Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı

Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı

/ / Okuma süresi: 9 dk, 53 sn

Android Oreo'nun halefi olan Android P beta sürümünde. Oreo veya Android 8 ile bildirim erteleme, resim içinde resim modu, akıllı metin seçimi, vb. gibi özellikler geldi. Bu özellikler Android P'de hala mevcut olsa da, bunların bazıları geliştirildi ve birçok güzel ekleme yapıldı.

Bu eklemeler neler? Android P, Android Oreo'dan nasıl farklıdır? Burada her şeyi bulacaksınız. Bu yazıda, Android P ve Android Oreo'yu karşılaştırıyoruz.

Not: Bu özellikler Android P DP 2'de test edilmiştir. Bunlar kaldırılabilir veya son sürümde yeni eklemeler yapılabilir.

Görsel Değişiklikler

Kullanıcı arayüzü
Her Android sürümünde, Google, kullanıcı arayüzünde bazı değişiklikler yapar. Android P ile bu kez, mevcut kare tasarımını yuvarlayarak yuvarlak köşe tasarımı tanıttılar.

android p arayüz
Artık telefonunuzun tüm öğelerinin, bildirim panelinden başlayarak köşeleri yuvarlanmış olacak. Dahası, Android P ayrıca harika yeni animasyonlarla geliyor.

Durum çubuğu
‘Saat nerede?’ Android P cihazınızın kilidini ilk kez açtığınızda, tepkiniz olacağından eminim. Bunun nedeni Google'ın saati sol tarafa taşımasıdır.

Android Oreo'ya kadar, sol kısım uygulama bildirimleri ve cihaz bildirimleri için doğruydu. Ancak Android P ile saat ve uygulama bildirimleri, sağa ve cihazla ilgili bildirimleriyle sınırlıdır. Ortada hiçbir şey yok. Hepimiz bunun ne için olduğunu biliyoruz. Bir 'çentik' izi görünüyor, değil mi?

android p durum çubuğu

Ayrıca, sol tarafta sadece dört uygulama bildirimi gösterilir. Bundan daha fazlasına sahipseniz, noktalar altında gizlenirler.

Yeniden Tasarlanan Hızlı Ayarlar ve Ayarlar
Android Oreo'ya kadar, durum çubuğu ve Hızlı ayarlar tek bir varlıktı ancak Android P durum çubuğunu ve Hızlı ayarları ayırır. Artık tek bir birim değiller.

android p hızlı ayarlar
Buna ek olarak, Hızlı Ayarlar artık yuvarlak ve renkli. Şimdi Samsung’un TouchWiz modelini andırıyor.
Android P ayrıca Hızlı ayarındaki açılır menü seçeneklerini de kaldırır. Şimdi, yalnızca ayarı açmak veya kapatmak için ya da Ana ayarı gitmek için Hızlı ayarını basılı tutabilirsiniz. Artık genişletilemezler.

android p ayarlar

Gestures (Kaydırma hareketleri)
Android P, kullanıcı tabanını zaten kutuplaştıran birçok yeni özelliğe sahiptir. Bazıları özellikleri severken, diğerleri onlardan nefret eder.
Böyle bir özellik yeni navigasyon sistemidir ve bu muhtemelen önceki versiyonlardan en büyük değişikliktir.

Her Android cihaz şu ana kadar aynı navigasyon sistemine sahipti. Geri, ev ve son uygulamalar olmak üzere üç fiziksel veya kapasitif düğme vardı. Tek fark, bazı cihazlarda sağ tarafta ve soldaki son uygulama anahtarı, diğerlerinde ise tersi durumdaydı. Ancak işlevler aynı kaldı.

Android P, son uygulama anahtarının düşüşünü işaret ediyor ve kapasitif anahtarlara sahip cihazlarda bulunmayan yeni bir anahtar ile yeni navigasyon sistemini sunuyor.

Ana düğme (bir çizgi) ve geri düğmesi hala mevcut olsa da, son uygulamalar sayfasına erişmek için jestler kullanıma sunulmuştur.

android p navbar
Ancak, varsayılan olarak, jestler kapalıdır. Bunları Ayarlar'da etkinleştirmelisiniz. Şu anki anlamı, her iki tipte navigasyon sistemini de kullanabilirsiniz.

Diğer birçok Android P kullanıcısının aksine, jestleri severim. Çok görevli olmak çok kolay. Son uygulamalara erişmek için hızlıca kaydırmanız gerekir. Benzer şekilde, iki kez hızlıca kaydırma yapmak veya uzun bir kaydırma uygulaması, uygulama çekmecesini başlatır.

Önceki uygulamaya geri dönmek için son tuşa iki kez dokunmak da bir hareketle değiştirildi. Önceki uygulamaya geçmek için ana düğmeyi / çizgiyi sağa kaydırmanız gerekir.
Ayrıca, ana düğmeyi yana doğru kaydırarak son uygulamalarda gezinmenizi sağlar.

Son Uygulamalar Ekranı
Başlangıçtan beri, Android her zaman son uygulamaların dikey bir listesini oluşturdu. Ancak bu, Android P ile değişiyor. Şimdi son uygulamalar yatay düzende gösteriliyor.

android p son uygulamalar ekranı
Bunun iki sebebi var. İlk olarak, yatay düzende, son kullanıma sunulan uygulamaların tüm ekranını görüntüleyebilirsiniz. Bu, artık uygulamaların içeriğini tekrar açmadan kolayca kontrol edebildiğiniz gibi çoklu görev yaparken faydalıdır.

İkinci olarak, bir uygulamadan diğerine içerik kopyalamamız gerektiğinde çoklu görev özelliğini çok kullanıyoruz. Android P bunu yapmak için son derece kolay. Kısa bir süre önce son kullanıma sunulan uygulama ekranından kısa süre önce başlatılan herhangi bir uygulamadan metin veya resim paylaşabilirsiniz.

android p kopyala-yapıştır
Sadece metni seçin veya görüntüye uzun basın, Arama, Kopyalama ve Paylaş - son uygulamalar ekranından. Bu özellik Android Oreo'da mevcut değildi.

İlginç bir şekilde, Google Foto uygulamasında metin içeren bir görüntüyü açarsanız ve son uygulamalar ekranındaki uygulamalardan biriyse, özellikle de bu resimdeki metni kopyalayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü
Güç düğmesini basılı tuttuğunuzda, şimdi ekran görüntüsünde bir seçenek var. Bugüne kadar Stok Android'de mevcut olan Ses kısma ve Güç düğmelerine basmaktan çok daha kolay.

android p ekran görüntüsü
Ayrıca artık ekran görüntülerini düzenlemek için uygulama yüklemeniz gerekmiyor, çünkü Android P bunu yapmak için yerel bir özellik sunuyor. Metin ve oklar gibi uygun işaretleme araçlarını ekleme becerisine sahip olmasa da, artık en azından kırpıp üzerinde çizim yapabilirsiniz.

İpucu: Android P ekran görüntüsü özelliğini herhangi bir Android cihazına ekleyebilir, daha fazla bilgi için bunu kontrol edebilirsiniz.

Ses Kontrolleri
Son olarak, Google yıllar sonra ses kontrolleri ile ilgili dileklerimizi duydu. Bazı iyi değişiklikler yapmışlar. İlk olarak, ses düğmeleri artık varsayılan olarak medya sesini ve zil sesi seviyesini kontrol etmiyor.

İkinci olarak, ses kontrolleri artık ekranın sağ tarafında, yeni bir kullanıcı arayüzünde en üstte görünür. Artık, telefonların 18: 9 oranı, sağ tarafta bu, ses seviyesini kontrol etmeyi çok daha kolay hale getiriyor. Bu yeni kontrollerden hoşlanıyorsanız, bunları cihazınıza da alabilirsiniz.

android p ses kontrolleri
Daha ileri, Yeni ses kontrollerinden doğrudan sessiz veya titreşim moduna geçebilirsiniz. Bağlı Bluetooth cihazlarını buradan da kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki değişikliklere ek olarak, Android P ayrıca Rahatsız Etmeyin modunu da basitleştirmiştir. Şimdi anlamak daha kolay. Yeni bir "Engelle" özelliği alırsınız. Rahatsız Etmeyin modu açıkken engellemek istediğiniz seçenekleri etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz. Bildirim noktalarını, durum çubuğu simgelerini vb. gizleyebilirsiniz.

Bildirimler
Android P’de birçok yeni özellik bildirimlere bağlı olarak kullanıma sunuldu. Bildirim panelinde, Android Oreo'da bulunmayan bir Bildirimleri yönet düğmesi görüntülenir. Bu düğmeye dokunarak sizi doğrudan Uygulama bildirimleri ekranına yönlendirirsiniz.

android p bildirimler
İlginç bir şekilde, bir uygulamadan gelen bildirimleri sürekli olarak reddederseniz, akıllı Android P devreye girer.
Sürekli olarak reddettiğinizden bu belirli uygulamadan bildirim almayı durdurmak isteyip istemediğiniz sorulur. Oreo'da tanıtılan Erteleme özelliği hala mevcut ve buna yeni bir şey eklenmedi.

android p ertele özelliği
Ancak, Android P size bildirimler gönderen uygulamaları bulma işlemini basitleştirdi. Artık son zamanlarda size bildirim gönderen uygulamaları görüntüleyebilirsiniz. Özellik, Ayarlar - Uygulamalar ve bildirimler - Bildirimler bölümünde bulunur.

Maalesef, Android P uygulamasında bildirim ve zil sesi düzeyi henüz ayrılmamış.

Adaptif Batarya
Android P, Adaptive Battery adı verilen yeni bir özellik sunuyor. Adaptive Brightness'e benzer, ancak burada cihazınız CPU kullanımını ayarlayacak ve çok az kullandığınız uygulamalar için pili sınırlayacaktır.

andoid p batarya

Dijital Özellikler
Görünüşe göre Google, telefonumuzu daha az kullanmamızı istiyor. Google I / O konferans 2018'de duyuruldu, Android P iki yeni özelliğe sahip olacak: Android Kontrol Paneli ve Uygulama Zamanlayıcısı. Bu özellikler, telefonlarımızla geçirdiğimiz süreyi azaltmamıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

android p dijital özellikler
Android Dashboard, kullanıcılara telefonlarını nasıl kullandıklarını anlatacak. Ekranda bir kez dönüş sayısı, en çok kullanılan uygulamalar ile ilgili istatistikleri içerir. Her uygulama ve benzeri diğer şeyler için harcanan zaman.

Diğer yandan, etkinleştirilmiş olduğunda, Uygulama Zamanlayıcısı, x zamanını harcadığınız bir uygulamayı kullanmanız için sizi kısıtlar.

Her iki özellik de şu anda Geliştirici Önizleme 2'de mevcut değil. Bunlar Ağustos / Eylül ayında piyasaya sürülmesi planlanan ana Android P yapısında olacak.

Eylemler ve Bölümler
Android P'nin gelecekteki yapısı iki yeni öngörücü özelliği de içerecek - Eylemler ve Bölümler. İşlemler, sık kullanılan uygulamalar satırının altında, Pixel Launcher uygulama çekmecesinde bulunacaktır. Bunlar, Google'ın son etkinliğinize göre görüntüleyeceği iki akıllı kısayol.
Google Arama yoluyla kullanılabilir, Bölümler uygulamalar için dinamik kısayollardır. Örneğin, Google aramada Londra fotoğraflarını arıyorsanız, Google Fotoğraflar'da bulunan fotoğraflara doğrudan arama çubuğundan erişmek için bir kısayol alırsınız.

Diğer Yeni Ek Özellikler
Android P ayrıca küçük ama önemli bazı özellikler sunuyor. Bunlar şunları içerir:

  • Pixel cihazlarının ortam göstergesindeki pil yüzdesi
  • Pixel telefonlarda şarj sesi
  • Alınan dosyaları Ayarlar'da görüntüle - Bağlı cihazlar - Bağlantı tercihleri ​​- Alınan dosyalar
  • Ana Otomatik Döndürme ayarından bağımsız olarak çalışan yeni bir ekran döndürme simgesi

Çok Şey Değişti
Android P büyük bir güncelleme ve hala beta. Umuyoruz ki yeni özellikler ekleyebilir veya Oreo'da mevcut olanları geliştirebilirler. Bu arada, Android P'teki favori değişikliklerinizi bize bildirin.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 361 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android P vs Android Oreo: Yeni Özellikler Açıklandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "