Android Q Beta 1'in Öne Çıkan Özellikleri ve Genel Bakış

Android Q Beta 1'in Öne Çıkan Özellikleri ve Genel Bakış

/ / Okuma süresi: 3 dk, 52 sn / Yorum (0)
A A A

Dirty Unicorns adı altında Android için özel romlar üreten Alex Cruz, Android Q Beta 1'i yükleyip düşüncelerini ve ROM'un bazı ekran görüntülerini yayınladı. İşte bu Android Q incelemesi ve ekran görüntüleri.

Evet Android Q beta 1 Google tarafından piyasaya sürüldü. En belirgin değişikliğin, sistem görüntüsünün karanlık bir tema yapıldığıydı. Bunun yanında daha birçok değişiklik ile geldiği görülüyor. Bu tema, henüz son aşama olmamasına rağmen, çok iyi bir tepki aldı. Android Q sisteminin son sürümünün bu sonbaharda çıkması bekleniyor. Aşağıda, sistem genelindeki karanlık temanın bu yayınlanan haliyle nasıl göründüğüne dair bir görselleri bulacaksınız.

Kullandığınızda göreceğiniz gibi, tema bazı yerlerde gerçekten iyi, ancak bazı yerlerde ise pek iyi sonuç vermemiş. Android Q ile Google ilk defa tema üzerinde bir çalışma yapmış oldu. Tabi bu çalışmanın sonucunu son çıkan sürümde daha net göreceğiz.

android q

Şimdi, bu ilk beta sürümü boyunca fark edilen diğer özellik ve geliştirmelerden bazılarına bakalım.

android q ekran görüntüleri

Öneri Kartları
Öneri kartları artık ekrandan kaldırılamıyor. Önerileri kaldırmak için ayarlarda o kartla uğraşmanız gerekir. Geçmişte, her kartın sağ üst köşesinde bir X kapatma simgesi vardı, ancak bu artık yok.

Pil Ömrü Göstergesi
Bildirim panelindeki pil simgesinin yanında, sağ üst köşede, pil ömrünün ne zaman biteceğine dair bir tahmin görürsünüz. Geçmişte, bu bilgiler yalnızca Ayarlar / Batarya altında bulunuyordu. Ayrıca bu bilgi yalnızca telefon şarj olmadığında da görünür.

İzin İletişim Kutuları
İzin iletişim kutuları değişti. Geçmişte sadece iki seçeneğiniz vardı, ya bu uygulamayı kurduğunuz süre boyunca uygulama izinlerini verin ya da kapatın. Artık yalnızca uygulamayı kullanırken izin verebilirsiniz. Bu, uygulama arka planda iken bile kendilerine verilen izinleri kullanmaya devam eden uygulamaların kötüye kullanımını önler. Ayrıca, uygulamanın belirtilen izinlere ihtiyacı olmadığını tespit edip, ona göre izinleri reddedebilirsiniz.

Sistem Teması Ayarları
Google, sistem temasını tamamlamak için ek tema seçenekleri eklemiş. Sistem aksanı, QS döşeme şekli ve sistem yazı tipini değiştirme seçenekleri Ayarlar / Geliştirici seçenekleri altında en alta doğru bulunabilir. Google bu seçenekleri çok farklı bir yere ekledi, çünkü bu seçenekler biraz işlevsel olsa da, yine de sistem teması ve / veya kullanıcı uygulamaları ile ilgili sorunlara neden olabilirler. Bu seçeneklerin Android Q'nun son sürümünde Ayarlar / Ekran'a taşındığını görebilirsiniz.

QR Kod Seçenekleri
Kurulum sırasında, diğer Android sürümlerinden farklı olarak, şimdi WiFi bağlantınıza bağlanmak için bir QR kodu tarama seçeneği bulunuyor. Bu gerçekten ilginç bir özellik olsa da, pek çok insanın şu anda bunu kullanacağını düşünmek zor.

Bildirimler
Android Q beta 1'de bildirim alanında da değişiklikler mevcut. Bu, bildirimleri herhangi bir yönden kaydırma yeteneği. Önceki versiyonlarda, herhangi bir yönden kaydırarak bir uygulama için erteleme yapmak veya o uygulama için bildirim seçenekleri ayarlarına erişebiliyordunuz. Şimdi yalnızca sağdan bildirimleri kapatmak için hızlıca kaydırabilirsiniz. Sola kaydırırsanız, erteleme ile karşılaşacaksınız veya o uygulama için bildirim seçeneklerini göreceksiniz.

Android Q beta 1'i denemek istiyorsanız, bu bağlantıya gidebilirsiniz. Android Q beta 1, ilk versiyon Pixel dahil, tüm Pixel cihazlarında kullanılabilir.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 72 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Android Q Beta 1'in Öne Çıkan Özellikleri ve Genel Bakış konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Android Q Beta 1'in Öne Çıkan Özellikleri ve Genel Bakış ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android Q Beta 1'in Öne Çıkan Özellikleri ve Genel Bakış ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.