Android'de Fotoğraflara Tarih Damgası Eklemek için En İyi 3 Yol

Android'de Fotoğraflara Tarih Damgası Eklemek için En İyi 3 Yol

Son teknoloji telefonlarda kameralar önemli ölçüde gelişti. Bokeh efekti, AI sahne tanıma, filigran, güzellik modu gibi özellikler artık her iyi telefonun bir parçası. Ama bir stok Android kameranın sunduğu birçok özelliğe rağmen, ne yazık ki tarih damgası bunlardan biri değil. Bu yazıda çektiğiniz fotoğraflara nasıl tarih damgası ekleyeceğinizi göstereceğiz.

Android'de Fotoğraflara Zaman Damgası Eklemek için En İyi 3 Yol

Zaman damgası (veya daha popüler olarak bilinen tarih ve saat), birçok analog kameradaki ortak bir özellikti. Ancak DSLR'lere ve nihayetinde akıllı telefon kameralarına geçiş, bu küçük özelliğin bu süreçte kaybolması anlamına geliyordu. 

Şimdilik,  görüntüdeki EXIF ​​verileri zamanla ilgili tüm bilgileri saklar. Bu nedenle, yerel kamera uygulaması desteklemese bile, Android'deki fotoğraflara zaman damgaları eklemenin bazı güzel küçük yolları vardır.

Makale, bu bölümleri üç bölüme ayırmaktadır. Bunların üçü de, yürütme sürecinin farklı olması nedeniyle üçüncü taraf uygulamaları kullanıyor. Ayrıca, üçüncü yöntem büyük olasılıkla bir sürpriz olarak ortaya çıkacak, bu yüzden sonuna kadar okumayı unutmayın.

1. Stok Android Kamerayla
Zaman damgaları eklemek söz konusu olduğunda, iki şekilde yapılabilir: fotoğrafı çekerken veya farklı bir kamera uygulamasını kullanarak damgayı ekleyerek. 

Bu bölümdeki ilk yöntemi araştıracağım. Bu yüzden söz konusu uygulama zamanı eklemek için yerel kameraya erişecek. Neyse ki, süreç anlıkdır ve arka plan prosedürünü bilmeyeceksiniz. Play Store'daki pek çok uygulamada, reklamı yapılan işi yapmak için aşağıdakileri buldum.

Timestamp Camera Photos
Timestamp Camera Photos ücretsiz bir uygulama değildir. Ancak iyi haber, makul fiyatlı ve pop-up reklamlar içermemesi. 

Bu uygulama birçok stilde çeşitli yazı tipleri ile birlikte gelir. Ancak yazı tipini seçmeden önce, Kamera klasör yolunu manuel olarak eklemeniz gerekir. Bunu yapmazsanız,uygulama bir WhatsApp resmine bile filigran ekleyecektir.

Yolu değiştirmek için bunu izleyin - sola hızlıca kaydırın, Ayarlar'ı seçin ve Kamera Klasörü Yoluna dokunun (üstten üçüncü seçenek). Kamerayı açın ve yolu ayarlamak için rastgele bir resme dokunun. Bunu yaptıktan sonra bir zaman damgası stili seçin ve bir konum seçin.

Bir fotoğrafa her tıkladığınızda, uygulama birkaç saniye içinde zaman damgasını ekleyecektir. Ayrıca, tarih zaman damgasını birçok şekilde özelleştirebilirsiniz.

Zaman damgası kamera fotoğraflarını indir

Auto Stamper
Listemizdeki bir sonraki araç Auto Stamper'dır. Yukarıdaki uygulamaya benzer, ancak kullanıcı arayüzü incelikten yoksun (uygulama arayüzünü çok fazla kullanamayacaksınız). Ayrıca, rahatsız edici reklamlar var. Sonuçta, bu ücretsiz bir uygulama. 

Auto Stamper, Tarih ve Saat, Yer, İmza ve Logo arasından seçim yapabileceğiniz dört seçenek sunar.

İlk seçeneğe dokunun ve tarih formatını ve yazı tipi boyutunu seçin. Alttaki önizleme simgesi, logonun nasıl göründüğüne dair size bir fikir verecektir.

Bittiğinde, Kamera uygulamasına gidin, bir fotoğrafı tıklayın ve bu uygulama, birkaç saniye içinde zaman damgasını ekleyecektir. Altta aynı şeyi doğrulayan küçük bir mesaj göreceksiniz.

Not: Seri çekim modunda fotoğraf çekerseniz, uygulamanın beklendiği gibi çalışmayabileceğini unutmayın.

2. Üçüncü Taraf Kamera Uygulamalarını Kullanma
Yukarıdakilerin aksine, aşağıdaki uygulamalar üçüncü taraf kamera uygulamalarıdır. Sadece fotoğrafları çekemezler, aynı zamanda süreçteki zaman damgasını da seçerler.

Open Camera
Bir fotoğraf meraklısıysanız, Open Camera'yı duymuş olmalısınız. Bu manuel kamera uygulaması, Pozlama kontrolü, ISO ve Beyaz dengesi gibi manuel kontroller dışında, Renk Efektleri ve özelleştirilebilir JPEG kalitesi gibi birçok özelliği bir araya getiriyor.

Manuel fotoğrafçılık yolunuzu biliyorsanız kamera kullanımı kolay hale gelir. Zaman damgasını etkinleştirmek için sağ üst köşedeki dişli şeklindeki simgeye dokunarak Ayarlar'a gidin. Kamera ayarlarına dokunun ve Stamp photos seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın. 

Open Camera ayrıca yazı tipi rengini ve boyutunu sizin isteğinize göre değiştirmenizi sağlar. Ve evet, hiç reklam yok ve aptalca bir pop-up var.

Camera Timestamp
Manuel fotoğrafçılık sizin işiniz değilse, Camera Timestamp uygulamasını deneyebilirsiniz. Pozlama ayarı, renk efektleri ve zamanlayıcı gibi tüm temel kamera ayarlarına sahiptir. Ayrıca, uygulama bol zaman damgası biçimleriyle denemenizi sağlar. 

Tek yapmanız gereken birkaç fotoğrafa tıklamak ve uygulama zaman damgasını otomatik olarak ekleyecektir. Bu uygulamanın dezavantajı açıktır - yerel kamera uygulamasının yerleşik özelliklerini feda etmeniz gerekir.

PhotoStamp Camera
Bu bölümdeki son uygulama PhotoStamp Camera'dır. Yukarıdaki uygulamaya benzer şekilde, kendi başına bir kamera arayüzü vardır. 

Camera Timestamp'tan farklı olduğu nokta, tarih ve saate ek olarak konumu ve imzayı damgalamanıza olanak tanımasıdır. 

Ayrıca, damga boyutunu ve rengini değiştirebilirsiniz. Tek sıkıntı, genel deneyimi etkileyebilecek reklamlardır.

3. Instagram
Evet doğru, Instagram aracılığı ile fotoğraflarınıza tarih ve zaman damgaları ekleyebilirsiniz. En iyi şey, herhangi bir ek uygulamayı indirmeniz gerekmez. 

Instagram hikayelerinin (biraz) gizli özelliği, 24 saatten eski fotoğrafları eklerseniz, uygulamanın kendi zaman damgasını ekleyeceğidir. Üstteki resim, Instagram'ın öykülere farklı boyutlu fotoğraflar eklemenizi ve hem manzara hem de portrelere zaman bilgilerini ekleyebilmenizi sağlar.

Sadece Instagram Hikayeleri'ne bir fotoğraf ekleyin ve uygulama zaman damgasını otomatik olarak uygulayacaktır. Yapmanız gereken tek şey, onu seçtiğiniz bir konuma yerleştirmektir. Renkleri değiştirmek için üzerine dokunun. Bittiğinde, fotoğrafı telefonunuzun galerisinde saklamak için Kaydet'e basın.

Manzara fotoğraflarında, telefonunuzun yerleşik düzenleme paketiyle ekstraları kesmek için ekstra bir adım atmanız gerekir. Tabii ki, bu yöntemin kusurları vardır. Birincisi, genellikle fotoğrafları belirtilen en boy oranına getirir. İkincisi, manuel ekleme, aşırı iş yükü olabilir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile