Android TV vs. Google Chromecast: Hangisi Daha İyi?

Android TV vs. Google Chromecast: Hangisi Daha İyi?

Bir Google Chromecast'i mi yoksa Android TV cihazı mı satın almanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. Bu yazıda, hangisini satın almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olmak için Google Chromecast'e ve Android TV'yi inceliyoruz.

Android TV Nedir?

Android TV, akıllı telefon işletim sisteminin televizyon sürümüdür. 2014 ortasında, Chromecast'ten 12 ay sonra piyasaya sürüldü.

Akıllı telefon işletim sistemi gibi, Android TV platformunun tek bir sürümü yok. Üreticilerin birçoğu kendi kişiselleştirmelerini ekledi ve piyasaya onlarca Android TV dongle ve set üstü kutusu çıktı.

Android TV, Hisense, Asus, Sharp ve Sony gibi üreticilerin bazı akıllı TV'lerine de güç veriyor. Google, şirket içi Android TV ekipmanı üretmemektedir.

Android TV ve Google Chromecast: Maliyet

Android TV ve Google Chromecast: Maliyet

Chromecast dongles'ın maliyetini ölçmek kolaydır. Giriş seviyesi model 250-400 TL arasında ve Chromecast Ultra (4K videoyu destekleyen) 450+ TL fiyat etiketine sahip.

Chromecast Ultra fiyat

Android TV'ye gelince, durum oldukça karmaşık. Tek bir Android TV modeli olmadığı için fiyatlar oldukça değişebilir.

Uyarı — piyasaya giren birçok ucuz Android TV kutusu var. Bazı markasız Çin cihazları, AliExpress gibi sitelerde 20 doların altında bir fiyat karşılığında bulunabilir. Bunları tavsiye etmiyoruz.

Ancak, bazı ucuz Android TV kutuları tavsiye etmeye değer. Onlar Xiaomi Mİ Box 4K (yaklaşık 400 TL), MXQ Android Box (350 TL).

Oyunun diğer tarafında, sınıfının en iyisi hala Nvidia Shield. Nvidia Shield'de Chromecast yerleşiktir.

Android TV ve Google Chromecast: Arayüz

Kendinizi bir işletim sistemine sokmaktan hoşlanan biriyseniz, bir Chromecast dongle sizin için uygun olmayabilir.

Chromecast'ler bir kullanıcı arayüzüne sahip değil. Bunun yerine, telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan (Chrome yoluyla) içerik yayınlarsınız.

Bazı uygulamalar Chromecast etkindir; TV ekranınızdaki görsel ve ses çıkışlarını çoğaltacak özel bir Cast düğmesine sahiptirler. Alternatif olarak, cihazınızın tüm ekranını yansıtabilirsiniz, ancak bu, telefonunuzun ekranının açık kalmasını ve böylece pilin tükenmesini gerektirir.

Android TV cihazları, bir uzaktan kumanda veya akıllı telefon uygulaması kullanarak kontrol edebileceğiniz özel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Uygulamaları bilgisayarınıza veya cep telefonunuza yüklemek yerine, doğrudan Android TV aygıtına bağımsız uygulamalar yüklersiniz.

Android TV ve Google Chromecast: Uygulamalar

Büyük oyuncuların çoğu (Netflix, Spotify, Hulu, vb.) Android TV platformu için kullanılabilir uygulamalara sahip ve aynı zamanda akıllı telefon uygulamalarını Chromecast için etkin hale getiriyor.

Önemli istisna, Amazon Prime Video. Kullanılabilir bir Android TV uygulaması var, ancak videoyu Chromecast'e kolayca aktaramazsınız.

Amazon Prime Video'yu Chromecast'te izlemenize izin veren birkaç geçici çözüm vardır, ancak bunlar ideal değildir.

Android TV ve Google Chromecast: Veri aktarma özelliği

Android TV kutuları, Google Play Store'un özel bir sürümüne erişebilir. Ne yazık ki, mevcut uygulamaların seçimi, mağazanın normal akıllı telefon versiyonundaki kadar farklı değildir.

Neyse ki, Android TV'deki uygulamaları yan yana yükleyerek bu sorunu azaltabilirsini . Bir uygulamanın APK dosyasını bulabilirseniz (bulmak için APKPure ve APKMirror gibi sitelere bakın), işletim sistemine herhangi bir Android uygulamasını yükleyebilirsiniz ve çalışacaktır.

Sideloading uygulamalarının en büyük sakıncası navigasyondur. Android TV platformu için uygulamalar değiştirilmediğinden, cihazınızın uzaktan kumandası çalışmayabilir. Android TV kutunuzun bir USB bağlantı noktası varsa, bir fareyi takabilirsiniz. Olmazsa, kutunuzu Bluetooth özellikli bir oyun kumandasıyla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Android TV ve Google Chromecast: Oyunlar

Bir oyun severseniz, Android TV cihazları en iyi seçimdir. Sadece düşük güçte bir kutu satın alarak birkaç dolar kazanmaya çalışmadığınızdan emin olun.

Oyun oynamak için bir Chromecast kullanmak istiyorsanız, mobil cihazınızı kontroller için kullanmanız gerekir. Telefonunuzla TV'niz arasında nadiren karşılaşacağınız gecikme ile eşleştirilen bu gariplik, herhangi bir hızlı tempolu oyun için uygun değil. Ancak, Solitaire veya sınavlar gibi daha sakinleştirici oyunlar iyi olacak.

Buna karşılık, birçok Android TV cihazı oyun denetleyicileriyle eşleştirilebilir. Daha önce belirtilen Nvidia Shield gibi yüksek özellikli bir kutu alırsanız, bir oyun kumandasının kutuya dahil olduğunu bile görebilirsiniz.

Google Play Store'un Android TV sürümü, Grand Theft Auto, Asphalt 8: Airborne ve Badland gibi çok çeşitli popüler oyunlara ev sahipliği yapıyor.

Android TV ve Google Chromecast: Uzun Ömür

Chromecast’lerin Google’ın ürün grubunda uzun vadeli bir geleceği olup olmadığını sormak doğru olur.

Evet, talep üzerine internet videosu akışını ilk kez kitlelere ulaştırdıklarında, 2013'te büyük yenilikti, ancak gittikçe artan bir şekilde eski yılların teknolojisine benziyorlar.

Chromecast'in rakiplerinin tümü - Amazon Fire TV, Apple TV, Android TV ve Roku - daha bütünsel bir hizmet sunuyor. Nvidia Shield'dan gördüğümüz gibi, Chromecast'in ekran yansıtma özelliklerini anında yayınlama için Android TV işletim sistemine bağlamak mükemmel bir şekilde mümkün. Roku, Apple ve Amazon'un cihazlarının hepsi de kendi ekran yansıtma versiyonlarını sunuyor.

Google’ın Android TV işletim sistemini Chromecast’e uygun bir donanım kilidine koyup buna benzer bir fiyatla teklif etmesini engelleyen şeyin ne olduğundan emin değiliz. Bir noktada olması muhtemeldir.

Android TV ve Kodi Kutuları

Muhtemelen Kodi kutularını duymuşsunuzdur. Kodi, açılışta otomatik olarak başlatılan ve tüm içeriğinize kolayca erişebilmenizi sağlayan set üstü cihazlardır. Basit bir ifadeyle, Kodi, TV'yi akıllı bir işletim sistemine dönüştürür.

Kesinlikle gerekli olmasa da, hemen hemen tüm Kodi kutuları Android TV'de yayınlanıyor. Aynı zamanda, yasadışı olan herkes için tercih edilen işletim sistemidir.

Google Asistan ve Sizin Akıllı Eviniz
Chromecast'ler akıllı cihazlar değildir. Bunları, evinizdeki üçüncü taraf akıllı ev ürünlerini kontrol etmek için kullanamazsınız. Telefonunuzun Google Home uygulamasını kullanmanız gerekecek, bu sadece bir ışığı kapatmak istediğinizde biraz çaba gerektiriyor.

Buna karşın, giderek artan sayıda orta seviye ve üst seviye Android TV cihazı artık yerleşik Google Asistan ile birlikte geliyor. Bildiğimiz gibi, akıllı asistan bir dizi akıllı ev entegrasyonu, eğlence seçenekleri ve verimlilik araçları sunuyor. Ses kontrolünün avantajlarından hoşlanıyorsanız, Android TV kutusu da bu yolda iyidir.

Amazon Fire TV nerede duruyor?
Amazon Fire TV cihazlarının kendi özelleştirilmiş Android TV sürümlerini çalıştırdığını unutmayın.

Android TV ve Google Chromecast: Kazanan…
Her şey ortadayken, açık ara kazanan Android TV. Daha fazla özelliği var, kullanımı kolay, geleceği daha açık görünüyor ve daha esnek. Ancak Chromecast'i tamamen çöpe atmayın.

Otellerde, iş sunumlarında ve diğer insanların evlerinde çalışacak taşınabilir bir cihaz istiyorsanız, bunlar piyasadaki en iyi seçenektir. Ayrıca, evinizdeki yatak odaları ve mutfaklar gibi ikincil TV'ler için uygun maliyetli bir seçimdir.

Elbette bir Roku cihazı da düşünebilirsiniz.

Android TV'de Ücretsiz Canlı TV İzleme
İlginizi Çekebilir

Android TV'de Ücretsiz Canlı TV İzleme

Yüklemeniz Gereken 13 Temel Android TV Uygulaması
İlginizi Çekebilir

Yüklemeniz Gereken 13 Temel Android TV Uygulaması

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile