Android'de Birden Çok Google veya Gmail Hesabı Nasıl Yönetilir

Android'de Birden Çok Google veya Gmail Hesabı Nasıl Yönetilir

Birden fazla Google hesabınız varsa (örneğin, özel bir Gmail e-posta adresi ve başka bir iş için), bunları Android telefonunuzda aynı anda kullanıp kullanamayacağınızı merak etmiş olabilirsiniz. Evet, yapılabilir ve nasıl ayarlayacağınızı göstereceğim.

Aşağıdaki tüm talimatlar Android 8.1'deki (Oreo) süreci yansıtmaktadır. OxygenOS 5.1.3 çalışan bir OnePlus 5T kullandık. Ancak adımlar tüm Android versiyonalrında benzerdir.

Not: Android tabletinizde birden fazla kullanıcı hesabı ayarlamak da mümkündür!

Ek Google Hesapları Nasıl Eklenir?
Zaten bir Google hesabı oluşturduğunuzu ve şimdi ikinci bir tane eklemek istediğinizi varsayalım. Android cihazınızın ana ekranından
Ayarlar> Hesaplar'a gidin ve en altta Hesap ekle'ye dokunun. Google'ı listeden seçin. Cihazınızın şifresini veya parmak izinizi doğrulamanız gerekebilir.

Daha sonra, bunu ayarladıysanız, e-posta adresiniz, şifreniz ve iki faktörlü bir kimlik doğrulama kodu ile Google hesabınıza giriş yapın. İlk giriş ekranından da yeni bir hesap oluşturabilirsiniz. Başarılı bir şekilde oturum açtığınızda, Android yeni Google hesabınızı otomatik olarak kuracaktır.

Android'in hangi hesap verilerini senkronize ettiğini özelleştirmek için Ayarlar> Hesaplar'a dönün, ardından Google'a ve yönetmek istediğiniz hesaba dokunun. Burada çeşitli Google hizmetlerini değiştirebilirsiniz.

Bir hesabı kaldırmak için sağ üstteki menü simgesini işaretleyin ve Hesabı kaldır'ı seçin.

Bu işlem, Google Apps for Work hesapları için de geçerlidir.

İki Farklı Hesap Hangi Uygulamalar Nasıl Etkiler?
Yukarıda gösterilen senkronizasyon ayarları, ek bir Google hesabı eklemenin, hangi verileri senkronize etmeyi seçtiğinize bağlı olarak çeşitli uygulamaları etkilediğini ortaya çıkarmaktadır.
Google hesabınız aşağıdaki uygulamalara ve özelliklere bağlanır:

 • Takvim
 • Chrome
 • Rehber
 • Docs
 • Drive
 • Gmail
 • Google Fit verileri
 • Google Play
 • Google+
 • Keep

Ayrıca, Google girişini destekleyen diğer uygulamalarda bir değişiklik göreceksiniz. Bunun bazı standart uygulamaları nasıl etkilediğini görelim.

Gmail
Gmail hesabınızı senkronize etmeyi seçtiyseniz, artık Gmail uygulamasında listelenen iki veya daha fazla hesap göreceksiniz.

Gelen kutusu ve bildirim ayarlarını hesap ayarları menüsünden özelleştirebilirsiniz. Gmail açıkken, sol üstteki yatay üç çizgi menü simgesine dokunun, ardından etiket listesinin en altına gidin ve Ayarlar'a dokunun. Ayarları düzenlemek istediğiniz hesabı seçin ve değişikliklerinizi yapın.

Chrome
Chrome'da, tüm Google hesaplarının bir listesini bulacaksınız, ancak bunlar arasında kolayca geçiş yapamaz veya bireysel ayarlarda bulunamazsınız.

Bununla birlikte, özelleştirebileceğiniz şey Chrome ile hangi hesabı senkronize edebilceğinizdir. Ayarlar'a gidin ve mevcut Google hesabına (Senkronize et) dokunun. İlişkilendirilmiş hesapların listesi altında Eşitle'ye dokunun.
Ardından Senkronize et ve istenen hesabı seç.

İki hesaptaki verileri ayrı tutabilir veya önceki hesabınızdaki verileri silebilirsiniz, ancak tekrar giriş yaptığınızda yine de kullanılabilir. Son olarak, Chrome profili verilerini senkronize etmeye başlamak için yeni hesaba giriş yapın.

Allo ve Duo
Allo ve Duo, Hangouts'u değiştirdi. Hangouts birden fazla hesabı desteklerken (aşağıya bakın), Allo ve Duo telefon numaranıza bağlanır ve bunları yalnızca bir seferde tek bir Google hesabıyla ilişkilendirebilirsiniz. Ancak hesapları değiştirebilirsiniz.

Duo'da hesap değiştirmek için uygulamayı açın ve sağ üstteki üç noktalı menüye dokunun. Ayarlar'ı seçin ve Duo'dan Google Hesabını Kaldır'ı seçin. Ardından, telefon numaranızı doğrulamanız gerekebilir.

Şimdi Ayarlar'a geri dönün ve Hesap Ekle'ye dokunun.
Birden fazla hesabınız varsa, ekleyebileceğiniz tüm hesapların bulunduğu bir açılır liste görürsünüz. Birini seçin, Kabul et ve bitirdiniz.

Bunu Allo'da yapmak için uygulamayı açın, sol üstteki üç noktalı menü simgesine dokunun ve Ayarlar'ı seçin. Buradan, Hesap> Bağlantıyı Kes öğesine dokunun, ardından Google Hesabı'nı seçin ve eklemek istediğiniz hesabı seçin.

Hangouts
Gmail gibi, Hangouts uygulaması size hesaplarınızın bir listesini gösterir, böylece birden fazla kimliği yönetebilirsiniz.

Ayarlar aracılığıyla her hesap için bireysel seçimler yapabilirsiniz. Örneğin, bir hesap için titreşim ve sesli bildirimler almayı seçebilir, ancak yalnızca bir diğeri için titreşim alabilirsiniz.

Takvim
Takviminiz, etkinlikleri birden çok kaynaktan görüntüleyebilir. Tek bir hesap altında birden fazla takvimi yönetebilmenin yanı sıra, bunları birden çok hesaptan yönetebilirsiniz. Uygulamayı açın, üç noktalı menü simgesine dokunun ve Google hesaplarınızın her birinin altındaki takvim listesine göz atın. Tüm hesapları burada devre dışı bırakamayacağınız halde (bunu yukarıda açıklanan şekilde Android’in Google hesabı ayarları altında yapmanız gerekir), belirli bir profil altında listelenen tüm takvimlerin seçimini kaldırabilirsiniz.
Tamamen aşağı kaydırdığınızda ve Ayarlar'a dokunduğunuzda, her bir takvimi seçebilir ve renk veya varsayılan bildirimler gibi kendi ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

Play Store
Play Store ayrıca birden fazla hesabı destekler. Hesap seçeneklerinizi genişletmek için üç noktalı menü simgesine dokunun.
Uygulamaları ve oyunlarım, aynı hesabı iki farklı cihazda kullanıyorsanız veya bir hesabı yeni bir cihaza taşıyorsanız ilginç bir Google Play özelliğidir. Play Store, X simgesine dokunarak Kitaplığınızdan kaldırılana kadar yüklediğiniz herhangi bir uygulamanın kaydını tutar.

Böylece, geçmişte kullandığınız uygulamaları, muhtemelen başka bir cihazda bulabileceğiniz ve yükleyebileceğiniz yer burasıdır. Maalesef, artık bu ekrandan uygulamaları topluca yükleyemezsiniz.

Diğer uygulamalar
Google Drive, Keep ve diğer Google uygulamalarında birden fazla hesabı yönetmek, yukarıda açıkladıklarımızla çok benzer. Tüm Google hesaplarınızdan ve Facebook ve WhatsApp gibi diğer Google dışı hesaplardan gelen kişiler otomatik olarak Kişiler uygulamanızla senkronize olmalıdır.

Diğer Hesaplar İçin Aynısını Yapabilir miyim?
Evet, ama çoğu için değil. Facebook, Skype, Twitter, WhatsApp ve Dropbox, örneğin, her cihaz için sadece bir kullanıcı kimliğine izin verir. Diğer e-posta istemcileri için ek hesaplar oluşturabilir ve diğer uygulamalar da birden çok kimliği destekleyebilir.

Ancak, aynı uygulamanın birden fazla kopyasını Paralel Alan adlı üçüncü taraf uygulamasıyla Android'de çalıştırabilirsiniz.
Her bir uygulamayı farklı bir kullanıcı hesabıyla ilişkilendirebilirsiniz.

Android Uygulamalarınızı Nasıl Yönetiyorsunuz?
Günümüzde, farklı projeler veya işlerle ilişkili birden çok kimlik veya e-posta hesabına sahip olmak yaygındır. Neyse ki, Google tüm kimliklerinizi tek bir cihazda yönetmeyi kolaylaştırdı.

Android İçin En İyi Email Uygulamaları
İlginizi Çekebilir

Android İçin En İyi Email Uygulamaları

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile