Android'inizin Pil ömrünü uzatmanın 9 yolu

Android'inizin Pil ömrünü uzatmanın 9 yolu

Evden uzaktasınız ve Android'inizin pili hızla tükeniyor. Şarja takabileceğiniz kadar pil ömrünü götürmeniz gerekiyor. İşte böyle durumlarda telefonunuzun pil ömrünü uzatacak 9 önerimiz bu yazıda.

Neyse ki, pil ömrünü muhafaza etmenin birçok yolu var. Pil ömrününün yüzde 75'inde yada yüzde 10'unda bile olsa aşağıdaki yönergeleri uygulayarak pil ömrünüzü uzatabilirsiniz.

Not: Aşağıdaki öneriler telefon markasından (Samsung, Google, Huawei, Xiaomi vb.) bağımsız tüm Android telefonunları için geçerlidir.

 1. Kapat. Wi-Fi, Bluetooth, konum Servisleri ve NFC, yani kullanmıyorsanız, kapatın. Kötü bir sinyale sahip bir yerdeyseniz, Uçak moduna geçin, böylece telefonunuz bağlanmaya çalışmaya devam etmiyor.
 2. Tamamen kapat. Daha da iyisi, ihtiyacın olana kadar telefonu kapat. Önemli bir çağrı veya mesaj beklemiyorsanız.
 3. Ekran neden bu kadar parlak? Dikkat etmiyorsanız ekranınız pil ömrünü kolayca tüketebilir. Pil ömrünü uzatmaya ihtiyaç duyduğunuz o zor anlarda, parlaklığı birkaç çentik kısın.
 4. Suçluyu bul. Uygulama yöneticisine girip telefonunuzda şu anda çalışan uygulamaları inceleyerek en fazla enerji tüketen uygulamalara bakın. Burada, her uygulamanın ne kadar bant genişliği kullandığını görebilir ve hatta gerekirse durdurmaya zorlayabilirsiniz.
 5. Basit tut. Oyunlar ve videolar gibi güç gerektiren açık uygulamaları ve reklamlarla güçlendirilen herhangi bir uygulamayı kullanmaktan kaçının.
 6. Lollipop bitti, Marshmallow tugayına katıl ya da sadece bir Oreo. Android Lollipop'ta sunulan bir güç tasarrufu modu, klavyenizdeki dokunsal geri bildirimi (titreşim) kapatır, ekranınızı kısar ve akıllı telefonunuzu yavaşlatır. Marshmallow, cihazınızın uzun bir süre boşta kaldığı ve uygulamanın arka planda çalışmasını engelleyen bir Doze Modu ekledi. Android 8, Oreo, arka plan uygulamalarının daha iyi davrandığından ve çok fazla pil ömrü yemediğinden emin olmak için değiştirildi. Diğer bir deyişle, işletim sisteminizi yükseltin!
 7. Tabii ki, bunun için bir uygulama var. enerji tüketen uygulamaları yönetmeye yardımcı olan ve telefonunuzun verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için arka planda pil tüketen ayarları değiştiren Clean Master veya Juice Defender gibi bir görev sonlandırıcı uygulamayı indirin.
 8. Sorunun Kökenini Bulun. Root, pil tasarrufu sağlayan avantajlar sunar. İlk olarak bloatware'i kaldırarak telefonunuzu temizleyebilirsiniz ve aynı zamanda, Greenify gibi pil ömründen tasarruf etmenize yardımcı olabilecek rootlı telefonlar için tasarlanmış uygulamalara da erişebilirsiniz.
 9. Her zaman yedek taşı. Son olarak, yerleşik bir pile sahip bir akıllı telefon kılıfı edinin.

Bu arada, Android akıllı telefonlar gittikçe daha verimli hale geliyor, Google ise işletim sistemine daha fazla güç tasarrufu sağlayan özellikler ekliyor. Örneğin, Marshmallow 6.0 güncellemesi, bir süre telefon boşta kaldığında güncellemeleri kontrol etmelerini engelleyen Doze Modunu içerir. Rahatsız Etme özelliği etkin olduğunda ise belirli bir süre boyunca hangi bildirimlerin geleceğini seçmenizi sağlar. Üreticiler, Samsung'un ultra güç tasarrufu modu, ekranınızı gri tonlama temasına dönüştürür ve uygulama kullanımını sınırlama gibi kendi özelliklerini eklediler. 

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 609 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Android'inizin Pil ömrünü uzatmanın 9 yolu konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Android'inizin Pil ömrünü uzatmanın 9 yolu ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Android'inizin Pil ömrünü uzatmanın 9 yolu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "