Ogznet.com
Android’de İnternet Geçmişi Nasıl Silinir? Paylaş:

Android’de İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Android’de İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Birinin bilgilerinizi görmesini önlemek için, Android’deki internet geçmişinizi düzenli olarak silmelisiniz. Peki nasıl? İşlemler her zaman bir masaüstü tarayıcıda olduğu kadar açık değildir.

Android cihazınızdaki tarayıcılar kişisel gizliliğinizde önemli bir zayıf noktayı temsil eder. Akıllı telefonların ve tabletlerin kaybedilmesi, çalınması veya halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanılması bir dizüstü bilgisayardan daha fazla güvenlik riski barındırır.

ChromeFirefoxOperaDolphinUC Browser ve Brave Browser: İşte en popüler Android tarayıcılarından yedi tanesinde tarama geçmişini silme.

Chrome'da Gözatma Geçmişini Silme

Chrome, Android için en popüler tarayıcıdır ve tüm Android ekosistemininde yaklaşık yüzde 85 oranında kullanılır.

Neyse ki, bu tarayıcıda telefon geçmişinizi silme işlemi basittir. Başlamak için Chrome'u açın ve Menü>Geçmiş seçeneğine gidin veya arama kutusuna chrome://history yazın. Uygulama Geçmiş sayfanızı gösterir.

Pencerenin üstünde, Tarama Verilerini Temizle etiketli bir düğme göreceksiniz. Üzerine dokunun.

Artık tam olarak hangi verileri silmek istediğinize karar verebilirsiniz. Sayfanın üstünde, zaman diliminizi seçin, ardından uygun onay kutularını işaretleyin. Aralarında geçiş yapabileceğiniz Temel ve Gelişmiş sekmeleri vardır. Hangisini kullanırsanız kullanın, Gözatma Geçmişi'ni seçtiğinizden emin olun. Hazır olduğunuzda Verileri Temizle'ye dokunun.

Firefox'ta Tarayıcı Geçmişini Temizleme

Firefox'ta göz atma geçmişini silmek, Chrome'unkine benzer bir işlemdir. Tarayıcınızı açın ve sağ üst köşedeki üç dikey noktaya dokunun. Menüden Geçmişi seçin.

Chrome gibi, büyük bir Gözatma Geçmişini Temizle düğmesini göreceksiniz - yalnızca bu sefer, sayfanın altında bulunur. Ancak, Chrome'un aksine, hangi verileri silmek istediğinizi belirten bir yol yoktur. Uygulama sadece eyleminizi onaylamak için ekranda bir uyarı verecek.

Tamam'a dokunun, veriler silinir.

Opera Mini'de Telefon Geçmişinizi Kaldırma

Opera’dan göz atma geçmişini silme işlemi biraz daha karmaşık.

Tarayıcınız açıldığında, sağ alt köşedeki Opera logosunu bulun ve üzerine dokunun. Küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin üst kısmında dört simge bulunur. Tarayıcı ayarlarına erişmek için Dişli ayar simgesini seçin.

Ardından, Tarama Verilerini Temizle'yi görene kadar aşağı kaydırın. Üzerine dokunun ve silmek istediğiniz verinin yanındaki onay kutularını işaretleyin. Kayıtlı Şifreler, Gözatma Geçmişi ve Çerezler ve Veriler arasından seçim yapabilirsiniz.

Seçimlerinizi yaptıysanız Tamam öğesine dokunun.

Dolphin Tarayıcısında Geçmişi Temizleme

Chrome, Firefox ve Opera kullanımı tüm Android kullanıcılarının yüzde 90'ından fazlasını oluşturuyor. Bundan sonrası için diğer en popüler tarayıcılardan bazılarına bakalım.

Dolphin kullanıyorsanız, silme işleminin Opera'ya benzediğini göreceksiniz. Çeşitli ayarlara üst köşedeki bir menü ikonu aracılığıyla erişmek yerine, ekranın altındaki Dolphin ikonuna dokunmanız gerekir.

Bir pencere açılacaktır. Oradan, Verileri Temizle'yi seçin. Yine, kaldırmak istediğiniz veri türünü seçebilirsiniz. Seçimleriniz Gözatma Geçmişi, Önbellek ve Site Verileri, Çerezler, Form Verileri, Şifreler ve Konum Erişimi'dir.

Tarayıcı geçmişini silmek için Seçilen Verileri Temizle'ye dokunun.

UC Browser Tarayıcısında Geçmişin Silinmesi

UC Tarayıcı çok iyi tanınmıyor, ancak Android için sağlam bir alternatif internet tarayıcısı.

Tarayıcı geçmişinizi temizleme işlemi, bu listedeki uygulamalar içinde en karmaşık olanıdır. Başlamak için, ekranın altındaki üç yatay çizgiye dokunun. Çıkan açılır menüde, Geçmiş ve Yer İmleri etiketli sarı simgeyi seçin.

Simgeye dokunduğunuzda, önce Yer İmleri listenizi göreceksiniz. Göz atma geçmişinizi ortaya çıkarmak için sola kaydırın. Sağ alt köşede, Clear (Temizle) düğmesini bulacaksınız. Dokunup, ekrandaki onayda Sil'i seçerek onaylayın.

Brave Browser Tarayıcıdan Geçmişi Silme

Brave, Chromium'u temel aldığından, tarama geçmişinizi silme işlemi Chrome'a ​​çok benzer.

Brave'nin göz atma geçmişini Android'de silmek için sağ alt köşedeki üç dikey noktaya dokunarak ve açılan menüden Geçmiş'i seçerek başlayın. Pencerenin üstünde, Tarama Verilerini Temizle'yi seçin. Burada, tam olarak hangi tür verileri silmek istediğinizi ve hangilerini saklayacağınızı seçmek için çeşitli onay kutularını kullanın. Chrome gibi, Temel ve Gelişmiş görünüm arasında geçiş yapmak için pencerenin üstündeki sekmeleri kullanabilirsiniz .

Ecosia Tarayısında Geçmiş Nasıl Temizlenir

Yine, Chromium, temelli bir uygulama. Ecosia'daki göz atma geçmişinizi silmek için, uygulamanın menüsünü açın ve Geçmiş>Tarama Verilerini Temizle'ye gidin ve kaldırmak istediğiniz kategorileri seçin.

Android'de Güvende Kalmanın Diğer Yolları
Cep telefonunu kullanırken göz atma geçmişini Android'de silme, güvende kalmanın sadece bir kısmı. Ayrıca kullanıcıların, Wi-Fi güvenliğini, yüklü uygulamaları ve daha fazlasını göz önünde bulundurması gerekir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!