Ogznet.com
Android’den Sildiğiniz Metin Mesajlarını Geri Getirme Paylaş:

Android’den Sildiğiniz Metin Mesajlarını Geri Getirme

Android’den Sildiğiniz Metin Mesajlarını Geri Getirme

Telefondan silinen mesajları geri getirme Android

Android telefonunuzdan silinen mesajları geri getirmeniz gerekiyorsa, muhtemelen bunu yapmak için bir çözüm yok zannediyorsunuz. Ancak silinen mesajları geri getirme ve yedeklemek için yapabileceğiniz bazı şeyleri bu yazıda anlattık.

Android Telefondan Silinen Mesajlar Nasıl Geri Getirilir?

Kötü haberle başlayacağız: Önceden bazı ayarlamalar yapmadıysanız Android'de silinen mesajları kurtarmanın güvenilir bir yolu yoktur. Bunun nasıl yapılacağı hakkında bir Google araması yaparsanız sizi Android kurtarma yazılımı kullanmaya yönlendiren çeşitli siteler bulacaksınız. Sorun, çoğu insan için bu yöntemin doğru çalışmamasıdır.

Bu yazılımlar arasında Mobikin, FonePaw Android Recovery ve EaseUS MobiSaver gibi veri kurtarma programlar vardır. Ancak aşağıdaki nedenlerden dolayı, silinen mesajları geri getirmek için veri kurtarma işlevi bir işe yaramaz:

  1. Kısa mesajları kurtarmak için root erişimine ihtiyacınız vardır.
  2. Uygulamalar ücretli olduğu için satın alınmadan hiçbir şeyi kurtarmaz.
  3. Sizden normalde açık tutulmayan USB yığın Depolama protokolünü kullanmanızı ister.

Bu dezavantajların her birini sırayla inceleyim.

1. Dezavantaj: Root Erişimi Gerekli

Telefonunuzu rootlamanın sağladığı avantajların başında cihazınızdaki herhangi bir dosyaya erişme olanağını sağlamasıdır.
Varsayılan olarak, Android korumalı bazı sistem klasörlerini normal kullanıcılardan gizler. Mesajlarınızı içeren klasör bu kategoriye dahildir. Dolayısıyla, bir dosya yönetim uygulaması ile root izni olmadan mesajların bulunduğu dizine göz atamazsınız.

Bu silinen mesajları kurtarma programlarını kullandığınızda, sizden genellikle root erişimi isteyecektir. Root yetkisi olmadan, fazla bir şey yapamazlar.

Bu programlara kalıcı olarak root yetkisi verme, genellikle önyükleyicinizin kilidini açmayı gerektirir ve bu da telefonunuzdaki tüm verileri silecektir ve cihaz garanti kapsamı dışında kalacaktır. Ayrıca, güvenlik nedenlerinden ötürütelefonunuzu rootlamak istemeyebilirsiniz.

Dolayısıyla, root erişim gerektirmesi, çoğu insanın silinen mesajları geri getirme araçlarını kullanmasını önler.

2. Dezavantaj: Silinen Mesaları Geri Getirme Uygulamaları Ücretsiz Değildir

Root'lu bir telefonunuz varsa ya da geçici root yetkisi vermenizde bir sakınca yoksa bile, bu adımdan sonra daha önemli bir sorunla karşılaşacaksınız. Bu araçlar, tamamen benzer ve silinen dosyaları kontrol etmekten başka hiçbir şey yapmayan "ücretsiz deneme" özellikleri sunarlar. İşin aslı herhangi bir şeyi kurtarmak için yüksek bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Çoğu kişi, muhtemelen birkaç mesaj kurtarmak için bu tür bir para ödemeyi istemez. Tabii ki, uygulamayı satın aldığınızda yazılımın gerçekten çalıştığını varsayıyoruz.

3. Dezavantaj: USB Yığın Depolama

Bu gibi sınırlamalarla karşı karşıya kalırken, Recuva gibi bir PC'de dosya kurtarma aracı kullanmayı düşünebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak, silinen dosyalar için taramanıza izin vermelisiniz. Ne yazık ki, bu da bir çıkmazdır.

Android telefonunuzu bir bilgisayara bağladığınızda, kullanmak için birkaç protokol arasından seçim yapabilirsiniz. Modern aygıtlar genellikle MTP (Medya Aktarım Protokolü) veya PTP (Resim Aktarım Protokolü) kullanır. Eski Android cihazları (4.x'den daha eski Ice Cream Sandwich) USB Mass Storage (UMS) olarak bilinen farklı bir protokol kullanırdı.

UMS, bir bilgisayara bağlandığında flash sürücülerin kullandığı protokoldür. Bu bağlantı içeriğini ana bilgisayarda tamamen kullanılabilir duruma getirir. Sorun, bir cihazın UMS kullanırken özel erişim gerektirmesi.

Böylece, bilgisayarınız aracılığıyla telefonunuzdaki dosyalara göz atıyorsanız, telefonunuzu aynı anda kullanamazsınız. Geçmişte bu, Android'in yavaş ve modası geçmiş olan FAT dosya sistemini kullanması gerektiği anlamına geliyordu.

Android'in artık UMS'yi desteklemediğini söyleyebiliriz. Bu durumda, MTP veya PTP'ye bağlı bir aygıttan dosyaları kurtarmak için Recuva gibi bir programı kullanamazsınız. Aygıtınızı bile göremeyecektir.

Telefonunuzda bir SD kart varsa, dahili bir yuva veya harici bir okuyucu kullanarak bilgisayara bağlayabilirsiniz. Buradan Recuva programını çalıştırabilirsiniz. Bununla birlikte, az sayıda Android telefonu SMS mesajını SD kartta saklar. Bu yüzden, çoğu durumda kartınızdan hiç birşey kurtaramazsınız.

Android SMS Mesajları Nasıl Yedeklenir ve Geri Yüklenir

Telefondan silinen mesajları geri getirmek için genellikle çok şansınız yokken, iyi haber, onları yedeklemenin basit olmasıdır. Bir otomatik yedekleme planı oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırın ve bir daha mesajınızı kaybetmekten asla korkmayın.

SMS Backup - Restore - SMS Yedekleme ve Geri Yükleme

Kısa mesajları kolayca yedeklemek için SMS Backup & Restore (SMS Yedekleme ve Geri Yükleme) uygulaması en iyi çözümdür. Kurulumu kolaydır, bir uygulama olarak çalışır ve bulut depolama alanı desteği vardır.

Kurulumdan sonra, bilgilerinize erişime iznini verin. Daha sonra, ana ekranda Set Up a Backup'a dokunun. İsterseniz, sms mesajlarını yedeklemenin yanı sıra telefon aramalarını da yedeklemeyi seçebilirsiniz. MMS ve emoji yedeklemeyi etkinleştirmek için Gelişmiş Seçenekler'e veya yalnızca belirli görüşmeleri yedekleyin.

Ardından, nereye yedeklemek istediğinizi seçin. Uygulama Google Drive, Dropbox ve telefonunuzda yerel olarak depolamayı desteklemektedir.

Son olarak, yedeklemenin ne sıklıkla gerçekleştirileceğini seçin. Günlük (Daily), çoğu için iyi bir aralıktır; daha fazla koruma için Saat Başı (Hourly) seçeneğini seçebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, bir yedekleme başlatmak ve zamanlamak için Back Up Now (Şimdi yedekle) öğesine dokunun. Mesajlarınız artık korunuyor!

Yedekleri görüntülemek için uygulamada sol menüyü açıp View backups dokunun. Mesajları kurtarmanız gerektiğinde bu menüden Restore (Geri yükle)'yi seçin.

Android'de Silinen Mesajları Kurtarmak için En İyi Yöntem Yedeklemedir

Android'de silinen mesajları geri getirme araçları yeterli değilken, çok iyi yedekleme uygulamaları vardır. Bununla birlikte, Android kısıtlamaları ve pahalı kurtarma araçlarının bir kombinasyonu, önemli miktarda para ödemeden ve telefonunuzun sistem ayarlarını değiştirmeden mesajları kurtaramamanız anlamına geliyor.

Yukarıdaki araçlardan birini kullanmaya karar verirseniz, mesajları sildiğinizden hemen sonra mutlaka yapın. Bir dosyayı sildiğinizde, Android dosyayı kaldırmak için işaretler. Dolayısıyla biraz vaktiniz vardır, ancak bir kere daha dosya indirmeye başladığınızda hızla kaybolur. Veri kurtarmada zaman önemlidir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!