Android'de Mobil Veri Kullanımını Azaltmak için İpuçları

Android'de Mobil Veri Kullanımını Azaltmak için İpuçları

Akıllı telefon sahipleri sürekli olarak iki kaynaktan yakınırlar. Ya pil çabuk biter veya yüksek hızlı veri internet kotasını tüketir. Peki veri tüketiminizi nasıl azaltabilirsiniz ve aslında bu kadar çok veri tüketimine ihtiyacınız varmı? Veri planınızı kolaylıkla nasıl akıllıca kullanabileceğinizi buradan öğrenebilirsiniz.

Çok fazla mobil veri ihtiyacınız var mı?
World Wide Web'de beklenmedik bir şekilde daha yüksek veri tüketimine neden olan belirli veri formatları vardır. Animasyonlu GIF'ler özellikle çok veri harcarlar. Nadiren değil, üç saniyelik bir animasyon için bir megabayttan daha fazlası harcanır. YouTube klipleri bile daha ekonomiktir ve iki tanesinin dakikada 10 megabayttan fazla tüketmesi beklenir. Müzik için harcanan veri, bit hızına bağlı olarak dakikada bir ila beş megabayt arasında değişir.

Android araçları
Android, veri tüketiminiz üzerinde kontrol sağlar. Hızlı ayarlardan mobil veri kontrol ikonuna basılı tutarak tüketim özetine ulaşabilirsiniz. Bazı üreticiler için, Ayarlar'da Mobil veri bölümüne gitmeniz gerekir. Her yerde biraz farklı görünüyor ama benzer şekilde çalışıyor. Tüketime genel bakış ekranında, sınırları da ayarlayabilirsiniz. Yani kotanız biterken size uyarı vermeli ve arka plan verilerini sınırlandırmalı.

Sağlayıcı uygulamaları
Kalan veri kotanızı kontrol etmenin başka bir yolu daha vardır ve bu biraz daha doğru olabilir. Doğrudan operatörünüzün uygulamasına bakabilirsiniz. Pratik ipucu: birçok sağlayıcıyla, mevcut durumu başlangıç ​​ekranında bir widget olarak koyabilirsiniz.

Veri tüketimini kısıtlama
Android ayarlarında bir veri limiti ayarla. Bu öncelikle akıllı telefonun ayarlar menüsü ile yapılır. Burada, veri tüketiminizi görebilir ve yönetebilirsiniz. İlk, sözleşmenize ve veri kotanızın aylık olarak yenilenmesine uyarlanmış bir tüketim döngüsü oluşturun. Mobil verilerin otomatik olarak devre dışı bırakıldığı veya sınırlandırıldığı bir sınır da belirleyebilirsiniz.

Sadece bir kere bir limit belirledikten sonra veri tüketimi durur. Ayrıca bireysel uygulamaların tüketiminin bir listesini de görebilirsiniz. Simgeye dokunun ve uygulamanın ön planda veya arka planda ne kadar veri tükettiğini görürsünüz. İnternet kotanızı gizlice arka planda kullanan uygulamalar var - eğer tüm bunlar başarısız olursa, arka plan verilerini burada sınırlandırarak durdurabilirsiniz. Ama dikkat! Bu, bazı uygulamaların çalışmasını durdurabilir - özellikle Google uygulamaları ve sistem uygulamalarının. Bireysel uygulamaların arka plan aktivitesini azaltın.

Çevrimdışı fonksiyonları kullanma

- Müzik dinleme
Kota tasarrufu için hareket halindeyken kayıtlı videoları ve müzikleri veya müzik ve video akışı hizmetlerinin çevrimdışı özelliklerinden faydalanın.

Spotify Premium, Tidal ve Google Play Müzik, çevrimdışı müzik oynatma olanağı sunar. Çoğu müzik dinleme sağlayıcıları çevrimdışı bir özellik sunuyor. Böylece favori şarkılarınızı akıllı telefonda saklayabilir ve hareket halindeyken çalabilirsiniz. Alternatif olarak, CD'lerinizi MP3'lere dönüştürebilir ve bunları dahili belleğinize veya bir MicroSD kartına kopyalayabilir ve bir müzik çalar uygulamasıyla oynatabilirsiniz.

- Google Haritalar'ı çevrimdışı kullan
Google Haritalar artık harita verilerini 30 gün boyunca çevrimdışı tutmak isteyip istemediğinizi otomatik olarak soracaktır. Dışarıda uygulamayı çevrimdışı kullanmak için haritaları indirebilir ve kaydedebilirsiniz. Örneğin, yaşadığınız şehirde veri tüketimini azaltmak için mükemmel bir yoldur. Çevrimdışı kullanım için birden fazla harita indirip kaydedebilirsiniz.

Çevrimdışı navigasyon için alternatif uygulamalar, Nokia / Microsoft veya Maps.me uygulamaları. Hepsi farklı yaklaşımlar izler ve arabada navigasyon için çok uygundur.

Veri akışını sıkıştırmak
Chrome’un sıkıştırma özelliğiyle gezinirken internet kotanızdan tasarruf edin. Kullanışlı Chrome özelliklerinden biri, sıkıştırılmış web sitesi verilerini indirme becerisidir. Bu özelliği en alttaki ayarlarda etkinleştirebilirsiniz. Web sitelerini sıkıştırır ve yükleme süresini ve internet kotasının kullanımını azaltır.

Opera Max ile her şeyi sıkıştır
Opera Max, internette gezinirken internet kotasının kullanımını azaltmaya yardımcı olan bir sıkıştırma uygulamasıdır. Uygulama, tüm verileri kendi VPN sunucusu aracılığıyla gönderir ve videoları ve fotoğrafları uygulamalardaki ve web sitelerindeki sıkıştırır. Ne yazık ki, bu, görünür bir kalite kaybıyla ilişkilidir. Uygulamada, telefonunuzdaki hangi uygulamaların en büyük veri tasarruf potansiyeline sahip olduğunu göreceksiniz.

Mevcut sürümde, müzik ve video oynatırken paradan tasarruf edebilirsiniz. Entegre Roket Doktoru sayesinde MP3'ler ve MP4'ler AAC + formatına dönüştürülür. Daha düşük bir bit hızında, benzer bir ses kalitesi elde edilebilir. Netflix veya YouTube gibi video akışları, Opera Max tarafından istek üzerine sıkıştırılabilir. Tamponlama süreleri kısaltılır, ancak kalite gözle görülür şekilde azalır. İncelemede, 10 dakikalık bir YouTube videosu verilerinin yarısından fazlasında tasarruf etti, böylece 31,2 MB yerine yalnızca 14,7 MB tükendi.

Hiçbir şey yardımcı olmuyorsa ne yapabilirsiniz?
Eğer internet kotası sorunu ile mücadele ediyorsanız, birçok ücretsiz Wi-Fi ağından birine geçmelisiniz. Ya da çift SIM kartlı bir akıllı telefonunuz varsa bir SIM kartınızı sadece internet planı için (telefon seçeneği olmadan) kullanabilir ve böylece ucuza sörf yapabilirsiniz.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile