etkinleştirmek için işaretleyin; bu seçenek kesinlikle arama kalitesini düşmeye neden olacaktır.
 • WhatsApp ayrıca, belirli veri kullanımınızı (toplam MB gönderilen ve alınan) Ayarlar> Veri ve depolama kullanımı> Ağ kullanımı bölümüne giderek görmenizi sağlar.

Telegram gibi diğer mesajlaşma uygulamalarının da benzer ayarları vardır.

15. Google Haritalar

google haritalar

Google Haritalar’ı kullanırken verileri kaydedebilmenizin birkaç yolu vardır:

 • Google Haritalar'ın çevrimdışı kullanım amacıyla bölümlerini indirmek için Ayarlar> Çevrimdışı haritalar> Kendi haritanızı seçin. Yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için sıkıştırın ve haritanın etrafında gezinmek için hafifçe sürükleyip bırakın. Google Haritalar, çevrimdışı haritanızı kaydetmek için gereken depolama alanı hakkında bilgi verir. Seçiminizi yaptıktan sonra, haritayı cihazınıza kaydetmek için İndir'e dokunun.
 • Google Haritalar’ı çevrimdışı haritalarınızı kullanması için ayarlamak için sol menüdeki yalnızca Wi-Fi kaydırıcısını değiştirin. Çevrimdışı haritalarda, yürüyüş veya bisiklet yol tarifleri, alternatif rotalar veya gerçek zamanlı trafik bilgileri almayacağınızı unutmayın.
 • Google Maps Go ile Google Haritalar'ın güncel sürümünü de seçebilirsiniz.

Bu Android Sistemi İpuçları ile Daha Fazla Veri Kazanın
Android işletim sisteminin kendisi de veri kullanımını kontrol etmenin birçok yolunu sunuyor.

Hangi uygulamaların veri kullandığını kontrol edebilir ve Ayarlar> Ağ ve internet> Veri Kullanımı bölümüne giderek genel ayarları yapabilirsiniz. Veri Tasarrufu'na dokunun ve açın. Bu, uygulamaların arka planda veri göndermesini veya almasını engeller.

Uygulamaya göre veri kullanımının bir dökümünü görmek için Mobil Veri Kullanımına da dokunabilirsiniz.
Tek tek uygulamalara dokunun ve açık olmadıklarında mobil verileri kullanmamalarını engellemek için Arka plan verilerini kapatır.

Google, veri kullanımı için yüzde 30'a kadar tasarruf sağlayabileceğini iddia ettiği Datally uygulamasını da yayınladı. Son olarak, kullandığınız uygulamaların daha az veri kullanan lite versiyonları sunup sunmadığını kontrol etmek asla acıtmaz.

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!