Android'de Silinmeyen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır

Android'de Silinmeyen Uygulamalar Nasıl Kaldırılır

Cihazınızdan silemediğiniz bir Android uygulaması sizi rahatsız mı ediyor? Kaldırmaya çalıştığınız uygulama muhtemelen cihazınıza önceden yüklenmiş olarak gelmiştir. Üretici, mobil operatörünüz veya Android'in bir parçası olarak gelmiş olabilir. Hemen yılma; hala istenmeyen sistem uygulamalarını Android'den kaldırabilirsiniz. Bu zor, ama imkansız değil. Size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Önceden Yüklenmiş Android Uygulamalarını Kaldırma Nedenleri

Uygulamayı kaldırmak isteyebileceğiniz nedenler arasında şunlar vardır:

 • Önceden yüklenmiş uygulamalar ve oyunlar bloatware olarak kabul edilir
 • Kullanmadığınız uygulamalarla depolama alanınızı boşa harcıyorsunuz
 • Telefonun bataryası, olduğundan daha hızlı bitiyor
 • Uygulamalar ve oyunlar internet kotanızı tüketiyor
 • Önceden yüklenmiş uygulamalar ve oyunlar zararlı olabilir, kişisel bilgileri kaydedebilir ve / veya yükleyebilir

Ne yazık ki, bu uygulamaları kaldırmak kolay değildir. Android cihazınızın root'lu olup olmadığına bağlıdır.

Root'suz Android Cihazlar için Uygulama Silme Seçenekleri
Önceden yüklenmiş uygulamaları silmek çoğu durumda mümkün değildir. Ama yapabileceğin şey onları etkisiz hale getirmektir.

Bunu yapmak için, Ayarlar> Uygulamalar menüsüne gidin. İstemediğiniz uygulamayı seçin, ardından Devre Dışı Bırak düğmesine dokunun. Bu, uygulamayı ilk sürümüne döndürür ve telefonunuzda görünmesini engeller. Yüklü kalır ve yer kaplar, ancak asla çalışmaz.

Ancak, bu tüm uygulamalar için işe yaramaz. Eski Android sürümlerinde, uygulama çekmecenizi açabilir ve uygulamaları görünümden gizleyebilirsiniz. yeni versiyonlarda çok daha zor.

Neyse ki, en azından ana ekrandan önceden yüklenmiş bloatware uygulamalarını ve oyunlarını düzenleyebilirsiniz. Bir uygulama simgesine uzun basın ve ekranın üstündeki Ana ekrandan kaldır kutusuna sürükleyin. Bu Android sürümünüze bağlı olarak değişebilir.

Böylece uygulamayı telefonunuzda yüklü olmasına rağmen gizlediniz.

Tamamen uygulamayı gizlemek mi istiyorsunuz? Yeni bir başlatıcı, uygulamaları gizlemek için idealdir ve telefonunuza root atmaktan daha kolaydır. Çoğu üçüncü taraf launcherlar listedeki herhangi bir uygulamayı kaldırmanıza izin verir. Ancak, telefonunuzda, arka planda gizlenerek kalacağını unutmayın.

Root'lu Android Cihazlarda Bloatware Uygulama Silme Araçlarını Deneyin

Root atılmış bir Android cihazınız mı var? O zaman, bu yardımcı uygulamaları kullanarak bloatware (önceden yüklü gelen uygulamalar) içerikleri kaldırmak kolaydır.

1. Titanium Backup

Android cihazınızdaki istenmeyen uygulamalarla uğraşmak için düşünebileceğiniz ilk uygulama Titanium Backup. Google Play'den indirilmiş veya önceden yüklenmiş olarak gelmiş olsun, cihazdaki herhangi bir uygulamayı silebilir.

Ücretsiz sürümde uygulamaları yedeklemek ve kaldırmak için araçlar bulunurken, ücretli sürüm onlarca ek özellik sunar.

Titanyum Yedekleme ilk başta kullanımı zor görünebilecek pek çok özelliğe sahiptir. Başlattıktan sonra, root izni verin, ardından cihaz depolama alanını tanımlayan alana dokunun. Uygulamalar listesi derlendikten sonra, silmek istediklerinizi bulmak için kaydırın. Kaldırmak istediklerinizi seçin ve ardından Kaldır'a dokunun.

Titanic Backup'ın pro sürümü ile bloatware silmek, uygulamaları dondurmak ve daha fazlası mümkündür. O kadar güçlü ki, Android için en iyi root uygulamalarının biridir.

2. NoBloat Free

Sistem uygulamalarını devre dışı bırakma ve etkinleştirme seçeneği sunan NoBloat Free ayrıca bir uygulama silme aracı da içerir. Bu size sistem uygulamalarının yedeklerini oluşturma ve bunları geri yükleme yeteneği verir.

Bütün bunlar, NoBloat Free’in, sadece bloatware’den kurtulmak isteyen rootlu kullanıcılar için en iyi seçenek olduğu anlamına gelir. Birçok ek özelliklerle dikkatiniz dağılmayacak; NoBloat işini basitçe yapıyor.

3. System App Remover 

Bu uygulama, sistem uygulamalarını silmek ve taşımak için kolay bir yol sunar. System App Remover, kaldırabileceğiniz uygulamaları hızlı bir şekilde tanımlayan kullanışlı bir sınıflandırma sistemi sağlar.

Sistem App Remover, reklam desteklidir ancak uygulama kaldırma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirir.

Bu önemli özelliğin yanı sıra, araç, uygulamalarını SD kartınıza toplu taşımayı destekler. Ayrıca APK'leri yönetebilir ve eski uygulama sürümlerini görebilirsiniz.

İleri Bir Seçenek: Özel Bir ROM Kur

Android cihazınızdan istenmeyen uygulamaları kaldırmak için başka bir çözüm var: özel bir ROM kurmak.

Hangi yeni ROM'un ihtiyaçlarınızı karşılayacağını bulmak biraz araştırma gerektirse de, çözüm sizi özellikle yakından kontrol edebileceğiniz bir Android sürümüyle bırakabilir.

Performans ve gizliliğe önem veren kullanıcılar için tasarlanmış özel bir ROM mu arıyorsunuz? Copperhead ve Omnirom, rootlu Android cihazınız için iki iyi seçenek.

Sonuç
Birkaç seçeneğe baktık, ancak istenmeyen Android uygulamalarını nasıl kaldırdığınız telefonunuza root özelliği kazandırıp kazandırmamaya bağlıdır.

Özetlemek için, tüm seçeneklerin kümesi:

 • Mümkünse uygulamaları silin veya devre dışı bırakın
 • Sistem uygulamalarını silebilen root uygulamalarını kullanın
 • Mevcut ROM'unuzu özel bir ROM ile değiştirin
 • Sadece alan boşaltmanız gerekirse, uygulamaları SD kartınıza taşımayı düşünün

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile