Ogznet.com
Android Telefonda Harici Mikrofonla Ses Kaydı Yapma Paylaş:

Android Telefonda Harici Mikrofonla Ses Kaydı Yapma

Android Telefonda Harici Mikrofonla Ses Kaydı Yapma

Android cihazlar hemen hemen her şeyi yapabilir ve buna ses kaydı da dahildir. Peki, ses kaydını daha da geliştirmek için ne yapılabilir? Telefonun USB girişinden mikrofon bağlamak buna örnek olabilir.

Geçmişte yardımcı porta sahip bir mikrofonu kolayca telefona bağlayabiliyorduk. Ama şimdi Android cihazlarda fiziksel kulaklık soketi buulunmayabiliyor ve bu yöntem giderek zorlaşıyor.

Herhangi bir Android cihazına USB mikrofonu bağlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu makalede ele alacağız.

Android'de bir USB mikrofon ile kayıt yapmaya başlamak için birkaç öğeye ihtiyacınız olacak. İlk bakışta, herhangi bir mikrofon ve Android cihazının işlemi yapacağını düşünürsünüz, ancak bundan daha fazlası var.

Öncelikle, USB On-The-Go (OTG) özelliğini destekleyen bir USB bağlantı noktasına sahip bir Android cihazına ihtiyacınız olacak. USB OTG, cihazınızın bir USB ana bilgisayarı olarak işlev görmesini sağlar. Bu, her çeşit farklı USB cihazını oyun kontrol cihazlarından mikrofonlara kadar bağlamanızı sağlar.

Ayrıca bir USB OTG dönüştürme kablosu da gereklidir. Bu, telefonunuzun Mikro USB veya USB-C bağlantı noktasını bir dişi USB-A bağlantı noktasına dönüştürür. Mikrofonunuzu telefonunuza bağlamak için buna ihtiyacınız vardır. Çoğu mikrofon bağlantısı, daha büyük bağlantı noktalarına sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır.

Son olarak, ses kaydetmek için uygun bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Muhtemelen ses kayıt işlemini en önemli parçası, uygulama seçiminizdir. Sürekli çöken ve kayıtlarınızı kaybeden bir uygulamaya sahip olmak iyi bir şey değildir.

Android için en iyi ses kayıt uygulamasında dikkat etmeniz gereken bazı özellikler:

  1. Ses seviyesi göstergesi
  2. Kazanç kontrolleri / ses seviyesi
  3. Kolay dosya yönetimi
  4. Çok kanallı kayıt özellikleri

Kullanabileceğiniz birkaç ses kayıt uygulaması şunlardır:

 

Bir ses seviyesi göstergesi, herhangi bir ses kayıt uygulamasının temel şartıdır. Bu nedenle, bu özelliğe sahip olmayan herhangi bir uygulamayı hemen göz ardı etmelisiniz. Ses seviyesi göstergeleri, kayıt yapan herhangi bir sesin durumunu açıkça gösterir.

Basit bir sarı, kırmızı ve yeşil durum rengi kullanarak, bir sinyal olup olmadığını hemen görebilirsiniz. Ayrıca, bu sinyalin çok yüksek (kırpma veya bozulmaya neden olan) veya çok sessiz (daha sonra yapay olarak artırmada sorun yaratabilecek) olduğunu gösterir.

Bir kazanç kontrolü veya ses düğmesi, ses kayıt uygulamaları için gerekli başka bir özelliktir. Bununla, mikrofon sesinizi çok yüksek veya çok sessizse ayarlayabilirsiniz. Birçok USB mikrofon, bunu fiziksel bir düğme olarak barındırır, ancak uygulamada olması faydalıdır.

Birden fazla ses kaynağını bir kerede kaydetmek istiyorsanız, multitrack kayıt özellikleri yararlıdır. Birçok USB mikrofon stereo kayıt destekler veya belki daha gelişmiş bir model veya ses arabiriminiz var, aynı anda birkaç mikrofon bağlayabilirsiniz.

Çok kanallı kayıt için kullanım basittir. Her kanalı ayrı bir kaynak olarak kaydederseniz, daha sonra bireysel mikrofonların seviyesini ayarlamak daha kolaydır. Ancak siz ve bir arkadaşınız aynı mikrofona konuşursanız, kaydı bitirdikten sonra her kişinin sesini değiştirmenin bir yolu yoktur.

Bu iş için WavStudio'u öneririz. Ücretsizdir (reklamlarla), ancak bir dizi özellik sunar. Kazanç değiştirme ve ses kaydetme gibi temel bilgileri gerçekleştirmenin yanı sıra, stereoya kaydedebilir, çeşitli efektler arasından seçim yapabilir ve ses formatı dönüşümleri gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!