Ogznet.com
Android Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz? Paylaş:

Android Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Android Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Android Telefonlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Akıllı telefonlarda en büyük sorunumuz batarya. Nasıl daha uzun batarya ömrüne sahip oluruz, batarya kalibrasyonu tekniklerini inceleyelim.

Android cihazlarımıza "telefonlar" diyoruz, ancak onları kişisel bilgisayarlar olarak adlandırmak daha doğru olacaktır. Bu cihazların bilgi işlem yeteneği arttıkça daha çok enerjiye ihtiyaç duyuyorlar.

Her yıl cihazlarımızdan daha fazla şey beklemeye başlıyoruz, ancak pil ömründeki gelişmeler diğer teknolojik gelişmelere ayak uyduramadı. Belki de bu yüzden duyduğumuz en yaygın sorulardan biri "Android telefonun pil ömrünü nasıl uzatabilirim?"

Öncelikle, telefonunuzun pil ömrünü uzatmak istiyorsanız ve en etkili tasarrufu yakalamak için ekranınızın parlaklığını düşürün ve aktif olarak kullanmadığınız her şeyi kapatın. Temel tasarruf kaynağı ekranınızdır. Ekranınız neredeyse en büyük batarya düşmanı olduğundan hangi cihazı kullandığınıza bakılmaksızın bataryanız üzerindeki etkisini azaltmak, batarya ömrünü artıracaktır.

Bununla birlikte, telefonunuzun pilinden en iyi şekilde yararlanmak için kullanabileceğiniz hala birkaç ince ayar ve düzeltme olduğunu belirtelim. Bunların her biri için ayrıntılı olarak bilgi vereceğiz.

İçinizden "Evet, evet, zaten bunları biliyorum" diyerek geri kalan yazıyı okumak istemediğinizi duyar gibiyim. Uzun zamandır akıllı telefon kullanıcısıysanız, muhtemelen bilmediğiniz bir şey yok yazıda, ancak genede tavsiyeleri okumaya devam etmenizi tavsiye ediyorum!

Bu nedenle, telefonunuzun pil ömründen en iyi şekilde yararlanma hakkında bilmeniz gereken tek şey: rutin bakımdan geçiyor.

Gerçekten Kullanmadığınız Şeyleri Kapatın

Evinizden çıkarken tüm ışıkları açık bırakıyor musunuz? Tabii ki hayır! Elektrik maliyeti temel ekonomi sorunudur. Çoğu insan ev aletlerini ve ışıklarını kullanımda değilken kapatma sağduyusuna sahiptir.

Aynı ilke telefonunuz için de geçerlidir, ancak ayın sonunda bir elektrik faturası ile değil günü bitirememiş ölü bir batarya ile kalırsınız. Şimdi telefonda hangi -ışıkları- kapatabiliriz bakalım.

Bağlantı Özellikleri

Enerji tasarrufu yapmak için, Wi-Fi, Bluetooth ve Konumunuzu (GPS) aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda kapatmalısınız. Pilinizi kontrol altında tutmak için devamlı online olmak gibi sanallıktan kurtularak, mobil ağ bağlantınızı, kullanmayacağın zaman devre dışı bırakmayı denemek iyi olabilir.

Birçok kullanıcı uçak modunu sadece uçağa binilince açılacak bir özellik sanar. Uçak Modu yalnızca havada olduğunuz zamanlarda değil çekimin olmadığı bir bölgede de açabilirsiniz. Çünkü telefonunuz çekim düşük olduğunda elinden gelen en iyi bağlantıyı elde etmek için çok fazla pil harcayabilir. Ayrıca gece yatarken de açabilirsiniz.

Uçak Modu'nu açmak veya mobil veri yerine kullanılabilir bir Kablosuz ağı bulup açmak batarya ömrü için büyük farklıklık yapar. Wi-Fi mi hücresel ağ mı seçimi yapıyorsanız, daima Wi-Fi'yi seçin. Wi-Fi, hücresel ağa oranla çok daha az enerji harcanmasına neden olur.

Titreşimi Kapat

Normalde cep telefonunuzun bildirim sesini duyamayacağınız ortamlarda, örneğin yolda yürüken, titreşim iyidir. Birçok kişi için, titreşim işyerinde sesli bildirimlere göre tercih edilir.

Bununla birlikte akıllı telefon titreşimleri sihirli rezonant kristallerinden oluşmaz. Etkiyi üretmek için, cihazınız her seferinde küçük bir titreşim motoru döndürmelidir ve bu da bataryanızı çok fazla tüketir. Bu, dokunmatik geri bildirim için de geçerlidir; ekran klavyenizdeki tuşlara bastığınızda, telefonunuzun hafifçe sesi duyulması yeterlidir titreşim geri bildirimini kapatabilirsiniz. Telefonunuzun pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, telefonunuzun titreşim şiddetini mutlaka en aza indirgemelisiniz.

Uygulamaları Kapattıktan Sonra Sonlandırın?

Android 4.0'dan beri kullanılabilen yeni bir özellik var: Son Uygulamalar menüsü. Bu özelliğin temel amacı, uygulamalar arasında daha hızlı geçiş yapmak olmakla birlikte, uygulamaları "hızlıca sonlandırmak" ta mümkündür. En Son Uygulamalar menüsünü, kullanmadığınız tüm uygulamaları hızlı bir şekilde kapatmak için iyi bir uygulamadır.

Ancak, son uygulamalardan uygulamaları kaldırmak açık uygulamayı sonlandırmaz. Son Uygulamalar menüsü PC'nizdeki Görev Yöneticisi gibi bir şey değildir, yalnızca uygulamalarınızda daha kolay gezinmenize yardımcı olan görsel bir katalogdur.

Burada uygulama sonlandırıcı (task killer) uygulamalar devreye giriyor. Ancak bu uygulamalar daha çok uzak durulması gereken uygulamalar. Batarya ömrünü uzatmaktan daha çok sömürürler. Ayrıca başkaca zaraları da vardır. Bu tarz uygulamalar kullanmak telefonunuza hiçbir şey katmaz ayrıca zararlıdırlar.

IFTTT

IFTTT'nin amacı internetin sizin için çalışması demektir. Harfler "If This, Then This" anlamına gelir. Web sitesindeki hizmetlerine abone olup "IF" Android uygulamasını indirdikten sonra, telefonunuzu aktif müdahaleniz olmaksızın çeşitli şeyler yapmasını sağlayabilirsiniz.

 

Örneğin, telefonunuzun "Konum" unu etkinleştirirseniz, IFTTT'nin akıllı telefonunuzun bulunduğu yere göre davranması sağlayabilirsiniz. Sonra IFTTT'ye "Evden çıkarsam Wi-Fi'imi kapat" diyebilirsiniz. Sonra da, "Eve gelirsem Wi-Fi'imi aç" gibi komutlar verebilirsiniz.

Biraz yaratıcılık ve öngörü ile telefonunuzu hızlı bir şekilde tam otomatik, güç yönetimi makinesine dönüştürebilirsiniz. IFTTT'in nasıl çalıştığını görmek için deneyebileceğiniz önceden hazırlanmış birkaç applet içerir. Biraz kurcaladıktan sonra, telefonunuzun pil ömrünün ötesinde, otomatikleştirecek her şeyi bulmaya başlayacaksınız.

Tasker

Daha teknik bir uygulama olan Tasker, kullanıcılarına cihazları üzerinde tam kontrol imkanı veren bir uygulamadır. Bu uygulamanın hassasiyet ve özelleştirme seviyesi benzersizdir, ancak yeni kullanıcılar için kullanımı biraz zor olabilir. En azından temel düzeyde programlama veya mantık konusunda deneyim kazanmak için tercih edilebilir.

 

Tasker, aygıtınızın işlevlerini değiştiren çeşitli bağlamlar oluşturmanızı sağlar. Örneğin, telefonunuzu işyerindeyken titreşim moduna almak için yapılandırabilirsiniz, ancak eve döndüğünüzde titreşimi kapatın ve Wi-Fi'yi etkinleştirin gibi ayarlarlamalar yapabilirsiniz. Olasılıklar sonsuzdur ve eğer telefonunuz root'lu ise daha da fazla seçenek bulunmaktadır.

Greenify

Greenify, uygulamaları etkili bir şekilde zorla durdurup, sinir bozucu kaynak sıkıntısı yaşayan arka plan uygulamalarını "hibernate" etmenize izin verir. Ne yazık ki, Greenify'ın otomatik bekletme özelliklerinden en iyi şekilde yararlanabilmek için cihazınızda root erişimi gerekmektedir. Cihazınıza root erişimi yoksa, muhtemelen IFTTT veya Tasker ile çalışmak iyi bir fikirdir.

Cihazınızı zaten root erişimi varsa, Greenify'ı nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Google Play Store'a gidin.

İnternet'i Akıllıca Kullanın

Yukarıda kısaca anlattığım gibi, her zaman hücresel ağ değil Kablosuz seçeneğini seçmelisiniz. Bununla birlikte, Wi-Fi alıcınızın hücresel hizmetten daha az pil kullansa bile, kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi'yi de devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir. Wi-Fi etkinken telefonunuz açık bağlantıları sürekli arıyor ve bu sınırsız arama, pil ömrünüzü azaltıyor.

Bildirimleri Durdur

Uygulamalarınızın tüm verilerini otomatik olarak senkronize etmesine izin vermeniz gerekmez. Bunu manuel olarak seçmeyi veya otomatik senkronizasyonu gerçekten ihtiyaç duyan uygulamalarla sınırlamanın seçilmesi, güç kullanımını ciddi şekilde düşürebilir.

Otomatik Senkronizasyondan Vazgeç

Otomatik Eşitleme, mobil veri kullanımınızı ve pil ömrünüzü tüketebilcek arka plan süreçlerini kullanır. Kapatmak için Ayarlar> Hesaplar'a gidin. Sağ üst köşedeki üç dikey noktaya hafifçe dokunun ve "Verileri otomatik senkronize et" i işaretini kaldırın. Senkronize etmek için hangi uygulamaların senkronize edileceğini ve ne sıklıkta olacağını da manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Reklamsız Uygulamaları Kullanın

Reklamlar rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda canlı, göz alıcı içeriğin cihazınıza görünmesi enerjiyi tüketir. Reklam kullanmayan veya uygulamaların reklamlardan arınmış pro sürümlerini satın alıp kullanın. Reklam içeren bir uygulamayı sıklıkla kullanıyorsanız, telefonunuzun günlük batarya ömrünü azaltırsınız. Bu yüzden alternatif veya yeni bir uygulama bulmaya çalışın.

Ekranınızın Parlaklığını Ayarlayın

Ayarlar> Pil'e gidin. Pili en çok kullanan uygulamaları sırayla gösteren bir liste göreceksiniz. Büyük ihtimalle en üstte "Ekran" ı göreceksiniz. Bakalım ekran üzerinde ne gibi ince ayarlar yapıp pil ömrünü uzatacağız.

Parlaklığını Azalt

Gün ışığı altında metinleri görmek için tam parlaklık gerekli olabilir, ancak neden bu ayarlamayı günbatımından sonra kısmıyorsunuz? Çalıştırdığınız Android sürümüne bağlı olarak uyarlanabilir parlaklık veya otomatik parlaklık kullanın.

İlginizi çekebilir

Android Telefonlar İçin En İyi 5 Batarya Tasarruf Uygulaması

Bitmek üzere olan bir pil mi? Çoğumuz için günlük bir sorundur. Endişelenmeyin, çünkü bugün akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için beş uygulama önereceğim..

Animasyon Ölçeğini ve Arka Plan İşlemini Azalt

Bazı arka plan ayarlarına girme zamanı geldi. Bu değişiklikleri yapmak için, ayarlarınızdaki Geliştirici Seçenekleri menüsüne erişmeniz gerekecek. Bununla birlikte, daha önce Geliştirici Seçenekleri'nin kilidini açmadığınız sürece bunları göremezsiniz.

Geliştirici seçeneklerin kilidini açmak için Ayarlar> Hakkında bölümüne gidin. Geliştirici durumuna terfi ettiğinize dair bir bildirim alana kadar Yapı numarası üzerine hafifçe dokunma hareketleri yapın. Tebrik ederiz! bildirimi gelene kadar tıklayın.

Ayarlar'a dönün ve hemen Hakkında'nın üstünde yeni bir öğe oluştuğunu görürsünüz: "Geliştirici Seçenekleri". Bu öğeye hafifçe dokunup açıp birkaç adım aşağı ilerleyin. Burada değiştirdiğiniz şeylere dikkat edin, çünkü cihazınızın çalışma biçimini önemli ölçüde değiştirebilirsiniz. Pencere animasyon ölçeği, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animator süresi ölçeğinde durun.

Bunların her birinin default Animasyon ölçeği x1'e ayarlanmış olması muhtemeldir. Bunların her birini "Animasyon kapalı" olarak ayarlamak yalnızca pil ömrünü biraz artırmakla kalmaz aynı zamanda telefonunuzun performansını da artırabilir.

Aynı menüde Arka Plan İşlem Sınırını bulmak için daha aşağı ilerleyebilirsiniz. Varsayılan olarak, bu "Standart sınır" dır, ancak 3 veya 4 işlemeye ayarlamak pil ömrünü az miktarda arttırabilir ve performansı da artırabilir.

Otomatik Kilit Süresini Azaltın

Yine, ekranınız piliniz için en büyük düşman olduğundan mümkün olduğunca burada ayarlamalar yapmak çok önemli. Ayarlar> Ekran'a gidin ve "Uyku" uzunluğunu mümkün olduğunca kısa tutacak şekilde değiştirin. 15 saniye tasarruf için iyi bir süredir.

Duvar Kağıtlarını ve Temaları Optimize Edin

Sadece cihazın nasıl göründüğüne önem vermeyin. Ayrıca cihazınızın tek bir şarjla ne kadar süre kalabileceğini de düşünün.

Canlı Duvar Kağıdını Kapatın

Evet, parlak gökyüzünde yavaşça dönen olağanüstü spiral galaksi görüntüleri harika görünüyor, ancak günlük yaşamda bu muhteşem arka planlar, animasyon için işlem gücü demektir. Buda batarya ömrünü kısaltır. Bu yüzden daha güç dostu seçimler yapın.

Güç dostu bir duvar kağıdı nedir? Bu aslında ne tür ekrana sahip olduğunuza bağlıdır! Şu anda akıllı telefon pazarında iki tür ekran mevcut. AMOLED ve LCD. AMOLED, görüntü oluşturmak için bireysel pikselleri aydınlatarak çalışır. LCD, görüntü oluşturan pikselleri oluşturmak arka ışığa yüklenir.

Bu yüzden AMOLED bir ekrana sahipseniz, ekranın bu pikselleri etkinleştirmesi gerekmediğinden, siyah renkli bir duvar kağıdı kullanmak güç açısından verimli model olacaktır. Bununla birlikte, bir LCD ekrana sahipseniz, ekranın pikselleri oluşturmak için çalışması gerekmediği için güç açısından verimli seçenek beyaz bir duvar kağıdıdır.

Bununla birlikte, LCD ekranda beyaz bir arka plana sahip olmanın yararı, bir AMOLED ekranında siyah bir arka plana sahip olmanın yararı kadar önemli değildir. Hangi tip ekrana sahip olduğunuzdan emin değilseniz, siyah bir arka plan ortayı bulmada yararlı olur.

Konum Servislerini ve Arka Plan Verilerini Sınırla

Ayrıca, Konum Hizmetleri'ni kapatarak (genellikle Ayarlar> Konum Hizmetleri'nde bulunan) tasarruf sağlayın. Uygulamaların konum bilgilerinizi kullanmasını önlemek iyi olacaktır. Cihazınızın Wi-Fi ve / veya mobil ağları kullanarak konum bulmayı, "Konum ve Google Arama" seçeneğini (veya bazı telefonlarda "Kablosuz ve Mobil Ağ Konumu" seçeneğini) devre dışı bırakmak tabii ki, güç tasarrufu sağlar.

Arka planda veri kullanan uygulamalara göz kulak olun. Play Store ve Gmail gibi uygulamalar sürekli olarak arka planda veri toplar ve gönderir. Bu arka plan verilerini uygulamayla - kısıtlayabilirsiniz - ve piliniz bunun için daha iyi olur.

Bununla birlikte, Ayarlar> Veri Kullanımı'nda bir kota kısıtlaması yapabilirsiniz; Etkinleştirmek için Menü düğmesine hafifçe vurarak "Arka Plan Verilerini Kısıtla" seçeneğini işaretleyin. Her bir uygulamanın bilgi sayfasını açarak da uygulama başına kısıtlamayı etkinleştirebilirsiniz.

(Not: "Arka Plan Verilerini Kısıtla" seçeneği bazı telefon modellerinde kullanılamayabilir Ayrıca, Google'ın her biri, uygulama başına arka plan veri kısıtlamasını "uygulamanın performansını da etkileyebilecek veya önlemeye neden olabilecek kapsamlı bir önlem" olarak kabul eder. Bu seçeneği dikkatle kullanmak gerekebilir.)

Cihazı Sömüren Uygulamalar

Bazı uygulamalar, doğası gereği (oyunlarda olduğu gibi) ya da geliştirici yetersizliği veya ihmalkarlık (zayıf yazılmış uygulamalar durumunda olduğu gibi) nedenlerinden kaynak yoğunluğu vardır. Çeşitli uygulamalarınızın pil gücünü nasıl tükettiği konusunda uyanık olmanız gerekir. Ayarlar> Pil'e giderek hangi uygulamanın veya hizmetin pil gücünü sömürdüğünü görün.

CPU ve pil ömrünü sürekli düşüren uygulamaları tanımlayın. Kötü kodlanmış uygulamalar, internete bağlanıp da kapatılmamaları gerektiği halde bağlı kalır; çünkü gereksiz yere büyük miktarda CPU kaynağı kullanan uygulamalardır. Bu uygulamaları daha gelişmiş olanlarla değiştirin.

Pil Tasarrufunu Kullan

İşte oldukça basit bir örnek. Ayarlar> Pil'e gidin ve ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüsüne dokunun. "Pil Tasarrufu" nu seçin. Pil tasarrufu, cihazınızın performansını düşürür ve titreşimi, konum servislerini ve arka plan verilerini otomatik olarak sınırlar. Buradan etkinleştirebilir ya da otomatik olarak yüzde 5 veya 15 oranında pil başlatacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Root

Root, cihazdan cihaza önemli ölçüde değişen gelişmiş bir işlemdir. Bununla birlikte, root olmayan kullanıcılar için basitçe erişilemeyen birtakım pil tasarrufu tekniklerinin kullanılabileceği konusunda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Root, pil ömrünü uzatmaz. Root, yalnızca cihazınızın kısıtlanmış bölümlerine ve dizinlerini açar. Bu tür bir kısıtlama ortadan kalktığında, özellikle pil gücünü boşa harcayan yararsız uygulamaları kaldırabilirsiniz.

Cihazınızdaki root erişimi sayesinde, sisteminizin performansını artıracak uygulamalar da yükleyebilirsiniz. Örneğin bir CPU denetleyicisi uygulaması. Buna benzer uygulamalar, esasen cihazınızdaki CPU ayarlarını değiştirmenize izin verir. İşlemci frekansını en düşük seviyede kalacak şekilde veya CPU'yu maksimum sınırlarına kadar uzatacak şekilde ayarlayabilirsiniz (daha iyi ve daha hızlı bir performansa neden olur, ancak hızlı batarya boşalımı ve olası sistem kararsızlığına neden olur).

Özel Kernel ve ROM'lar

Root'lu telefonunuza özel kernel yükleyebilir ve ince ayarlar sayesinde batarya tasarrufu sağlayabilirsiniz. Özel Rom'larda genelde telefonla gelen üretici programları çıkarıldığı için daha iyi performans ve batarya ömrü sunar.

Sonuç

Pil ömrünüzü en üst düzeye çıkarmak, güç kullanımınızı en aza indirgemek için basit bir konudur. Gördüğünüz gibi, Android akıllı telefonunuz güç kullanımı üzerinde dokunan bir çok bileşene sahiptir. Bunları optimize etmek, cihazınızı gündelik olarak kullanma şeklinizi değiştirmekten bağlantı geçişlerinin tamamen otomatikleştirilmesine kadar değişebilir.

Bununla birlikte, özünde, pil tasarrufu çok basittir. Özetle tekrar edeceğim: ekranınızı karartın ve kullanmadığınız hizmetleri kapatın. Alternatif olarak, batarya ömrü ile alakası yok ama bir güç bankası da satın alabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!