Uçtan ucu şifrelenmiş mesajlaşma uygulamaları ile artık hayatımızda yeni bir dönem açıldı. bu tip mesajlaşma uygulamaları ile gizliliğinizi koruyarak haberleşebilirsiniz. Şimdi bu tip mesajlaşma uygulamalarının en iyilerine birlikte bakalım.

İnternet ve iletişim yaşı, her geçen gün artan teknolojik özelliklerle birlikte hızla ilerlemekte. Bununla birlikte, gözetim faaliyetleri, veri saklama yasalarının uygulanmasıyla tüm dünyada büyük ölçüde artmaktadır. Bu, kullanıcı verilerinin izlenmesini arttırdı ve insanlar bu konuda endişe etmeye başladı.

Bu nedenle, bu tip gizlilik sorunlarını aşmak için teknoloji firmaları, iletişim güvenliğini sağlamak için uygulamalarını şifreli mesajlaşma uygulamaları haline getirerek devrim yarattı. Bu mesajlaşma uygulamaları, sizinle başka bir başka şahıs arasındaki iletişimi izlemekten uzak duracak şekilde tasarlanmıştır. Bu, uçtan uca şifreleme olarak bilinen bir özellik aracılığıyla mümkündür. Örneğin, uçtan uca şifrelemeyi kullanan kuruluşlar, müşterilerinin mesajlarının içeriğini yetkililere teslim edemez.

Uçtan Ucu Şifrelenmiş Mesajlaşma Uygulamaları?

Güvenli mesajlaşma uygulamaları, siber saldırganların ve gözetleme yapmak isteyenlerin kişisel iletişiminize erişmesini zorlaştırır.
Siz ve diğer uçtaki kişi arasındaki konuşma, diğer herhangi bir kişi için tanınmaz hale getirilir ve şifresini çözmek neredeyse imkansızdır.

Bu uçtan uca şifreleme özelliği, iletişiminizi bir siber saldırı veya gözetleme yapmak isteyenlere karşı korur. Bununla birlikte, bazı uygulamalarda, bu özelliği etkinleştirmeniz gerekir aksi takdirde otomatik olarak etkinleşmez.

Konuşmayı iki kişi arasında gizli tutmak için, en iyi şifreli mesajlaşma uygulamalarından bazıları aşağıda tanıtılmıştır.

WhatsApp

Mesajlaşma için en çok kullanılan uygulamada uçtan uca şifreleme gerçekleştirilir.

Gözetleme yapmak isteyenlerin WhatsApp'ı ihlal etmeleri ve bilgilerinizin şifresini çözmesi çok zordur. WhatsApp, mesajlarınızdan hiçbirini kendi sunucularında saklamaz. Dahası, bu ücretsiz bir uygulamadır ve tüm dünyada 1 milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

Kusurlar:

Intercept'te bir güvenlik mühendisi ve köşe yazarı olan Micah Lee, WhatsApp koruma bildirimi tarafından belirtildiği gibi şifreleme yapıldığını ancak WhatsApp'tan iletilen mesajlar ve cep telefonu numaralarıyla ilgili tarih ve zaman verilerinin tutulduğunu söylüyor.

Bunu dışında, mesajlaşma uygulaması, yasal olarak sınırlandırılmış olan "başka herhangi bir veriyi" toplamaktadır. Bunlara rağmen  WhatsApp, konuşmalar veya onunla bağlantılı herhangi bir bilginin sunucularında saklanmayacağını söylemektedir.

WhatsApp, Facebook'a aittir ve Facebook, kullanıcılarının Meta verilerini saklar. WhatsApp için de aynı şekilde davranacağını kabul etmek mantıklı olur.

İndirin: Android ve iOS

Viber

Viber aynı zamanda şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasıdır, en son 6.0 sürümünde uçtan uca şifreleme geliştirildi. Ayrıca gelişmiş güvenlik arayanlarının neyi kapsadığını anlamak için buraya tıklayarak (İngilizce) inceleyebilirsiniz. Bu şifreleme için iOS'da paylaşım  yoluyla ek göndermede aşağıdaki istisnayı göz ardı etmeyi unutmayın.

 

Üretici notu:

Bu yöntem kullanılarak gönderilen ekler gönderme halindeyken (HTTPS kullanılarak) şifrelenir ancak uçtan uca şifrelenmez. Resimlerinizin ve videolarınızın tümüyle uçtan uca şifrelenmesini sağlamak için, onları doğrudan Viber uygulamasından iOS resim kitaplığından göndermeyin. Bu kısıtlama yalnızca iOS için geçerlidir ve gelecekteki bir sürümde ele alınacaktır.

Bunu göz önüne alarak, Viber'in belirttiği paylaşma yöntemini kullandığınızdan emin olmalısınız. Tüm verileriniz alıcısına kadar şifrelenir.
Viber, yaklaşık 754 milyon kullanıcıya sahip ücretsiz bir uygulamadır.

İndirin: Android ve iOS

LINE

Line, Japon mühendisler tarafından inşa edildi. Bu uygulamanın icadı garip bir hikayeye sahip. 2011 yılında Japonya'da olan büyük bir deprem sonrasında iletişim için inşa edildi.

Ancak, halk tarafından normal kullanıma geçildiğinde kullanıcılar uygulamayı çok sevdi. 2015 yılında kullanıcı sayısı 700 milyonu aştı ve aynı yılda uçtan uca şifrelemeyi başlattı. Bu özellik, mektubun sızdırmazlığı olarak adlandırıldı, bu özelliği etkinleştirdiğinizde güvenli mesajlaşmaya hazırsınız. Line, güvenli şifreli mesajlaşma uygulaması olarak da düşünülebilir.

İndirin: Android ve iOS

Telegram Messenger

Telegram hızlı ve aynı zamanda güvenliğe odaklanan bir mesajlaşma uygulamasıdır. Brezilya'da WhatsApp yasaklandığında, kişiler alternatif olarak Telegram kullanmaya başladı ve bu uygulamanın kullanıcı gücünü artırmasına yardımcı oldu.

100 milyondan fazla kullanıcısı olan ücretsiz bir uygulamadır.

Telegram, en korumalı mesajlaşma platformu olarak kabul edilen uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Kendi cihazınızdaki iletilerin silinmesi, aynı iletilerin diğer taraftan da kaldırılması anlamına gelir.

Ayrıca videolar ve dosyalar açıldıktan ve alıcı tarafından görüldükten sonra, mesajların, fotoğrafların ve videoların kendi kendine imha edilmesi özelliği vardır. Gerekli dosyalar belirli bir süre içinde silinir. Bu kendiliğinden imha, hem sizin hem de arkadaşınızın cihazından gelen mesajları silecektir.

Gizli Sohbet Seçeneğini Etkinleştirme Adımları?

  • Gelişmiş ayarlara git
  • Gizli sohbetleri (secret chats) aç seçeğinini seçili yap.

İndirin: Android ve iOS

IMessage and FaceTime

Bu, başka bir şifreli mesajlaşma uygulaması ancak yalnızca iPhone ve Mac kullanıcıları içindir. Bu uygulamayla iletişim kuruyorsanız, bilgileriniz tüm cihazlarda korunmaktadır. Cihazınızdaki tüm mesajları yalnızca bir şifre ile erişilebilecek şekilde şifreler.
Apple, iMessages ve FaceTime yoluyla gönderilen veya alınan iletilerinizin şifresini çözmenin bir yolu olmadığını iddia ediyor.

İndirin: iOS

Signal Private Messenger

Bu güvenli mesajlaşma uygulaması, en iyi şifreli mesajlaşma uygulamaları listesinde yerini aldı ve sizin için özetlemeye çalışacağımız uzun bir geçmişi var. Whisper Systems, şifreli mesajlaşma ve şifreli sesli aramaya ayrılmış iki ayrı uygulamanın soyundan gelen Signal'i tasarladı.

Şifreleme her zaman şirketin ana ürün hedefi olmuştur. 2011 yılında güncellenen twitter zamanında, mikro bloglama politikalarının güvenliğini artırmak amaçlandı.

Şirket sürekli olarak gayret gösterdi ve açık kaynak ve ortak bir proje olan Open Whisper Systems'ı başlattı. Signal de aynı bağlamda tasarlanmıştır ve aynı zamanda açık kaynaktır.
Edward Snowden ve Bruce Schneier gibi önemli siber güvenlik ve gizlilik figürleri Signal kullanıyor. Bu uygulamanın başarısının arkasındaki tek sebep, tüm iletişimlerin uçtan uca şifrelenmesi.

İndirin: Android ve iOS

Voxer

Voxer (Android, iOS), diğer mesajlaşma uygulamalarından biraz daha farklıdır. Müşterilerin bir telsiz veya bas-konuş gadget gibi sesli mesaj göndermesine olanak tanıyor. Müşteriler uygulama içi canlı mesajları dinleyebilir veya içerik, fotoğraf, kayıtlar ve alan mesajları da gönderebilir ve alabilirler.

Uygulama 500 kişiye kadar olan toplantıları desteklemektedir. Signal protokolünü kullanan isteğe bağlı uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulamasıdır. Uygulama ücretsizdir ancak bir üst üyelik ile, örneğin, sınırsız ileti geçmişi, toplanan ziyaretler için yönetici denetimleri ve el telsiz modu gibi ekstra özellikleri açıyor. Şifrelenmiş mesajlaşma için Özel Sohbet modu ile seçeneğini seçmelisiniz, bununla birlikte, varsayılan olarak mesajlaşma için bunun üzerinde çalışılmaktadır.

İndirin: Android ve iOS

Cyber Dust

Bu uygulamanın özellikleri Snapchat'ı düşünmenizi sağlayabilir. Temel gizlilik ve güvenlik hedefi olarak uçtan uca şifreleme hizmeti sunan biraz farklı şifrelenmiş mesajlaşma uygulamasıdır.

Cyber ​​Dust, kısa mesajlar, çıkartmalar, bağlantılar, resimler, videolar ve çok daha fazlası ile temelde bağımsız olarak iletişim kurmanızı sağlar.

Kimse mesajlarınızın bir ekran görüntüsünü alamaz; ayrıca okuduğunuzda mesaj kaybolur, ancak mesajları saklamaya istekli iseniz, seçeneği etkinleştirin.

Aslında, Cyber ​​Dust, güvenliğinizi ve gizliliğinizi geliştiren bir platformdur.
Business Insider, Financial Times, Forbes ve Inc, bu uygulamayı günlük olarak kullanıyorlar.

İndirin: Android ve iOS

Threema

Mucitler başlangıçta "End-to-End Şifreli Mesajlaşma Uygulaması" olarak kısaltılan "EEEMA" olarak adlandırdı ancak üç 'E' rahatsız edici görünüyordu, bu nedenle "Threema" olarak değiştirildi.

Yalnızca mesajlar için değil, aynı zamanda medya dosyaları, grup sohbetleri ve durum güncellemeleri de tamamen güvence altına alınmıştır. Uygulama yaratıcıları ayrıca, uygulamanın gönderilen ve alınan mesajları sunucularından sildiklerini iddia ediyor.

Mucitler, İsviçre'de bağımsız bir şirkete aittir. Ücretli bir uygulamadır. 2015'e kadar 5 milyon kullanıcıya ulaştı.

İndirin: Android ve iOS

Pryvate

Pryvate (Android, iOS için), başka bir şifreli mesajlaşma uygulamasıdır ve iş dünyasındaki müşterileri göz önünde bulundurulrak ortaya çıktı. Her durumda, uygulama bazı güçlü yararlı özellikler sunmaktadır.
Pryvate Now, RSA 4096 şifreli sesli ve IM bilgilendirme kapasitelerini ve buna ek olarak kendini imha eden mesajları sunuyor.

Uçtan uca bir başka mükemmel şifreli mesajlaşma uygulaması.

İndirin: Android ve iOS

Sonuç
Teknolojide zamanın ilerledikçe yenilik, güvenlik ve gizlilik dinamikleri değişti. Örnek olarak şifreleme, başlangıçta birkaç amaçla sınırlıydı ancak şimdi her bir ağ aygıt için standart hale geldi.

Güvenlik endüstrisinin bilinen uygulamalarının yanı sıra birçok kişi tarafından kullanılan ve tanınmış en güvenli şifrelenmiş mesajlaşma uygulamalarını topladık.

Mesajlaşma güvenliğinizi artırmak istiyorsanız, şifreli mesajlaşma uygulaması en uygun seçimdir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1075 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Android ve iOS için En İyi ve Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Android ve iOS için En İyi ve Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android ve iOS için En İyi ve Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "