Android'de USB Mikrofonuyla Ses Kaydetme

Android'de USB Mikrofonuyla Ses Kaydetme

Android cihazlar hemen hemen her şeyi yapabilir ve ses kaydı buna istisna değildir. Ses kaydınızı daha da geliştirmek isterseniz ne yapabilirsiniz? USB girişinden mikrofonu bağlama hakkında ne düşünüyorsunuz?

Geçmişte yardımcı porta sahip bir mikrofonu kolayca bağlayabiliyordunuz. Ama şimdi Android cihazların fiziksel kulaklık soketini terk ediyorlar ve bu yöntem giderek zorlaşıyor.

Herhangi bir Android cihazına USB mikrofonu bağlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alacağız.

Android'de bir USB mikrofon ile kayıt yapmaya başlamak için birkaç öğeye ihtiyacınız olacak. İlk bakışta, herhangi bir mikrofon ve Android cihazının işlemi yapacağını düşünürsünüz, ancak bundan daha fazlası var.

Öncelikle, USB On-The-Go (OTG) özelliğini destekleyen bir USB bağlantı noktasına sahip bir Android cihazına ihtiyacınız olacak. USB OTG, cihazınızın bir USB ana bilgisayarı olarak işlev görmesini sağlar. Bu, her çeşit farklı USB cihazını oyun kontrol cihazlarından mikrofonlara bağlamanızı sağlar.

İşlemde ayrıca bir USB OTG koparma kablosu gereklidir. Bu, telefonunuzun Mikro USB veya USB-C bağlantı noktasını bir dişi USB-A bağlantı noktasına dönüştürür. Hub'ınızı telefonunuza bağlamak için buna ihtiyacınız vardır — çoğu hub, daha büyük bağlantı noktalarına sahip bilgisayarlar için tasarlanmıştır.

Son olarak, ses kaydetmek için uygun bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Muhtemelen kayıt aracınızın en önemli parçası, uygulama seçiminizdir. Sürekli çöken ve kayıtlarınızı kaybeden bir uygulamaya sahip olmak iyi bir şey değildir.

Android için en iyi ses kayıt uygulamasında dikkat etmeniz gereken bazı özellikler:

  1. Ses seviyesi göstergesi
  2. Kazanç kontrolleri / ses seviyesi
  3. Kolay dosya yönetimi
  4. Çok kanallı kayıt özellikleri

Kullanabilceğiniz birkaç uygulama şunlardır:

Bir ses seviyesi göstergesi, herhangi bir ses kayıt uygulamasının temel şartıdır. Bu nedenle, sahip olmayan herhangi bir uygulamayı hemen göz ardı etmelisiniz. Ses seviyesi göstergeleri, kayıt yapan herhangi bir sesin durumunu açıkça gösterir.

Basit bir sarı, kırmızı ve yeşil durum rengi kullanarak, bir sinyal olup olmadığını hemen görebilirsiniz. Ayrıca, bu sinyalin çok yüksek (kırpma veya bozulmaya neden olan) veya çok sessiz (daha sonra yapay olarak artırmada sorun yaratabilecek) olduğunu gösterir.

Bir kazanç kontrolü veya ses düğmesi, uygulamalar için gerekli başka bir özellik. Bununla, mikrofon sesinizi çok yüksek veya çok sessizse ayarlayabilirsiniz. Birçok USB mikrofon, bunu fiziksel bir düğme olarak kullanacaktır, ancak uygulamada olması faydalıdır.

Birden fazla ses kaynağını bir kerede kaydetmek istiyorsanız, multitrack kayıt özellikleri yararlıdır. Birçok USB mikrofon stereo kayıt destekler veya belki daha gelişmiş bir model veya ses arabiriminiz var, aynı anda birkaç mikrofon bağlayabilirsiniz.

Çok kanallı kayıt için kullanım basittir. Her kanalı ayrı bir kaynak olarak kaydederseniz, daha sonra bireysel mikrofonların seviyesini ayarlamak daha kolaydır. Ancak siz ve bir arkadaşınız aynı mikrofona konuşursanız, kaydı bitirdikten sonra her kişinin sesini değiştirmenin bir yolu yoktur.

Bu iş için WavStudio'u öneririz. Ücretsizdir (reklamlarla), ancak bir dizi özellik sunar. Kazanç değiştirme ve ses kaydetme gibi temel bilgileri gerçekleştirmenin yanı sıra, stereoya kaydedebilir, çeşitli efektler arasından seçim yapabilir ve ses formatı dönüşümleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bir USB Mikrofonuyla Android'de Ses Kaydetme
Ses kitinizi bir kez bir araya getirdiğinizde, gerisi basit bir işlemdir. Çoğu USB mikrofon uygun bir USB kablosu ile gelir. Bir ucunu mikrofonunuza ve diğer USB-A erkek ucunu USB hub'ınızdaki USB-A dişi bağlantı noktasına bağlayın.

usb mikrofon

Hub'ı USB kablosuna bağlayın. Yine bu, hub'dan USB-A erkek, çıkış kablosundaki USB-A dişi olmalı.

Son olarak, çıkış kablosunun erkek USB-C veya Mikro USB ucunu telefonunuza bağlayın.

Hazır olduğunuzda, uygulamanızı tetikleme, ayarlarınızı çevirme ve kayıt düğmesine basmanız yeterlidir. Bazen uygulamanızı yapılandırmanız gerekebilir. Bu, uygulamayı USB cihazınıza işaret etmeyi içerir böylece sesin nereden kaydedileceğini bilirsiniz.

Yukarıda belirtilen WavStudio'yu kullanıyorsanız, ana ekranın sağ alt tarafındaki ayarlar başlığından erişilebilen Ayarlar menüsünü açarak giriş kaynağınızı kolayca ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar menüsünde, giriş kaynağı, ekranın üst kısmındaki açılır menüden erişilebilir. Bazen, her şeyi doğru yaptıktan sonra, hala işe yaramaz. En muhtemel hata yetersiz güçtür. Mikrofonlar bazen çok fazla elektrik gerektirir - belki telefonunuzun verebileceğinden daha fazla.

Bunu, harici bir güç kaynağına bağlanan güçlü bir USB hub ile çözebilirsiniz. Veriler telefonunuza gönderilir ve
ama mikrofon cihazınız yerine prizden güç alır.

Birçok USB OTG kablosu, telefonunuzu USB aksesuarlarını güçlendirirken aynı zamanda şarj edebileceğiniz bir şarj cihazı girişi sağlar.

Daha İyi Ses Kalitesi İçin İpuçları
Çalışmaya başladığınızda, ses kalitesini önemli ölçüde artırmak için kullanabileceğiniz birkaç basit yol vardır:

Mikrofonunuzu bilin: Bir Android telefon ve USB mikrofon kullandığınızdan, üreticinin tavsiyesini görmezden geleceğiniz anlamına gelmez. Mikrofonunuzu nasıl kullanacağınızı, hangi senaryoların en iyi şekilde kullanıldığını ve nerede konumlandırılacağını öğrenmek, ses kaliteniz arasında fark yaratabilir. Ayarlarınızı doğru yapın.

Uygulama: Bilgisayarınızdaki ses kaydı gibi, uygulama ayarları da büyük bir fark yaratır. Kazanç yapınız çok yüksekse, kırpma işlemi yaparsınız (ses girişinin arabirim için çok fazla olduğu durumlarda). Bu, kulağa hoş gelebilir veya genellikle berbat olabilir. Ses ölçüm cihazlarınız aşırı kırmızı gösteriyorsa, bu sorunu gidermek için kazancınızı azaltmanız yeterlidir. Gördüğünüz gibi, bir Android telefona USB mikrofonu bağlamak gerçekten bu kadar basit. Pratik olarak, modern bir cihaz için tak ve çalıştır meselesi!

Ogznet.com