Android'in Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

Android'in Yazı Tipi Nasıl Değiştirilir

Android'de yazı tipi stilini değiştirmenin birkaç yolu vardır, ancak kullandığınız yöntem, hangi marka veya tablete sahip olduğunuza bağlı olacaktır. Bir Samsung veya LG cihazınız varsa, bu markaların birçok modeli yazı tipi stilini değiştirmek için bir dizi yazı tipi ve seçenek ile birlikte gelir.

Farklı bir marka veya tabletiniz varsa, bir başlatıcı uygulamasından biraz yardım alarak yazı tipi stilinizi değiştirebilirsiniz.

Samsung'da Yazı Tipi Stilini Değiştirin

samsung yazı tipi değiştirme

Samsung, önceden yüklenmiş en sağlam yazı tipi seçeneklerine sahiptir. Samsung, bir dizi yazı tipi seçeneği ile önceden yüklenmiş olarak sunulan FlipFont adlı yerleşik bir uygulamaya sahiptir.
Çoğu Samsung modelinde yazı tipinizi değiştirmek için Ayarlar> Ekran> Yazı Tipi Stili'ne gidin ve kullanmak istediğiniz yazı tipini seçin.

Galaxy 8 gibi daha yeni modellerde, yazı tipi seçenekleri biraz farklı bir yerde bulunur. Daha yeni modellerde, Yazı tipinizi değiştirmenin en yaygın yolu Ayarlar> Ekran> Ekran yakınlaştırma ve yazı tipi> Yazı Tipi Stili'dir ve beğendiğiniz yazı tipini seçip Uygula'ya dokunun.

Samsung'unuza Daha Fazla Yazı Tipi Seçenekleri Ekleme

samsung yazı tipi

Google Play'den indirebileceğiniz ek yazı tipi stilleri de mevcuttur.
Monotype tarafından indirilmek üzere yayımlanan ekstra yazı tipi stilleri, FlipFont uygulamasının arkasındaki şirket, genellikle yazı tipi başına bir ücrete tabidir(çoğu durumda $2.00'dan az).

Ayrıca, Google Play'de listelenen FlipFont uygulamasıyla kullanmak için bağımsız geliştiriciler tarafından tasarlanan bir dizi ücretsiz yazı tipi kümesi indirmeleri de vardır.
Bunların çoğu artık Samsung, Android Marshmallow sürüm güncellemesiyle birlikte modellerinin çoğunda değişiklik yaptıktan sonra artık çalışmıyor. Bu üçüncü taraf yazı tipi paketlerinin en yaygın olarak belirtilen nedeni telif hakkıdır.

Not: Samsung Galaxy cihazları ayrıca Samsung'un Galaxy Apps Mağazası'ndaki yazı tiplerini de indirebilir.

LG'deki Yazı Tipi Stilini Değiştirin

LG tablette yeni yazı tipi seçin
Birçok LG telefon ve tablet, yazı tipinizi önceden yüklenmiş olarak değiştirme yeteneğine sahiptir. İşte çoğu LG modelinde nasıl yapılacağı:

 1. Ayarlara git.
 2. Ekran sekmesine dokunun.
 3. Ardından mevcut yazı tiplerinden seçim yapmak için Yazı tipi seçeneğine ilerleyin.
 4. Kullanmak istediğin birini bulursan, yazı tipini etkinleştirmek için buna dokunun.

LG'nize Daha Fazla Yazı Ekleme

lg yazı tipi ekle

Bilinmeyen kaynaklardan indirmelere izin vermek için güvenlik ayarını değiştirin. Ekran görüntüsü / LG Tablet / Renee Midrack
LG SmartWorld uygulaması aracılığıyla ek yazı tipleri indirilebilir. Uygulamayı LG web sitesinden indirmek için
Google Play dışındaki herhangi bir yerden "bilinmeyen kaynaklar" dan uygulama indirmeye izin vermek için güvenlik ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için:

 1. Ayarlar'a gidin ve Güvenlik'e dokunun.
 2. Bilinmeyen kaynaklar kutusunu işaretleyin.
 3. Bu seçeneği bilmenizi sağlayan bir uyarı penceresi açılır ve cihazınızı savunmasız bırakabilir.
 4. Tamam'a tıklayın ve ayarlardan çıkın.

Uygulamayı ve istediğiniz yazı tiplerini indirdikten sonra, aynı yolu izleyerek ve Bilinmeyen kaynaklar kutusunun işaretini kaldırarak bu güvenlik ayarını değiştirebilirsiniz.

Diğer Android Telefonlarda Font Stilini Değiştirin

android yazı tipini değiştirme

Samsung veya LG olmayan çoğu Android telefon markası için yazı tipi stillerini değiştirmenin en kolay ve en güvenli yolu bir başlatıcı uygulamasıdır. Başka bir yol olsa da, çok daha karmaşıktır ve işletim sisteminin dizininde dosyaları değiştirmeyi gerektirir. Ayrıca cihazınızı root edecek bir uygulamayı indirmenizi gerektirir veya korumalı işletim sistemi dosyalarına erişmenizi sağlar.

UYARI: Çoğu durumda, telefonunuzu veya tabletinizi rootlamak, aygıtın garantisini geçersiz kılar ve başka sorunlara neden olabilir.

LG ve Samsung yazı tipi özellikleri gibi önceden yüklenmiş bir font özelliğine göre bir başlatıcı uygulaması kullanırken ana fark,
etiketler ve ana menüler, seçtiğiniz yeni yazı tipine sahip olacak, ancak tipik olarak bir metin mesajlaşma uygulaması gibi farklı bir uygulamada çalışmaz. Tüm başlatıcı uygulamaları size sadece yazı tipi stilini değiştirme seçeneği sunmaz.
Bazıları, fontlara erişmek için başlatıcıyla birlikte çalışmak üzere tema paketlerinin indirilmesini gerektirir ve değişikliği gerçekleştirmek için tüm temayı uygulamanız gerekebilir.

Tüm temayı uygulamak zorunda kalmadan yazı tipi değişikliklerine izin veren iki kullanılabilir uygulamayı ele alacağız.
Bazı uygulamaların sahip olduğunuz telefonun veya tabletin markasına ve uygulama geliştiricilerine zaman zaman özelliklerin değişmesine veya sınırlanmasına neden olabilecek güncellemeler yapmasına bağlı olarak farklı şekilde çalıştığını unutmayın.

Android Launcher Uygulaması Varsayılan Ana Ekran Yapma

android launcher
Başlatıcı uygulamalarınızın, font değişikliklerinizi tutarlı bir şekilde göstermesi için varsayılan ana ekranınız olarak ayarlanması gerekir. Bir başlatıcı uygulamasını ilk açtığınızda, telefonunuz veya tabletiniz onu ana ekranınız için kullanıp kullanmayacağınızı sorar. Sadece Bir Kez veya Her Zaman. Başlatıcıyı düzgün çalışması için Her zaman seçeneğini belirleyin.
Bunu, Ayarlar> Cihaz> Ana Sayfa'ya gidip kullanmakta olduğunuz başlatıcı uygulamasını seçerek de değiştirebilirsiniz.

Apex Launcher ile Yazı Stilini Değiştirme

apex launcher yazı tipi
Apex Launcher, Google Play'de kullanılabilir. Apex Launcher uygulamasını indirip yükledikten sonra, Apex Menüsü ve Apex Ayarları - ana ekranınıza otomatik olarak iki simge eklemelidir.

Yazı tipinizi değiştirmek için:

 1. Apex Ayarları üzerine tıklayın.
 2. Ardından Gelişmiş Ayarlar'ı seçin.
 3. Bu menüden Simge Ayarları ve ardından Simge Yazı Tipi'ni seçin.
 4. Simge Yazı tipi ekranı mevcut yazı tiplerinin bir listesini gösterir. Beğendiğiniz yazı tipini seçin ve telefonunuzdaki simge etiketlerini otomatik olarak güncelleyecektir.

Ne yazık ki, bu yazı tipini diğer uygulamalar içinde değiştirmeyecek, ancak ana ekranınıza ve uygulama menünüze yeni bir görünüm kazandırıyor.

Apex Launcher Yazı Tipi Örneği

Apex Launcher Yazı Tipi Örneği
Apex Launcher kullanarak bir örnek için, Listeden yeni bir yazı tipi seçin ve nasıl göründüğünü görün.

Yeni yazı tipi olarak Yazı Komutu'nu seçin ve ardından uygulandığını görmek için uygulama menüsünü açın.

GO Launcher Z ile Yazı Stilini Değiştirme

GO Launcher Z ile Yazı Stilini Değiştirme
GO Launcher Z yazı tipi stilinizi değiştirmenize yardımcı olabilir ancak aynı sınırlamalar diğer başlatıcı uygulamalarında olduğu gibi geçerlidir. Launcher uygulamalarına aşina iseniz, GO Launcher'ın önceki sürümü olan GO Launcher EX'i duymuş olabilirsiniz. Google Play'deki EX sürümü için desteklenen bazı temalar ve dil paketleri var.

Uygulamayı indirip açtıktan sonra, GO Launcher menü simgelerinin görünmesini sağlamak için parmağınızı ana ekranda yukarı doğru kaydırın. Sonra:

 1. Tercihler menüsünü açacak GO Ayarları adlı anahtar ile simgeyi tıklayın.
 2. Tercihler menüsünde bir kez Font'a dokunun.
 3. Sonra Yazı Tipi Seç'i seçin. Bu, kullanılabilir yazı tipleri penceresini açar.

GO Launcher Z ile Kullanılabilir Yazı Tiplerinin Taranması
GO Launcher Z ile Kullanılabilir Yazı Tiplerinin Taranması
Bir yazı tipi seçmeden önce yazı tipi penceresinin sağ alt köşesindeki Yazı Tipi Tara'ya dokunun. Uygulama, daha sonra sistem dosyalarının bir parçası olarak, hatta diğer uygulamalarda bile telefonunuzdaki herhangi bir yazı tipi paketini tarar.

Uygulama, telefonunuzu ve diğer uygulamaları yazı tiplerini taramayı tamamladıktan sonra, sayfada gezinip yanındaki daireye dokunarak istediğiniz yazı tipini seçebilirsiniz. Yeni yazı tipi telefonunuzdaki etiketlere ve simgelere otomatik olarak uygulanır.
Not: Birçok uygulama, aynı standart yazı tiplerini kullandıklarından, farklı uygulamalardaki yazı tipi listesinde birkaç kopya göreceksiniz.

Go Launcher Z Yazı Tipi Örneği

Go Launcher Z Yazı Tipi Örneği

GO Launcher Z'yi kullanan bir örnek için Listeden yeni bir yazı tipi seçin ve nasıl göründüğünü görün.

Luminari'yi yeni yazı tipimiz olarak seçtik ve açtık. Görüntü, uygulama yöneticisi menüsünde nasıl göründüğünü gösterir.

GO Launcher Z Hakkında Bir Not

GO Launcher Z Hakkında Bir Not

GO Launcher Z testimizde karşılaştığımız tek sorun, ekranın bir bölümünü tıkayan ve uygulama ayarlarında dock'u gizlemeyi seçtikten sonra bile gitmeyen ana ekranın ve uygulama menüsü ekranlarının alt kısmında siyah bir dock çubuğu idi.
Bu kalıcı siyah yerleştirme çubuğunun en yaygın nedeni, uygulama geliştiricilerinin bir güncellemeyi kaçırmış olmaları veya programlamayı henüz en güncel Google teknik özelliklerine / Android sürümüne güncellememiş olmalarıdır. Başlatıcı uygulaması, uygulama menüsü ekranı için mevcut bir düğmeyi veya simgeyi tanımakta başarısız olur ve bir tane ekler.
Bu, Android işletim sistemi güncellemelerinin herkese açık hale getirilmesinden sonra en yaygın olanıdır, ancak sorun genellikle gelecekteki uygulama güncellemelerindeki bir hata düzeltmesiyle çözülür.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile