Ogznet.com

Android telefonunuzdan veya tabletinizden bir fotoğraf veya dosyayı bilgisayara aktarmak için çeşitli seçenekleriniz olabilir. Bu yazıdaki seçenekleri inceleyerek dosyalarınızı Android’den bilgisayara kolayca aktarabilirsiniz.

Bunun için bir USB kablosu, Bluetooth ve bulut senkronizasyonu gibi çeşitli seçenekleriniz var. Alternatif olarak, AirDroid veya Pushbullet gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Belki de zor olanı seçip dosyayı veya fotoğrafı e-posta ile gönderebilirsiniz.

Kısacası, Android'den bir bilgisayara dosya aktarmak zor değildir. İşte Android telefonunuzdan PC'nize dosya aktarma hakkında bilmeniz gereken her şey.

1. Bluetooth Dosya Transferi ile Android'den Bilgisayara Dosya Aktarın

Bilgisayarınızın Bluetooth özelliği varsa, Android'den Windows'a Bluetooth dosya aktarımı yoluyla veri göndermek, özellikle daha küçük dosyalar için iyi bir seçenektir.

Başlamak için önce Windows’da, ardından Android’de Bluetooth’u etkinleştirmeniz gerekir.

Windows'ta, Ayarları açmak için Win + I tuşlarına basın. Cihazlar bölümünü açın ve soldaki Bluetooth ve diğer cihazlar sekmesini seçin. Burada, Bluetooth'u Açık olarak değiştirin ve Bluetooth veya başka bir cihaz ekle'ye tıklayın. Uyumlu cihaz taramasına başlamak için bir kez daha Bluetooth'u seçin.

Aynı anda Android'deki Hızlı Ayarlar panelini açın. Burada, Bluetooth simgesine uzunca basın. Çıkan menüde, Yeni cihaz eşle'ye dokunun ve telefonunuz bilgisayarınızı bulana kadar bekleyin. İki cihazda da eşleşecek olan güvenlik kodunu onaylamanız istenir.

Bir bağlantı kurulduğunda, ekranınızın sağ alt köşesindeki Sistem Tepsisinde Bluetooth simgesini görünür. Dosyaya sağ tıklayın ve Bir dosya al'ı seçin, daha sonra aktarımı başlatmak için İleri'ye tıklayın.

Bu arada, aktarmak istediğiniz dosyayı seçmek için Android dosya tarayıcınızı veya Galeri uygulamasını kullanın. Paylaş düğmesini kullanın ve verileri paylaşmak için Bluetooth'u seçin, ardından listeden bilgisayarınızı bulup seçin.

Veri aktarıldıktan sonra, dosya aktarımının başarıyla tamamlandığını görürsünüz. Son olarak yazıların nereye kaydedileceği sorulacaktır, klasörü seçip Son'u tıklayın.

2. AirDroid ile Android'den Bilgisayara Dosya Aktarın

AirDroid, tüm Android kullanıcıları için önemli bir uygulamadır. İsteğe bağlı premium abonelik sunan ücretsiz bir uygulamadır. Bir hesap oluşturmanız veya Google, Facebook veya Twitter hesaplarınızı kullanarak oturum açmanız gerekir.

AirDroid aynı Wi-Fi ağındaki bir bilgisayara basit bir dosya aktarımının yanı sıra bildirim ve bağlama araçları sunar.

 AirDroid mobil uygulamasını kurup ve açarak başlayın. AirDroid, cihazınızdaki aramalara, arama kayıtlarına ve medyaya erişmek için izin ister. Uygulamayı tam özelliği ile kullanmak için, İzin ver seçeneğini işaretleyin.

AirDroid'de çeşitli araçlar bulunmaktadır. Dosyaları bir bilgisayara aktarmak amacıyla, Dosyalar seçeneğinin Açık olarak ayarlandığından emin olun.

Ardından, AirDroid'in indirme sayfasına gidin ve programın bilgisayarlar için olan versiyonunu indirin.

Oturum açmanız istenmezse, bilgilerinizi girmek için simgelerden veya menülerden birini seçin.

Telefonunuzda, paylaştığınız dosyaya göz atın, seçin ve AirDroid'i bulmak için paylaşım menüsünü kullanın. Dosyayı seçip gönderin.

Bilgisayarınıza AirDroid ile gönderilen görüntüler masaüstü istemci uygulamasına gönderilir.

Bilgisayarınızdan Android cihazınıza dosya göndermeniz mi gerekiyor? Dosyayı masaüstünüzden AirDroid istemcisine sürükleyip bırakmanız yeterlidir.

3. Pushbullet ile Android'den Bilgisayara Dosya Aktarın

AirDroid gibi, Pushbullet telefonunuz ve bilgisayarınız arasında veri ve bildirimleri senkronize eder. Kısacası, AirDroid'i sevmiyorsanız veya işe yaramaz buluyorsanız, Pushbullet en iyi alternatifiniz. Pushbullet Android uygulamasını yükleyerek işe başlayın.

Yüklerken, uygulamanın medya dosyalarınıza erişmesine izin vermeniz gerekir. Bu konuda sorun yaşarsanız İzin Ver'i tıklayın ve ardından Pushbullet'in web sitesine gidin. Web istemcisinde oturum açabilir veya özel Windows uygulamasını indirebilirsiniz.

Bilgisayarınıza bir dosya göndermek için, uygulamadaki menü düğmesine dokunun ve Pushing seçeneğini seçin. Sonra, ataç simgesine dokunun, resminizi seçin ve Send (Gönder) düğmesine basın.

Bir süre sonra, görüntü Gönderen cihazın adının yanındaki web istemcisinde görünecektir.

İki cihaz aynı ağdaysa, dosyanın tarayıcı pencerenizde hemen göründüğünü görürsünüz.

4. Dosyaları Android'den Paylaşılan Windows Klasörlerine Aktarın

Bir Android dosya yöneticisi kullanıyorsanız ve yerel ağınızda özel bir Windows paylaşım klasörü kullanıyorsanız, verileri Android'den PC'nize kopyalamak kolaydır.

Bu yöntem için ES Dosya Yöneticisi kullanabilirsiniz veya Google Play'de birçok başka dosya yöneticisi seçeneğiniz vardır. Muhtemelen kullandığınız uygulamada benzer bir işlev bulacaksınız.

ES Dosya Yöneticisi'nde, Menü'ye dokunarak ve Ağ (Network) seçeneğini genişleterek açabileceğiniz Bilgisayarda Görüntüle (View on PC) adlı bir özelliğe sahiptir.

Etkinleştirmek için Aç'a dokunun, ardından görüntülenen FTP adresini PC'nizin web tarayıcısına (veya dosya yöneticisine) kopyalayın. Android cihazınızın göz atılabilir bir klasör yapısını göreceksiniz. Burada, paylaşmak istediğiniz verileri bilgisayar ekranında bulmak kolaydır.

Bulduktan sonra sağ tıklayın ve Klasöre Kopyala'yı (Copy To Folder) seçin. PC'nizdeki konuma göz atın ve Tamam'ı tıklatın, verileri telefonunuzdan bilgisayarınıza kopyalayın.

Bu yöntem USB kullanmaya benzer, ancak kablo olmadan.

5. USB Kablosuyla Android'den Bilgisayara Dosya Aktarın

Telefonunuzla birlikte gelen orijinal USB kablosunu kullanarak dosya aktarımı yapabilirsiniz.

Bu, Android cihazınızdan bilgisayrınıza en basit biçimde dosyaları aktarmak için gereken tek şey. Telefonunuzu bilgisayarınıza bir kabloyla bağlamak, bir uygulamayı Wi-Fi üzerinden kullanma konusunda esneklik göstermeyebilir, ancak kesinlikle etkilidir.

Android cihazınızı PC'nize ilk kez bağladığınızda, Erişime izin ver bildirimi görürsünüz. Devam etmek için İzin ver'e dokunun, ardından bildirim gölgesini aşağı sürükleyin. Açık USB dosya aktarımını arayın ve tüm tercihleri ​​görüntülemek için buna dokunun. Aygıtların birbirini görebilmesi için Dosya aktarma seçili olduğundan emin olun.

Ardından, bilgisayarınızda Dosya Gezgini'ni açın ve Bu Bilgisayar altında Android cihazınızın sürücüsünü bulun. Büyük ihtimalle telefon modelinin adıyla tanımlanmıştır. Bağlandığınızda, telefonun içeriğine göz atabilir ve verileri bilgisayrınıza kopyalayabilirsiniz.

Bu cihazları ilk kez bağlıyorsanız, Windows'un önce ilgili sürücüleri kurmaya çalışacağını unutmayın. Telefonunuz, her bağlandığında açmak için bilgisayrınıza USB üzerinden bir Android dosya yöneticisi yükleyebilir.

6. Bir SD Kart Kullanarak Android'den Bilgisayara Dosya Aktarın

Uygulamalar veya kablosuz ağ protokolleri ile uğraşmayan bir diğer temel yöntem, verileri telefonunuzun microSD kartına kopyalamaktır. Bir USB kablonuz yoksa ve basit bir şekilde dosya transferi yapmak istiyorsanız, bu özellikle kullanışlı bir seçenektir. Ancak bir microSD / SD kart adaptörüne ve bir kart okuyucusuna ihtiyacınız olacak.

Dosyaları telefonunuzun SD kartına kaydedin, ardından cihazı kapatın. Kartı çıkarın, verileri görüntülemek için bilgisayrınızın kart okuyucusuna yerleştirin.

Telefonunuzda microSD kart yuvası yoksa, çoğu modern Android cihaz USB OTG'yi destekler. Bir USB OTG adaptörü kullanarak USB SD kart okuyucunuzu telefonunuza bağlayın.

7. Bulut Depolama veya E-posta Üzerinden Dosya Aktarma

Son çare olarak, bu yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Dropbox ve Google Drive gibi bulut hizmetleriyle, bilgisayarınıza veri aktarabilirsiniz.

Örneğin, Dropbox ve Google Drive, otomatik kamera yükleme olanağı sunar. Bilgisayarınızda yüklü bir bulut hizmeti istemcisi varsa, fotoğraflar otomatik olarak bilgisayrınıza senkronize edilir.

Diğer bulut servislerinde de benzer özellikler mevcuttur. Herhangi bir veriyi Android cihazınızdaki bulut klasörüne kopyalayabilir ve Windows ile senkronize edebilirsiniz.

Dosyaları Android'den bilgisayarınıza kopyalamak için tercih ettiğiniz bulut senkronizasyon aracını kullanın

E-posta, cihazlar arasında veri aktarımı için kullanılan en yaygın yöntemdi ve birçok kişi için faydalı bir seçenek olmaya devam ediyor. Tek yapmanız gereken verileri telefonunuzdaki bir e-postaya eklemek ve kendinize göndermek.

Ardından bilgisayarınızda bu maile erişin ve dosyayı indirin. Bu hızlı bir yöntem gibi görünsede, bunu sık sık yapmanız gerekirse, yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri çok daha iyidir.

İlginizi
çekebilir
Android için En iyi 10 Dosya Yöneticisi
İlginizi
çekebilir
Dosyaları Bir Bilgisayardan Diğerine Aktarmanın 5 Yolu